Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

kastamonu gezisi (2008)

Motovento
    REKLAM ALANI
    celiloglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA 660 TENERE
    Ankaradan Kuzenimin senelik izne gelmesi ne zamandır kastamonuya gitme hevesi birlesınce birde baktım ki kastamonu yollarındayız...

Acizane kastamonu ile ilgili bir rapor yapabildi isem sizin için ...elinden geldıgı kadarı ile

Sabah evin önünden yola cıkış

ilk durak araç
    kurtulus savasında en çok şehit veren ilimiz Kastamonudur bu arada. ki o kadar ki kastamonu lisesi bir dönem hiç mezun vermemiş.

ve kastamonu

ilk önce biraz kastamonunun tarihçesinden bahsedeyim...

Kastamonu’nun bilinen tarihi, Hitit İmparatorluğu ile başlar. Hititlerden sonra Frigya ve Lidya Krallıklarının egemen olduğu bu topraklar M.Ö.4.yy’da Perslerin eline geçmiştir.
    Büyük İskender Anadolu Ile birlikte Kastamonu topraklarını da Makedonya’ya katmıştır. İskender’den sonra yöreyi ele geçiren Pontus Krallığı M.Ö.1,yy’da Romalılar tarafından ortadan kaldırılmıştır. Uzun yıllar Roma İmparatorluğu sınırları içinde kalan Kastamonu M.S.395 yılında İmparatorluğun bölünmesiyle bütün Anadolu gibi Bizans İmparatorluğuna katılmıştır
    Prehistorik çağlardan sonra havalinin (Paflagonya’nın) bilinen Sümerlerin en eski bir kolu olan Gaslar (Gaşka Türkleri)’dır. M.Ö.2000-1300 yılları arasında hüküm süren Gaslar (Gaşkalar) devamlı olarak Mısırlılar, Suriyeliler ve Kaldelilerle siyasi, ticari ve kültürel münasebetlerde bulunmuşlar, Hititlerle de bazen savaşmış bazen dost olmuşlardır. Gaslar sert karakterli, cengaver kişiler olarak bilinmektedir.
    Bugün Kastamonu ve çevresindeki illeri de içine alan ve Romalılar devrinde adına Paflagonya (Pophlaginia) denilen Gasların kurduğu şehirlerden bir tanesi de „Timonion veya Tumanna“ dır. Bazı yazarlar Kastamonu adının menşei konusunda; bu kelimenin „Gas“ kelimesi Ile „Timoni“ veya „Tumanna“ kelimesinin (Gas ülkesi anlamında) birleşmesinden meydana geldiği görüşünü ileri sürmüşlerdir ki en akla yakın ihtimal budur. Fonotik yönden de bugünkü Kastamonu’ya yaklaşmaktadır.

YANİ : KASTAMONU KALESİNDEKİ MONİ İSİMLİ PRENSESİN OSMANLI ASKERINE SIK OLUP KALENIN FETHEDILMESI ICIN ANAHTARI KALEDEN KOMUTANA ATTIGI VE SONRASINDA BABASININ KASTIN NEYDİ MONİ DEMESİ VE KASTAMONUNUN ADINININ BURADAN KONULDUGU HAKKINDAKI SOYLEMLER YANLISTIR...(gittiginizde size cocuk rehberler bunu anlatacaklar ve para ısteyecekler)

Kastamonu’nun ilk defa Türklerin eline geçmesi Danişmentliler zamanında Ahmet Gazinin Oğlu Gümüş tekin devrinde “1105 yılında” gerçekleşmiştir. 100 yıla yakın bir zaman Danişment idaresinde kalan şehir ve çevresi 15 yıl süre ile tekrar Bizanslılara geçmiş, 1213 yılında Anadolu Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat’ın emriyle Selçuklu kumandanı Hüsamettin Çobanbey tarafından zaptedilmiştir.

Kastamonu, Fatih Sultan Mehmet’in 1460 yılında Sinop’la birlikte bu şehri alarak Candaroğulları beyliğini ortadan kaldırmasından sonra Osmanlı devletine katılmıştır. Kastamonu Milli Mücadele sırasında lojistik destek açısından en güvenilir bölge olması nedeniyle büyük yarar sağlamıştır. Özellikle Ankara’ya İnebolu-Kastamonu yoluyla yiyecek, giyecek, para, cephane ve silah nakli yapılmıştır.

Evet Fatih Sultan Mehmet han birazda olsa kastamonuludur. çünki annesi kastamonu taşköprülüdür.
    kastamonuda osm. dev. savassız katılşmıstır. candaroglu beyliginin son beyi ismail bey fatih sultan mehmet hanın öz dayısıdır.
    sinop u aldıktan sonra dayısına osm. dev. katılma teklıfınde bulunmus olup , bunu dayısının kabul etmesı uzerıne osmanlı devletıne katılmıstır.

Candaroglu beylıgı ilim irfan ve bilim e cok önem verirlermiş ismail bey rum dıyarlarından arap ulkelerınden bilim adamları getirtirmiş ve kastamonunun yerlesım bırımı olmasında buyuk katkısı vardır

şimdi sıradaki resimde daha cok anlasılacaktır...

uzak diyarlardan gelen seyyahların dınlenmesı yemek yemesı ve ibabdet etmeleri için temiz yerler gerekmektedır develerın yemek yemelerı dinlenmeleri
    resımde soldakı ılk bena deve hanıdır seyyahlar geldıklerınde develerını oraya emanet ederler dvelerıne gerekenler yapılır ılerkarsıda bılım adamlarının oldugu odacıklar sag tarafta ıse camıı vardır
    caminin sol tarafı yaslı ınsanlara ılım ogretmek ıcın kullanılan ufak bır medrese vardır , sağ tarafında ise buyuk bır oda buyuk bır ocak ve hamam bulunmaktadır gelen seyyah ocakta ymegını pısırır suyunu ısıtır banyosunu yapar ve yatar dınlenırmıs

buradakı ufak havuza bilim adamları sıvı koyup gunesın ve ayın durumlarına gore astrolojıi ile bilgiler uretirlermiş

[IMG]http://img518.imageshack.us/img518/kmustafatopsakaldscf391lq1.jpg/1
    /w300.png[/IMG]

2 sene önce derece ile bitirmiştim özlemişim eski anılarım depreşti birden

ve nasrullah meydayı ve camiii kurtuluş savası zamanında nasrullah camiinde Mehmet Akif ERSOY KASTAMONU HALKINA VATAN VURT MİLLET ADINA BİR KONUSMA YAPMISTIR biraz oncede dedigim gıbı savasta en cok sehıt veren ildir

buradan su içenlerin 7 yıl içinde yeniden geldıkleri rivayet ediliyor kuzen içti bakalım sonuc ne olacak

kaskın içine telefonumu koydugumu unutmussum telefon darmadagın.

ve... asa suyu : Kastamonuya gıttıgınizde muhakkak şeyh sabanı veli hz. oraya ugrayın kendisi buyuk bir zat uzun uzaya anlatmayacagım
    360 adet talebesi var var ve bu talebelerinden 60 tanesi insan
    suyun hikayesi ise; zat her sabah namazını manevi alemde HZ MUHAMMET S.A.V HZ karsısında kılarmış rivayete göre bunu bilen ögrencileride kendilerininde orada 1 sabah olsun kılmak istediklerini soylemısler
    mubarek zat bunun olmayacagını ama o mubarek topraklardakı zemzem suyu ıle abdest alabıleceklerini söylemiş ögrencilerine ve asasını deydıgı yerden asa suyu cıkmıs zemzeme cok benziyor. şaşılacak bir olay

ve kale meshur kastamonu kalesiii

ve kalenin içi siz simdi bu taş da ne ola ortası delik deyeceksiniz. zamanında yakalanan esirler o delikten içeriye atılırlarmış. 5 metre yukseklıgı var sanırım yaşarsa ekmek ve su atılırmış

Rivayete göre ; bir müslüman esir buraya atılmıs , hiristıyanların hakımındeyken kale esir ibadetini felan yaperken askerlerin dıkkatini çekmeye başlamıs ve kalede konusulmaya baslanmış
    Padişah bakmıski insanların tepkisine mahsar oluyor esiri öldürmek lazım demiş ama direk öldürürlerse daha büyük bir tepki çekecek...
    esiri cıkartın dısarıya demiş kalenın uc kısmına getırmişler ve eline bir ok ile yay vermişler karşıdaki caminin minaresini vurursan serbestsin demiş padisah (imkansız bir olay) müslüman esir bismillah çekip ve şahadet getirip salıvermiş oku padişah vuramadı vurun kellesini demiş esiri öldürmüşler bir müddet sonra askerlerden bırı gelip padişahım padişahım esir hilalin tam altından minarenin en ince noktasından vurdu demiş iman gücü...

kaleden görüntüler

her kalede bir gizli geçit olurmus kastamonuda ıse tam orada geçit sehir merkezindeki derenin içinden cıkıyor ucu savaş zamanında hem kalenin su gıda gibi ihtiyaçlarının karşılanmasında yenilgi durumunda padişah ve sadrazam ın kac yolu olarak kullanılıyormuş

kalenin ön kısmı oradan dırek kalenin kapısına ınen gizli bir gecit var hemde savaş zamanı için yapılmıs siperlikler

...DALGALANIŞINA KURBAN OLAYIM...

BİR RİVAYET ; bu rivayet ne kadar dogru tartışırım
    rivayete göre müslümanlar kaleyi fet etmek isterler ama bir türlü başaramazalar. en son bir komutan 10 askeri ile kaleye önden saldırılırken arkadan kaley girmişler ve kalenin fet edilmesini saglamıslar, komutanda orada sehit olmuş ve rivayete göre oradaki bayrak eskiyip yırtıldıgında bu sehit zat görevlinin rüyasını giriyormuş ve görev li gelip bayrağı deyiştiriyormuş

hepkebirler camii ; sahabe mezarı naaşı var
    yine bir rivayete göre adını ögrenemedigim peygamber mezarı bulundugu da söyleniyor?????????

Said Nursi hazretlerinin kastamonuda 8ay kaldıgı ev kastamonu ve barla layikasını burada yazmış

Aşıklı Sultan TÜRBESİ
    Horosan evliyanlarından oldugu tahmin ediliyormuş
    kastamonuya ilim bilim dagıtmak ögretmek amacı ile gelmiş ve burada vefat etmiş
    zamanında vefat eden önemli kişilere 7 gün veya 7 ay içinde türbe yapılırmış
    aşıklı sultan hazretlerinin türbesine bir adam durmadan dua etmeye geliyormuş yaşı biraz ilerlemiş ama evlenememiş , duasıda kabul olmayınca sinirlenip türbeyi gece ateşe vermiş.
    aşıklı sultan hz leri zamanın valisinin rüyasına girer ve ben yanıyorum der vali uyanır bir anlam veremez ve tekrar uyur tekrar ruyasına girer zat ve vali eşini uyandırır anlatır ve uyurlar üçüncü kez ruyasına girince zat o zamanlar tulumbacılar varmış itfayecilerin yerine tulumbacılara haber verir tulumbacıla türbeye geldiklerinde cidden türbenin yandıgını görürler ve söndürürler
    ( o zaman ölen büyük zatları tabutun altına ve üstüne az bir toprak koyarak tabutla gömerlermiş ) tulumbacılar söndüreseye kadar zatın ayak bileginin aşık kemiklerine kadar yanar bu yuzdendirki adının aşıklı sultan olması hem allah dostu peygamber aşığı olmasından hemde bu sebebten dolayı aşıklı sultan deniliyormuş zata
    önceden mahrem yerleri hariç ceset dörülebiliyormuş simdi ise sadece ayak kısımları gösteriliyor düşünsenize yıllardır çürümemiş bir beden....

kastamonu hukümet konagı ve yanında lisesi bir dönem hiç mezun vermeyip tüm ögrencilerini şehit veren lise...
    ayrıyetten Hababam sınıfını yazan Rıfat ILGAZ ın okudugu ve hababam sınıfını buradan esinlenerek yazdıgı lisesi kendisi hababam sınıfında rol olarak güdük necmi imiş okul yıllarında

Evet Turgay abiminde dedigi gibi kastamonu ve milli mucadele yıllarında bahsedildimi Şehit Serife Bacı kesinlikle geçilemez
    o kadar bır vatan sevgisi kendini evladını hiçe sayacak kadar bu meydanda gözlerinizin dolmaması aglamak imkansız
    kar yağıyor hava soguk Şerife bacı çocuğunun üstündeki elbiseyi çıkarıyor ve merminin üstüne örtüyor küflenmesin su almasın da bozulmasın mermi diye
    ve bir subay geliyor ;
    subay : be kadın sen ne yapıyorsun? çocuk donacak, sen delimisin
    Şerife Bacı : komutan cocuk tekrar olur... Ama! BİR VATAN KAYBEDİLDİMİ TEKRAR GERİ ALINAMAZ ... Hadi bak sen yoluna diyor
    ve soguktan çocugu ile birlikte donarak ölüyor ... burada söyleyecek bir söz bulamıyorum ben ...

ve dönüş hazırlıkları kuzenle iddaya girdik ayakkabıları cıkartmadam korumalıklı pantolonu gıyerdim giyemezdin diye yemegine
    hiç bu kadar kepaze oldugumu ve utandıgımı bilmem hayatımda sehir merkezinde ne ugraştım ya ama kazandım

O AYRANLAR NEYDİ ... TERAYDA BÜKMELERİMİZDE OLUYOR İYİKİ KAZANMIŞM İDAYI

THE END
    Celil özdemir
    https://www.facebook.com/groups/285722234932863/?fref=ts

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    korkut 250 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Fz6 Fazer..Ve birde Yavrusu
    Kardeşim yüreğinize sağlık güzel bir gezi olmuş 1.5 ay öce bende gezmişti kastamonuyu.Paylaşımın için teşekkürler
    Bir damla özür nice yangınları söndürür.Gurur yapmayın yoksa o yangın tüm sevdiklerinizide götürür.

Motosikleti
    YAMAHA 660 TENERE
    korkut kardeşim ben karabüklüyüm il grubuna yazmışşın ama kimse ilgilenmemiş ben askerdeyim şu anda oraya bakamadım beyadır karabük adına özür dilerim tşk
    Celil özdemir

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    gerçekten güzel bir gezi....
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

Gültekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650FB
    Vay... Askerim Celilim gelmiş.
    Bu gezini görmüştüm daha önce. Yine izlemek çok hoş oldu.
    Hayırlı tezkereler dilerim kardeşim.
    Ülkemde hiçbir iyilik cezasız kalmaz.

Motosikleti
    Alıntı celiloglu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    korkut kardeşim ben karabüklüyüm il grubuna yazmışşın ama kimse ilgilenmemiş ben askerdeyim şu anda oraya bakamadım beyadır karabük adına özür dilerim tşk
    Önemli değil kardeşim .Hala askerdemisin.
    Affına sığınarak Bir kaç karede benden olsun .

Bir damla özür nice yangınları söndürür.Gurur yapmayın yoksa o yangın tüm sevdiklerinizide götürür.

Motosikleti
    YAMAHA 660 TENERE
    safak 300 korkut
    ,
    gültekin abi teşekkürler
    Celil özdemir

Motosikleti
    safak 300 korkut
    ,
    gültekin abi teşekkürler
    Biter sayılı gün değilmi bir bakmışsın bitmiş.Hayırlısı olsun.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    TVS Apache
    aradan 3 ay geçmiştir ve konu yeniden hortlamıştır

hemşo resımlerde dahagenc duruyon hayat yormuş seni

emeğine sağlık kurban olurum, kastamonuya ve karabük yeniceye çelik tiger 150 ile gitmiştik iki arkadaş kst/ pınarbaşı ilçesini gezmeni tavsiye ederim doğa ile bütünleşik ve teknolojiden uzak çoğu köyde sadece elektrik var.

desert3737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf 150
    sana çok teşekkür ederim kardeşim... memleketimi çok güzel anlatmışsın tam bi rehber gibi gerçekten... her daim tekerin düz bassın inşallah... öğrenci olduğum için ben de yazları kastamonudayım... eğer yolun düşerse ağırlamak isterim...
    "cemalsafi.org"=> şiirden daha ötesi Üstad Cemal SAFİ...

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    safak 300 korkut
    ,
    gültekin abi teşekkürler
    yarılamışsın be kardeşim...
    Allah tamamına erdirsin
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

barok34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco xciting 250 i
    çok güzel gezi olmuş bu arada yemek de on numara afiyet olsun
    Biz hepimiz, Gök ananın içinde dönen tek bir çocuğuz.

fireblade1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    çok güzel bir şehir..eniştemlerin sayesinde oraları da gördüm(karayolları lojmanlarında oturuyorlar..) yaz gelse de yine gitsem
    Here I'm,on the road again.... ultrAslan

siyahatmaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM HD 200 EVO
    On numara....
    Yollar size, sizler Allah'a emanet.....

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Sayın kardeşim çok güzel bi gezi olmuş tebrik ederim..
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler