Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Trafik sigortalarında araç sahiplerini çıldırtan zam

Motovento
    REKLAM ALANI
    admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Zorunlu trafik sigortası yenileyenler büyük zamlarla karşılaşıyor. Üst üste yapılan düzenlemeler vatandaşa zam olarak döndü. Trafik sigortalarında 1 Haziran’da başlayan yeni dönem, primlerin tavan yapmasına neden oldu.

Sözcü'den Bora Erdin'in haberine göre yapılan düzenleme ile ’eşdeğer parça’ kullanımıyla yapılan onarımlar ve kazalardaki aracın değer kaybından doğan zararlar da artık sigorta kapsamına alındı. Sigorta kapsamındaki genişletme ise primlere direkt yansıdı. Düzenlemeden sonra Zorunlu Trafik Sigortası 2 yılda 10 kat zamlanmış oldu. Yani 2013’de 100 liraya sigorta yaptıran vatandaş 2015’e gelindiğinde 1000 liraya ulaşan ücretlerle karşılaşıyor.

FİYAT KARMAŞASI YAŞANIYOR

Geçtiğimiz yıl 498 liraya zorunlu trafik sigortası yaptıran vatandaş bu yıl 1386 liraya sigorta yaptırmak zorunda kalıyor. Örneğin, geçtiğimiz yıl 485 lira olan 1975 model aracın sigortası yapılan düzenlemelerden sonra 1386 liraya ulaştı. Aynı araç 2012’de ise 185 liraya trafik sigortası yaptırabiliyordu.

Hatırlanacağı gibi iki yıl önce aracın kayıtlı olduğu şehir, araç sahibinin yaşı ve sigorta geçmişine göre trafik sigortası yapılmaya başlandı. Bu düzenleme ile primler yüzde 50’ye yakın artmıştı.

Sigorta şirkteleri arasındaki rekabet aracını sigortalacak vatandaşların çok farklı fiyat politikalarıyla karşılaşmasına da neden oluyor. Aynı araç için şirktelerin tekif ettiği fiyatlar arasındaki fark beş kata kadar çıkabiliyor. Örneğin, bir firma araca 485 lira fiyat verirken, başka bir firma ise aynı araca 1386 lira 98 kuruş fiyat verdi.

AYNI ŞİRKETTEN FARKLI FİYAT

Vatandaşın kafasını karıştıran uygulama bununla da sınırlı kalmıyor. Aynı şirkete bağlı acentalar bile çok farklı fiyat tekliflernide bulunabiliyor. Aynı araç için, aynı sirfota şirketine bağlı bir acenta 808 lira 51 kuruş fiyat verirken, bir başka acenat 906 lira 4 kuruş fiyat teklif etti.

Kaynak: Milliyet

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    SizofrenMacaPapazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bmw 1974 R60 , AS 200 GY
    haberlerde de okumuştum sanırım çıldırtmaya çalışıyorlar

Ben kendi motosikletimi başka bir marka motosiklet markası olarak girmiştim. 300 küsür liralık sigorta 100 liraya gelmişti. Kaza yapmadığım sürece bunun sorunu var mı?

esetabu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 honda cbr 650f
    teklifler 200 kusurlerden baslayip 1500leri falan gecebiliyor. cok garip. 7000 kusur bi fiyat duydum ama saka diye ciddiye almadim. soyleyen kisi pek saka yapacak birisi degildi gerci ama. aradaki fark ne diye soruldugunda fark yok deniyor.

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Ehonomi cOH eyi.

Devlet özel şirketlerin karını garanti altına alıyor Gel benim vatandaşımı düdükle diyor

Dünyaya gel, ülkeye gel...
    hasansonmez bunu beğendi.

Bunların kaskodan zarar açıklamaları bize zorunlu trafikten haşırt şeklinde zam yapmalariyla sonuçlandı. Bunlar, sigorta şirketleri...
    ozanozugur bunu beğendi.

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu fiyatlara kasko yaptırılır.Kaza durumunda hem kendi hem karşıdakinin hasarı ödenir.3000 TL lik motosiklete 1000 TL lik sigorta fiyatı çıkaran ekspertizler hangi mantık çerçevesinde bu fiyatları hazırlıyorlar çok merak ediyorum.

kadango - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer 8 - MT-07
    Kasko yaptırsan aman hasarsızlık bozulmasın cebimden yaptırayım deyip 1.000TL'ye kadar hasarlar cepten yaptırılır. Hasarsızlığı bozalım dersin 1.000TL'lik kasko 2.000TL olur. Kasko yaptırmazsın, sigorta yaptırayım dersin oradan ayrı kayarlar kasko parası gibi para çıkar. Ekonomik olsun, zaten dizel araba kadar yakıyor bakımları ucuz olsun, keyif alalım daha az masraflı diye motosiklet alırsın arabadan çok sigorta çıkar. Eziyet üstüne eziyet... Geçmişte kazam görünmediği ve üzerimden çok araç geçtiği için ucuz bile çıksa bana koyuyor arkadaş. Şeytan diyor ne işin var motosikletle keyfinden vazgeç mantığını dinle git araba al...
    burakragaa, qezgin ve ozanozugur bunu beğendiler.

üretimi 0 olan devletin yegane geçim kaynağı vergi olsa gerek de o mercedeslere - makam araçlarına yeter mi bu vergi orası meçhul ? elin adamının 10K ya aldığı malı 30k ya almak ne güzel !!!

essegesse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco New Grand Dink 250--Honda CB 900F Hornet
    Ben de sigortamı yeni yaptırdım.Önce sigortacı beni kazıklıyor sandım.Ama sistemden beraber baktık.

geçen sene 195 tl.ye yaptırdığım sigorta için,bu sene 580-720 tl arası fiyatlar çıkıyor.Uzun araştırmalardan sonra Halk sigortadan 386 tl.ye yaptırdım.Hepiniz hazır olun.Fiyatlar gerçekten uçmuş.

Arkadaşlar merhaba 03.08.2015 tarihinde 115cc yamaha delight satın aldım 2.el sene başında ilk kez cbr 125 almıştım 380tlye sigorta yaptırmıştım 7.ayda sattım bugünde delight aldım başvurmadığım sigorta acentesi kalmadı 1400tl- 1080 tl 830tl gibi teklifler aldım tam pes edecekken demir sigortadan 390tl fiyat aldım ve yaptırdım başıma gelen sizler için referans olabilir alabildiğiniz heryerden teklif almadan sigorta yaptırmayın. Saygılar

Motosikleti
    CBR 250R
    Alıntı omer8528 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar merhaba 03.08.2015 tarihinde 115cc yamaha delight satın aldım 2.el sene başında ilk kez cbr 125 almıştım 380tlye sigorta yaptırmıştım 7.ayda sattım bugünde delight aldım başvurmadığım sigorta acentesi kalmadı 1400tl- 1080 tl 830tl gibi teklifler aldım tam pes edecekken demir sigortadan 390tl fiyat aldım ve yaptırdım başıma gelen sizler için referans olabilir alabildiğiniz heryerden teklif almadan sigorta yaptırmayın. Saygılar
    Bende Demir sigortadan yaptırdım arkadaş vasıtasıyla. Yeni araba aldım 1598cc sigortası 700TL,motosikletin sigortası 400TL çıktı neyse arkadaş sağolsun Demir'den 200TL'ye hallettim.
    No matter how bad your day is

Your bike will always make you feel better.

atillatopal9 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki V-Strom DL650
    Birşeyi zorunlu tutarsanız millet çıldırıyor. ilave şeyler diye fiyat artma talebinde bulunuyor. 2000 tl fiyat veren firmalar zaten yapmak istemediği için o fiyatı var.
    ben motoruma 435 TL sigorta yaparken babam yeni aldığımız arabaya 325 TL sigorta yapmasıda bana koydu şahsen.

Kaynak sözcü gazetesinde itibar etmeyin yalanadır yada herzamanki gibi şişirmiştir

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Valla hep söylerim bizim gibi uyanık memleketlerinde bu tip ucu açık şeylerin fiyatlarını serbest bırakmayacaksın. Bunlar aralarında anlaşıp çakıyorlar millete. Devlet baba diyecek ki, bir malın sigorta bedeli araç bedelinin yüzde şu kadarından fazla olamaz (mesela %2), ondan sonra sigorta şirketleri kapsamı için birbirleriyle sidik yarışı yapsınlar artık... Müşteri tipini, güvenilirliğini doğru algılayan, adamına göre doğru kapsamlı sigorta yapan kar eder, algılayamayan, güvenilmeyecek adama kapsamı geniş tutan da cezasını öder. Hem biz de efendi adam olmanın bir kez olsun ödülünü alırız hayatta
    brnkrc, TIGERSHARK, ozanozugur ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

RAMİREZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM duke 125-- BMW F650 CS
    E ben daha bu hafta içi ufak motorun sigortasını yaptırdım. geçen sene 170 küsürdü, bu sene 153 tuttu. Bişey demedi sigortacı? Acaba daha girmedimi yürürlüğe?

Motosikleti
    CRF 250 L
    İnsanın çoluğunun çocuğunun rıskını devletin yalıda viski içen şerefsizlerin para kayıplarını ve kaygılarını gidermesi için benden gasp etmesi nasıl bir Allah'sızlıktır anlamış değilim.
    geeklanx bunu beğendi.

Alıntı hasansonmez adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İnsanın çoluğunun çocuğunun rıskını devletin yalıda viski içen şerefsizlerin para kayıplarını ve kaygılarını gidermesi için benden gasp etmesi nasıl bir Allah'sızlıktır anlamış değilim.
    Aynen kardeşim. Çoluğumun çocuğumun rızkını her yerden ama her yerden çalan ve adına devlet denen bir yapı var. Neden çalmak diyorum. Çünkü aldığı paralarla verilen hizmetlerin oranına ve kalitesine bakıyorum arada çok fark var. Vergi değil zorla alınan haraç gibi. Özelleştirme denen illetle de sermaye sahipleri ile beraber olup yine vatandaşı emiyorlar. Adamlar aldıkları devlet mallarından 3-4 misli kar etmeden de girmiyorlar. Bu ülkede en zor iş helalinden vatandaş olmaktır.
    miginfly bunu beğendi.

MotoNoob - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Spada Anton 200
    Bugün Sigortacıya sordum bana şöyle anlattı:

Mesela 30.000 TL değerinde bir Aracın var ve bununla kaza yaptın.
    [eeh..]
    Bunun değeri 25e düştü.
    [tamam..]
    Sigortacıya gidip, değer düşüşü oranında Sigortasının düşüşünüde yaptırabiliyorsun.
    [niye 3-5 kat pahalılaşıyor peki?..]
    Bunun artışını Şirketlerin merkezleri belirliyor.

Yani (aslında bizi sevindirecek) yeni Yasa çıkıyor; değer düşüş oranını direk sigorta bedelinden düşürtebilinecek hakkına varıyoruz, ama şirketler bize bunu yaşatmadan kol atıyor

Kısacası sigorta şirketleri hem yan sanayıi parça kullandıracak.Hemde sigorta ücretlerini yükseltecek.Değer kaybı vs gibi şeylere inanmıyorum.Bizim çakallar bulurlar bi yolunu.Devletin bunlar için bir çözüm üretmesi gerekiyor.Vatandaşın yanındayız diyorlar yine olan vatandaşa oluyor.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)