Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Sigortacılar şeffaf sisteme de direniyor !

Motovento
    REKLAM ALANI
    Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Sigorta Bilgi Merkezi bünyesinde kurulan ve kişilerin tüm sigorta şirketlerinden aynı anda trafik sigortası teşviki almasını sağlayan sistem yürürlüğe girdi. Ancak yüzde 140 zamlanan trafik sigortasında bu hamleden sonra yalnızca yüzde 3.5'lik düşüş görüldü.

Fiyatların çıldırdığı mayıs ayına göre ise düşüşün yüzde 12 olduğu belirtiliyor.

Habertürk'te yer alan habere göre mayıs ayında trafik sigortası fiyatları yükselişe geçmiş ve ortalama 682 lira ile zirve yapmıştı.

Daha sonra başta kaza yapan kusurlu sürücünün kendi kusurundan sorumlu olması yani şirketlerin kusurlu sürücülere tazminat ödemesinin önünü kesen düzenleme yapıldı. Daha sonra fiyatların düşmesi için farklı düzenlemeler yapan ekonomi yönetimi son olarak Sigorta Bilgi Merkezi (SBM) bünyesinde internet ortamında tüm şirketlerden online fiyat teklifi alınan bir sistemi faaliyete geçirdi. Sistem ile plakanız ve TC kimlik numarası ile tüm şirketlerden teklif alıp en ucuz olanı seçebiliyorsunuz.

YENİ TEKLİF SUNUYORLAR

Sistemi tüm sigorta şirketleri gördüğü için kimin teklif almaya geldiği de otomatik olarak şirketlerin önüne düşüyor. Şirketler eğer teklif almaya gelen kişi kendi müşterileri ise o kişiyi kaptırmamak için varsa e-mail adresine yeni teklif iletiyor. Bu teklif de tabii ki önceki fiyattan daha düşük oluyor. Örneğin daha önce 778 liraya yapılmış bir trafik sigortası sahibi yeni teklif almak için sisteme girip teklif istediğinde çeşitli ve daha düşük fiyatlar ile karşılaşmasının yanı sıra kendi sigorta şirketi de kişiye 666 liralık yeni teklif iletiyor.

ANINDA DEĞİŞTİRMEK MÜMKÜN

Artık trafik sigortası poliçelerini değiştirmek için 1 yıl beklemeniz de gerekmiyor. Çünkü artık eskiden mümkün olmayan poliçeyi sonlandırma yetkisi araç sahiplerine verilmiş durumda. Araç sahipleri eskiden araçlarını sattığında poliçeyi sonlandırıp kalan ücreti geri alabiliyordu.

Hazine 31 Ağustos'ta bu durumu değiştirdi. Şimdi her an poliçeyi sonlandırıp daha ucuz poliçe alabilirsiniz.

Kaynak: Haber7.com

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    whitedeamon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MTT Y2K
    Adamlar istediği gibi at oynatıyordu bu yerle bir etmez ama sendelemeleride iyi bişey

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    ooo süper olmuş :D istedikleri anda sigortayı iptal edip paraları geri alabilecekler.

fiyatlar inerse işe yaradı diyeceğiz hadi bakalım.

Motosikleti
    Bajaj - Pulsar 200 RS
    645 liraya sigorta yaptirmistim, 1 ay sonra sbm sisteminden teklif aldim 440 lira fiyati gordum, sigortacima dedim ki daha ucuzu var hadi yapalim "abi o sistem suan ki basamagindan indirim almis gibi fiyat verdigi icin yaptirmaya kalkinca o fiyatlardan yapamiyorsun" falan diye uzunca konusup zirvaladi, birde policeyi iptal ettirdigin icin %5 ceza kesiyormus sanirim.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Fazla bir şey değişmedi. Haberdeki gibi %3-5 anca. online teklif ise nispeten işe yarıyor. Otomobil için orada bulduğum rakamdan yaptırdım.

waffenSS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM duke 390
    bu zamanda en iyisi plakasız ruhsatsız bır motor alıp uzerıne çakma bır app plaka yapıstırıp surup gıtmek

KumanBayram - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Fizy 125 --> Pulsar 200 NS
    İstediğimiz anca iptal ettirip yenisini yaptırmak güzel bi gelişme yinede

designserhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XJ6 N
    Onların şeffaf sisteminin .....6 kasımda sigortam bitiyor ve en uygun teklif 624 TL.Aynı motoru 3.kez sigorta yaptırıyorum ve hiçbir kazam yok ayrıca ruhsatı üstüme 3.motorum.Bu arada geçen yıl 240 TL'ye yaptırmıştım.

Motosikleti
    Forza 250
    E devlet kanun hükmünde kararnameyi çıkartsın, koysun kafasına göre bir kategorilendirme karşısına da fiyatları yazsın bu fiyata yapacaksın yoksa kapatırım firmayı desin. Ama yapmaz değil mi ?
    ^adm^ ve crxforever bunu beğendiler.

Geçen yıl 870 liraya yaptırdığım sigortam bu sene 480 lira çıktı. Adeta bayram ettim.

Tİme_shİft42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    --------------

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Bir web sitesi kurup sorunu çözeceğini zanneden akla şaşayım.
    Bu fiyatların inmeyeceği belli.
    Rakamlar ortada dünya kadar kaza yapmışız.
    Bu kazalar sonucunda sigorta şirketleri milyarlarca lira zarar ödemişler.
    Adam en kestirme yoldan hesap yapıyor.
    Ödenen rakamı araç sayısına bölüyor.
    Çıkan rakamıda en alt ücret olarak uyguluyor.
    Uygulanan taban bile Türk kullanıcı için çok yüksek.
    Devlet istediği önlemi alsın sigorta şirketi zarar edeceği fiyata araç sigortalamaz.

Şu an yapabileceği tek şey taksitlendirme ve istenilen süreyle sigorta durdurma hakkı vermek.
    Örneğin kışın motosiklete binmeyen biri neden yatan motosiklete sigorta ödüyor?
    Bu saçmalık.
    Ya da diyelim ki 3-4 ay başka bir yere gideceksin.
    Motosikletin ya da araban yatacak.
    kullanmadığın aracın trafikte ne riski olacakta bunun için para ödüyorsun?
    Devletin önce bu saçmalığı durdurması gerek.

Diyelim ki motosikletinize yıllık 1200 lira sigorta ücreti çıkıyor.
    Bunu ayda 100 lira olarak ödersiniz.
    Atıyorum motosikleti ekim ayında garaja kaldırıyor,kış boyunca binmiyor ve Nisan ayında çıkarıyorsunuz.
    Ekim ayında aylık ödemeniz durur.
    Nisandan itibaren tekrar ödemeye başlarsınız.
    Yatan araç trafikte risk oluşturmaz.
    Ama siz varmış gibi para ödüyorsunuz.
    ee_ee, fazil, Eagle7 ve 2 diğerleri bunu beğendiler..
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Motosikleti
    KTM DUKE 250 > Pulsar 200 NS
    bu sbm ye arasıra giriyorum halen bilgi bulunamadı hatası alıyorum.

Bilgi bulunamadı. Sigorta şirketinizden ve/veya acentenizden bilgi alabilirsiniz. (KOD: 5001)

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Hep aklima takilmistir. Trafik sigortasi Turkiye'de eskiden niye bu kadar ucuzdu?

Devlet mi yardim ediyordu? Insanlar mi rapor etmiyor du? Sigorta sirketleri mi odeme yapmiyordu abuk subuk kurallar one surup?

Cunku normal sartlar altinda: Turkiye'deki trafik kaza orani belli, kullanilan araclar belli, dolayisiyla hem duzgun isleyen (yani her kazada maddi manevi zarari sonuna kadar karsilayan), hem de ucuza trafik sigortasi olmasi mumkun degil.
    crxforever bunu beğendi.

fkambay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cb125e-mt 03 -cbr 250-ybr125-pcx125
    mayıs ayında sıfır motor aldım 1035 TL ye yaptırdım sigortasını sıfır aldıgım için pahalı oldugunu söylediler bugunde bi tane ybr aldım yine 1035 TL çıktı öteki aracımı satmadıgım için sıfır araç almış gibi oluyomusum yeni aldıgım motora sigorta yaptırmayacagım kesin ve net sadece mahalle aralarında kullanacagım.. yeter verdiğim paralar bunlara

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hep aklima takilmistir. Trafik sigortasi Turkiye'de eskiden niye bu kadar ucuzdu?

Devlet mi yardim ediyordu? Insanlar mi rapor etmiyor du? Sigorta sirketleri mi odeme yapmiyordu abuk subuk kurallar one surup?

Cunku normal sartlar altinda: Turkiye'deki trafik kaza orani belli, kullanilan araclar belli, dolayisiyla hem duzgun isleyen (yani her kazada maddi manevi zarari sonuna kadar karsilayan), hem de ucuza trafik sigortasi olmasi mumkun degil.
    Sigorta sorumluluğu düşüktü.
    Bir kaç yıl önce hükümet bir kaç düzenleme yapıp geçmişte olan kazalarda dahil tazminat alma hakkı getirdi.
    İşin raydan çıkması da aynı zamana denk geliyor.
    Bir de kendi başına tutanak tutma mevzusu getirdiler (aslında iyi bir karardı) ama bizim milletin karakterini hesaba katmayı unuttular.
    İş iyice zıvanadan çıktı.
    Shrieker bunu beğendi.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Dublebas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar NS150
    Benim araçta 1000 lira idi şmidi 770 tl teklif geldi bakalım sigortacı ne diyecek yenisine geçmeyi deneyeceğim

bektanist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mz 301 2002- Mondial RX3i Evo 2015

bence gayet şeffaf şekilde demek istediklerini diyorlar en azından benim okuduğumdan anladığım bu.
    computeus bunu beğendi.

Dublebas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar NS150
    "Artık trafik sigortası poliçelerini değiştirmek için 1 yıl beklemeniz de gerekmiyor. Çünkü artık eskiden mümkün olmayan poliçeyi sonlandırma yetkisi araç sahiplerine verilmiş durumda. Araç sahipleri eskiden araçlarını sattığında poliçeyi sonlandırıp kalan ücreti geri alabiliyordu. "

Bu noktada 3 ay içinde değiştirebiliyor muşuz sadece...

http://www.ahaber.com.tr/ekonomi/2016/09/26/trafik-sigortasinda-devrim-gibi-yeni-duzenleme

[QUOTE]3 AY İÇİNDE YAPILMAK ZORUNDA

Araç sahipleri, bu haktan orijinal poliçe vadesinden itibaren üç ay ile sınırlı olmak üzere iki defa yararlanabilecek. Ayrıca bu üç aylık süre içerisinde, kazanılmış gün primine kalan poliçe priminin yüzde 5'inin ilave edilmesiyle hesaplanacak fesih tutarı sigortacıya ödendiği takdirde trafik sigortası teminat boşluğu kalmayacak şekilde iptal edilebilecek. Bu durumda da sigortalı ikinci poliçeyi yaptırdığında ilk poliçeyi düzenleyen şirket, kazanılmış gün primini mahsup edip poliçeyi sigortalının talebi halinde 1 işgünü içinde ikinci poliçenin vade başlangıcını teminat boşluğu olmayacak şekilde esas alarak sonlandırabilecek. Oluşabilecek hasar taleplerinde ise ikinci poliçenin vade başlangıcına kadar birinci poliçe, ikinci poliçenin vade başlangıcından itibaren ise ikinci poliçe esas alınacak. Kamu kurumlarında ise poliçe vadelerinin toplulaştırılması amacıyla yapılacak iptallerde yüzde 5'lik fesih primi alınmayacak.

./QUOTE]

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Trafik sigortaları zorunlu olmaktan çıksın, o zaman bakın fiyatlar nasıl düşüyor.
    Shrieker bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)