Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Alkollü trafiğe çıkan sürücüler hapisle cezalandırılacak

Motovento
    REKLAM ALANI
    Admin Erhan Erdil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-09 Tracer

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nun alt komisyonunda yapılan değişikliğe göre bundan böyle alkollü olarak veya uyuşturucu etkisi altında trafiğe çıkan sürücüler hapisle cezalandırılacak

Ak Parti’nin alkol ve sigara yasaklarını genişleten yasa teklifi üzerinde önemli değişlikler yapıldı. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nun alt komisyonda dün yapılan yeni değişikliğe göre, 1 promil alkollü araç kullanan sürücülere 700 lira para cezasının yanında 2 yıla kadar hapis cezası verilmesi kararı alındı. Yapılan değişikliklerle beraber bundan böyle, sürücü trafik kontrolünde alkol ölçüm cihazına (alkolmetre) üflemezse 1 promil alkollü sayılacak. Alkollü araç kullananların ehliyetine 6 ay el konulacak. Beş yıl içerisinde ikinci kez alkollü araç kullananlara 877 lira para cezası verilecek ve ayrıca ehliyetine 2 yıl süreyle el konulacak. Üç veya daha fazla aynı durumda yakalanan sürücüye ise bin 407 lira para cezası verilecek ve ehliyeti her seferinde 5’er yıllık süreyle alı konulacak.

3’ten fazla olursa psikiyatrik destek

Alkollü araç kullanması nedeniyle son ihlalin gerçekleştiği tarihten itibaren geriye doğru beş yıl içinde sürücü belgeleri ikinci defa geri alınan sürücüler, Sağlık Bakanlığınca ‘sürücü davranışlarını geliştirme eğitimi’ne alınacak. Ehliyeti üç veya daha fazla geri alınan sürücüler ise psikoteknik değerlendirmeye veya bir psikiyatri uzmanının muayenesine tabi tutulacak.
    Teklifin gerekçesinde 1 promil, “iki kadehten fazla rakı veya 5 bardaktan fazla bira” olarak açıklanırken, 1 promilden yüksek olarak saptanan alkol düzeyinin güvenli sürüş yeteneğini kaybettirebileceğinin bilimsel olarak kabul edildiği ifade edildi.
    Uyuşturucu alarak trafiğe çıktığı belirlenenlerin ehliyetine ise 5 yıl el konulacak ve 3 bin 600 lira para cezası verilecek. Alkol gibi uyuşturucu alarak araç kullananlar da 2 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanmak üzere mahkemeye sevk edilecek.

600 liradan 1407 liraya çıkacak

Ehliyetsiz olarak araç kullananlara verilen ceza 600 liradan 1.407 liraya çıkarılacak. Ayrıca aracın, ehliyetsiz kişilerce sürülmesine izin veren araç sahibine tescil plakası üzerinden aynı miktarda idari para cezası verilecek. Bu cezayı doğrudan trafik polisi yazacak. İçkili yerler için okul, dersane ve ibadethaneye 100 metre mesafe şartı konulurken, mevcut işletmeler için bu mesafe şartı uygulanmayacak. Üzerinde içki reklamı olan tabelalar 1 yıl içinde değiştirilecek. İçkilerin üzerine yazılacak “sağlığa zararlı” ve benzeri yazıların eklenmesi için üreticileri 12 ay süre tanınacak.
    Kanun teklifinde yer alan “Alkollü içkilerin kullanılmasını teşvik eden kampanyalar, festivaller ve sair etkinlikler düzenlenemez” hükmünden “festivaller” ifadesi karıldı. Ayrıca metne “ulusal ve uluslararası fuar ve organizasyonlar hariç” ifadesi eklendi.

Kaynak: Milliyet

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    turkish39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RX3 İ EVO
    Ehliyetsiz olarak araç kullananlara verilen ceza 600 liradan 1.407 liraya çıkarılacak. Ayrıca aracın, ehliyetsiz kişilerce sürülmesine izin veren araç sahibine tescil plakası üzerinden aynı miktarda idari para cezası verilecek. Bu cezayı doğrudan trafik polisi yazacak.

Babasının ehliyetsiz motosiklet kullanmalarına izin vermeyen arkadaşlar bunu çoooooooooook iyi okusun.
    M.balibey bunu beğendi.

Kaangngr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CharlesFenOB
    Alıntı turkish39 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ehliyetsiz olarak araç kullananlara verilen ceza 600 liradan 1.407 liraya çıkarılacak. Ayrıca aracın, ehliyetsiz kişilerce sürülmesine izin veren araç sahibine tescil plakası üzerinden aynı miktarda idari para cezası verilecek. Bu cezayı doğrudan trafik polisi yazacak.

Babasının ehliyetsiz motosiklet kullanmalarına izin vermeyen arkadaşlar bunu çoooooooooook iyi okusun.
    Benim motosiklet babamın üstüne şu son bir ay ehliyetsizim haziranda sinav var fazla açılmıyorum zaten kask takıyorumda

turkish39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RX3 İ EVO
    Bir ay daha sabret bence.Toplamda 2814 TL ceza var işin ucunda.
    M.balibey bunu beğendi.

htmetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Twister - honda cbf 150
    Kanunlar baya sertleşmiş. Dikkat etmek lazım. Eskiden Bize sürücü kursunda söyle demişlerdi alkol ile alakalı "33 cc bira içerseniz alkol muayenesinden geçer ama 50 cc içerseniz çakarsınız" demişlerdi demek şimdi 1 promil olsa bile ki bu yediğimiz meyvelerden bile oluşabilecek bir durum ceza alacaz öylemi?

hocaseko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2011 XJ6 , 2014 MT 07 abs , 2018 cbr 650 FA
    sanki hapishanelerde yer var...nereye koyacaklar o kadar adamı...

KeaSH-07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha bw's 100-honda cbr 250 r-(sym joyride 200i)
    Alıntı htmetin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kanunlar baya sertleşmiş. Dikkat etmek lazım. Eskiden Bize sürücü kursunda söyle demişlerdi alkol ile alakalı "33 cc bira içerseniz alkol muayenesinden geçer ama 50 cc içerseniz çakarsınız" demişlerdi demek şimdi 1 promil olsa bile ki bu yediğimiz meyvelerden bile oluşabilecek bir durum ceza alacaz öylemi?
    1 promil, “iki kadehten fazla rakı veya 5 bardaktan fazla bira” olarak açıklanırken,
    boyle yazılmıs ama 1 promil çok az bişey olması gerek.
    burda dediğine göre 2 tane 50 cl üstüne 1 tane 33 cl içersen babayı yersin diyor
    aslında iyi eğer böyle olcaksa güzel olur
    1-2 bira içene falan ceza yazılması ayıptır.2den sonra eywallah yazsınlar cezayı
    cenkito bunu beğendi.
    Yalnızlkık diye birşey yoktur ,daha çok sigara vardır , alkol vardır , küfür vardır...

albaywolf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Fizy 125
    Oha lan 1 promil alkole ceza mı olur? O zaman her alkol kontrolünde hapsi boylayacağız demek ki..
    htmetin bunu beğendi.

motorcu48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İNAZUMA keyfiii :DD
    1 promil traci araçlarda yani dublo ile bir tane bile bira içmeye hakkınız yoktu zaten
    şimdi birde hapıs cezasını getirmişler

Motosikleti
    CRF250L
    Çok iyi olmuş bence.. Caydırıcılık arttıkça insanlar suç işlemekten korkar..
    http://arama.hurriyet.com.tr/arsivnews.aspx?id=-245905
    Bu tarz haberleri daha az veya hiç görmeme adına atılmış güzel bir adım..

Darısı trafik kurallarına hiç uymayan minubüs , özel halk otobüsü , şahinci ergenlerin başına..
    seckin_ bunu beğendi.

UNdocab - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT650, RT125
    Boş lakırdıya gerek yok. Düzenleme alkol alanlara ceza verecek şekild çıkacak. meyve yedim 1 promil alkol çıktı durumu değil
    1-2 biradan birşey olmaz çok saçma kimi bünyede etki eder kiminde etmez.
    Adam 1 bira bozdu adamı. içti trafiğe çıktı bu sebeple birini ÖLDÜRDÜ. Ne diycez ama 1 bira içti ölen niyazi sende evine git uyu sabah açılırsın mı ?

Trafik ve alkol kesinlikle yan yana gelmemeli daha da ağırlaşsın cezalar. Ehliyeti olmadan trafiğe çıkanlar avrupada olduğu gibi adam öldürmeye teşebbüsten yargılansın. Bakalım o zaman ne oluyor.
    Sen insana kaçacak yol açarsan adamda yapar. Sonra neden bizde kanunlara uyulmuyor. İşte bu sebepten
    turkish39 bunu beğendi.

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Arkadaşlar 1 promil, yani "iki kadehten fazla rakı veya 5 bardaktan fazla bira” dediği "yüz promil" dediğimiz şey oluyor. Önceki uygulamadan çok farklı değil.

İki biranın üzerinde alkol (0.50 promil) insanın tepki süresini uzatır, kazaya sebep olur. 0.25 promil ve altının kazaya sebep olduğuna dair pek kanıt yok.

draggy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 650
    Bu hükümeti günahım kadar sevmesem de bu kararlarını destekliyorum.. ama alttakiler konusunda hiç bir adım atmayacaklarını adım gibi biliyorum.

Ölümlü kazalara yol açan ve hatalı sürücülerin 1-2 sene de kurtulmalarını sağlayan yapının değişmesi ve taksirle adam öldürme suçu üzerinden en üst seviyede ceza almalarının sağlanmasını, taksirle adam öldürme cezasının 1-15 yıl olan aralığının 15-30 yıla çekilmesini, CMUK denen saçmalık yüzünden 10 yıl hapis cezası alanın 3 sene de çıkmamasını, iyi hal vb. ıvırzıvır saçmalıklarla ceza indirimi yapılmamasını istiyorum.

htmetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Twister - honda cbf 150
    Bunlara dikkat

Tüketilen alkolün etkisi 45 dakikada en üst seviyeye çıkar.
    Aç karnına veya hızlı biçimde içmek alkolün etkisini arttırır.
    Az içmiş bile olsalar, araç sürücüleri son yudumu alır almaz hemen direksiyona geçmemeli; en az yarım saat beklemeli.
    Alkol tütekimi yağlı yiyeceklerle birlikte alındığında etkisi daha az olur. Alkol alımı sırasında beyaz peynir yenmesinin temel nedeni de budur. Vücuttaki yağ oranı da alkolün etkisini azaltır.

Yaw arkadaşlar iyi güzel de şööyle tavuk kanadının yanında, kızarmış patate ve buz gibi bira da fena olmuyor hani.. Ama Sonrasını iyi hesaplamak lazım. İçmeyin kardeşim motor araba vs. kullanacaksanız işte

Motosikleti
    Honda Fizy 125
    Bırakın bu ben içmiyorum içenler ölsün mantığını...

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    ben şuan 2. bira yı içiyorum trafiğe çıkarsam hapse mi atacaklar yani
    beni kamu hizmetinde çalıştırsa lar ya ot yolsam olmaz mı

KeaSH-07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha bw's 100-honda cbr 250 r-(sym joyride 200i)
    ben içerimde trafiğede çıkarım
    bu tabiki övünülecek bişey deil
    ama gençlik işte

Motosikleti
    Honda Fizy 125
    Alkollü trafiğe çıkmaya karşıyım ama bu kadarı da fazla arkadaş. 1 tane birayla kafayı bulabilen 3-5 dengesiz yüzünden herkesi yakmanın ne anlamı var? Ayrıca kafa bi milyon trafiğe çıkıp katliam yapanların bu cezaları umursadığını mı zannediyorsunuz? Mantıklı her insan mevcut cezalardan da korkar zaten.
    crxforever bunu beğendi.

madlive - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Vespa SLX 250 ie.
    Sonuna kadar destekliyorum. Daha da fazla ceza verilsin.

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Alıntı KeaSH-07 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben içerimde trafiğede çıkarım
    bu tabiki övünülecek bişey deil
    ama gençlik işte
    Gençlik değil o, aptallık. Karıştırma ikisini.

Alıntı albaywolf adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bırakın bu ben içmiyorum içenler ölsün mantığını...
    Ben içiyorum, ama trafiğe çıkmadan önce içmem. Trafiğe alkollü çıkan adama gereken ceza verilsin. İçenler araç kullanmasın, beni öldürmesinler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler