Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Yeni Ehliyet Sistemi ve Kapsamı Hakkında Temel Bilgiler

Motovento
    REKLAM ALANI
    Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

01.01.2016 tarihi itibari ile ülkemizdeki ehliyet sisteminde bir takım revizyonlara gidiliyor. Forumumuzda özellikle genç kardeşlerimiz başta olmak üzere motosiklete başlamak isteyip,ehliyeti olmayanların bu konuda kafa karışıklılığını gidermek için 17.04.2015 tarihli,29329 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik ışığında bu konuya değinmeye çalışacağız.

M SINIFI SÜRÜCÜ BELGESİ

M sıfını sürücü belgesine sahip bir kişi "moped" diye tanımlanan iki,üç ve dört tekerlekli motorlu bisikletleri kullanabilecektir.
    Peki yönetmelikte moped nasıl tanımlanmış,ona bir bakalım.

Yönetmeliğin 1.maddesinin 9.bendinde moped;

Motorlu bisiklet (Moped): Azami hızı saatte 45 kilometreyi, içten yanmalı motorlu ise silindir hacmi 50 santimetreküpü, elektrik motorlu ise azami sürekli nominal güç çıkışı 4 kilovatı geçmeyen iki veya üç tekerlekli taşıtlar ile aynı özelliklere sahip net ağırlığı 350 kilogramı aşmayan dört tekerlekli L1, L2 ve L6 sınıfı motorlu taşıtlardır. Elektrik ile çalışanların net ağırlıklarının hesaplanmasında batarya ağırlıkları dikkate alınmaz.”
    olarak tanımlanmış.

M sınıfı sürücü belgesi almak isteyen birisi yönetmeliğe göre 16 yaşını bitirmiş olmalı.

Yani 16 yaşını bitiren bir kişi M sınıfı sürücü belgesi alarak azami hızı 45 kilometreyi geçmeyen ya da silindir hacmi 50 santimetreküpü geçmeyen bir motosikleti yasal olarak kullanma hakkına sahip oluyor.

M sınıfı ehliyet sahiplerinin kullanabileceği bazı modeller;

Asya Polo 50,
    Lifan Moped
    Honda Today vb...

A1 SINIFI

A1 sınıfı sürücü belgesi silindir hacmi 125 santimetreküpü, gücü 11 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,1’i geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.
    A1 sınıfı sürücü belgesi almak isteyen birisi yine M sınıfındaki gibi 16 yaşı bitirmiş olmalı.

A1 sınıfı sürücü belgesi alan birisi 125 cc,11 kw yani (15 hp) bir motosikleti yasal olarak kullanma hakkına sahip.

Bu sınıfta Yamaha Ybr 125,Yzf R125,Honda Cbr 125, Cb 125 E,Cb 125 Ace gibi motosikletleri A1 sınıfı sürücü belgesine sahip bir kişi kullanabilmekte.

Ancak Honda Cbf 150,Tvs Apache 150,Rks Titanic 150,Honda Pcx 150 vb 125 cc üstü motosikletler için A2 sınıfı gerekmekte.

A2 SINIFI

A2 sınıfı sürücü belgesi gücü 35 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.
    şartları aranmakta.

Burada temel kıstas motosikletin beygir gücü.

Yani 35 kw=47,9 hp.

Bu değerlere göre 250-300-400-500 cc bandında oldukça fazla seçenek mevcut.

A2 sınıfına sürücü belgesi için gereken yaş limiti ise 18 yaşını bitirmiş olmak.

Son olarak A sınıfı sürücü belgesinden bahsetmek gerekirse;

A sınıfı sürücü belgesi sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.
    A sınıfı sürücü belgesi için gerekenler ise; 20 yaşı bitirmiş olmak ve en az iki yıllık A2 sınıfı ehliyet sahibi olmak şartları aranıyor.

Son olarak;

A1 sınıfı sürücü belgesi ile M,

A sınıfı sürücü belgesi ile M, A1 ve A2, sınıfı sürücü belgeleri ile kullanılan motosikletler sürülebilecek.

Ayrıca;

B,C,D sürücü belgeleri ve bu sürücü belgelerinin kendi içerisinde kategorize edilen sınıflarında sürücü belgesine sahip bir kişi M sınıfı sürücü belgesi ile kullanılacak olan Moped türü motosikletleri kullanabilecek.

M, A1, A2, A sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl geçerli olacak.

Not:YAŞ DOLDURMA NEDİR?

Kişinin doldurduğu yaşın hesabı için, bugünün tarihinden, kişinin doğum tarihi çıkartılır. Ortaya çıkan yıl, kişinin doldurduğu yaşı belirtir.

Basit hesapla, doğum gününüzde yaşınızı doldurmuş olursunuz. Örneğin 12/10/2000 tarihinde doğan bir kişi,

12/10/2001 tarihinde 1 yaşını,
    12/10/2002 tarihinde 2 yaşını,
    12/10/2014 tarihinde ise 14 yaşını doldurmuş olur.

Siz de yaşınızı hesaplarken, bulunduğumuz yıldan(2014 örneğin), doğduğunuz yılı çıkartın(1997 örneğin).

Eğer 2014 yılı içerisinde doğum gününüz geçildiyse(örneğin 01 Mart), 17 yaşını doldurmuşsunuz demektir.

Eğer 2014 yılı içerisinde doğum gününüz geçilmediyse(örneğin 21 Aralık), şu an için 16 yaşını doldurmuş bir kişisiniz demektir.
    Gelecek konu;
    Yeni ehliyet sistemi ile kullanılabilecek motosikletlerin listesi.

Kaynak:17 Nisan 2015 CUMA tarihli,29329 sayılı Resmi Gazete

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Uğurum bende eyice mala bağladım...forum üyeliği değişiyo falan sandım...hani hep şikayet ediyoruz ya yeni üyeler konu açamasın zart zurt...bi girdim ehliyet...

yns_cbn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBR 250R, Lifan PONY
    Eee şimdi biz 2008 de aldığımız a2 ehliyet ile 5 motor değiştirdik. Şimdi mevcut a2 ile xt660 ı kullanamayacakmıyız. Yada herkeste a2 ehliyet var adam da doğal olarak 1000rr var. Şimdi bu iş nasıl olacak kanun burayı boş mu bırakmış

yns_cbn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBR 250R, Lifan PONY
    Teşekkürler içim rahatladı bi an panik oldum

Foruma yeni katıldım , 18 yaşıma girdiğimde üniversiteye giderken bir motorsiklet almayı bayadır düşünüyorum yanlız bu yeni ehliyet kanunları hakkında çelişkide kaldım ben 04.02.1999 doğumluyum sene 2017 de mi ehliyet alabileceğim yoksa sene 2018'de mi 19 yaşıma girerken mi , aydınlatırsanız beni sevinirim

SağdaÇalışma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hero Dash VX
    B sınıfı ehliyeti olanlarda m sınıfı ehliyet istiyen araçları kullanabilicek galiba?
    eğer öyleyse bende ş.içi gezmek için 50 revival gibi motorlara bakarım boşuna ehliyetete para vermemiş olurum.

Alıntı Uğur Ak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    16 bitince A1 alıp,125 cc/15 hp'ye kadar olan motosikletleri kullanabilirsiniz.
    yanlız ben üniversite ve memleketim arası uzun yol yapabileceğim için güzel bir ehliyet kursundan eğitim alıp direk a2 ehliyetiyle 250 cc bir motor almayı düşünüyorum , bunun için 2017 de haziranda olan ehliyet sınavlarına girip a2 ehliyeti alabilirmiyim sonuçta 18 yaşıma girmiş olacağım, yoksa 2018 deki sınavlara mı kalacak benim ehliyet işi ?

Motosikleti
    Yok
    İyi akşamlar herkese,şimdi 25 nisan 2016'da 18 yaşıma girdiğimde alabiliceğim ehliyet sınıfı nedir A2 mi alabiliyorum,yoksa 19 yaşıma bastıkdan sonra mı A2 alma hakkına sahibim

Motosikleti
    Yok
    Alıntı Uğur Ak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet B sınıfı ehliyetinizle M sınıfını kapsayan motosikletleri kullanabilirsiniz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:18 ----------

A2 için 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor. Bu kıstasa göre tarihi belirleyebilirsiniz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:19 ----------

16 yaşınızı doldurduğunuzda A1,18'i doldurduğunuzda A2 alabiliyorsunuz.

YAŞ DOLDURMA NEDİR;
    Cevabınız için teşekkürler

oakley - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba SL 200
    Selamlar;

Konuya hakim arkadaşlara birkaç küçük ama kafa karıştırıcı sorum olacak:

2004 yılında alınmış B sınıfı ehliyetim var. Üzerine a2 eklemek için bu ayın 8 inde sınava girdim ve geçtim. Dosyamı bekliyorum.
    Sorularım ise şu şekilde:

1. Bu dosyayı 1.1.2016 dan sonra ehliyete çevirir isem stajer ehliyet mi olacağım?

2. Stajerliğim sadece A sınıfı olarak mı görünecek? Neticede 2004 den beri aktif araç kullanmaktayım. Veriliş tarihi atıyorum 1.3.2016 olsun, B sınıfı sürücü deneyimim de yanacak, onun için de stajer mi olacağım?😜😜Yoksa herhangi bir trafik denetlemede sistemde A sınıfım stajer, B sınıfım normal mi görünecek

3. Kart üzerinde veriliş tarihi ilk aldığım sınıf B nin veriliş tarihi mi olacak, yoksa yeni aldığım A nın veriliş tarihimi ? ( Belki ehliyeti ıslatma işinden yırtarım "arkadaşlar görüyormusunuz ben ehliyeti 2004 de almışım ! Ne ıslatması? lütfen!!!" Diyebilecek miyim ? :D

Motosikleti
    Kuba SL 200
    Selamlar;

Cevap için teşekkür ederim. Lakin hala özellikle 1. Sorumun cevabına ulaşabilmiş değilim. Yeni tasarıdaki yaş/sınıf kısmından ziyade, dosyaların karta çevrilmesi aşamasında oturmayan boşluklar var. Başarılı olunan sınav ve alınan dosya mı kazanılan haktır, yoksa mutlaka yeni kartı yeni yıldan önce almak mı gerekir? Neticede 31 yaşından sonra stajer olmak istemem gerçi çok da önemli değil ama..

macremmm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bugun gidip eski ehliyeti verip yeni a2 li ehliyetimi aldim cok sukur kafam rahat su stajyer mevzusundan dolayi

Motosikleti
    Kuba SL 200
    Uğur bey cevaplarınız için çok çok teşekkürler. Evet yönetmelikte bununla ilgili madde sanırım yok. Ve işin ilginç yanı, kurs ve eğitim veren merkezlerinde bu konuya net bir cevabı yok. İşin doğrusu, riske atmayıp, sizin de dediğiniz gibi yeni yıldan önce dosyayı karta dönüştürmek.

Saygılar

Motosikleti
    Yamaha R25
    Ben de ucuz kurtardım bugün dosyam hazırlandı sabah için emniyetten randevuyu aldım kısmetse cuma günü a2 cebimde

Motosikleti
    Kuba SL 200
    Yeni tasarıdan alıntıdır:

"Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce motorlu taşıt sürücü sertifikası sahibi olanlar ile sürücü kurslarına kayıt yaptırmış olanlar için de yukarıdaki fıkra hükümleri uygulanır."

Yani diyor ki:

Kursa kayıt yaptırdın yada sertifika aldınız. 1.1.2016 dan sonra ehliyeti aldıysan "ADAY SÜRÜCÜ" olarak alıyorsun. Demekki dosyayı alır almaz trafik şubenin yolları taştan

Benim de bununla ilgili bir sorum olacak; yaş 24, b ehliyetim var, a2 almak icin direksiyon sınavına girdim ve geçtim
    1. Soru; dosyam eger ocakta cikarsa ne olacak?
    2. Soru; eger dosya 2016'dan önce çıkarsa beklemeli miyim? Yani hemen a2 alıp iki ay sonra onu a ya çevirmek masraf olur mu ? ( sorduğum son soru doğrumı bilmiyorum)

Motosikleti
    Kuba SL 200
    Selamlar

Dosyanız Ocak'ta çıkarsa (ki o kadar sürmez) aday sürücü olarak A sınıfı alıyorsunuz

Önce çıkarsa aday sürücü olmadan alabilirsiniz.A2 olacağından yeni yıldan sonra A sınıfı düzeltme için 15 tl gibi bir ek masraf olacaktır.

Motosikleti
    Harley Davidson Electra glide
    dün bir arkadaş, 24 yaş üstü kimsenin stajer olmayacağına dair ve direk A sınıfı olacağına dair resmi gazete alıntısını göndermiş. ben 37 yaşındayım,kursta kaydım var fakat ehliyet sınavına işim dolayısı ile giremedim. aralık ta telafi olacakmış. hala çözemediğim konu, aralık ta veya ocakta ehliyeti alırsam, stajer oluyormu, olmuyormu? motor almak istiyorum ama stajer olursa 250 cc, olmazsa daha büyük alacağım ,şaka gibi bir konu.

benim kurs efsane, yeni yasayı duymamış.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:58 ----------

arkadaşlar aşağıda resmi gazete var. son cümlede 24 yaş üstünde stajerlik aranmaz diyor. Uğur kardeş yorumun nedir?

MADDE 9 ‒ Aynı Yönetmeliğin 76 ncı maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
    “Madde 76 ‒ Sürücü belgesi alacakların;
    a) Yaş bakımından;
    1) M, A1 ve B1 sınıfı sürücü belgesi alacakların 16,
    2) A2, B, BE, C1, C1E, F ve G sınıfı sürücü belgesi alacakların 18,
    3) A sınıfı sürücü belgesi alacakların 20 (gücü 15 kilovatı aşan üç tekerlekli motosikletler için 21),
    4) C, CE, D1 ve D1E sınıfı sürücü belgesi alacakların 21,
    5) D, DE sınıfı sürücü belgesi alacakların 24
    yaşını bitirmiş olmaları,
    b) Deneyim bakımından;
    1) A sınıfı sürücü belgesi alacakların en az iki yıllık A2 sınıfı,
    2) C1, C, D1 ve D sınıfı sürücü belgesi alacakların en az B sınıfı,
    3) BE sınıfı sürücü belgesi alacakların B sınıfı,
    4) CE sınıfı sürücü belgesi alacakların C sınıfı,
    5) C1E sınıfı sürücü belgesi alacakların C1 sınıfı,
    6) DE sınıfı sürücü belgesi alacakların D sınıfı,
    7) D1E sınıfı sürücü belgesi alacakların D1 sınıfı
    sürücü belgesine sahip olmaları,
    c) Öğrenim durumu itibarıyla en az ilkokul düzeyinde eğitim almış olmaları,
    ç) 26/9/2006 tarihli ve 26301 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelikte belirtilen şartları taşımaları,
    d) Sürücü sınavlarını başararak, motorlu taşıt sürücüsü sertifikası almış olmaları,
    e) Adli sicillerinde, 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 188, 190 ve 191 inci maddeleri, 21/3/2007 tarihli ve 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununun 4 üncü maddesinin yedinci fıkrası, 10/7/1953 tarihli ve 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanunun 12 nci maddesinin ikinci ve takip eden fıkralarında belirtilen suçlardan hüküm giydiğine dair kayıt bulunmaması,
    f) Önceden verilmiş aynı sınıf bir başka sürücü belgesinin bulunmaması,
    g) Başka sınıf sürücü belgesi alacaklar için, daha önce verilmiş ancak geri alınmış olan sürücü belgesinin 2918 sayılı Kanunda öngörülen şartlar yerine getirildiği için sahibine iade edilmiş olması
    zorunludur.
    A sınıfı sürücü belgesi alacak 24 yaşını doldurmuş adaylarda birinci fıkranın (b) bendinin birinci alt bendinde öngörülen deneyim şartı aranmaz.
    Ağlamakla akmaz sahte gözyaşı, o yüzden boşuna ağlama

aquarist4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XJ6 Diversion gitti,MT 07 Deep Armor geldi
    Güzel ve yerinde bilgilendirme için teşekkürler. 10 yılda bir yapılacak ehliyet yenileme ile ilgili kasıt sadece sağlık raporu ve harçlar mı olacak, bu konuda bir bilgilendirme mevcut mu?

Motosikleti
    Harley Davidson Electra glide
    Yani bulmaca çözmemiz gerekiyor. 24 yaşını geçersen, ve 1 ocak 2016 dan önce ehliyetini fiilen almış olursan, stajer olmayacaksın, ama 2016 1 ocak tan sonra ehliyeti almış olursan, yaşa bakılmaksızın stajyer oluyorsun ve a2 alıyorsun. yani 250 cc maksimum gibi birşey.

doğrumu anladım?

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:48 ----------

bir başka karanlık nokta da, ben ekim kursuna yazıldım ama ehliyeti fiilen belki de ocak başı alacağım. kurs 2015 te diye ayrı işlem mi yapılacak, yoksa 2016 da ehliyet çıkaranların tamamına aynı işlemmi yapılacak.
    Ağlamakla akmaz sahte gözyaşı, o yüzden boşuna ağlama

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler