Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklete köprü ve otoyollarda indirim hamlesi

Motovento
    REKLAM ALANI
    xcom - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Nc 750s

Kullanıcı sayısı hızla artan motosikletçiler, köprü ve otoyollardan geçiş ücretinde indirim için bakanlığa başvurdu

Özellikle bahar ve yaz aylarında trafiğe yoğun olarak çıkan motosiklet kullanıcılarının sıkıntılarından biri de köprü ve otoyol bedelleri. Konuyla ilgili harekete geçen Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED), gişe ücretinde indirim almak için Ulaştırma Bakanlığı'na başvurdu. Köprü ve otoyol geçişlerinde kamyonet ve binek araçlarla aynı miktarda ücret ödenmesinin yanlış bir uygulama olduğunu belirten MOTED Genel Koordinatörü Remzi Öztürk, "Yüzde 30-40 oranında bir indirim için Ulaştırma Bakanlığı'na başvurduk.

Karayolları talebi incelemeye aldı. Bu işin peşini bırakmayacağız" dedi. Bu yıl trafiğe çıkan motosiklet sayısı düşerken markalı ürünlerde geçen yılın ilk yarısına göre yüzde 20 artış olduğunu dile getiren Öztürk, "Trafikteki markalı motosiklet sayısı 25 bin 126 oldu. Özellikle İstanbul, İzmir ve Antalya'da satışlar artıyor" diye konuştu.

PLAKASIZLAR TOPLATILIYOR

Piyasada elektirikli bisiklet olarak nitelendirilen plakasız araçların 3 aydır toplatıldığını dile getiren Remzi Öztürk, pazarda 100 bin adet ÖTV, KDV alınmayan araç satıldığını söyledi. Yüksek kâr peşindeki firmaların yasal boşluktan yararlanıp 3 yıl boyunca plakasız araç sattığını vurgulayan Öztürk, "2016'da 100 bin kayıtdışı ürünün kayıt altına alınmış olmasıplanlanıyor. Bu sayede ülke ekonomisine de ciddi bir katkı sağlanmış olacak" şeklinde konuştu.

Kaynak: Sabah Gazatesi
    BulentKeskin, mehmetenis ve 101010 bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Keşke bu gerçekleşse. Ama başımızdakiler paranın tadını aldığı için bir sonuç gerçekleşeceğine maalesef inanmıyorum :(
    geeklanx bunu beğendi.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Alıntı xcom adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Karayolları talebi incelemeye aldı. Bu işin peşini bırakmayacağız" dedi. Bu yıl trafiğe çıkan motosiklet sayısı düşerken markalı ürünlerde geçen yılın ilk yarısına göre yüzde 20 artış olduğunu dile getiren Öztürk, "Trafikteki markalı motosiklet sayısı 25 bin 126 oldu. Özellikle İstanbul, İzmir ve Antalya'da satışlar artıyor" diye konuştu.
    Markalı ürün dedikleri nedir ? Honda, Yamaha gibi markalar dışındakileri markasız sayıyorlar heralde.

Bu arada elektrikli bisikletlerin toplatılması kötüymüş. Satın alırken elektrikli bisikletlerin yanında Uyumluluk belgesi verilmediğinden trafik tescili de yaptırılamaz heralde.
    hakanuygun bunu beğendi.

Muhtemelen customlardan bahsediyorlar.
    101010 bunu beğendi.

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Cuma gunu elektrikli bi bisikleti (kask yoktu adamda) ve beni durdurdu. Benim belgeleri kontrol etti. Adama bisey demeden sen devam et devam et dedi....
    Bu haber de laf olsun diye yapilmis anlasilan...
    101010 bunu beğendi.

jook - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL650XT
    merakla beklıyorum ne olucak

sezgingulmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni GT170 / Mondial RX3İ EVO
    Gümrüğeek vergi geliyor köprü falan umutlanmayın
    braveguy bunu beğendi.

samet10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 400
    köprü geçişinin 2 liraya kadar inmesi gerekir diye düşünüyorum

Şahsen hergün köprü kullanıyor olsam plakamı kapatırım.Devletim beni düşünmüyorsa ben devleti hiç düşünmem.Motosikletlere alınan kol gibi ötv,kdvleri ucuz sanıyorlar sanırım.Sonrada firmalar boşluktan faydalandı oluyor.

Mehmet_SIRLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1290SDGT
    Evet motosikletlere indirim olursa insanlar illegal şekilde geçeceğine adam gibi parasını öder de geçer devlette kazanır.500 bin tl lik 4*4 jeep ile aynı paraya geçmek ayıptır.

braveguy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '14 NNJ300SE
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Markalı ürün dedikleri nedir ? Honda, Yamaha gibi markalar dışındakileri markasız sayıyorlar heralde.

Bu arada elektrikli bisikletlerin toplatılması kötüymüş. Satın alırken elektrikli bisikletlerin yanında Uyumluluk belgesi verilmediğinden trafik tescili de yaptırılamaz heralde.
    markalı; oem üretici mamulu olmayan diye tahmin ediyorum.
    yani üreten fabrika ile satış markası aynı olan anlamında.
    burada hemen birisi çıkıp bmwde kymcoya scooter ürettiriyor diyebilir, bmwnin kymcoya scooter ürettirmesi farklı bir durum, o bu senaryoda doğru bir örnek değil.
    yani kısaca "havalı" bir marka olmayan pulsar, kymco, sym markalı ama mondial değil.
    zira mondiali zangzung(fabrikanın gerçek ismini bilmiyorum) diye biri üretiyor.
    gidip 3000 araçlık sipariş verin motorun üstüne ahmet de yazar o fabrika.

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:10 ----------

Alıntı sefasahin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şahsen hergün köprü kullanıyor olsam plakamı kapatırım.Devletim beni düşünmüyorsa ben devleti hiç düşünmem.Motosikletlere alınan kol gibi ötv,kdvleri ucuz sanıyorlar sanırım.Sonrada firmalar boşluktan faydalandı oluyor.
    dediğiniz teoride doğru pratikte pek oluru yok.
    3 geçişin birinde yunuslar yapışır ensenize, cezayı yazarlar.
    plakanız yanınızda değilse motosikleti parka da çekebilirler.

keremkrmn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    05 Ninja 636 - 15 Xmax
    dediğiniz teoride doğru pratikte pek oluru yok.
    3 geçişin birinde yunuslar yapışır ensenize, cezayı yazarlar.
    plakanız yanınızda değilse motosikleti parka da çekebilirler.[/QUOTE]

Açık olmak gerekirse teoride de pratikte de çok da güzel oluru var. Tam 14 aydır pazarları hariç her gün köprüden geçiyorum ve 1 tl bile ödemiş değilim ödemem de(asla plakasız geçmedim ve plakamı da kapatmadım)
    101010 bunu beğendi.
    ¡Por la sonrisa de mis padres que vale un millón!

Motosikleti
    HERO HUNK 150
    Nasıl başardın peki bunu

brooklynnn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yeşil fıstık 300
    bende 3-4 aydır odemıyorum plaka acık

Sj's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Markali urunlerden kasit cinli olmayan beyler. Cinli satislari kotu durumda, ulkemiz kullanicisi bilinclenmeye basladigi icin bu yilin motosiklet satislari dusmus olsa da satis oranlarindaki kaliteli urunlerin sayisinda yukselme var.

Ben de plaka kapali geziyorum ama bunun ovunulecek bir yani yok. Kopruden cok TEM giselerini kullaniyorum ve 8 km mesafeye motosiklet 3 lira ucret odemek zoruma gidiyor. Otomobilimde ogs kullanmayaysa devam ediyorum.

2 senedir yalnizca 1 kez ceza yedim o da plakadan 88 TL. Onu da 15 gun icinde 66 lira olarak odedim gecti bitti.

101010 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250 R - 2015
    Açık olmak gerekirse teoride de pratikte de çok da güzel oluru var. Tam 14 aydır pazarları hariç her gün köprüden geçiyorum ve 1 tl bile ödemiş değilim ödemem de(asla plakasız geçmedim ve plakamı da kapatmadım)
    Evet. Benim de çok az geçişim var. Plakayı okuyamıyor sanırım cihaz. Ondan olsa gerek. Sonradan farkettim kredim düşmeyince. HGS'mi özellikle cama yapıştırmadım sonra da. Bunun kontrolünü yaparlar yarın bi gün ama.

alicebbar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT25+RKS Freccia
    İnşallah zam gelmez.
    Selcuk89 bunu beğendi.

poyraz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F800ST ve Sym joymax
    Evet böyle haberler, genellikle indirim beklerken zamla sonuçlanır..

rebeka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    indirim gelse bile bu sefer motosiklet vergileri artar kepçe kaşık hesabı yani.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)