Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

ironbutt(demirkıç)

Motovento
    REKLAM ALANI

Bazılarımız gece rüyalarını herkese anlatılar ben gece gördügüm rüyaların gündüz peşinden gitmeyi seviyorum

BİR EFSANENİN PEŞİNDEN

Hikmet GUMUS ün anlatımıyla

Halil Kaya , arkadaşlarının taktığı yeni ünvanı Çıtır IAM idi. Şimdi sırada ne var dediğimde IronButt diyordu. Çok kişiyle konuşmuştu. Genel yaklaşım vazgeçirmek ve ikna etmek üzerineydi. Bende bu konuda elimden geleni yaptım , yol arkadaşımın , kardeşimin başına birşey gelmesini istemiyordum. Ama onun ağzından tekbir şey çıkıyordu.

Denemezsem bilemem

Yaklasık durmaksızın 20 saat ve 2100 KM ardından sesini duyunca rahatladım.

Şimdi kendi kelimelerim ve anlatımıyla IronButt !IRONBUTT(Demir kıç sürüsü)

16 şehir 56 ilçe sayamadıgım kadar köy

Bir gün karar veririm,planlarım ve denerim.. Başaramazsam,başardığım yere kadar giderim… Ama denerim… Yollar her zaman orada duruyor… Yolcu biziz.. Yollar bize izin verirse onun üzerinden süzülüp uzaklara gidebilirim, vermezse izin verdiği yere kadar denerim..

Amaç eğlenmek, kendi sınırlarımızı tanımak ve hatta onu aşmaya çabalamak.. Olay bu… Denemek !

Profesyonellik mi bu? Bence değil..

Bu fethetmek gibi bir şey değil..Bunun adı yok…Denemek yanlızca, buna karar vermek…

Çok sevdiğim bir söz .You won’t know what you can achieve until you try… ( Denemedigin sürece kendini ne kadar geliştirebileceğini bilemezsin)

Bu unutulmaz yol planını ileride yollarda karsılaşacağım sıkıntılar karşısında çözüm yollarını bulmak .Tehlikeler ve mekanik sorunlar karşısında neler yapabileceğimi bilmek olaylar karşısında planlar yapıp zamanı en iyi şekilde kullanmak. Kendimi ve motorumu tanımak yolda sürekli araç kullanan , akşam gece sabahları diğer sürücülerin tepkilerini görmek uzun yol yapan araç kullanıcılarının neler hissettiğini yerinde görmek ve kendimi tanımak için çıktım yollara.

Daha ileride asyanın en batısından avrupanın en batısına yolculuk , akdenize kıyısı olan tüm ülkeleri gezmek ,karadenize kıyısı olan tüm ülkeleri gezmek, around the world , izmir katmandu gibi hayallerim var. Ironbutt ta benim için ilk dönem bir saçmalık sonraları ulaşılmaz bir hayal ve şimdi ise içindeyim. Olaylara bakış açımın ne kadar değiştiğini gördüm.Herkese tavsiyem lütfen ön yargılı olmayın. Hayal edin bir gün mutlaka başarırsınız bu sadece Ironbutt için değil hayatta karşılaşacağınız herşey için geçerli.Ve gece gördügünüz bazı rüyaların gündüz peşinden gidin

Şimdi geriye dönüp baktığımda bu sürüş ile ilgili bazı hatalarımı görüyorum.

Kulak tıkaçlarım diğer montumda kalmış.
    Vizor spreyim var fakat bez almayı unutmuşum.
    Daha iyi planlama ile 2500 yapma fırsatını kaçırdım.
    Bu sürüş ile ilgili özellikle doğru yaptığımı ve başarılı olduğumu düşündüğüm alanlar

Çok iyi bir performans
    Doğru rota tercihleri
    İyi zamanlama
    Eğitim ile gelinmiş bir sürüş becerisi
    Doğru kıyafet seçimi
    Yılın en uzun gündüzünün seçimi
    Motosiklet bakım zamanından hemen sonra yola çıkmak
    Yakıt ve yemek için doğru noktalarda durmak
    Bu sürüşü yapmayı düşünen motorcu dostlarıma tavsiye edebileceğim şeyler

Reflektürlü yelek
    Kulak tıkacı
    Gece görüş için ve güneş altınca sürüş için uygun vizor yada gözlük
    Motosiklet bakımının tam olması
    Doğru kıyafet seçimi
    Rahat oturuş pozisyonunda bir sürüş
    Hıza odaklanmayıp ortalamada devamlı sürüşü düşünüp akıcı bir sürüş yapmak
    Şehir merkezlerinden uzak durmak
    Bir gün onceden iyi uyumak
    Rotayı bir bilenle çıkarmak ( Haluk Hızlan ve Gürkan Bıyıklıya teşekkür ederim)
    Planlama için kafayı çok yormamak
    Yorulunca tereddütsüz durmak
    Susama ihtiyacı başlamadan su içmek
    Trafik kurallaını çiğnememek
    Sis farları ve diğer aydınlatıcıları hep açık tutmak
    Daha önceden 24 sat kesintisiz bir iş yapmadı iseniz bunu önceden denemek
    Denemedigin sürece kendini ne kadar geliştirebileceğini bilemezsin !

Detaylı resimler için http://picasaweb.google.com.tr/senior72/Ronbutt#

Bu süre içinde tüm prosedür ve yazışmalar için katkıda bulunan ve bana yol gösteren Levent Vardar’a tüm ilgisi ve samimiyeti için teşekkür ederim.

Ironbutt’ın Türkiye Resmi sitesi http://www.ironbuttturkey.com burada Ironbutt sürüşleri ile ilgili daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.
    uzaaklardann bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    aargh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia Tuono 660 Factory Dark
    Benim de hayalim. Yakın planda bir ironbutt ve bir komşu ülke gezisi amacım var.
    Daha iyi bir motosiklet ve planlı programlı bir hazırlık aşaması ile bu tür geziler unutulmaz güzellikte anılara dönüşüyor.
    = = = Be Aprilia racer! = = =

Alıntı aargh adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim de hayalim. Yakın planda bir ironbutt ve bir komşu ülke gezisi amacım var.
    Daha iyi bir motosiklet ve planlı programlı bir hazırlık aşaması ile bu tür geziler unutulmaz güzellikte anılara dönüşüyor.
    Motosikletinizin daha iyi olmasından ziyade daha bakımlı ve lastik problemi olmaması onemli

askon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pıoneer 200cc 2007
    başlıklar 2 ser 2 şer maaşallah hepımız hayellerımızın peşinden gıtmek isterız ama bu isteğimiz coğu zaman malesef hayal olmaktan ılerı cıkmıyor ama bır gun mutlaka dıyoruz ve hayellerımızı not ediyoruz sevgıler

Motosikleti
    yamaha x-max ''06''
    Nice 2 teker sevdalısı ve sivilin de başını yiyen geri dönüşümsüz zararlara neden olan tamamıyla yanlış bir organizasyon ,aynı sürede bir çölde veya
    kuru göl yatağında olsaydı belki daha anlamlı olurdu..
    binbasi nayman x-max ''06
    Yamaha Touching Your Heart.
    Safety First,then RIDE..!

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    ben de denemeyi düşündüm ve hala da düşünüyorum. eğer istanbuldan gelirken herhangi bir sorun yaşamaz isem ( yeni motor, bilinmeyen yol ) yıllar önce her haftasonu otobüsle istanbul-mersin gelip gitmek zorundaydım 6 ay ama yolda uyurdum fakat yine de 8-9 yıl öncesini hatırlamakta zorluk çekmem diye düşünüyorum. kimbilir, belki doğru tabelaları koymuşlardır ve ben yılların verdiğitecrübe ve yeniş motorun verdiği heyecanla 1300km yaparım ( daha önve maraş-mersin 620km sadece yarım saat molayla yapmıştım )
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

Alıntı navigator55 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nice 2 teker sevdalısı ve sivilin de başını yiyen geri dönüşümsüz zararlara neden olan tamamıyla yanlış bir organizasyon ,aynı sürede bir çölde veya
    Bununla bilgilerinizi paylasırmısınız.Bazen tam bilmedigimiz konuları sonuna kadar savunuruz ama gercek nasıl bilemeyiz.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Ben bu konuya bir mesaj yazdim ama nereye uçtu?

Sayin moderatorler bir cevabiniz varmi????
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Motosikleti
    Alıntı navigator55 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dünyada bu olayla ilgili pek çok dernek var, çalışmalar var, organizasyonlar var. bence, cümlenizin başına "BENCE" demeliydiniz...

çölde yapan da var, ülkenin bir ucundan diğer ucuna yapan da var.

nasıl ki bir çocuğun ilk kelimesi, ilk adımı bizim için basit ise ve zamanla o çocuk dünyanın en hızlı koşan atleti olabiliyorsa bunu deneyerek, sınırlarını zorlayarak yapmıştır. bence bu organizasyonun temeli ( ben öyle görüyorum ) hiçkimseye değil, kendimi sadece kendime ispat etmek.
    bak, yarın istanbuladan bir motor alıp gelecem ama hiç tereddütüm yok. neden sence?
    ama ilk defa tarsusa (30km ) gidecekken petrolde oturup çok düşünmüştüm... 12 yaşımdaydım şimdi ise dünyayı dolaşmanın hayali peşindeyim...

saygıyla

---------- Mesaj ekleme zamanı: 11:25 AM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 11:24 AM ----------

Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster

bazen oluyor böyle, ben de geçenlerde uzunca bir mesaj yazmıştım, hatta aye bana cevap bile yazdı ama iki mesajda yandı bitti kül oldu

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bazen oluyor böyle, ben de geçenlerde uzunca bir mesaj yazmıştım, hatta aye bana cevap bile yazdı ama iki mesajda yandı bitti kül oldu

Enteresan!!

Neyse, uzun yazmistim,tekrar yazmaya ugrasamayacagim simdi.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Tequ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    4x4
    Gizli moderatorler kol geziyor
    Retro Moto Works
    Instagram & Facebook
    .../retromotoworks

askon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pıoneer 200cc 2007
    Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster

bu konudan 2 tane var diğerıne yazmişsındır

ergün1968 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NC 700 SA
    Sencer,bende uzun yolu çok seviyorum.Yaptığım kesintisiz (benzin ve ihtiyaç molası) en uzun mesafe İstanbul-Bodrum,yaklaşık 750 Km.Ama 1300 Km.biraz fazla,birde yeni tanımadığın bir makina.Tavsiyem yorulduğunu hissettiğin anda en azından 2-3 saatlik bir uyku.Seni seviyoruz.
    AKILLI OLALIM;DÜNYADA EŞİ BENZERİ OLMAYAN BU MÜKEMMEL COĞRAFYAYA,TÜRK İNSANINA VE TÜRK'LÜĞE SAHİP ÇIKALIM.100 YILI AŞKIN SÜRDÜRÜLEN TÜRK ULUSUNU BÖLMEYE YÖNELİK OYUNLARA ALET OLMAYALIM.HEPİMİZ KARDEŞİZ.NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE...

naproksen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Transalp
    Ironbutt yapan arkadaşlar daha ayrıntılı bilgi verirse daha iyi olur bence. Ortalama hızları, en çok kaç km hız yaptılar, molalar kaç tane ve ne kadar süre...Ve tabi rotaları ve rota üzerindeki zorluklar kolaylıklar...
    Daha sonra yapacakların planlama yapması daha kolay olur böylece.
    Africa Twin
    lntoftheotherworld.blogspot.com

necatik35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda xrv 750 Africa Twin,Mondial cub
    Art ciler omm ciler burayadamı bulaştınızBurası sizin gibi asilzedelere pek uymaz ama
    Motorcu için varmak değil,yolda olmak önemlidir Bizim buraların en meşhur motoru PANCAR dır
    Ne Motorcular Gördüm Üstünde Elbise Yok,Ne Elbiseler Gördüm İçinde Motorcu Yok.

Motosikleti
    Alıntı ergün1968 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sencer,bende uzun yolu çok seviyorum.Yaptığım kesintisiz (benzin ve ihtiyaç molası) en uzun mesafe İstanbul-Bodrum,yaklaşık 750 Km.Ama 1300 Km.biraz fazla,birde yeni tanımadığın bir makina.Tavsiyem yorulduğunu hissettiğin anda en azından 2-3 saatlik bir uyku.Seni seviyoruz.
    teşekkür ederim abi, ben şu şekilde yapıyorum

su,
    tuzlu yiyecek, içecek ( kesinlikle ayran değil. genelde şalgam suyu ve acısız)
    şekerli yiyecek ve içecek

her 45 dakikada bir ortalama zamanda vücudumun isteğine göre ama genelde bir şekerli ve 45 dak sonra tuzlu yiyecek alıyorum ve bu genelde 1-2 yudum şalgam veya gazoz oluyor. yiyecek olarak genelde çikolata yiyorum ( düşük hızda açılır kask ile kolay oluyor.

duracağım noktaları az çok tespit ediyorum ama yorgunluk hissettiğim an kesinlikle duruyorum ve bazen sırtüstü uzanıp ayaklarımı bir ağaç, taş vb üzerine 30 derecelik açıyla uzatıyorum. 15 dakikada kendime geliyorum.

yalnız burada özellikle sıvı-su olayına gireceğim.

kişi rüzgardan dolayı normalden 3-4 kat fazla su kaybeder, terlemez gibi görünür ama hem ağız içi hem de tenimiz sürekli su kaybedeceğinden su-tuz-mineral dengesini iyi korumalıdır. tabii bu olay mersin gibi sıcak yerlerde daha fazla önem taşıyor.

bir de kan şekerinin düşmesi.

beynimiz durduğumuz yerde saniyede 400 fotoğraf çeliyor. bunu saatte 100 km hızla giderken sürekli değişen görüntüleri çekmek için harcadığı enerjiye bakarsak müthiş değerlere ulaştığını görürüz.
    kan şekeri birden düşer ve gözlerinizin karardığı anda ne olduğunu anlamadan ( Allah korusun ) düşebilirsiniz. pek çok kişi daha sonra hiçbirşey hatırlamadıkarını söylerler. geçici bilinç kaybıdır. bu bir tür resetlemedir. direnci yüksek tutmak için de şekerli şeyler alınmadır.

susamadan su içilmeli
    45 dakikada bir şekerli - tuzlu
    yorulduğun anda hiç ısrar etmeden durup dinlenme

unutmamak gerekir ki

yapılan rota ve belirtilen saate uyulamayabilir, geç kalınabilir ama bunun için güvenlikli performans artışı sağlansa bile çok fazla zorlamamalıdır. çünkü yaşadığımız veya sağlıklı olduğumuz sürece yeniden deneyebiliriz ama aksi halde sadece "keşke" diyoruz...

sağlık herşeydir

aargh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia Tuono 660 Factory Dark
    Yürekçe delirmiş olmalısın diyeceğim ama eminim şakadır.
    Henüz yeni aldığın motorla dakka bir gol bir uzun yol yapmak bile riskli iken ironbutt olayına girişmek bence çok riskli bir olay.
    = = = Be Aprilia racer! = = =

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Dünya turu yapmayı anlarım , dünyayı gezersin sindire sindire, gezileri turları zaten biz de yapıyoruz. Ama 24 saatte 1600 km yapmak kadar alakasız bir amaç olabilir mi ? Düşünsenize 1600 km yapıp ölümlerden dönüp başladığınız yere geliyorsunuz, soruyor arkadaşlar
    soru : " neredeydin ? "
    cevap : " 1600 km yi 20 saatte yaptım"
    soru : " iyi güzel de nereye gittin neden bu kadar eziyet çektin ? "
    cevap :" canım nereye gittiğimin ne önemi var ? 1600 km yaptım ya 20 saatte o önemli"

Motosiklet üzerinde sınırları bu kadar zorlamak ölüm getirir. Elim yarım akıllı Amerika'lısı yakama demir döt rozeti takacak diye hayatımı riske atmam.

necatik35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda xrv 750 Africa Twin,Mondial cub
    Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dünya turu yapmayı anlarım , dünyayı gezersin sindire sindire, gezileri turları zaten biz de yapıyoruz. Ama 24 saatte 1600 km yapmak kadar alakasız bir amaç olabilir mi ? Düşünsenize 1600 km yapıp ölümlerden dönüp başladığınız yere geliyorsunuz, soruyor arkadaşlar
    soru : " neredeydin ? "
    cevap : " 1600 km yi 20 saatte yaptım"
    soru : " iyi güzel de nereye gittin neden bu kadar eziyet çektin ? "
    cevap :" canım nereye gittiğimin ne önemi var ? 1600 km yaptım ya 20 saatte o önemli"

Motosiklet üzerinde sınırları bu kadar zorlamak ölüm getirir. Elim yarım akıllı Amerika'lısı yakama demir döt rozeti takacak diye hayatımı riske atmam.
    Bu uğurda İzmir li 2 genç kardeşi kaybettiğimizi hatırlıyorumda off off
    Motorcu için varmak değil,yolda olmak önemlidir Bizim buraların en meşhur motoru PANCAR dır
    Ne Motorcular Gördüm Üstünde Elbise Yok,Ne Elbiseler Gördüm İçinde Motorcu Yok.

Motosikleti
    Alıntı aargh adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yürekçe delirmiş olmalısın diyeceğim ama eminim şakadır.
    Henüz yeni aldığın motorla dakka bir gol bir uzun yol yapmak bile riskli iken ironbutt olayına girişmek bence çok riskli bir olay.
    yok yahu o kadar da delirmedim kardeş.
    ben zaman sınırı koymadım ki. sabah erken yola çıkıp artık eve ne zaman gelirsem. tabii işyerinde gece nöbeti devralacağım için geceyarısına kadar vaktim var. sabah 8 desek 16 saat vaktim var demektir. zaten yakıt önemli olduğundan hızlı gitmeyi düşünmüyorum. geciksem bile önemli değil, arkadaş beni idare edecek sağolsun. ilgin için teşekkürler

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler