Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Eyvah Ruhsat Kayıp ! Ne Yapmalı ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Apache Rtr+Jl125C
    1 ay kadar önce ruhsatımı kaybettim ve ne yapmam gerektiğini internetten çok araştırdım. Malesef postlar 2007 2009 arası açılmış bir çoğu ve 2009 da prosedür değişmiş. Bu yüzden konu açma gereği duydum.

Öncelikle çevreden gelen eyvah yandın uğraşacaksın gibi nidalar tamamen yersiz bunu belirteyim. Çok basit bir işlem ve hiçbir aşamasında zorluk yaşamadım. Tabi ki biraz maliyetli.

1. İlk olarak "motorun kayıtlı olduğu" trafik şubesine gidip, ruhsatın kayıp olduğunu ve tespit belgesi için ek1 fotokopisi gerektiğini söylüyoruz. Memurlar hiçbir sorun çıkarmadı ve 10 dk içinde ek1 fotokopisi elimdeydi. Bir ücret talep etmediler.

2. Tuvtürk muayene istasyonlarından birine gidiyoruz. Bu aşamada 2 seçenek doğuyor;
    a. aracın muayenesi geçerli ve devam ediyorsa ücretsiz olarak tespit muayenesi yapıyorlar. (ruhsatta yazan - bizim ruhsatımız kayıp olduğu ek1 belgesi fotokopisinde yazan - araç şase ve motor no ile, götürdüğümüzün aracın şase ve motor numarası aynı ise, ücretsiz olarak tespit belgesini bize sunuyorlar.
    b. aracın muayenesi bitmiş ise normal muayeneden geçer gibi gidiyoruz, muayene ücreti ödüyoruz gecikme zammı da dahil olmak üzere, sonuç olarak bize daha sonra onaylatmak üzere tespit belgesi veriyorlar.

3. eğer 2ci aşamayı a şıkkıyla tamamladıysak tespit belgesini trafik şube ye veriyoruz. ruhsat kağıtlarının ücretini ödeyerek yeni ruhsatımızı alıyoruz ( 73.5 + 58 tl olarak hatırlıyorum. )
    eğer b seçeneği olarak tamamladıysak ikinci aşamayı, yine belgeleri ücretini ödeyerek alıyoruz, ordan tüvtürk muayene istasyonuna gidiyoruz. yeni muayene sonuçlarına gre muayene geçerlilik tarihini ruhsatımıza işliyorlar, ve yeni ruhsatımızı alıyoruz.

Arayanlara yardımcı olacağını umuyorum, iyi forumlar.
    erro, Salih_T, Pasali1921 ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    balthasar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Shadow VT750 C5
    Bu mesajın üzerinden bir yıldan fazla süre geçmiş. Kayıp olan ruhsatımı bugün yeniden çıkarttığım için son bilgileri sizlerle paylaşmak istedim.

Evet, işlemler ygk'nın bahsettiği gibi oldukça kolay. Hatta bir yıl içinde daha kolaylaşmış.
    Eğer muayene süreniz henüz dolmamış, vergi borcunuz yok (varsa mutlaka ödeyin) ve Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortanız varsa (yoksa mutlaka yaptırın) yapmanız gereken

1. İstanbul'daysanız mutlaka iem.gov.tr'den randevu alın, ki işlemlerin en zor kısmı burası
    2. Randevu günü veya bir gün öncesinde Şoförler Odası'na giderek bir Ek-1 formu (üzerinde 50 kuruş yazıyor ama 1 TL alıyorlar) ve bir pembe dosya (1,25 TL) alın.
    3. Ardından bence hiç uğraşmayın ve trafik muamelesi yapan yerlerden birine girerek Ek-1 formunu doldurtun. (Tabii ki kendinizin de doldurma imkanı var. Internet'te bu iş için birkaç program mevcut. Ama vakit kaybetmeye değmez. Ben 10 TL'ye pazarlıksız doldurttum. Pazarlıkla daha da ucuza gelebilir)
    4. Aşağıdaki gibi bir dilekçe yazın (bana ek-1'i doldurttuğum yer sormadan hazırladı) (el yazısı ya da bilgisayar çıktısı farketmez)

................. İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
    TRAFİK TESCİL VE DENETLEME BÜRO AMİRLİĞİ’NE
    İL ADI

............. plaka no.lu .................. Marka aracımın Araç Tescil Belgesi ve Araç Trafik Belgesi zayii olmuştur.
    Gereğinin yapılmasını rica ederim.

Tarih
    İmza
    Ad Soyad
    Adres

Kayıp Yeri:
    Kayıp Tarihi:
    Kayıp Saati

(Kayıp yeri,tarihi ve saatini dilekçeye yazmayı unutmayın. Ben unuttuğum için işlemlerim 2 dk.daha geç bitti )

5. Pembe dosyanın içine dilekçe, Ek-1 formu, Zorunlu Mali Sorumluluk Sigorta Poliçesi ve kimlik fotokopinizi koyarak randevu saatinde Tescil Şubesi'ne gidin.
    6. Belgeleri kontrol ettikten sonra, eğer gerekiyorsa bir imza alarak size ruhsatı verecekleri saati söylüyorlar. (Bana 1,5 saat sonra teslim ettiler, bencen önce işlem yaptırana öğleden sonra gel dediler)

Yukarıdaki tüm işlemler sadece 3 saatime ve yeme, içme, benzin dahil 200 TL'ye mal oldu.

Eğer muayene süreniz dolmuşsa yapmanız gerekenler sırasıyla (maalesef biraz da masraflı)

1. Şoförler Odası'ndan Ek-1 formu ve pembe dosya almak
    2. Formu doldurmak
    3. Mali Sorumluluk Sigortası yoksa yaptırmak
    4. TÜVTÜRK'ten randevu alarak muayene yaptırmak.
    5. Araç muayeneden sorunsuz bir şekilde geçerse Trafik Tescil'den randevu almak (muayeneden geçememe durumu nedeniyle bence önce almayın)
    6. Muayenenin ardından TÜVTÜRK tarafından da işlenmiş EK-1 belgesi, dilekçe, mali sorumluluk sigorta poliçesi ve kimlik fotokopisini pembe dosya içine koyarak randevu gün ve saatinde Trafik Tescil'e gitmek

Burada TÜVTÜRK'ün internet sitesindeki şu bilgiyi de paylaşmak isterim.

---
    ruhsatınızın kayıp olması sebebiyle, son muayene geçerlilik tarihinin tarafınızdan ispatlanması gerekmektedir. Son muayene geçerlilik tarihini aşağıdaki belgelerden biri ile kanıtlama imkanınız bulunmaktadır. İspatın mümkün olamaması durumunda, 01.01.2005 tarihi itibariyle gecikme cezası tahakkuk ettirilecektir.

Trafik Tescil Şubesinden, muayene geçerlilik tarihini belirten resmi bir yazı
    Trafik Tescil Şubesinden temin edebileceğiniz, muayene geçerlilik tarihinin görülebildiği onaylı ruhsat fotokopisi
    Trafik Tescil Şubesinden temin edebileceğiniz ve en son muayene tarihini belirten Ek-1 belgesinin onaylı kopyası
    Vergi Dairesi'nden temin edilen son muayene harç makbuzu (aslı tarafınızda mevcut ise tekrar işlem yapmanız gerekmemektedir)
    Eğer son muayene,TÜVTÜRK istasyonlarında yapıldı ise, kayıtlarımızda bu tarihi görebileceğimizden yukarıdaki belgeleri getirmenize gerek bulunmamaktadır

---------

Umarım faydalı olabilmişimdir
    Pasali1921 bunu beğendi.

ugurdefterli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Alıntı ygk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1 ay kadar önce ruhsatımı kaybettim ve ne yapmam gerektiğini internetten çok araştırdım. Malesef postlar 2007 2009 arası açılmış bir çoğu ve 2009 da prosedür değişmiş. Bu yüzden konu açma gereği duydum.

Öncelikle çevreden gelen eyvah yandın uğraşacaksın gibi nidalar tamamen yersiz bunu belirteyim. Çok basit bir işlem ve hiçbir aşamasında zorluk yaşamadım. Tabi ki biraz maliyetli.

1. İlk olarak "motorun kayıtlı olduğu" trafik şubesine gidip, ruhsatın kayıp olduğunu ve tespit belgesi için ek1 fotokopisi gerektiğini söylüyoruz. Memurlar hiçbir sorun çıkarmadı ve 10 dk içinde ek1 fotokopisi elimdeydi. Bir ücret talep etmediler.

2. Tuvtürk muayene istasyonlarından birine gidiyoruz. Bu aşamada 2 seçenek doğuyor;
    a. aracın muayenesi geçerli ve devam ediyorsa ücretsiz olarak tespit muayenesi yapıyorlar. (ruhsatta yazan - bizim ruhsatımız kayıp olduğu ek1 belgesi fotokopisinde yazan - araç şase ve motor no ile, götürdüğümüzün aracın şase ve motor numarası aynı ise, ücretsiz olarak tespit belgesini bize sunuyorlar.
    b. aracın muayenesi bitmiş ise normal muayeneden geçer gibi gidiyoruz, muayene ücreti ödüyoruz gecikme zammı da dahil olmak üzere, sonuç olarak bize daha sonra onaylatmak üzere tespit belgesi veriyorlar.

3. eğer 2ci aşamayı a şıkkıyla tamamladıysak tespit belgesini trafik şube ye veriyoruz. ruhsat kağıtlarının ücretini ödeyerek yeni ruhsatımızı alıyoruz ( 73.5 + 58 tl olarak hatırlıyorum. )
    eğer b seçeneği olarak tamamladıysak ikinci aşamayı, yine belgeleri ücretini ödeyerek alıyoruz, ordan tüvtürk muayene istasyonuna gidiyoruz. yeni muayene sonuçlarına gre muayene geçerlilik tarihini ruhsatımıza işliyorlar, ve yeni ruhsatımızı alıyoruz.

Arayanlara yardımcı olacağını umuyorum, iyi forumlar.

Ruhsatlar Kayıpsa önce trafiğe gidip tescil belgesini çıkartıyorsun 66 tl sonra muayenesi varsa tespit isteniyorsa onu muayene istasyonundan yaptırıp trafiğe giderek diğer yaprağını çıkartıyorlar 89 tl . Muayenesi yoksa trafikten çıkarttığın tescil belgesi ile muayene yaptırıyorsun geçerse muayene raporu ile tekrar trafiğe gidip diğer yaprağını alıyorsunuz verilen yaprakta muayene geçerlilik süresini trafik şubesi yazıp veriyor bir daha muayene istasyonuna gitmene gerek yok. Trafik şubesine giderken randevu alınız

s.a benim sıkıntım hakkında da yardımcı olabilirseniz sevinirim. aracımla kaza yaptım araç perte ayrıldı.fakat ruhsatımın muayene sayfası kaza esnasında fotokobi vb. nedenle kaybolmuş.bu evrak da sigortadan para alabilmem için gerekli.sizin yazdığınız bilgilerde de ruhsatı yenilemek için tekrar muayene istasyonuna gitmek gerekiyor demişsiniz.aracımın 2015 e kardar muayenesi vardı.benim öğrenmek istediğim aracım pert durumda olduğu için muayene istasyonuna aracı götüremicem. aracı götürmeden de bana muayene istasyonu o belgeyi verir mi? ya da trafik tescil beni hiç muayene istasyonuna göndermeden ruhsatın 2. sayfasını yeniler mi? ( muayene kağıdım ve ruhsatımın ilk tescil sayfası mevcut.sadece 2. sayfa,muayene sayfası, yok!) cvplarsanız sevinirim

Motosikleti
    1000RR
    Sağolun güzel bir konu olmuş

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)