Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Hakli taraf

Motovento
    REKLAM ALANI

Ben 17 yasimdayim ve motor ile kaza yaptim araba ile geldi carpti ben ve arkadasim epeyi hastanede yattik 1800 ceza kesildi suç %100 karşı tarafın benim hukuk yönünden ne yapa bilirim acil yardim edin

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Suzuki inazuma F
    Ehliyet varmı? Aracının Ruhsatı, sigortası yani evrakları tamam mı? Cevap HAYIR ise kardeşim malesef ceza gemisinin pruvası seni gösteriyor.

mucoist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250R
    Yalnızca 1.800 TL ceza kesilmişse karşı taraf kazada suçlu bulunmuş demektir. Sen ehliyetsiz araç kullandığın için ceza ödeyeceksin. Ehliyet kursuna başvurup, önündeki maçlara bakacaksın.

Geçmiş olsun.

ben motor kullanicisiyim karsi taraf araba kullanicisi ehliyetsizim %100 hata karsi taraf ta

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:47 ----------

Alıntı mucoist adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yalnızca 1.800 TL ceza kesilmişse karşı taraf kazada suçlu bulunmuş demektir. Sen ehliyetsiz araç kullandığın için ceza ödeyeceksin. Ehliyet kursuna başvurup, önündeki maçlara bakacaksın.

Geçmiş olsun.
    Neler yapmam lazim hukuk surecinde

Cavalry - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    LandCruiser
    Karşındaki araç sürücüsü alkollü bile olsa sen suçlusun.. Haklıyken haksız yere düşmek istemiyorsan alacaksın ehliyetini..
    ATAdamZU bunu beğendi.
    Güzel günler göreceğiz çocuklar, güneşli günler göreceğiz... Motorları maviliklere süreceğiz çocuklar, ışıklı maviliklere süreceğiz... Açtık mıydı hele bir son vitesi, adedi devir. Motorun sesi.

Motosikleti
    Suzuki inazuma F
    Öncelikle geçmiş olsun. Bilir kişi karşı tarafın %100 suçlu olduğunu söylemiş ise zaten karşı tarafın sigortası veya kaskosu sizin aracınızın masraflarını vede sizin hastane masraflarınızı karşılıyor bildiğim kadarıyla. Olay karakola intikal ettiğinde size şikayetçi misiniz diye sormadılar mı? Şikayetçi olun diyeceğim ama işte ehliyetsiz olmanızdan dolayı size bir sıkıntı oluşturur gibime geliyor.Daha bilgili yada tecrübeli arkadaşlar cevaplarlar.

karşıyaka57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha yzf r25
    Öncelikle geçmiş olsun.Ehliyet almadan binmeyin diye her konuda tavsiye ediliyor herkese, karşı taraf suçlu olsa dahi ehliyetiniz olmadığı için yapcak birşey yok.Adam kendi hasarını dahi karşılattırabilir size.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Alıntı Cavalry adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Karşındaki araç sürücüsü alkollü bile olsa sen suçlusun.. Haklıyken haksız yere düşmek istemiyorsan alacaksın ehliyetini..
    lütfen trafik kanunu nu bi defa da olsa okuyun
    adam kaza yapmış kusurlu bulunduğu konuda ceza yı zaten yemiş
    iii vallahi ehliyet yok diye ölelim
    karşı taraf asli kusurlu dur bütün kaza masrafları nı trafik poliçesinden öder he mağdur olan mahkeme yoluyla bütün maduriyetinin giderilmesi yoluna gidebilir ve kusurlu olan bu sayede idari para cezasına çarptırılır
    evet ehliyetsiz araç kullanmak idari suçtur ama yakalanmadığın sürece sıkıntı olmaz
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

Cavalry - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    LandCruiser
    Ben mübalağ etmedim hocam, bilmem farkında mısın ama birisi trafiğe çıkmayı hak etmiş resmi olarak ve devlet ona ehliyetini vermiş.. Diğerinin (trafiğe çıkması) yasak.. Yakalanmadığımız sürece sıkıntı olmaz da ne demek, o zaman kask da takmayalım, düşmediğimiz sürece sıkıntı olmaz..

sagat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs rtr 150 apache
    Karşı taraf kime göre %100 hatalı? Kaza tutanağı tutturdunuz mu? Kask kameranız ya da çevredeki binaların güvenlik kamerası görüntüleri var mı? Kazayla ilgili karşı tarafla görüştünüz mü?

Sıfır bilgiyle detaylı cevap istiyorsunuz.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    epey hastanede yattığına göre tutanağı polis tutmuş ve polisin tuttuğu tutanakta kim haklı kim haksız belli dir

kask takıp ehliyet alıp almamak kişinin kendisine kalmıştır bi kazaya veya çevirmeye denk gelmediğin sürece sıkınt yok
    devlet kanun koymuş uyup uymamak kişinin kendisine kalmış yakalanınca da böyle oluyor işte motoru satsan borçu kapatamıyorsun üzülüyormuyum hayır
    ben kendime bakıyorum bot giyiyorum kask takıyorum eldiven takıyorum mont giyiyorum pantolon giyiyorum hemde bunları zorla yapmıyorum canım kıymetli ve bu kıyafetleri bedava almadım bi avuç para verdim
    istemeyen vermez

sagat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs rtr 150 apache
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    epey hastanede yattığına göre tutanağı polis tutmuş ve polisin tuttuğu tutanakta kim haklı kim haksız belli dir

kask takıp ehliyet alıp almamak kişinin kendisine kalmıştır bi kazaya veya çevirmeye denk gelmediğin sürece sıkınt yok
    devlet kanun koymuş uyup uymamak kişinin kendisine kalmış yakalanınca da böyle oluyor işte motoru satsan borçu kapatamıyorsun üzülüyormuyum hayır
    ben kendime bakıyorum bot giyiyorum kask takıyorum eldiven takıyorum mont giyiyorum pantolon giyiyorum hemde bunları zorla yapmıyorum canım kıymetli ve bu kıyafetleri bedava almadım bi avuç para verdim
    istemeyen vermez
    Hastane polisinin tuttuğu tutanak ayrı, trafik polisinin tuttuğu tutanak ayrı. Ortada trafik polisinin tuttuğu bir tutanak varsa o tutanakta dediği gibi karşı taraf %100 hatalı ise zararı hatalı tarafın sigortası karşılar. Ama yok hata ehliyetsiz arkadaşta ise araç sigortalı bile olsa masrafları ehliyetsiz arkadaştan alırlar.

Arkadaş karşı tarafla ve sigorta şirketiyle konuşmuş olsa ve karşı tarafın hatalı olduğunu belirten bir tutanak olsa zaten gelip burada bunları sormasına gerek kalmaz.

Levent68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Aslında ehliyetsiz araç kullanmak mantık işi değil ama neyse. Ceza yı ödersin karşı tarafın sigortası kusur oranına göre masrafları üstlenir önce ödeme yapar sonra da ehliyetsiz araç kullandığın için parayı senden ister mahkemeye verir hakkını arar. Sen de o parayı mahkeme mastürafları ve yasal faizi ile geri ödersin.

Ehliyetsiz araç kullanmak nasıl aklınıza geliyor onu bir türlü anlayamadım. Herkes kanundan yasadan bahsediyor ama herkes te işine geldiği gibi kanunları kullanmak istiyor. Ehliyet demek o aracı kullanabilirsin anlamına geliyor. Yoksa kullanma. Git al sonra kullan 1800 liraya herhalde ehliyet alırdın. Sigortasız ruhsatsız araç kullanma kullanırsan başın belaya girer bu kadar basit.
    Yukarıda hemşerim ister takar ister takmaz demiş aslında öyle olmamalı. Benim yaşadığım yerde ehliyetsiz araç kullanmak ruhsatı olmayan ya da sigorta parası yatırılmamış araç kullanmak bile kimsenin aklına gelmiyor. Yüksek CC motor kullanan hele de SS ise tam takım olmadan kimse binmiyor neden çinkü can tatlı ve cezalar yüksek. 50 cc lik mopede bile kask olmadan binemiyorsun. Bu kanunların kuralların hepsi bizim vatanımızda da var ama biz neden uygulamıyoruz orasını çözemedim.

Genç arkadaşım yazdıklarım direkt sana değil ben sadece forumda bu konular hakkında yazılanları görünce içini döktüm. Üstüne alınma umarım bu sana ders olmuştur geçmiş olsun.

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    unutmadan kullandığın motor kimin üzerine kayıtlıysa onada 1609 lira idari trafik cezası gelecek bilgin olsun...2014 de bu rakam 1462 liraydı...

herhangi bir hak iddia edemiyorsun...bildiğim kadarıyla yanlışım yoksa tüm hasarlar senin kullandığın motorun trafik sigortasına patlıyor...o trafik sigortası firması hasarları karşılıyor (muhtemelen arac başına 15 bini geçmiyor)...ve o sigorta firması sigortayı yapan kişiye dava açıyor bu bütün masrafları mahkeme masraflarıyla birlikte talep ediyor...yani senin kullandığın motor inşallah aile bireylerinden birine ait değildir...

geçmiş olsun...
    Cavalry bunu beğendi.

yunusus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1200Rt - Planet (78)
    Ehliyetsiz trafiğe çıkmak sizi %100 hatalı yapar. Bunu daha fazla uzatmaya gerek yok. Yok şöyle olursa böyle olur yok öyle olursa şöyle olur. Ehliyetin yoksa ve trafikteysen %100 hatalısın kardeşim.
    Karşı taraf göz göre göre gelip (trafikte) çarptıysa bile senin sigortan üstünden aracını yaptırabilir. Senin ne kadar hastanede yattığınla karşı taraf ilgilenmez. Karşı tarafın %100 suçlu olduğunu kanıtlar bir kayıt varsa eğer ona da gerekli cezalar yazılır ama bu senin cezanı etkilemez ve karşı tarafa ekstra bir yük bindirmez. En fazla yapacağın şey atıyorum 1 ay iş göremez raporu almışsındır ve biryerde sigortalı olarak çalışıyorsundur. Karşı tarafa dava açar 1-2 sene mahkeme kapılarında sürter en fazla o 1 aylık maaşını koparırsın ekstradan.
    Cavalry bunu beğendi.

Draconian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Boxer
    Büyük konuşmak istemiyorum ama bi siz mi akıllısınız birader? Aylarca uğraşıp, gün saya saya ehliyetini bekliyor milyonlarca insan. Siz bu süreci pas geçip işi aceleye getiriyorsunuz. Sonra kaza yapınca "ne yapacağım ben şimdi?" oluyor.

Ehliyetini alacaksın. Ekipmanını dizeceksin. Motorunu alıp sigortanı ve ruhsatını hallettikten sonra yola çıkacaksın. Bu işin oluru budur.
    Cavalry ve dejavoo bunu beğendiler.

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    bence arkadaş reşit olmadığı için sorgulamanıza kızmanıza fırça atmanıza gerek yok...resmi olarak bile kanunlar karşısında bir sorumluluğu yok...yani kendinizide yormayın...bir gün bizede karşıdan karşıya geçerken çarpabilirdi...tek bildiğim kullandığı motorun sahibinin başı belada...kendisi her şekilde kenini kurtarır..çünkü onu ilgilendiren şey kimin haklı olduğu..kendisinin haksız olduğunu pek düşünmeye fırsatı olmamış...her musibet zaten bir nasihat olur...bizi ilerleyen yaşlarda anlar belki...
    dejavoo bunu beğendi.

AWESQME - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2013 Honda CRF 250 L
    Hiç bir şey yapamazsın ehliyetsizsin paşa paşa 1800 tl ödüceksin.

Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    evet ehliyetsiz araç kullanmak idari suçtur ama yakalanmadığın sürece sıkıntı olmaz
    Nasıl bir mantık bu?O halde hırsızlıkta güzeldir yakalanmadığın sürece!
    Kanunlar toplumun yararına yapılmıştır, insanlara zorluk olsun, iş olsun diye değil.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    Merhaba siz ehliyetsiz iseniz trafik kuralıan göre haklı olsanızda sigorta şirketi ödeme yapmayı red edebilir 1800 lira ehliyetsizliğin cezası ne durumda şu an süreç ?

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)