Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

dr350 ile Fethiye Yaylaları

Motovento
    REKLAM ALANI
    acemi60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X-City 250
    İstanbul MT'nin 26 Temmuzdaki gezisine katılarak MT ailesiyle tanışmak düşüncesindeydim. Eşim, oğlum ve yeğenim ile tatile çıkış tarihimiz aynı güne denk gelince Şile gezisine katılmaktan vazgeçtim.Çünkü gezi yorgunluğundan sonra bütün gece araba kullanmak pek akıllıca olmayacaktı. Dinlenmiş olarak çıkmama rağmen yolu güç bela bitirdim. İstanbul'dan Fethiye'ye 15,5 saatte gidebildim. Yorgunluk ve uyku nedeniyle sık sık mola vermek zorunda kaldım. Yolun son saatleri ise kabus gibi geldi. Neyse sağ salim Fethiye Hisarönü'ne ulaştık.

İlk işim motor kiralayabileceğim bir yer araştırmak oldu. Tavsiye üzerine Freedom isimli firmaya gittim. Firma sahibi Erol beyle tanışmamız pek iyi olmadı. Kiralamayı düşündüğüm DR350 ile KLR650'nin zincirlerini gevşek görünce "motorlarınız bakımsız" dedim. Oda "motora yük binince o zincir gerilir. Bunu bilmiyorsan motorcu değilsin" dedi. Böylece karşılıklı birbirimize gıcık olduk. Motoru alacağım 31 Temmuz Cuma günü tekrar gittim. Yine "dakka bir gol bir" durumu oldu. "Asfalta çıkınca 120'yi rahat göreceğim bir motor ver" dedim. Erol bey "ben sana motor vermem" dedi. Daha sonra söyledikleri ile beni gerçekten utandırdı. "Yasal hız sınırına uyacağıma söz veriyorum. Yine de motor vermezsen haklısın abi" dedim. "Bu yüzden buralarda Türklere motor vermek istemezler" dedi. "Haklısın abi" dedim. DR350'ye binince ayak uçlarımla ancak yere basabildiğim için KLR650'den vazgeçtim. Erol bey beni kırmayarak zincirini gerdirtti.

Motoru alıp önce Fethiye'deki işimi halledip Hisarönü'ndeki otele uğradım. Ve Saklıkent, Tlos, Yakapark ve daha yukarıdaki Fethiye yaylaları gezim başladı;

http://www.izlesene.com/video.php?/a...e-gezi/1073357

Suzuki DR350'yi kiraladığım Freedom Firması;

Kiraladığım DR350 biraz yıpranmış bir olmasına rağmen kaliteli bir motor olduğu izlenimini verdi. Yüksekliği nedeniyle otomobillerin tavanını rahatlıkla görebiliyordum. Yokuşları keçi gibi tırmanması ve çukurlarda yaylanmasına bayıldım.

Hisarönü'nde insanlar motora adeta don gömlek biniyor. Ben kask taktım. İnce de olsa mont giydim ve yola düştüm...

Hisarönü-Fethiye arası;

Fethiye-Saklıkent arası;

Fethiye-Saklıkent yolunun yaklaşık 10. kilometresinde Mehmet Adıgüzel'in işlettiği restaurant'ta mola verdim. Mehmet bey'in önerdiği nefis ayrandan içtim. Bu yol üzerindeki restaurant'larda nefis saç kavurma yaptıklarını da eklemeliyim. Mehmet bey Burdur yoluna girip Seki'den ayrılarak Ören'i gezmemi önerdi. Ama gezi programımı daha önce yaptığım için bu rota daha sonraya kaldı.

Fethiye-Saklıkent arası bir dere yatağı;

Girmeler Kaplıcası ve Antik Mağaralar;

Saklıkent girişi

Saklıkent kanyonunun girişinden çıkan su bir anda dere oluşturuyor. Son derece soğuk olan bu suda yürümek bile zor. Bir gün önce eşim ve çocuklarla geldiğimde bu soğuk suya yattım.

Tlos Yolu;

Tlos kenti Xanthos, Pınara, Krafos ve Tlos kardeşlerden Tlos adına kurulmuş, zamanla Likyalıların altı önemli kentinden birisi haline gelmiş.Likya Bölgesinin en eski yerleşim alanlarından birisi. Tlos da pek çok efsanelerde var olan kahramanlık hikayeleri Kaya mezarlarına oyulan kabartamalarla anlatılmış.

Antik Tiyatro

Tlos'un hemen arkasında yüksek dağlar yeralıyor. Her geldiğimde bu yerleri görmek istemiştim. Şimdi ise demir atımla gezmek istiyorum.

Tlos-Yakapark arası. Yakapark güzel tabiatı ve restoranlarıyla ilgi çeken bir yer. Balık sevmediğim halde burada balık yedim.

Yakapark'ı geçtikten bir süre sonra toprak yol başlıyor.(daha doğrusu kaya ve toprak yol. Genellikle motosikletle giderken cep telefonu ile resim çektiğimden bozuk yol kesimlerinde fotoğraf çekemedim.)

Tırmandığım dik yokuşlar Suzuki DR350'nin hafifliği ve mükemmel tırmanışı ile zevkli hale geldi.

Güzergahım manzara bakımından oldukça zengindi. Yol buyunca köy, daha doğrusu köycükler var. Onun dışında ıssız bir yol.

Bu ıssız yollarda yalnız olmanın da etkisiyle insan bir süre sonra olumsuz düşünmeye başlıyor. "Lastik patlarsa", "Motor bozulursa" v.b. gibi düşünceler insanı rahatsız ediyor. Toprak yolun sarsıntısı da bir süre sonra insanı yormaya başlıyor. Dönmeye karar vererek yola koyuldum. Dönüşte iki kere kayboldum. Aslında bu tür sürüşleri yalnız yapmamak, hatta bölgeyi bilen biriyle yapmak daha güzel olurdu. Ama yabancı olduğum için böyle bir imkanım olmadı.

Hisarönüne dönerek motosikleti teslim ettim. Oğlumun Babadağ'dan yamaç paraşütü atlayışını izlemeye gittim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    bur-k@ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr 125 pert oldu :(
    bahsettiğim yerleri çok iyi bilirim az gezmedim (:
    motorun kira ücreti ne kadar tuttu ?
    ÖĞRENMEDEN,ÇALIŞMADAN,YORULMADAN,RAHAT YAŞAMANIN YOLLARINI ARAMAYI ALIŞKANLIK HALİNE GETİREN MİLLETLER;ÖNCE HAYSİYETLERİNİ, SONRA HÜRRİYETLERİNİ,SONRA İSTİKLALLERİNİ,KAYBETMEYE MAHKUMDURLAR. K.ATATÜRK

acemi60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X-City 250
    Alıntı bur-k@ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bahsettiğim yerleri çok iyi bilirim az gezmedim (:
    motorun kira ücreti ne kadar tuttu ?
    Bir günlüğü 55 TL. KLR650 ise 70TL. idi.

bur-k@ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr 125 pert oldu :(
    teşekkürler...
    ÖĞRENMEDEN,ÇALIŞMADAN,YORULMADAN,RAHAT YAŞAMANIN YOLLARINI ARAMAYI ALIŞKANLIK HALİNE GETİREN MİLLETLER;ÖNCE HAYSİYETLERİNİ, SONRA HÜRRİYETLERİNİ,SONRA İSTİKLALLERİNİ,KAYBETMEYE MAHKUMDURLAR. K.ATATÜRK

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler