Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Karayolu ile Yurtdışına Çıkacaklar için Uyarılar

Motovento
    REKLAM ALANI
    kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Mart başında firmanın banka hesaplarını açmak için Varna'ya (bulgaristan) gitmem gerekiyordu, takip eden hafta da Odessa Ukrayna ofisinde bir haftalık görev için bulunmam gerekiyordu. Bu sebepten Bulgaristan ve Ukrayna seyahatlerini birleştirip karayolu ile gitme kararı aldım. Önce motorla gitmeyi ciddi ciddi düşündüm ancak havanın yağışlı ve romanya kuzeyi ve ukraynanın -8 derece olacağını duyunca otomobil ile gitmeye karar verdim.İyi ki de öyle yapmışım romanya- moldova sınırına yakın biryerlerde kar yüzünden yoldan çıktım, çekici ile çıkartabildiler. Motorla başıma neler gelirdi düşünmek bile istemiyorum .

Motosiklet ile yapılan bir seyahat olmadığından fazla ayrıntıya girmeyeceğim. Ancak karayolu ile ( motosiklet veya otomobil ile ) yurt dışına çıkacaklara şu deneyimleri aktarmak isterim

1) Triptik , Yeşil kart sigortası , ve uluslararası ehliyeti ( bazılar gerek görmez ama Bulgar ve Yunan polisi terstir ,almakta fayda var) hazır edin. Eğer İstanbul' da iseniz sınırda değil Turing in leventte ki merkezinde yaptırın . Sınır kapısında yaptırmaya kalkarsanız saatler kaybedebilirsiniz, hele tır şöförlerinin işleri çok uzun sürüyor onları beklemek zorunda kalabilirsiniz.
    2) Yola çıkmadan önce bagajınızı , motor ise topcase 'inizi ve çantaları son bir kez kontrol edin. Başınızı derde sokacak veya memurlara koz verecek şeyleri ortadan kaldırın. Bu gidişimde bulgar polisi , üzerinde " silah dünyası" yazan boş bir poşeti arabamda buldu. O mağazadan balık avı için paslanmaz bıçak almıştım poşeti de arabada unutmuşum. Şüphelenip bütün arabayı elle ve cihazlarla didik didik aradılar, hızını alamadı eline geçirdiği bir torbavida ile torpidoyu söktü. Tam bir saat onlar arabayı sökerken çaresiz seyretmek zorunda kaldım.
    3) Geçtiğiniz sınırlardaki gümrük memurları ve polislere her zaman güleryüzlü davranın. Sorguya çekilirseniz sinirlenmeden sabırla ve sakince cevap verin. Sorular ne kadar uzun ve can sıkıcı olursa olsun bu şekilde davranmanız gerekir. Sakın kontrolünüzü kaybedip bağırmaya ve hırçın davranışlar sergilemeye kalkmayın başınıza iş alırsınız.
    4) Ortada hiçbir şey yokken para teklif etmeyin. Saklayacak veya korkacak birşeyiniz yoksa para vermeniz gereksizdir. 8 gümrük noktasında bir kuruş vermedim. Ancak aracınızda küçük poşetlerde fındık fıstık lokum vs bulundurursanız ve bunları düzgün bir şekilde ikram ederseniz işleriniz daha hızlı yürür.
    5) Yerleşim yerlerinde 60 'ı, şehir dışında ise 80 i ASLA geçmeyin. Yoksa çok sağlam bir ceza yersiniz. Otoyollarda 100 gidebilirsiniz. Hız tabelalarını iyi takip edin. Sis yok ise gece sis farlarınızı yakmayın ( otomobil), bulgaristanda bu yüzden polis çevirdi, hasihat edip gönderdi.
    6) Performans egzoslarının sesi polis ile aranızı açabilir, susturucu takın veya orjinal egzos ile gidin.
    7) Motor ve şasi numaranızın nerede yazılı olduğunu öğrenin, her sınırda ruhsattakiler ile karşılaştıracaklar. Ruhsatınızı yanınıza almayı unutmayın, yoksa sınırı geçemezsiniz.
    8) Vizeniz turist vizesi ise turist olarak geldiğinizi, yok eğer iş için alınmış bir vize ise iş için geldiğinizi söyleyin. Yoksa sınırda sorun çıkartırlar, çözmek de sizin maharetinize kalır. Çantanızda otel rezervasyonu , şirket evrakı gibi dandirikten de olsa birkaç evrak fotokopisi bulundurun, isteyebilirler.
    9) Seyahat sağlık sigortası yaptırın, 50-60 lira birşey tutar ama dünyanın binbir türlü hali var lazım olabilir.
    10) Zorunlu değilseniz eski doğu bloku ülkelerinde GECE SÜRÜŞ YAPMAYIN. Geceliği 25 euroluk otelde kalmak , gece araç sürmekten daha güvenlidir.
    11) Yanınızda yiyecek ve su bulundurun, cep telefonunuz roaming e ( yurt dışında kullanıma) açık olsun. Kullanmasanız bile acil durumlarda çok gerekli olur.
    12) Bagajınızın bir köşesine yedek para veya yedek kredi kartı saklayın, cüzdanınızı kaybederseniz ihtiyacınız olacaktır.
    13) Her şeyinizi kaybedin ama pasaportunuzu kaybetmeyin. Pasaport pantolonun ön cebinde durmalıdır her zaman. Sakın yanınızdan ayırmayın ve çok iyi bakın. Yoksa Afrikalı mülteci muamelesi görürsünüz.
    14) Yedek anahtarınız valizinizde olsun.
    15) Yola çıkmadan önce aracınızı servise bir gösterin, siz yolda kalmaktan kurtarabilir.

Bunları yaptıktan sonra da yoldan keyif almaya bakın, geçtiğiniz köyleri , ülkeleri içinize sindirin , hafızanıza kazıyın fotoğraf çekin. Bunlar güzel anılar.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    m.şanveren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Shadow vt 750 2006
    Aklıma birşey takıldı.

Şimdi dışarıdan bizim ülkemize giriş yapmak isteyen yabancıya bizde aynı muameleyi yapıyormuyuz?...
    "İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz" A. Şerif İZGÖREN

Motosikleti
    CBF1000FA
    Hayır, tam tersi yabancı oldukları için baştacı ediyoruz

Motosikleti
    Honda Shadow vt 750 2006
    [QUOTE=kurubuz;1996803]Hayır, tam tersi yabancı oldukları için baştacı ediyoruz[/QUO

Yapmaa yaawww.içler acısı bir durum bu.

Teslim olan teröristlerden daha kötü muamele görüyoruz desene.Üzüldüm şimdi.
    "İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz" A. Şerif İZGÖREN

Motosikleti
    CBF1000FA
    Evet o teröristlerin değil vizeleri pasaportları bile yoktu....

Djnkt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Dio AF-34
    Kievede bekleriz misafirimiz ol gelirsen

songiden - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia Pegaso 650
    Hazır gelmişken sorayım. Bulgaristan ve Romanya yolları, motosikletle seyahat etmek için güvenli midir? Geçen yaz, Almanya'dan dönen Türkler'in başına kötü olaylar gelmişti...

Bir de benden öneri: Eğer saklayacak birşeyiniz varsa (yasal sınırın üstünde sigara a da alkol gibi) kirli çamaşırlarınızın ya da kokuşmuş ayakkabılarınızın altına koyun. Polis oralara bakmak istemiyor. Tecrübeyle sabittir
    http://www.motorla.co

Motosikleti
    Honda Shadow vt 750 2006
    Alıntı songiden adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hazır gelmişken sorayım. Bulgaristan ve Romanya yolları, motosikletle seyahat etmek için güvenli midir? Geçen yaz, Almanya'dan dönen Türkler'in başına kötü olaylar gelmişti...

Bir de benden öneri: Eğer saklayacak birşeyiniz varsa (yasal sınırın üstünde sigara a da alkol gibi) kirli çamaşırlarınızın ya da kokuşmuş ayakkabılarınızın altına koyun. Polis oralara bakmak istemiyor. Tecrübeyle sabittir

Hocam kahvaltı yapıyordum,saklama sitilini okurken azdaha kusucaktım.

songiden - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia Pegaso 650
    Alıntı m.şanveren adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam kahvaltı yapıyordum,saklama sitilini okurken azdaha kusucaktım.
    O zaman şunu da ekleyelim: Yöntem sabah saatlerinde memurların kahvaltılarını yaptıkları saatlerde daha etkili oluyor..

10.30'da kahvaltı... Biz öğle yemeğine geçeceğiz az sonra.. oh olsun size
    http://www.motorla.co

Motosikleti
    CBF1000FA
    Bulgaristan ve romanya güvenlidir, yolları da 10 sene öncesine kadar çok daha düzgün. Ancak yine de özellikle romanyada tedbiri elden bırakmayın. Moldova ve Ukrayna da çok daha dikkatli olmak gerekir. Motorla gedecekseniz buralardan tek başınıza gitmeyin. Ancak benim başımdan en ufak tehlike bile geçmedi. Ukrayna' da polis sadece para almak için çeviriyor, ceza yazmaya kalkarsa 100 Grivna verin geçin. Ukrayna moldova ve Rusya da rüşvet kurumsallaşmıştır, daha önceki gidişlerimde havalimanında 2 defa gümrük memurları alenen para istediler, herkesin içinde alıp ceplerine koydular.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 10:38 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 10:35 ----------

Alıntı Djnkt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kievede bekleriz misafirimiz ol gelirsen
    Sağolasın eksik olma, kiev biraz uzak kalıyor, gemi işi yaptığımızdan işlerimiz odessa da ama yolum düşerse bir mesaj atarım.

Özer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    V STROM DL 650 Esmeralda
    Güzel bir konuya değinmişsin
    Çok sık balkan ve doğu bloku ülkelerine seyahat ettiğim için çok iyi anlıyorum yazdıklarını ve her kelimesine katılıyorum

Bize gelince yani T.C.ne, dünyaın en misafir perver ve hoşgörülü toplumuyuz bana göre
    Tarzım çok basittir.....
    Her zaman en kalitelisi ile memnun olurum

t.madde - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial 151 rs gitti tvs apache rtr 150 geldi =)
    çanakkaleyi hala unutamamışlar 1 türk dünyaya bedel ama yinede yaptıkları onların ayıbı onlar bizim ülkemizde bizim vatandaşlarımızdan daha çok değer görüyo onların bize tavırlarına bakın bir poşet için arabanın torpidosunu sökmüşler

Motosikleti
    Honda Shadow vt 750 2006
    Alıntı songiden adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O zaman şunu da ekleyelim: Yöntem sabah saatlerinde memurların kahvaltılarını yaptıkları saatlerde daha etkili oluyor..

10.30'da kahvaltı... Biz öğle yemeğine geçeceğiz az sonra.. oh olsun size

Ben işim gereği bu saate kalıyorum. İki tane vitrin herbiri 10/11 metre.biri gümüş diğeri altın vitrini.sabah 8:30 açılış,malıdiz o esnada müşteri gelir onunla ilgilen.İster istemez bu saate kalıyorum...Eşimde çalışıyor aynı zamanda ev işiylede uğraşıyor onada yük olmak istemiyorum.Mecbur böyle oluyor.

heee unutmadan öğle yemeğimide 14:00 ile 15:00 arası yiyiyorum

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler