Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Avrupalı motosiklete kasksız binmiyor, bizde takan yok

Motovento
    REKLAM ALANI
    Gaziantep İl Temsilcisi AYDEMİR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    O Bir Goldwing 1800 cc Birde Yamaha 250 cc

Emniyet'in verileri Türkiye'de motosiklet kullanımında önemli bir unsurun göz ardı edildiğini ortaya koydu. Avrupa'da motosiklet sürücülerinin yüzde 100'ü kask takarken, bizde bu oran yüzde 12. Üstelik kask değil plastik başlık takılıyor.

Türkiye'de motosikletlerde kask takma oranı Avrupa ülkelerinin çok gerisinde. Avrupa'da motosiklet sürücülerinin yüzde 100'ü kask takarken, Türkiye'de bu oran sadece yüzde 12. Üstelik kask takan sürücülerin bazılarının polisi kandırmak için plastik veya alüminyumdan başlıklar taktığı ortaya çıktı. Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ve Trafik Uygulama Denetleme Daire Başkanı Celal Uzunkaya, bazı sürücülerin plastik miğferleri bile kask gibi kafalarına taktıklarını belirtiyor.

Uzunkaya, Türkiye'de 2 milyon civarında motosiklet ve motorlu bisiklet bulunduğunu söyleyerek, bu araçların özellikle büyük kentlerde kullanıldığını belirtti. Buna karşın koruyucu kask kullanma oranının sadece yüzde 12 olduğunu ifade eden Uzunkaya, "Ülkemizde hem kask kullanım oranı düşük hem de motosiklete fazla yolcu alınıyor. Bu da trafik kazalarında ağır yaralanma ve ölüm risklerini artırıyor." dedi. Celal Uzunkaya, son üç yılda motosikletlerin karıştığı ölümlü kazalarda hayatını kaybedenlerin yüzde 88'inin kask takmadığını açıkladı. Yılbaşından bu yana 'Trafik Güvenliğinde Yeni Açılımlar ve Çözüm Projeleri' kapsamında motorlu araç denetimlerini sıklaştırdıklarını dile getiren Uzunkaya, geçtiğimiz yılın ilk dört ayında 8 bin 750 motorlu aracın denetlendiğini, bu yılın aynı döneminde ise sayının 13 bine yükseldiğini kaydetti. Bazı sürücülerin polise kask taktığı görüntüsü vermek için kafasına çeşitli başlıklar taktığını anlatan Uzunkaya, "Alüminyumdan, plastikten kafalıklar takıyorlar. Bunlar sadece şekil olarak takıyormuş izlenimi veriyor ama hiçbir koruyucu özelliği yok. Bazı sürücüler plastik miğferleri bile kask gibi kafalarına takabiliyor." diye konuştu.

Kasksız çalışmayan sistem geliştirdi

Kask kullanımına dikkat çekmek isteyen İzmir Güzelbahçe İMKB Anadolu Teknik Lisesi öğrencisi Ahmet Yazgan ve Fırat Çelik, motosikletin çalışmasını kaska bağlayan sistem geliştirdi. Kazalarda yaralanma riskini en aza indirmek istediklerini söyleyen Yazgan ve Çelik, sistemi şöyle anlattı: "Projede RF alıcı ve verici iki adet devremiz var. Bu devreleri kontrol eden entegreler bulunuyor. Devreler aldıkları sinyale göre motoru kontrol ederek çalıştırılıp çalıştırılmamasını sağlıyor. Motosiklet kaskında bulunan kızılötesi sensör, kaskın içine bir cisim girdiğinde devredeki entegreye sinyal gönderip alıcı devresini tetikliyor. Tetikleme ile alıcı devresindeki entegre harekete geçerek motorun çalışmasını sağlıyor. Kask çıkarıldığında sensörler devreye sinyal göndererek motorun çalışmasını engelliyor."
    HAyat bisikLET GİBidİR PEDal ceVİRmeSSEn düşERSİn....
    O BİR SUZUKİ ( YAKIŞIKLI )

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    HONDA CBR 125
    Yeni icat güzelmiş ama bizim akıllı olduğunu sanan vatandaşlarımız o kaskın içine kafaları yerine tuğla,tahta koyar yine sürer yine sürer...bu cahil insanlar eğitilmedikçe ve eğitilmeyen insanlar çoğaldıkça bizim ülkemizde bu oran %50 lerin üzerine zor çıkar...
    2 gözüm 2 tekerim var , 4 aç gözünü 4 tekerin var !!! :bounce:

SilentScream - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Yamaha MT-09 Tracer
    beyni olan adam kask takar bu kadar basit , tabii bu yeterli değil , kafan ne kadar önemliyse , dizlerin ayakların dirseklerin sırtın da o kadar önemli...

rafel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    hepınız yanlış düşüyorsunuz yabancı ulkelerde motor alırken adamın ehlıyetı varmı dıye satılıyor burda ekmek satar gıbı motor satılıyor sonra orda kask takmamının cezası da baya buyuk bırde öyle cın kasklarınıda adamlar pısaya koymuyor hemsı denemış darbeye karsı eee
    bızde öyle olmayınca işte bunun gıbı vakalarda ortaya cıkıyor
    önce kural sonra şikayet arkadaşlar
    Ayrılık vakti geldıgınde sessizce cekilir giderım yüzümü önüme düşürüpte

Motosikleti
    Mondial 151Rs
    onlar kask takıyor olabılırler ama avrupalıda motosiklete ehlıyesız kacak bınıyor buna ne demelı dogrudur onlar nbısıklete bınerken bıle kask takıyorlar ama motosaiklette ehlıyet kullanmıyor kacak kcack bınıyorlar ...

Motosikleti
    Honda CBR1100xx - Kymco Agility 125
    Alıntı AYDEMİR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Emniyet'in verileri Türkiye'de motosiklet kullanımında önemli bir unsurun göz ardı edildiğini ortaya koydu. Avrupa'da motosiklet sürücülerinin yüzde 100'ü kask takarken, bizde bu oran yüzde 12. Üstelik kask değil plastik başlık takılıyor.
    Bu durum ülkemizin diğer ülkelerden ne kadar ileride olduğunun göstergesidir.
    [COLOR="Red"][B]Şeytan[/B][/COLOR]cım, [B]Motosiklet[/B]'i icat ettiğin için sana minnettarım... :P

istburak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yaaa valla ben şuanda balıkesir altınoluktayım inanın burda kask takana uzaylı gibi bakılıyo umarım bu yazı çok kayıb verbeden atlatırız
    Drift Religion
    fatih şubesi

bılmıyorum baska sehırlerde nasıl ama mersınde ınsana lar bılıclendımı ne ama burada takmaya kısıyı pek goremıyorumm yada bana den k gelmıyorr
    :pr:içimdekı sokaklardayım yanlız gezer hayallerım gelde bıtsın bu özlemın soyle sevdıgını yar ben öleyım:cat:

ulkumuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RS 151
    Alıntı _Yıldırım_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bılmıyorum baska sehırlerde nasıl ama mersınde ınsana lar bılıclendımı ne ama burada takmaya kısıyı pek goremıyorumm yada bana den k gelmıyorr
    usta naptın ya mersınde herkes takıyor artık gecen sene kımse takmazdı ama bu sene herkese ceza kestıler takıyolar keısn sana denk gelmıyodur
    Dalından Kopan Yaprağın Akibetini Rüzgar Tayin Eder

Motosikleti
    2008 bordo gsr600abs - 2006 cbr 125 repsol
    motosiklet sürücüsünün kafasındaki kask ve kaskın kalitesinin kendi yaşamına biçtiği değer olduğunu düşünüyorum. o yüzden benim için kask takmak ayrı bi yana kalitesi ayrı bi yana çok önemli yaşamıma değer biçemiyorum. durumum müsade ettikçe en iyi olan koruyucu elbiseleri kullanmaya çalışıyorum.
    drift bilmem ne :P :queen::queen:

cakalaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR1000RR "2017
    Evet arkadaşlar :( Üzücü bi durum.. AdamLAR 100 de 100 lük bir rakamdan bahsediyorlar... Türkiye de %50 bile olamadı daha :(
    Ya KASK TaK ; Ya ÖL

Özer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    V STROM DL 650 Esmeralda
    Alıntı rock_cym adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yeni icat güzelmiş ama bizim akıllı olduğunu sanan vatandaşlarımız o kaskın içine kafaları yerine tuğla,tahta koyar yine sürer yine sürer...bu cahil insanlar eğitilmedikçe ve eğitilmeyen insanlar çoğaldıkça bizim ülkemizde bu oran %50 lerin üzerine zor çıkar...
    Arkadaşlar,
    kendi adıma,ben ve artçım asla kask takmadan, kopçasını kilitlemeden motosiklete oturmayız!
    Dışarıdaki ısı ne olursa olsun sağlığımız ve hayatımızdan ve yaşama isteğimizden daha sıcak olamaz.
    Dün mesela gölgede 35 derece gibi bir sıcak vardı ve ben yinede tüm koruyucu kıyafetlerimi kullandım.
    Terlemek ve rahatsız olmak bu duygu belkide asla birdaha duyamamaktan çook daha iyi

Evet icadın ana fikri güzel ama neticede bir kul yapısı! arıza yapması halinde ne olacak ya da olabilir peki otobanda 130 la seyir halindeyken cihaz iflas ediyormuş mesela.....herkes kendi senaryosunu yazsın artık
    Tarzım çok basittir.....
    Her zaman en kalitelisi ile memnun olurum

Motosikleti
    Honda CBR 250R
    ben yolda karşılaştıklarıma sürekli söylüyorum kask felan enrde falan muhabbete giriyoruz.. yok çok sıcak.. yok camı kaırıldı.. yok sıkıyor .. böyle daha iyi biişi olmaz gidiyoz işte yada ahklısın işte yaa ama.... felan laflar.. abi takmamışsın işte o gün birinin sana gelip çarpmıcağını nerden bilebilirsinkiiii... sen herzaman önlemini al.. en azından kaskını kafana tak kafa bu yaaaa
    Allah Hepinizi, Kazadan, Beladan Korusun!:salut: Çok hız yapmayın arkdaşlar, hareket felan hiç yapmayın.. dikkat edin... Ayhan Sözen: Motosiklet Hayranlarından birisiyim işte...:queen:
    İlgi alanım sportif motorlar üzerine

rafel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yavaş giden eve gide hızlı giden ecele gider
    Ayrılık vakti geldıgınde sessizce cekilir giderım yüzümü önüme düşürüpte

Motosikleti
    HONDA CBR 125
    Alıntı Özer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar,
    kendi adıma,ben ve artçım asla kask takmadan, kopçasını kilitlemeden motosiklete oturmayız!
    Dışarıdaki ısı ne olursa olsun sağlığımız ve hayatımızdan ve yaşama isteğimizden daha sıcak olamaz.
    Dün mesela gölgede 35 derece gibi bir sıcak vardı ve ben yinede tüm koruyucu kıyafetlerimi kullandım.
    Terlemek ve rahatsız olmak bu duygu belkide asla birdaha duyamamaktan çook daha iyi

Evet icadın ana fikri güzel ama neticede bir kul yapısı! arıza yapması halinde ne olacak ya da olabilir peki otobanda 130 la seyir halindeyken cihaz iflas ediyormuş mesela.....herkes kendi senaryosunu yazsın artık
    sizin adınıza çok sevindim keşke herkez sizin gibi düşünse,yada bizim gibi...bende sıcaklık ne olursa olsun,gideceğim mesafe hiç etkilemez kaskımı ve diğer korumalarımla yola çıkarım kazasız günler umarım bizler çoğalacağız
    2 gözüm 2 tekerim var , 4 aç gözünü 4 tekerin var !!! :bounce:

ulkumuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RS 151
    Alıntı rock_cym adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sizin adınıza çok sevindim keşke herkez sizin gibi düşünse,yada bizim gibi...bende sıcaklık ne olursa olsun,gideceğim mesafe hiç etkilemez kaskımı ve diğer korumalarımla yola çıkarım kazasız günler umarım bizler çoğalacağız
    +1 ben..................
    Dalından Kopan Yaprağın Akibetini Rüzgar Tayin Eder

Motosikleti
    Honda 1300s
    Bizim milletimiz motosikleti hava olsun diye kullandığı için. Motor kullanırken yüzünü göstermekten yanalar.

b+rk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    vfr 800
    malesef dun motor malzemesi bakarken dükkana bir adam geldi. gsx-r 600 aldı ve 20 ytl lik kask aldı (kıyafet almadı !!! ) bu motora neden bu fiyatta bir kask aldınız diye sordum. Dedim hem bütçeniz de yetiyor iyi birşey alın korusun. Üzülerek söylüyorum ki cevabı : kolumda o kadar değerli birşey taşımaya gerey yok, zaten takmayacağım...

selam banada bir ceza kesseler bende devamlı dakacam

yucika - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26 "56 model
    Avrupa dediğiniz yer neresi bana bunu açıklayabileniniz var mı acaba?
    Yani Bulgaristan Romanya gibi ülkeler de bu istatistiklere dahil mi?
    Avrupa şöyle Avrupa böyle diye diye Avrupa manyağı yaptılar milleti.
    Ben size işin aslını söyleyi Europa Jüpüiterin bir uydusudur atmosfer zehirli olduğu için orda herkes kask takar ve koruyucu elbise giyer.
    Tabiki kask takmak gerekli:
    1- Yasal bir zorunluluk hepimiz kanunlara saygılı örnek vatandaşlar olmalıyız.
    2- Her insanda bir tane kafa vardır ve içindeki Beyin tıpta nakli yapılamayan tek organdır.
    3- Maddi durumunuz el vermiyorsa maddi durumunuzun el verdiği en iyi kaskı alın. ECE standartlarında onaylı kasklarf 100 ytl civarındaki fiyatlardan başlamaktadır.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)