Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Ahşap Optimist Yelkenli Yapımı

Motovento
    REKLAM ALANI
    kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    8 yaşındaki oğlum da benim gibi yelken sporuna meraklı. Yaşı ve kilosu icabı optimist kullanmaya başladı bu yaz. Ancak kulübümüzdeki teknelerin hepsi çok eski , onlarca kez tamir görmüş ve çok ağır ( 35 kg yerine 55-60 kg). Önce oğluma yenisini alayım dedim ama sertifikalı optimistler 2000 Euro dan başlıyor. Yerli kopyalarını alsak onlar da çok ağır. Araştırma sonucunda kendim yapabileceğimi düşündüm. Önce uluslararası optimist kuruluşundan ( IODA, ingiltere) planları aldım. Daha sonra evde bunları büyük kartonlara çizdim, kulüpten sundurmayı kullanmak için izin aldım. Son olarak zaman ihtiyacım vardı. 9 günlük bayram tatiline kullanmadığım 1 haftalık iznimi ekledim. Aşağıda fotoğraflarını göreceğiniz gibi aşama aşama günde yaklaşık 5 saat çalışarak 13 günde bitirdim. Sadece iç verniği ve dış epoksi kaplaması ( elyaf kullanılmayacak) kaldı, onu da yaza doğru hava sıcaklığı 25 derecelere geldiğinde atacağım.Optimist yapımında ölçülerin sınıf kuralları ile uyuşması çok önemli, yaklaşık 5 mm hata töleransı var, ve 63 ayrı ölçüm noktası var. Suya indirdikten sonra ölçüm memuru gelip sertifikasını verecek inşallah.
    Tekne yapımı meraklısı var ise görüşelim. Bu yaz yeni ve daha büyük bir projeye başlamayı düşünüyorum. Tabi gerekli zamanı yaratabilirsem.

İşte aşamalı yapım fotoları...

espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    inzell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Elinize sağlık, bir ara ben de heveslenmiştim su suntasından 3-4 metrelik bir tekne yapmak için.
    www.motorumla.net

Harika iş çıkarmışsınız sn.@kurubuz, muhteşem bir işçilik.

Sertifikayı alıp denize indirdikten sonra da fotoğrafları bekliyorum. Kolay gelsin.

Ante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Büyüyünce alacağım.
    Ellerinize sağlık harika olmuş.
    Ainesi iştir insanın, lafına bakılmaz!
    Yine de yaşıyor insan, merak yüzünden. Yeni bir şeyler bekleyip duruyor...

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Harika olmuş, ellerinize sağlık.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

rasta07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NT700 v Deauville
    Elinize sağlık , özendirdiniz beni şahsen . Birini bulsam yanıma çok isterdim böyle bir işe girişmek...
    Köpeğe atılan bir kemik yardımseverlik değildir. Yardımseverlik, en az köpek kadar aç olduğunda etini onunla paylaşmaktır. Jack London

tasarslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    LX 150
    Elinize sağlık ortaya güzel bir iş çıkmış,oğlunuz çok şanslı
    ..İslam kadını dişiliğiyle değil, kişiliğiyle var olandır..

Gülün dikene katlanması, onu güzel kokulu yaptı. - Mevlâna Celâleddin-i Rûmî

denizcimuzaffer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Beat ve denizciforesight :))
    Arkadaş kutlarım
    Süper bir uğraş olmuş, eline sağlık.
    Ben de elimdeki detaylı Pirat Planını umarım bu yaz uygulamaya başlayacağım
    Poturdak

sherrnova - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF250L & Kawasaki Versys 650
    Elinize saglık, Çok güzel bir çalışma olmuş. Üretim esnasında adım adım takip ettiğiniz aşamaları gösteren bir guide yada ne biliym bir kitapçık gibi bir şey varsa paylaşabilir misiniz?

Hocam Karamürsel'de Gemi inşaatı bölümünde okuyorum..Aynı zamanda Beşiktaş Tersanesinde çalışıyorum..Benim de aklımda kafa dengi bi arkadaşımla yelkenli yapma planım var..Sizin de dediğiniz gibi muhtemelen benimki de yaza kalıcak..Dilerseniz müsait olduğunuz bi hafta sonu misafirim olun..Bu arada hakikaten elinize sağlık..
    Hiç bi zaman hiç bi makinada Kawasaki'nin kadranının altından aktığı gibi akmadı yol..
    :bounce:Let The Good Times Roll:bounce:

audioslave - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda & Yamaha
    Alıntı denizcimuzaffer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaş kutlarım
    Ben bu başlığı neden şimdi fark ediyorum??
    Çok güzel bir optimist çalışması olmuş.Bu arada hangi kulüp burası Büyükçekmece mi?
    Bende Haliç'te Beyoğlu Yelken okulunda haftasonları eğitim veriyorum.Ve bu yaza doğru bir pirat almayı düşünüyorum.Ama yapabilirmiyim bilemiyorum çünkü en bazitinden sundurma aletim yok,Ereğli'de abilerimiz pirat yapmışlardı kulüpte.Ama uğraşmışlardı kafadan 1 aylarını almıştı.Tamda pirat için ufak ufak para biriktirmeye başladığım zamanlardayım.Benim için faydalı bir başlık oldu burası

yamyamaha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kymco Xciting500 geti gy 200 ( skygo ) & cbf 150
    çok güzel bir çalışma olmuş. her fotonun altında ayrı ayrı açıklama olsaymış al sana bir imalat kitapçığı. bitmiş halini sabırsızlıkla bekliyoruz. ellerine emeğine sağlık. oğlun çok şanslıymış.

izm35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İJ 350''''''CBF 150
    kullandığınız malzeme kontraplakmı?

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    abi ıssız bi adaya düşersem yanıma alacağım 3 şeyden birisin
    "laubalilikten hoşlanmam, ciddiyeti severim, disipline hayranım!.."

ferhatdm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache
    elıne saglık guzel olmuş bıde dış kısmını beyaz yapsaydın şerit çekseydin ıç kısmı ahşap rengı ve cilalı ,çok yakışırdı

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tekne yapımı meraklısı var ise görüşelim. Bu yaz yeni ve daha büyük bir projeye başlamayı düşünüyorum. Tabi gerekli zamanı yaratabilirsem.
    deşmeyin yaramı
    daha yeni iyileştim

http://groups.yahoo.com/group/gercektekneciler

http://amatorteknecilik.wordpress.com/
    espresso bunu beğendi.

burakutucu88 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    vtx 1300
    Bayildim gercekten bayildim. Oglunuz cok sansli...Bende kiyi kaptanligi belgemi dogru adiyla amator denizcilik sertifikami 1 ay icinde alacagim Mudanya Yelken den. Hem motora hemde denize sevdali bir arkadasimla orta vadede fiber bir tekne yapma planlarimiz var. Kendisi zaten cam elyafiyla hasir nesir oldugu icin imkansiz gozukmuyor. Benim yeteneksizligimden dolayi katkim getir gotur kaldir indir mertebesinde de kalsa da , dusundukce bile heyecanlaniyorum. Denize bulasan adamdan zarar gelmez...
    Together we stand divided we fall...

Motosikleti
    CBF1000FA
    Alıntı denizcimuzaffer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaş kutlarım
    Hepinize teşekkürler. Şu anda pirat planları üzerinde çalışıyorum. Planlarda hala anlayamadığım bir kaç nokta var. Hesabıma göre kabuk 1750 tl ye ve 150 saate mal olacak.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    teknenin adı ne olacak?

( hayranlığımdan nutkum tutuldu da böyle geçiştireyim dedim )
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

Motosikleti
    CBF1000FA
    Alıntı audioslave adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben bu başlığı neden şimdi fark ediyorum??
    Çok güzel bir optimist çalışması olmuş.Bu arada hangi kulüp burası Büyükçekmece mi?
    Bende Haliç'te Beyoğlu Yelken okulunda haftasonları eğitim veriyorum.Ve bu yaza doğru bir pirat almayı düşünüyorum.Ama yapabilirmiyim bilemiyorum çünkü en bazitinden sundurma aletim yok,Ereğli'de abilerimiz pirat yapmışlardı kulüpte.Ama uğraşmışlardı kafadan 1 aylarını almıştı.Tamda pirat için ufak ufak para biriktirmeye başladığım zamanlardayım.Benim için faydalı bir başlık oldu burası
    Evet büyükçekmece. Hocamız necmettin ( neco ) hoca. Bu işi yapmak için ilk şart yapacak yeri ayarlamak . Aletler kolay. Yabancı bir sitede yazdığı gibi tekne yapımı işini bitirmeniz için bu işe kendinizi adamanız gerekli , yoksa bu iş bitmez. Hurda optimistleriniz varsa bize bağışlayabilirsiniz. Ben tamir ederim. Büyükçekmeceye bekleriz her zaman

---------- Mesaj ekleme zamanı: 12:22 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 12:17 ----------

Alıntı izm35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kullandığınız malzeme kontraplakmı?
    12 , 8 , 6 mm lik marin su kontrası; fırınlanmış ithal çam kereste 5 litre epoksi , 300 gram mikrofiber. Kullanılan tüm malzeme bunlar.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 12:24 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 12:22 ----------

Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    teknenin adı ne olacak?

( hayranlığımdan nutkum tutuldu da böyle geçiştireyim dedim )
    Teşekkür ederim. Adı oğlumun adı olacak "METE"

---------- Mesaj ekleme zamanı: 12:28 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 12:24 ----------

Alıntı ferhatdm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    elıne saglık guzel olmuş bıde dış kısmını beyaz yapsaydın şerit çekseydin ıç kısmı ahşap rengı ve cilalı ,çok yakışırdı
    Aynen öyle olacak. Soğuk havada cila ve boya çok xor kuruduğunsan baharda yapacağım

---------- Mesaj ekleme zamanı: 12:33 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 12:28 ----------

Alıntı sherrnova adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Elinize saglık, Çok güzel bir çalışma olmuş. Üretim esnasında adım adım takip ettiğiniz aşamaları gösteren bir guide yada ne biliym bir kitapçık gibi bir şey varsa paylaşabilir misiniz?
    Yelkenci sitesi olmadığında detaya boğmak istemedim. Yapım klavuzu planlarla beraber geliyor ancak yetersiz . Yapmak isteyen olursa yardımcı olurum.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)