Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

böyle ithalatçı ve distribütörler olmaz olsun !!

Motovento
    REKLAM ALANI
    celikat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hayabusa
    japon'ya da geçen yılki enflasyon oranının %33 olduğunu bir sohbet esnasında öğrenince gidip bir sene önceki japon yeni kuru ile bu seneki japon yeni kurlarına baktım.

geçen sene 1.1.2012 itibarı ile japon yeni 2.4609 iken bugün itibarı ile 1.8041 olduğu gördüm. yani geçen seneye göre yaklaşık %27 değer kaybetmiş japon yeni.

şimdi gelelim sadede.

japonya'da üretilen motorların fiyatlarında bir değişiklik olmadığı gibi artış bile olmuş. ee hani nerede %27 lik kayıp? ithalatçı ve distribütörler yen değer kazandı motor fiyatları o yüzden arttı dememişler miydi geçtiğimiz yıllarda? ee şimdi yen düşmüş durumda ama fiyatlar hala yükselişte, bu nasıl iştir?

şu anda 40 bin liraya satılan motorun 30 bin liraya düşmesi gerekmiyor mu mantıken? benim bilmediğim başka bişey mi var yoksa bunlar tüketici nasılsa bu fiyatlara alıştı bunları kertebildiğimiz kadar kertelim mi diyorlar acaba?
    erdem_cengiz, swath ve isaaras bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    erro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tracer 900
    atma recep din kardeşiyiz...nerde %33 enflasyon..

http://www.indexmundi.com/g/g.aspx?c=ja&v=71

TanImsIz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia Tuono V4 ve İmola 125
    400 lük Burgman a 26.000 isteyen azmanlar aklıma geldi şimdi. Merak ettiğim, bu paraya satabilceklerine inandılarmı. Yada bu fiyata hic sattılarmı

Motosikleti
    Hayabusa
    yen tl karşısında %27 değer kaybetmiş, peki bunun adı nedir acaba? söylersen tüm forum olarak aydınlanmış oluruz.

erro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tracer 900
    Alıntı celikat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yen tl karşısında %27 değer kaybetmiş, peki bunun adı nedir acaba? söylersen tüm forum olarak aydınlanmış oluruz.
    tüm forumu aydınlatmaya yetecek bilgi seni gram ışıtmaz üstad...onun için gerek görmüyorum...
    japanya da %33 enflasyon olduğunu söyleyen ve buna inanan arkadaşlarınızla durumu güzelce irdeleyebilirsiniz...
    acayüp bunu beğendi.

Motosikleti
    Hayabusa
    Alıntı erro adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tüm forumu aydınlatmaya yetecek bilgi seni gram ışıtmaz üstad...onun için gerek görmüyorum...
    japanya da %33 enflasyon olduğunu söyleyen ve buna inanan arkadaşlarınızla durumu güzelce irdeleyebilirsiniz...
    japonya'daki enflasyondan kime ne? burası ekonomi forumu mu? ayrıca yen değer kaybetmiş mi, kaybetmiş. bu kayba rağmen motor fiyatları aynı mı hatta yükselmiş mi, evet. bunun hakkında söyleyeceğin bişey varsa söyle, başlığı kirletme.

turkish39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RX3 İ EVO
    Gene kavga çıkacak.Çıkmadan yorumumu yapayım.Türkiyede bu yemez.Bişeyin fiyatı artarsa artar.Düşerse gene artar.
    swath, cenkito, McBay ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

htmetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Twister - honda cbf 150
    Yen değer kaybettiyse japonda aptal değilki. Onlarda da zam denen bir kavram vardır 100 yelik motour yapar sana 150 yen olduda bitti maşallah.

Motosikleti
    Hayabusa
    Alıntı turkish39 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gene kavga çıkacak.Çıkmadan yorumumu yapayım.Türkiyede bu yemez.Bişeyin fiyatı artarsa artar.Düşerse gene artar.
    kavga çıkacak bişey yok. ben zaten kavgacı bir insan değilim. insanlar konu ile ilgili bişeyler yazarlarsa bizde iyi kötü işin sebebini öğrenmiş oluruz.

Motosikleti
    CBF1000F & CRF250L
    japonya ve yuzde 33 enflasyon adamlar yıllardır eksi enflasyonda, yeni yeni artıya geçtiler. Onun dışında doğrudur, japon yenini ucuzlatıp japonlar uluslararası piyasada daha ucuza mal satarak rekabet gücünü artırmak istemekteler, buna da özellikle almanya ve abd fazlasıyla cırlamaktadır. Son 1 yılda yaklaşık euro karşısında japon yeni yuzde 20 ye yakın değer kaybetmiş, japon malları ucuzlamış.

Motosikleti
    RX3 İ EVO
    Ben yıllardır öğrenemedim bunun sebebini.Öğrenebileceğimi de sanmıyorum.Yıllardır gördüğüm bu.Fiyat düşüşleri hiç bi zaman yansımaz.Ama fiyat artışının dedikodusu bile hemen yansır.Bir Türk geleneği olsa gerek.Bunun enfilasyonla,ekonomiyle kılla tüyle ilgisi yok,tamamen Türk milletinin çakallığı

hello_moto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Gerçek olan :
    YEN TL karşısında değer kaybetmiş.
    Japonya da %33 enflasyon yok.

Bir kaç varsayım üzerine bu kadar laf herhalde: Türkiye ye gelen Japon motorların satış fiyatının Yen üzerindne olduğunu varsayıyorsunuz ?
    Satıcıların fiyatlarını Yen üzerinden arttırmadıklarını varsayıyorsunuz ?

Bunlar eğer doğru ise, neden fiyat düşürmediler? Soru bu herhalde... ?

Cevap da neden düşürsünler olurdu. Bu fiyata satabiliyorsam...?

Ya da varsayımlar yanlış olabilir. Örneğin Honda nın çoğu modeli (hepsi mi emin değilim) EUR üzerinden geliyor Türkiye' ye...

Kawasaki fiyatları EUR ile. Büyük ihtimal o da EUR aldığı için öyle fiyat veriyor. YEN alsa idi YEN diye fiyatlardı.

Durum bu şekilde.

daparadoks - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sym Jet 14
    Örneğin Honda: Satışlar dolar üstünden gerçekleşiyor. Üretim nerede? çinde brezilyada vs. yen nerede kullanılıyor bu durumda japonya honda ofislerinde çalışan personelin maaşını öderken. Bence yen'in değeri bu durumu etkilemez.

Motosikleti
    RX3 İ EVO
    Hiç bi para biriminin düşüşü etkilemez.Fiyatların düşeceğinimi sanıyosunuz.

Motosikleti
    CBF1000F & CRF250L
    bu konu üzerine suzukinin fiyat listesine baktım. Çok iyi hatırlıyorum aylar öncesinden baktığımda fiyatları yen cinsinden yazıyorlardı ben de onun hesabına üşenip sayfayı kapıyordum, şimdi herşey TL, tam bir suzuki.tr klasiği
    yasdal bunu beğendi.

draggy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 650
    Alıntı celikat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bunun adı enflasyon değildir, devlet eli ile yapıldıysa devalüasyondur..

Enflasyon olsa idi Dolar 1 haftada 1.45 ten 1.85 e çıktığında bizde neden enflasyon olarak anılmadı..
    İkinci el Dragstar alacaksanız bknz: http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/44545-yamaha-dragstar-xvs-650-kullanicilari-bilgi-paylasim-basligi-12.html#post2100035

Motosikleti
    Hayabusa
    Alıntı hello_moto adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gerçek olan :
    YEN TL karşısında değer kaybetmiş.
    Japonya da %33 enflasyon yok.

Bir kaç varsayım üzerine bu kadar laf herhalde: Türkiye ye gelen Japon motorların satış fiyatının Yen üzerindne olduğunu varsayıyorsunuz ?
    Satıcıların fiyatlarını Yen üzerinden arttırmadıklarını varsayıyorsunuz ?

Bunlar eğer doğru ise, neden fiyat düşürmediler? Soru bu herhalde... ?

Cevap da neden düşürsünler olurdu. Bu fiyata satabiliyorsam...?

Ya da varsayımlar yanlış olabilir. Örneğin Honda nın çoğu modeli (hepsi mi emin değilim) EUR üzerinden geliyor Türkiye' ye...

Kawasaki fiyatları EUR ile. Büyük ihtimal o da EUR aldığı için öyle fiyat veriyor. YEN alsa idi YEN diye fiyatlardı.

Durum bu şekilde.
    eur satış olması neyi değiştirir? yen tl karşısında değer kaybettide eur karşısında değer mi kazandı?

Enflasyon dedikçe domates aklıma geliyor, konuya odaklanamıyorum

Hani bizde enflasyon nedeni her devirde domates biber patlıcandır ya,

acaba japonlarda mı böyle ölçmeye başladı dedim bir an.

Enflasyon nedeni hiç bir zaman, vergilerdeki ve akaryakıt, doğalgaz, elektrik gibi temel üretim girdilerinin zamlanması olmadı.

HEle hele merkez bankalarının faiz oranlarıyla oynayarak doğal bir şekilde enflasyonu piyasayı denetleme enstrümanı olarak kullanması hiç bir haber bülteninde konu olmadı...

Siz japonlar demişsinizde ... işte nereden nereye gitti aklım...

Motosikleti
    Hayabusa
    Alıntı daparadoks adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Örneğin Honda: Satışlar dolar üstünden gerçekleşiyor. Üretim nerede? çinde brezilyada vs. yen nerede kullanılıyor bu durumda japonya honda ofislerinde çalışan personelin maaşını öderken. Bence yen'in değeri bu durumu etkilemez.
    hayabusa'sı, 1000rr'ı, gixxer'ı, zx-10'u çin'de veya brezilya'da mı üretiliyor?

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    ben o zaman gidip bi yeni kasa R1 alayım nede olsa %27 ucuzlamış

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)