Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Gaziantep MT dülükbaba kaya mezarlari gezisi

Motovento
    REKLAM ALANI
    Gaziantep İl Temsilcisi AYDEMİR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    O Bir Goldwing 1800 cc Birde Yamaha 250 cc
    Bu haftaki gezimizi Gaziantep 'bin 10km kuzey batısında bulunan mesire alani bölgesi icinde kalan kaya mezarlarini giderek hem piknik amaçli hemde tarihi bir yer olmasıyla tercih ettik gezimizi 3 motosikletle başladık ormada ismet arkadaşimizda bize katıldi buyurun resimler

ilk önce depoların dolması lazım

yol üzerinde güzel bir manzara cingene kızı resmi

ve dülükbaba mesire alanındayız giriş yol cok yogun motorla olmamıza ragmen 10 dakka bekledik

iceriye gırdımızde dag bisikleti yarişi oldugunu ögrendik

orman okadar kalabalık kı göz gözu görmuyor gaziantep halkının yarısı sankı burda

ve muhteşem manzara yolun bıtmesını ıstemıyoruz

ve kaya mezarlara dogru yol alıyoruz

kaya mezarlarının gırişi bu tabela bölge için bilgi verilmesi icin yapılmiş ama ne yazıkkı okunmuyor gaziantep buyukşehır beledıyesını ve il turizim mudurlugu ne yapıyor acaba

ve mağralar görunuyor

burası magranın iç kısmı

ve bir başka mağra girişi

yıne başka bir giriş

kaya mezarlar tahrıp edilmiş kırılmiş bu kadar olmaz ısyan edıyoruz

yıne bir magra girişi

ve kirilmiş bir mezar taşi

mağralara giriş cok dar içerisinde acayıp bir koku var küf kokusu nem kokusu karişmiş

ve artık gitme zamanı karnımız acıktı

tam yoldak cıkarken ismet arkadaşin bıze dogru geldını görduk

hemen musayıt bir yer bulup kar4nımızı doyurmak ıcın hazırlık yapmaya başladık

ateş yakılıyor

etler şişlere saplandı ismet arkadaşim sagolsun

ve ben nekadar karızmatık duruyorum

ve harun arkadaşimiz

[IMG][/IMG]

salatada hazırlanıyor

etler pişiyor yavaş yavaş

soframız hazır

işte harika bir görunum insan böyle bir yerde ne kadar yese dogmuyor

bu dumanlar ormanda kebab ıcın yakılan ateşlerin dumanı

gece Gaziantep'den bir görunuş gitme vaktıde geldı artık

yolda kaza yapan araclar

evet bir gezimizi kazasız belasız bitirdık sayılır benım motorumun tekerı patladıgını saymassak GAZİANTEP MT den sevgilerle saglıcakla kalın
    HAyat bisikLET GİBidİR PEDal ceVİRmeSSEn düşERSİn....
    O BİR SUZUKİ ( YAKIŞIKLI )

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Gökhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F 650 GS
    güzel gezi olmuş elinize sağlık. o şiş olayı ise bir şaheser

valla bu dogunun en çok sevdigim yanı yemekleri. bu şiş olayısı ise başlı başına bir beceri ya. başka yerde yiyoruz ama doguda yapılanların tadını vermiyor. birgün imkanım olursa sırf şiş yemek için güney doguya gitcem

Cbr125repsol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha R1 2000
    Sevgili Arkadaşlar;

6 Mayıs pazar günü gerçekleştirdiğimiz bu gezi beni binlerce yıl ötesine zaman yolculuguna çıkardı kendimi mısırdaki piramitlerin içinde gibi hissettim kaya mezarlarındaki süslemeler ve oyma işciliği ise anlatmak ile tarif edilemez güzellikte görmek gerekir vesselam...

23 Yaşındayım Gaziantepde böyle bir yerin olduğundan bihaberdim bilmiyordum beni en çok etkileyen nokta şu oldu mezar odalarının tam kapılarında kayadan silindirler yapılmış bu silindirler mezar odalarının tam girişine konulmuş kapılar bunlar aklımın almadığı bir şey daha var 5000 yıllık olduğunu kaynaklar söylüyorlar o tarihlerde hangi teknoloji ile bu kayalara bu şekillere getirmişler akıl bi yerde duruyor gerçekten benim mantığım almadı günümüzün teknolojisi ile dahi zor yapılmasısı imkansız şeyler yapmışlar kaza mezarlarının üzerindeki şekiller çok ilginç figürler geometrik şekiller ve ibranice yazılar insanı çok etkiliyor gelip görün derim arkadaşlar gelelim en önemli kısımlardan birtanesine kebab faslına ali abi her zamanki gibi yine salata ile uğraşıyor sağolsun ali abi sende olmasan bu işleri kim yapar elinede çok yakışıyor hani....Ali abi görmedim sanma kaş ile göz arasında benim motorla beraber poz verip resim çektirmişsin hemen o gördüğün motor ybr 125'e Benzemez altından fırlar uçar gider tutamazsın sen ona göre dikkat et abi Öyle dimi [Salton] Gökhan

Herkese sevgiler selamlar...

Gaziantep Mt

Harun......

SaLToN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Beyaz MELEK
    1mt büyüklüğünde 50cm eninde bir mağara kapısı düşünün. Aşşağıdaki kapının resimdeki görünüşü sizleri yanıltmasın. Mağaranın içerisinde 1,60cm e 3.mt ebatlarında mezar taşları, O anki duyguyu sizlere anlatmam çok zor kocaman taşları vinc in dahi yerinden kaldırmaya zorlanacağı taşları o daracık mağara kapısından içeriye nasıl sokulmuş. Heleki kapının ağzından büyük olan kapı kapağı görevini gören yuvarlak taş kapı arasındaki boşluğa nasıl yerleştirilmiş. Hayretler içinde kalmamak elde değil.

Bu arada tarihi önemi çok büyük olan kaya mezarlarından umudu kesen ve bakımını dahi yapmayan Büyükşehir belediyesine buradan sesleniyorum lütfen tarihi değerlerimizi koruyalım. Değer verip varlığıyla övündüğümüz tarihi yerlerimiz içkicilerin ve serserilerin mekanı olmasın.

Gezdiğimiz yerler hakkında biraz bilgi vereyim.

Dülük Antik Kenti

Dülük, Gaziantep ilinin 10 km kuzeyinde, Antik dönemde ise güney, kuzey, doğu ve batıdan uzanan ticaret yollarının kesiştiği kavşak noktasında yer almaktadır. Asurlular döneminde Mezopotamya’dan Kilikya’ya uzanan yolun; Helenistik ve Roma döneminde ise, Antakya ve Kilikya’dan Zeugma’ya uzanan ipek yolunun güzergahında bulunmaktaydı.
    Dülük’te Keber tepesinde yapılan bilimsel kazılarda Alt Paleotik döneme ait çakmaktaşı aletler ve bu aletlerin yapıldığı atölyeler bulunmuştur. Bu taş aletler özgün bir karakter kazandığından literatürde “Dülükien” olarak adlandırılmıştır. Bu dönemde barınma için kullanılan bir mağara (Şarklı Keper Mağarası) da ele geçmiştir. Bu kalıntılara dayanılarak Dülük M.Ö. 600.000 yıllarına tarihlenmekte olup, dünyanın en eski yerleşimlerinden biri olarak gösterilmektedir.

Tarihte Doliche olarak bilinen kent Hititler’in baş tanrısı Teşup’un din merkezi olmuştur. Klasik dönemlerde de önemini koruyan Doliche ve baştanrısı Teşup; Roma döneminde de önemini koruyarak Jupiter Dolichenus diye anılmaya başlanmıştır. Bu inanç Romalı askerler sayesinde Avrupa içlerine, İngiltere’ye, Kuzey Afrika’ya kadar yayılmıştır.
    Dülük, antik kent ve kutsal alan olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Antik kent bugün Dülük köyünün kuzey bitişiğindeki Keber tepesi ve çevresinde toprak altındadır. Kutsal alan ise Dülük köyünün yaklaşık 3 km. kuzeyinde, sedir ve çam ağaçlarıyla kaplı, 1.020 rakımlı Dülük Baba tepesinde yer almaktadır.

Dülük; Teşup, Zeus ve Jüpiter Dolikhenos inançlarının kült merkezidir. Burada Hitit imparatorluk döneminde (M.Ö. 2.bin) gök ve fırtına tanrısı Teşup’un tapınağı mevcuttu. Teşup sol elinde şimşek demetiyle, sağ elinde çift ağızlı baltayla boğa üstünde durur halde taş üzerine kabartmaları işlenmiş, bronz heykelcikleri yapılmıştır. Hellenistik ve Roma döneminde Teşup’un işlevi aynı, fakat sadece adı Zeus, ve Jüpiter olarak değişmiştir. Roma’lı askerler tarafından Jüpiter Dolikhenos kültü sevilip büyük saygı görmüştür. Kendilerine güç versin diye, Jüpiter Dolikhenos’un küçük heykelciklerini kolye olarak boyunlarına takan askerler, bu dini Roma’ya kadar yaymışlardır.

Dülük’de Mitra inancı da mevcuttu. Dünya’da bilinen yer altına inşa edilen Mitras tapınaklarının (Mithraeum) en büyüğü, Dülük’te Keber tepesinin güney eteğinde bulunmuştur. Bu tapınak iki salonlu olup, yer altı tapınağının mihrabı konumundaki merkezi nişte Tauroktoni adı verilen boğa öldürme sahnesi kabartma halinde işlenmiştir.
    Tanrı Mitras, gezegenleri simgeleyen yıldızlar, takım yıldızlarını simgeleyen akrep, yılan, köpek vb. gibi figürlerin de eşliğinde bir boğayı öldürürken resmedilmiştir. Astrolojiye göre Yunan ve Roma döneminden önce ekinos boğada idi. M.Ö. 4000-3000 de gerçekleşen Boğa çağının sonu, boğa öldürme sahnesiyle ifade edilmiştir. Perseus takım yıldızının tam boğa üzerindeki konumu, boğayı Perseus’un öldürdüğü kavramını yaratmıştır. Bu sahnede Perseus’un yerine geçen Mitras boğanın gücünü yok etmekte, bahar ekinoksunu boğa burcundan çıkarıp, koç burcuna sokmaktadır. Bu sahne, Boğa çağınının sona erdiğini, yeni bir çağın başladığını simgelemektedir. Ayinleri gizli olan bu tapınım çoğu Roma ordusunun askerleriydi. Üyeleri arasında bürokratlar, tüccarlar ve köleler de bulunmaktaydı. M.S.1. yüzyılda Tarsus’dan yayılmaya başlayan Mitras kültü, 3. yüzyılda İskoçya ve Büyük Sahra’ya kadar ulaşmıştır. Mitras ayinlerinde kurban edilen boğanın kanıyla hem yıkanılır hem de içilirdi. Böylece yok olan bir çağı simgeleyen boğanın temsil ettiği tanrının güçüne ve ölümsüzlüğüne kavuşulacağına inanılırdı. Dülük Mitras tapınağı Gaziantep müzesi ile Almanya’dan Münster Üniversitesinin katılımlı kazıları sonucunda 1997 ve 1998 yıllarında ele geçmiştir. Anadolu’da bulunan Mitras yer altı tapınağının ilkidir.

Bizans döneminde de Dülük kenti Hititlerden beri süregelen kutsal şehir konumunu başpiskoposlukla devam ettirmiştir. Bu dönemde “Telukh” adıyla bir eyalet merkezi olmuştur. İslami akınları neticesinde Dülük kenti oldukça tahrip olmuş. Başpiskoposluğun 7. yüzyılda Zeugma’ya taşınmasıyla birlikte ise dini merkez konumunu kaybetmiştir. Bu tarihten itibaren Gaziantep kalesi çevresinde kurulan yeni bir şehir olan “Ayıntap” Dülük kentinin yerini almaya başlamış ve günden güne küçülen Dülük, Ayıntap’a bağlı bir köy haline gelmiştir. Dülük kutsal alanı ise, evliya Dülükbaba’ (Davut Ejder) nın türbesiyle “kutsal alan” kimliğini günümüze kadar taşımıştır.

Bugün Dülük’te geçmişin kanıtı olarak en eski yerleşim, Keber tepesinin güneyindeki prehistorik mağaradır. Ayrıca Keber tepesinin karşı sırtlarında Nekropol alanı vardır. Burada çok sayıda kayaya oyulmuş oda mezarları mevcuttur. Bu kaya mezarların bazısının ön odasına taş basamaklarla (Dramos) inilerek ulaşılmaktadır. Mezar içerisinde lahitler bulunmaktadır. Bazısında dini mitolojik konulu kabartmalar mevcuttur. Bunların birinde ruh anlamına gelen Psikhe’ye Hermes ölünün ruhunu yer altı dünyasına (Hades) götürmesi için yol göstermektedir. Bazı mezarlarda ise baktığını taşa çeviren Meduza başı kabartma olarak işlenmiştir. Antik dönemde de ölüm sonrası dirilme inancı vardı. Bu sebeple “ölünün evi” olarak bu mezarlar günlük yaşanılan ev biçiminde yapılmıştır. Nekropol ün doğusunda Mar-Slemun manastırına ait olduğu tahmin edilen iki kaya kilisesi de vardır. Ayrıca Dülük köyünün doğusunda antik taş ocakları mevcuttur.

Dülük baba tepesinde, Jüpiter Dolikhenos tapınağının arşitrav parçaları ve taban döşemesine ait yassı blok taşlar az sayıda da olsa toprak üstüne yayılmıştır. Bu alanda Münster Üniversitesi tarafından kazı çalışmaları yapılmaktadır. Ayrıca burada Jüpiter Dolikhenos tapınağındaki görevlilere ait kaya mezarları mevcuttur. Taş basamaklarla inilen mezar girişlerinde dairevi biçimli kapak taşları, mezar içlerinde ise girlantlı lahitler mevcuttur. Bunların 17 adedi Gaziantep müzesi tarafından temizliği yapılarak ziyarete açılmıştır.

Mühür baskılarını içeren Dülük arşivi kaçakcılar tarafından yağmalanmıştır. Çok sayıda mühür baskısı yurt dışına kaçırılmıştır. Mühür baskıları yüzük taşı ve mühürlerin kil çamuruna basılmasıyla yapılan mühür baskıları üzerinde tanrı, tanrıça, kişiler ve hayvanlar gibi çeşitli resimler mevcuttur. Resmi ve özel mektuplarda, belgelerde, para torbaları ve balya vb. nesnelerin mühürlenmesinde kullanılmış olup, mühürlenilen eşyanın güvenliğini sağlamıştır. Bu mühür baskılarından bir gurubu Gaziantep müzesinde teşhir edilmektedir.

600.000 yıl öncesinden günümüze uzanan Dülük köyü geleneksel kesme taştan evleri, camisi ve Musa Kazım türbesiyle yöreye özgü geleneksel tarihi mimari özelliğiyle de görülmeye değer yerlerin başında gelmektedir..

Dülük Antik Kenti, bugün Dülük köyünün kuzey bitişiğindeki Keber tepesi ve çevresinde yer almakta olup, ulaşım için Gaziantep - Yavuzeli istikametinde giderken Otoyol gişelerine ulaşmadan sol tarafta Beylerbeyi köyü içinden geçen yaklaşık 4 km'lik asfalt bir yolla ulaşılır. Köyün girişine geldiğinizde yön levhaları size yardımcı olacaktır.
    Çam ağaçlarıyla kaplı, 1.020 rakımlı Dülük Baba tepesinde yer alan Dülük Antik Kenti kutsal alanına ise, Gaziantep şehir merkezine yaklaşık 4 km uzaklıktaki Gaziantep - Adana yolu üzerindeki Dülük Ormanları içinden sağlanmaktadır. Ayrıca Dülük Ormanları içerisinde halkın piknik yapabileceği alanlarda mevcuttur.
    27 B 3793 Sürücü Hataları için HATA yaz 3793 yolla Hatasız Kul olmaz Melodisi Cebine Gelsin

cycle27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KINALI KUZU
    Gaziantep mt yapmış yine yapacağını, helal olsun size... Gerçekten güzel bir tarihi gezi yapmışsınız. Bu arada kebabıda unutmamışsınız hani.paylaşımınız için teşekkür ederim. Gönül isterdiki sizinle beraber olayım ama nasip işte Allah'a emanet olun kazasız belasız nice geziler
    [B][I][COLOR="Red"]GAZİANTEP [COLOR="Black"]MT[/COLOR][/COLOR][/I][/B]
    [COLOR="Red"]ŞAHİNEM, ANTEPLİYEM AĞAM[/COLOR][COLOR="Black"]OMUZUMDA MAVZER BİR YÜK[/COLOR][COLOR="Red"]DÜŞMANLA, YUMRUKLARIMLA SAVAŞACAĞIM[/COLOR]
    [COLOR="Black"]YUMRUKLARIM MEMLEKET KADAR BÜYÜK. [/COLOR]

yanar17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    şimdilik yok.
    Güzel gezi olmuş. Payalşım için teşekkürler.
    Ben 1986-1989 seneleri arasında orda görev yapmıştım. Gaziantepi çok özledim. İlk görev yerimdi. Çıksorut ta M.Akif Ersoy End.Meslek Lisesi İçindeki Çıraklık Okulunda Görev Yaptım dı.
    Şimdi orda duruyor mu bilmem. Kalealtı Bakırcılar çarşısında tanıdık esnaf arkadaşlar vardı. Büyük Pasajda Tanıdık arkadaşlar vardı. Altın çim hala duruyor mu?
    {[ /***\ ]} Milli Benliğini Bilmeyen Milletler, başka Milletlere yem olurlar.(Mustafa Kemal ATATÜRK)
    {[/=W=\]}

Alcohol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YK-200GY2
    guzel bir gezi olmus paylasim icin tesekkurler...
    İnsanlarla Ugraşmaktansa Makinalarla Uğraşmayı Tercih Ederim....

eroldayı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yoktur
    güzel gezmişsiniz hem tarihi yaşamışsınız, hemde yemek yemişsiniz afiyet olsun
    SADAKAT NEDİR BİLMEM KİMSENİN GÖLGESİNDEN GEÇİNMEM HİÇ KİMSEYEDE EYVALLAHIM YOKTUR BU CANI ALLAH VERDİ ANCAK ALLAH ALIR EMİR OLUNDUĞUNDA VAKTİ GELDİĞİNDE KOŞA KOŞA GİTMEK NASİP OLUR İNŞAALLAH

Motosikleti
    sık dişini az kaldı
    bir doğulu olarak sizlerle gurur duyuyorum ve gezilerinizi zevkle takip ediyorumm

elinize ve yüreğinize sağlık

kontrolsüz güç güç değildir
    HONDA CBR 1100 XX

demirgursel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aydemir kardeşim herşey güzelde,ben şu sonuca vardım,illede kebap.doğrumu

airman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 1200X C/T
    gezi,kaya mezarları çok güzel ve illaki kebap harika.
    kadirliden selamlar
    THICKHEADED MAN DOESN'T WEAR HELMET

Makine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Triumph Tiger Explorer
    Gaziantep MT gene çok doyurucu ve bilgi veren bir gezi yapmış. Teşekkürler. Böyle geziler ile bilmediğimiz çok yer öğreniyoruz. İnşallah bizde gezeriz.

Görüşmek üzere.
    "Bir insanın bildiğini zannettiği bir şeyi öğrenmesi imkansızdır." (Epiktetos)

deer_152 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    gaziantep mt

güzel gezi olmus paylasım için teşekkürler

Naci63 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F800GS, TRIPLE BLACK
    Ellerinize sağlık Gaziantep MT. Güzel bir gezi olmuş. Paylaşım için teşekkürler.

Motosikleti
    Alıntı ELINT adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    güzel gezi olmuş elinize sağlık. o şiş olayı ise bir şaheser

valla bu dogunun en çok sevdigim yanı yemekleri. bu şiş olayısı ise başlı başına bir beceri ya. başka yerde yiyoruz ama doguda yapılanların tadını vermiyor. birgün imkanım olursa sırf şiş yemek için güney doguya gitcem
    o tadi vermez elint arkadaşim havasından mı..? suyundanmı..? yoksa ustasındanmi..? galiba hepside gecerli nedenler..selamlar

Alıntı cycle27 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gaziantep mt yapmış yine yapacağını, helal olsun size... Gerçekten güzel bir tarihi gezi yapmışsınız. Bu arada kebabıda unutmamışsınız hani.paylaşımınız için teşekkür ederim. Gönül isterdiki sizinle beraber olayım ama nasip işte Allah'a emanet olun kazasız belasız nice geziler
    yahya neler kacırdın bır bılsen

Alıntı yanar17 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güzel gezi olmuş. Payalşım için teşekkürler.
    Ben 1986-1989 seneleri arasında orda görev yapmıştım. Gaziantepi çok özledim. İlk görev yerimdi. Çıksorut ta M.Akif Ersoy End.Meslek Lisesi İçindeki Çıraklık Okulunda Görev Yaptım dı.
    Şimdi orda duruyor mu bilmem. Kalealtı Bakırcılar çarşısında tanıdık esnaf arkadaşlar vardı. Büyük Pasajda Tanıdık arkadaşlar vardı. Altın çim hala duruyor mu?
    evet hocam hepsıde duruyor ama cok degiştı dedıgın yerler özellikle altın cım görsen tanıyamassın kesınlıkle saygılar...

Alıntı Alcohol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    guzel bir gezi olmus paylasim icin tesekkurler...
    sende sagol alcohol

Alıntı eroldayı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    güzel gezmişsiniz hem tarihi yaşamışsınız, hemde yemek yemişsiniz afiyet olsun
    ne yapalım erol dayı fırsat varken gezelim saygılar

Alıntı burul adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bir doğulu olarak sizlerle gurur duyuyorum ve gezilerinizi zevkle takip ediyorumm

elinize ve yüreğinize sağlık

inşallah sende böyle gezersın burul teşekürler

Alıntı demirgursel adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aydemir kardeşim herşey güzelde,ben şu sonuca vardım,illede kebap.doğrumu

gürsel sızınden bizden fazlanız var eksınız yok kebabsız olurmu hanı bir reklam vardı ateşi ilk biz bulsak mangal yapardık bızımkıde o hesap selamlar...

Alıntı airman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gezi,kaya mezarları çok güzel ve illaki kebap harika.
    kadirliden selamlar
    airman sen bu taraflara gelecektın galiba ne oldu..

Alıntı Makine adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gaziantep MT gene çok doyurucu ve bilgi veren bir gezi yapmış. Teşekkürler. Böyle geziler ile bilmediğimiz çok yer öğreniyoruz. İnşallah bizde gezeriz.

Görüşmek üzere.
    hasan ustadim agaç olduk beklemekten gelecegız dedın arkası gelmedı sızı beklıyoruz Adana MT ye selamlar......

Alıntı deer_152 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gaziantep mt

güzel gezi olmus paylasım için teşekkürler
    biz teşekür ederız ummet abi buraya geldıgınde senın kulaklarını cınlattık haberın olsun selamlar

Alıntı Naci63 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ellerinize sağlık Gaziantep MT. Güzel bir gezi olmuş. Paylaşım için teşekkürler.
    biz teşekür ederiz saygılar...

Motosikleti
    Beyaz MELEK
    Harun (Cbr125repsol) un resmini düzgün çıkmadığı için bari ben düzelteyim.

27 B 3793 Sürücü Hataları için HATA yaz 3793 yolla Hatasız Kul olmaz Melodisi Cebine Gelsin

ahmetnr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS DAKAR '06
    emeğinize sağlık güzel yerler yakın zamanda gelmeye çalışırız selamlar
    45km yol + 90km/h = 30dk. 45km yol 180km/h=15dk. kazancımız 15dk, peki kaybedeceklerimiz

Motosikleti
    Beyaz MELEK
    ahmetnr abi seni Adana MT gezilerinde pek göremiyoruz. Adana MT G.antep e geldiğinde senide görürüz işallah aramızda. Adanaya sevgiler.

siyahlimuzin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    AS 150 T - I
    mağaraların girişleri çok ürpertici paylaşım için teşekkürler

Motosikleti
    Alıntı ahmetnr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    emeğinize sağlık güzel yerler yakın zamanda gelmeye çalışırız selamlar
    ahmet üstadım beklıyoruz sizi hasan lada yaziştık bugun ılk fırsatta gelecegız dedi Adana MT ye selamlar

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)