Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Motosiklet Satışları Patladı. Yüzde 91.7'lik artış görüldü

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar Şubat ayında zaten motosiklet satışları düşük olur Martta insanlar motosiklet almaya başlar malum fuarda Şubat sonu oluyor.

Türkiyede 250 cc ye kadar olan motosiklet satış oranı oldukça yüksek Avrupada ise tam tersi bir orantı var.

Yani bizde sektör kaliteli motor satarak büyümüyor ucuz çinlilerle büyüyoruz. Çoğuda paket servis ve/veya iş için alınan ucuz motosikletler. Yine bir Pizza kuryesi arkadaş bu dandik motosikletlerle hayatını kaybetti geçen gün..

Motosikleti yanlış anlıyoruz milletçe. Çok bilinçsiz bir tüketici kitlesi var çoğunun bu forumdan haberi bile yok. Kafasındaki maximum rakam 3 bin TL ile gidip bir çinli motosiklet alıp kask veya koruma olmadan binen ve bana bişey olmaz diyen bir suru adam var. Geçen biri önümde çinli bir cup motorla düştü kafayı gözü dağıtmaması mucizeydi trafiğin ortasında düştü neyseki bişey yok. NE kask vardı ne koruma adamda. Gördüğüm kadarıylada pek umrunda değildi.

Motosklet severler olarak özellikle yapmamız gereken şu kaliteli ürünü satın alma yönünde bir duruş sergilemek. R25 in kuyruguna girmemek. 14.500 e bu motoru almamak ve makul mantıklı fiyatlarla motosiklet satın almak. B segenti bir otomobil 40 bin lira içinde 6 tane hava yastığı var klima koltuk , konfor ortalama 7 bin parça dan oluşan araba vs motosikletin fiyatı 15 bin lira burada ciddi bir sorun var..

Pazar çinlilerde balon büyüdü sonra söndü. Farkındaysanız SYM , KYMCO , Hyosung vs eski günlerinde değil. Pazarın büyümesi sağlıklı değil. Distributor de yetkili satıcıda yetkili serviste gerektiği gibi çalışmıyor denetlenmiyor.

300 dolar etmeyecek çinlilerle 3 bin lira ortalama fiyata satılan %80 ni oluşturan bir motosiklet sektörünü Türkiye haketmiyor.

MOTED başkanı ve ekibi dahil olmak üzere biz motosikletseverler gereken organizasyonu ve çalışmaları yapmıyoruz. Bu nedenle Türkiyede mtoosiklet sektörü asla gelişmez. Bu kafanın gideceği yer burası bu kadar.. Otesi yok..
    Ertugyigit, miginfly ve exteras bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    MD.Murat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    Alıntı agrasiwe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sonra diyolarki asgari ücret düşük geçinemiyoz, bizim mahalleye gelinde bisiklet park edecek yer bulana aşkolsun
    belki sizin mahallenizde karınca sürüsü gibi insan yaşadığından olabilir mi?
    sizin mahellenizde kişi başına düşen araba sayısı sıralamasında dünyada 60. sıradasınız. nasıl zenginlik bu?
    sizin mahallenizde yeterince yol olmadığı için kalabalık oluyor olabilir mi?
    sizin mahallenizde devlet standardı olmadığı için vatandaş konutda olması gereken otopark yerine olmadığı için yola park ediyor olabilir mi?
    sizin mahallenizde sizin görmediğiniz fakir insanlar var. onlar evden dışarı çıkarken 2 kere düşünüyorlar. bunlar sizin mahallenin yarısına yakını.
    ama sizin mahallede o kadar çok insan var ki , diğer yarısını görünce , oha ne kadar çok insan var , hepsinin de arabaları var koyacak yer bulamıyoruz diyorsunuz.
    şimdi bu yaptığınız doğru mu?
    Ertugyigit ve vladimir bunu beğendiler.

Onurhan D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İşsizlik yok demek çok gülünç bir durum şöyle ki şuan 'gayri iradi işsizlik' mevcut.Aslında şuan demek yanlış olur Türkiye'de uzun yıllardır devam ediyor.Gayri iradi işsizlik basit bir şekilde:İşsiz durumda olanların var olan çalışma koşullarında iş bulamamalarıdır.Örnek yukarıda bir arkadaşımızda demiş adam eğitim fakültesi mezunu öğretmen olarak atanmayı bekliyor atanma yok.İşten bahsettiğiniz garsonluk vesaireyse evet var kaynıyor hatta ama üniversite mezunu bitirdiği bölümle ilgili iş bulan kaç bin kişi vardır türkiyede ?
    Artmış iyi ama neye göre, hangi kritere göre artmış ?
    Adam 15.000'e 9 10 senelik ne olduğu belli olmayan bir araba alacağına gidip 250 cc bi motosiklet alıyor.
    Ertugyigit bunu beğendi.

atillatopal9 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki V-Strom DL650
    Hocam kendi krizimizi kendimiz yaratıyoruz. tabikide kapıda kriz var ona kimse birşey demiyor.
    ama kriz varken bu satışlar normal değil yahu. heleki motorların tavan yaptığı bu devirde bile satıldıysa, her türlü gene saarlar demek istedim

Motosikleti
    Kawasaki Z250 Sl (yeşil)
    Kardeş kredi denen birşey var. Kaç milyon insan aldığı krediyi ödeyemeyip haciz geliyor , birsürü birşeyi ellerinden çıkartmak zorunda kalıyorlar. 100 taksitle iphone alan bir milletiz biz , bunu da unutmayın. Dediğim gibi elinizde olmayan parayı harcamak zengin olduğunuzu göstermez , borçlu olduğunuzu gösterir. En son ne zaman nakit biriktirip yüksek meblağlı birşey aldınız ? eli yüzü düzgün bir maaşla bile ayda max 200-300 anca birikiyor , 7 milyon civarı (belki de daha fazla) insan asgari ücretle geçiniyor bu ülkede. Nüfusun yüzde 10 u yapar. Fransa'dan örnek vereyim (1 senedir buradayım çünkü) adamların 4 asgari maaş ile alabildikleri yamaha mt-125'i biz 10 asgari maaşla alamıyoruz. Avrupa pahalı diyenlere gerçekten inanmayın , Türkiye'den daha ucuz , en azından istanbul ve benzeri pahalı şehirlerden çok daha ucuz.

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı atillatopal9 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam kendi krizimizi kendimiz yaratıyoruz. tabikide kapıda kriz var ona kimse birşey demiyor.
    ama kriz varken bu satışlar normal değil yahu. heleki motorların tavan yaptığı bu devirde bile satıldıysa, her türlü gene saarlar demek istedim
    Dostum haberi dikkatli okudun mu?Mart ayının Şubat ayına oranı satışlar.Gerçek satış rakamları yıllık olarak verilir.O zaman net bir tablo çıkar ortaya.Motosiklet satışlarının çok büyük bir kısmı zaten Mart-Nisan-Mayıs aylarında gerçekleşiyor.Bu ayları Şubat ayına oranını vermek son derece saçma.Hürriye sırf yer doldurmak için haber yapmış millette haberi tam okumadan "aaa bakın kriz yok,hani kriz var dı?" diye yorum yapıyor.Kaldı satılan motosikletlerin bir çoğuda kredi ve borç ile alınıyor ona rağmen yıllık satışlar önemli ölçüde düşüş var diye biliyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:27 ----------

Hatta şöyle bir ekleme yapayım.2013-2014 satış rakamları.Normalde her yıl nüfus artışı dolayısıyla tüketici artışı sebebiyle %10-%20 artış normal kabul edilir.Yani bir başarı yada satışlarda artış oldu denmez.Ona rağmen satışlarda küçük te olsa düşüş var.2015 sonunda da gerçek tabloyu göreceğiz.;
    Ertugyigit bunu beğendi.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Honda Hariç diğer Japonlar satışlarını çoğaltmışlar
    Hele yamaha 2015 te bu kadar zam yapmasaydı Japon piyasasını alt üst edecekmiş

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Geçen gün televizyonda cumhurbaşkanının konuşmasını dinledim.
    Bir sürü işveren kendisine gidip işçi bulamıyoruz diye şikayet ediyormuş.
    Millet iş beğenmiyor dedi.
    Koskoca cumhurbaşkanı yalan söyleyecek değil ya.
    chcts1 bunu beğendi.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Motosikleti
    Kawasaki Z250 Sl (yeşil)
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Doğrusu 'asgari ücretli köle bulamıyoruz' olacak , dili sürtmüştür.
    Mengu16, TIGERSHARK ve exteras bunu beğendiler.

MD.Murat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok

Onurhan D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İş kelimesi çok genel bir terim.Evet iş çok ama insanın hak ettiği emeğinin karşılığını verecek iş var mı önemli olan o.
    Hangi üniversite mezunu kendi branşıyla ilgili işte çalışıyor.
    Bu ülkede insanlar 900 tl'ye kölelik yapmak için o kadar emek verip zorluklarla üniversite okumuyor,kimse okulu bitirince
    garsonluk yapmak,fabrikalarda çalışmak için okumuyor.
    Asgari ücretle işe giriyorsun her bi b*ku yaptırıyolar.
    Ekmek parası önceden aslanın ağzında derlermiş,şimdi ise aslanın midesinde.
    900 TL 'ye günde 12 saat çalışıp hiç izni olmayan,onun bunun altında ezilen o kadar çok insan var ki
    o kadar çalışıp perişan olupta eline 900 tl verince ne kirasını ne mutfağını ,yakacağını,giyeceğini hangi birine yeter kıçı kırık evlere 500 tl istiyolar.
    Ayrıca hiç bir siyasetcinin dediğine tam olark inanmayın.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Alıntı Ertugyigit adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Doğrusu 'asgari ücretli köle bulamıyoruz' olacak , dili sürtmüştür.
    İş beğenmeme konusunda doğru bildiğini söylüyor adam.
    Kişi kendinden bilirmiş işi.
    Şimdi bu ben belediye başkanı olacam dedi tamam dedik yaptık.
    Yok ben başbakan olacam diye tutturdu.
    Ona da eyvallah dedik ama yerinde duramıyor tutturdu cumhurbaşkanı olacam diye.
    Onu da yaptık belki durur diye nerdeee!
    Şimdi de başkan olacam diye tutturdu.
    İş beğendiremiyoruz adama.
    Ertugyigit, kurubuz, CompanERROR ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Kawasaki Z250 Sl (yeşil)
    İş beğenmeme konusunda doğru bildiğini söylüyor adam.
    Kişi kendinden bilirmiş işi.
    Şimdi bu ben belediye başkanı olacam dedi tamam dedik yaptık.
    Yok ben başbakan olacam diye tutturdu.
    Ona da eyvallah dedik ama yerinde duramıyor tutturdu cumhurbaşkanı olacam diye.
    Onu da yaptık belki durur diye nerdeee!
    Şimdi de başkan olacam diye tutturdu.
    İş beğendiremiyoruz adama.
    :D mdr bu iyiydi.

Memleketimin temel olarak "uyanıklık" sorunu var. Takibi en çok işveren uyanık. NAsılsa memlekette asgari ücret diye bişey var. Dünyanın hiçbir yerinde gelişmiş hiçbir ülkede düşük ve alt standartlar referans alınmaz burada alınıyor. Banka açıklama yapıyor ilk çeyrekte 500 mio kar ettik. Ettin guzel iyi ama personeline %10 zammı verirken elin titriyor..

Bu işin tek standardı vardır asgari ücreti yüksek tutarsın ve herkes bu ücrete göre konumlanır. İngiltereye git bakalım çamurluktaki göçüğü düzeltecek usta saatine kaç pound istiyor?

Millet olarak emeğin karşılığını heryerde küçümsüyoruz. Ama adamın işlek caddede dükkanı var diye ayda 30 bin lira kira geliri var. Ona kimse bişey demiyor.

Devlet dediğin şey bu işe yarar zaten. Dengeyi kuracak PRofesorune kamudaki dr.una 4 bin verirken adamın birinin 30 bin kira gelirine mudehale edecek. Bu kadar para kazanan insanın kimseye hayrı yok bu kadar yoksul insan var herkes cukka peşinde..

Aslolan üretmektir. Gayrı menkuk, şarkı, dizi falan filan organizasyonlarda bu kadar para kazanan adam hiçbir şey ifade etmez. Ekonomiye katkılaeı 1/100 bile değildir. Adam fabrika açmıyor sonuçta gidip gayrı menkul alıyor.

Bizim gibi az gelişmiş ve düşünmekten çok koseyi donelim ülkelerde bu boyle.

Ha bu kadar kolay para kazanıp range rover leriyle istanbul caddelerinde doşalan tiplerde her geçengün can ve mal güvenliği büyüyen bir riskle o pahalı arabalarında korkarak dolaşacaklar.

Herkes neye mustehaksa ona layık olur. Vatandaş hakkına sahip çıksa asgari ücret 1000 lirayken gidipte siyasi partilere oy vermez.Norveçli vermezdi, Kanadalıda vermezdi, isviçrelide vermezdi. Zaten bu yuzden refah ve huzur içindeler...

Bu ülkenin motosiklet sektörü büyümez adetsel olarak büyüsede cirosal anlamda büyümez. Bu işi yapan adamlar vizyonsuz. ORtak birşeyleri yapmaktan aciz ve bencil yapılar. Suyunu çıkar koy cebe çekil formatında yaşıyorlar...
    Ertugyigit ve Mengu16 bunu beğendiler.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Kalifiye eleman biz de bulamıyoruz. İlana başvuranların %95 i yetersiz, %5 de çok para istiyor. Taş taşınacak hamal ilanı ver millet sıra olur ama ingilizce bilen eleman aradığında gelen adam iki kelime konuşamıyor. Bizim sanayi kaynakçı, formen, frezeci, iş makinası operatörü vs.vs ilanlarıyla dolu. Ama kalifiye eleman yok yok yok. Hepsi kahvede okey tayfası, kendilerini birazcı dahi geliştirmemişler. İnsan bir meslek öğrenir.

haber biraz şişirme gibi geldi bana,bursa da spacy kızılay dağıtmış gibi kapış kapış satılırdı ama nedense şu son çıkan spacy alphayı bir kez olsun sokakta göremedim.diğer şehirlerdeki durum nedir bilmiyorum.

chcts1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crypton s 2019
    motor satışları patladı ekonomi eyiye gidiyo
    hülooooooooooooooooooooooooooooooo

seneye 250likler 20bin

idmanyurdu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache(2007),ybr 125 (2014),(cbr 250 2013)
    satışlar patlamış olabilir evet bende 0 ybr aldım geçenlerde çünkü henüz dolar zammını yememiş 2014 modeller tükenmek üzere.yoksa zengin olduğumdan değil.ne ybr 5500 eder nede cbf 6000 lira eder.4800 e ybr bulabilirsiniz hala ederide budur

Sherno - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kriz yok demek komedi Sanki bu artış herkes 1000cc motor aldı da paraları saçtı diye mi oldu sanıyorsunuz? İş var iş beğenmiyorlar demek ayrı bir muhabbet. Bir mühendise 1500 lira verirsen iş yok der. Okumasaydı daha iyi. Değişen şey şu. Ben eskiden bir yerde durduğumda, mola verdğimde abi bu kaç basıyor, çok tehlikeli değil mi, ne yakıyor gibi muhabbetler dönerken şimdi insanlar gelip "yahu sen bilirsin, ben scooter almayı düşünüyorum ne alayım. Motor hiç bilmiyorum hep araba kullandım trafikten bıktım, scooteri sürebilirmiyim, şu scooter uygun fiyatlı alsam nasıl olur sorun çıkarır mı" gibi sorular geliyor.

Bu artışın büyük bir kısmı scooter cinsi ya da 250 cc altı düşük hacimli motosikletlerden dolayı arttı. Dolar, Euro bu haldeyken, Avrupa ülkelerine kıyasla alım gücü 4 kat gerideyken bu artışı zx6r, R1 yapmadı heralde.
    Ertugyigit bunu beğendi.

Mardin İl Temsilcisi CompanERROR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    X TREME MAX 2014 - Pulsar 200NS 2014
    Bencede haklısın. Adam "hırsızlık yapmadım" demedi demek yapmış. Yalan atıcak değil ya
    Mengu16 bunu beğendi.
    Adalet yok,eşitlik yalan. Hepimiz insanız ulan!! |Ne kadar yükselsende hayat 180' & Saygım kadar kinim de var

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)