Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

11.03.2007 [Adana MT] Mersin - Gözne - Ayvagediği - Çandır (Paparayn) Kalesi Gezisi

Motovento
    REKLAM ALANI
    Makine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Triumph Tiger Explorer
    Merhaba

Bu haftasonumuzu da havaların güzel gitmesini de fırsat bilerek gezimizi yaylalara doğru yapmaya karar verdik. Gidilecek yer olarak Mersin'in 29km Kuzeyinde bulunan Ayvagediği yaylasını kararlaştırdık. Ayrıca her gezimizde bir tarihi yer gezmeden yapamadığımız için gittiğimiz yere yakın Çandır Kale'sini de gezdik ve memleketimize döndük. İşte fotoğraflarla gezi raporumuz.

Not: Arkadaşlar çok fotoğraf var. Yüklenmesi uzun sürebilir.

Her zaman ki buluşma yerimiz Ç.M.S.K önünde toplandık.

İşte otobandayız

Teknik hoca

Naci63

fevri

Otobanda bir kamyon devrilmişti. Sanırım kaza gece meydana gelmiş. Üzücü bir durumdu.

Kısa bir mola için otobanda benzincide durduk.

Mersin Gözne ayrımında otobandan çıktık ve dağlara doğru yol almaya başladık.

Gözne girişindeyiz.

İlk durağımız Gözne Kalesi. Bu arada da Adana'dan iş arkadaşlarım da bizle buluşmak için yoldalardı.

İşte Gözne Kalesi. Daha çok haberleşme amaçlı ön karakol olarak kullanılan bir kale.

Kaleyi geziyorum.

Kaleden manzara çok güzeldi.

Gözne Kalesi'ni gezdikten sonra arkadaşlarımla yolda buluştuk ve hep beraber yemek yiyeceğimiz Ayvagediği yaylasına doğru yola koyulduk.

Hemen etimizi ve sucuğumuzu ayarladık. Mangalımızda gelmişti. İşte sofra görüntüleri

Etleri hazırlarken

Herkes bir işin ucundan tuttu.

fevri (Murat) hemen etleri pişirmeye başladı.

Naci63 (Veyis) hocamız mangal başında.

Bende benim etleri mangala atıyorum.

Herkes halinden memnun

Motorlarımız dinleniyor

Yemek sonrası Teknik Hoca ve fevri işleri gereği bizden erken ayrıldılar. Bizde çayımızı içip gezmeyi planladığımız Çandır Kalesi'ne doğru yola koyulduk. Yol boyu manzara muhteşemdi. Yol yer yer taşa döndü ama onunda keyfini çıkarttık.

Muhteşem dağ çiçekleri

Kısa mola sonrası tekrar yoldayız.

İşte kale uzaktan göründü.

Yol şartları ağırlaşıyor.

Arabalı arkadaşlar yer yer arabadan inip aracı hafiflettiler ama buna rağmen altını sürttüğü yerler oldu.

İşte Çandır Kalesi

Yolun iyice bozulması sebebiyle arabayı aşağıda bırakan arkadaşlarım güzel bir yürüyüş yaptılar.

İşte karlı dağlar

Geldiğimiz yol

İşte muhteşem manzara

Muhteşem doğa kendini her açıdan bize gösteriyordu.

Veyis hocam ve manzara

Kale girişine varıyoruz. Tüneller içinden kıvrılarak çıkan merdivenden kaleye doğru çıkıyoruz.

Tepeye çıktığımızda bizi modern bir yapı karşıladı. Orman yangınları için gözetleme amacıyla yapılan kuleden manzara muhteşemdi.

Manzaraya baktıktan sonra kaleyi gezmeye başlıyoruz. Kale hakkında bulabildiğim bazı bilgiler.

Mersin’e bağlı Çandır Köyü’nün kuzeyinde bulunmaktadır. MÖ. 1. yy’ dan MS.12 yy’ la kadar kullanılmış olup, Kilikya Krallığının Namrun’ a bağlı önemli bir merkeziydi. Bir masa dağı üzerine kurulu , kayadan oyma bir merdivenle çıkılan kalenin düzlüğünde kilise ve saray mevcuttur.Çok sayıda binaya ait izler taşıyan kale, güneyde sağlam durumda 5 burca sahiptir.
    Alıntı: http://www.mersin-ziraat.org

Kalenin iç kısımlarındayız

Bu arada ben değişik açılardan farklı fotoğraflar çekmeye çalışıyordum

Kalenin üst kısımları ve bulutlar

Son bir kez manzaraya bakıp geri dönüş yoluna koyuluyoruz.

Merdivenlerin başlangıcı

İşte daracık merdiven tüneli

Sonunda aşağıya indik ve tepeden aşağıya dönüş yoluna koyulduk. Veyis hocamız motoruyla poz verirken.

Kaleye son bakışlar

Artık motora binme vakti

Stabilize yoldan tekrar Ayvagediğine vardık. Suyumuzu ve bir bardak çayımızı içip dönüş yoluna koyulduk. Yolda tatlı yemeğe karar verdik.

Bu arada da tatlıcının yanında toprak eşyalar satan dükkan dikkatimi çekti girdik baktık. Bir adet sürahi alıp memleketimize döndük.

Geziye katılan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Çok güzel bir gün geçirdik.

Görüşmek üzere.
    "Bir insanın bildiğini zannettiği bir şeyi öğrenmesi imkansızdır." (Epiktetos)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    cem01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Zealsun 125 cc
    Çok güzel bir gezi olmuş.Maalesef çeşitli sebeplerden dolayı gelemedim.Hasan abiye ve tüm çmsk'ya selamlarımı iletiyorum Görüşmek dileğiyle.

JaNTi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha D'elight
    Hasancım eLine sagLık sende boş pazar yok her hafta mangaLın gözüne gözüne vuruyosun Gerçekten Doğa harikası bir yer,özellikle o sarı dag çiçeklerine bayıldım...
    Born To Be wild,Live to Ride...

stunc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda -titan -twister
    tekerlerinize sağlık. yine kaleleri fethetmişsiniz. çok güzel gezmişsiniz. mangalın dumanını görünce kokusu taaa burnuma geldi.
    stunc -honda titan -honda twister
    motosiklet özgürce yaşamak, rüzgarla yaşırmak tır.

a vagrant - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tenere XT660 ZA
    makine paylaşımın için sağol.ben her yıl istanbuldan kalkıp oralara kadar geliyorum arabamla.ehliyet tamam.sıra motorla gezmeye geldi oraları.çok güzel bir gezi olmuş.

SaLToN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Beyaz MELEK
    Güzel Gezi Olmuş Hasan abi. Resimler ve manzara süper. Ben en çok Teknik hoca yı merak ediyordum ama onu karelerde göremedim.
    27 B 3793 Sürücü Hataları için HATA yaz 3793 yolla Hatasız Kul olmaz Melodisi Cebine Gelsin

fevri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DeLi 650
    Gezi çok güzeldi... Tüm arkadaşlara tekrar teşekkürler. (O tatlılardan yiyemedim ya ona yanarım..... ) Neyse bidahaki sefere inşallah.

Görüşmek üzere. Hoşçakalın.
    Yolculuk etmek bezen varmaktan daha iyidir.

qrar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL 650 A K07
    gezin bensiz.....

haftaya güzelce bir dağ yolu yapmazsak boş geçen 4 haftanın acısı çıkmaz haberiniz ola.

Motosikleti
    hyosung 250r orange thema
    ooo bizimkiler yine coşmuş mangallar sucuklar yeni kaleler fuarda motoru alayım yine yanınızdayım güzel gezi olmuş her gezi gibi

ooo bizimkiler yine coşmuş mangallar sucuklar yeni kaleler fuarda motoru alayım yine yanınızdayım güzel gezi olmuş her gezi gibi

sereye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '08 Burgman 400 Siyah
    Yine Adana, Yine bol fotolu güzel bir paylaşım.

Meslektaşım teknikhoca, kask kayışını bağlamamış, sıkıntıya gelemiyor herhalde.
    Sezai Rahmi YILDIRIM / Düzce / 1959 / T.Öğretmen

sahinbirinci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 200
    hocam çok güzel olmuş.elinize emeğinize sağlık.bence bu gğüzel gezileri artık bir yerlerde toplamalı.

muğla mt den selamlar
    Hüzünbaz Acılarımın Canbazıyım Şimdi...

Motosikleti
    Güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim arkadaşlar. Ülkemiz o kadar güzel ki dün yaptığımız gezide bunu tekrar anladım. Muhteşem bir coğrafyamız var. Asfalttan çıkıp bu muhteşem doğayı gezmenizi isterim.

@cem01 Her zaman beklerim kardeşim. Kendine iyi bak.

@JaNTi Birkan ne zamandır yol yapmıyoruz seninle. Cumartesi'ye tavuk kızartmamı yapsak ayranla. Yenice tarafına doğru

@stunc63 Teşekkürler. Mangal hakikaten çok iyidi

@a vagrant Her zaman bekleriz. Motoru al geldiğinde gezelim beraber.

@SaLToN Aşağıdaki fotoğrafta sol dan sağa

Teknik Hoca, Ben, fevri ve Naci63

@fevri Murat tatlıyı orda yiyemedin ama burda yeriz beraber. Gezilere bekliyorum.

@qrar Erhan Çarşamba büyük toplantı yapıyoruz. Mutlaka gel. Gezi planı yapılacak ayrıca Teknik hoca bağlama çalıcak. Kaçırılamaz bir gece olacak.

@adaminbiriyim Ali nasıl gidiyor hayat? Görüşemiyoruz. Motoru alda gel artık gezilere.

@sereye Valla bilemiyorum ona sormak lazım

@sahinbirinci Teşekkürler. Aklımda bazı projeler var. İnşallah gerçekleştirirsem güzel olacak. Muğla'ya selamlar.

Görüşmek üzere.

agokce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha dragstar 650 classic
    Güzel gezi olmuş ,fotolar güzel fakat ören yeri bilgilerini bu defa göremedik .

Gaziantep İl Temsilcisi AYDEMİR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    O Bir Goldwing 1800 cc Birde Yamaha 250 cc
    hasan gercek ten cok güzel bir gezi olmuş tekerleriniz hep böyle dönsun allah kaza bela vermesin adana mt ye selamlar

ahmetnr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS DAKAR '06
    aslında bende bu güzel gezini bir parçası olacaktım ancak sabah 06:45 te kalktım ve balkona çıktım dışarıda hiçde iç açıcı hava yok kapalı soğuk bir esinti o havayı hiç ciğerlerime çekmeden geri yatağıma döndüm ama görünen oki çok güzel bir gezi kaçmış kısmet iyi eğlenmişsiniz tebrikler organizasyonda büyük emeği olan makine ve diğer arkadaşlara selam

Motosikleti
    @agokce Fotoları akşam attım. Sabahta kalanını yapıyordum ki mesaj yazmışsın Kale hakkında bulabildiğim kısa bir bilgiyi aktardım.

@AYDEMİR Teşekkürler. Allah cümlemizi korusun.

@ahmetnr Evet sabah bayağı kağalıydı ama sonrasında güneş açtı ve güzel bir gezi yaptık. Başka zamana başka gezilerde beraber gezeriz.

Birkaç fotoğraf daha ekledim arkadaşlar.

Görüşmek üzere.

hayati - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    roadracer
    Güzel görüntüler,esintiler için çok teşekkürler...

airman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 1200X C/T
    arkadaşlar ayagınıza saglık çok güzel bir gezi olmuş enduro,doga,tarih,yemek hepsi çok güzel görünüyor.aranızda olmak isterdim,

selamlar.
    THICKHEADED MAN DOESN'T WEAR HELMET

Motosikleti
    Yamaha XT600
    Hasan selam,
    Gezideki insan sayısı gittikçe azalıyor, yaprak dökümü var galiba...
    Bol fotograflı bir gezi, tekerlerinize sağlık. Bu arada yeni objektif hayırlı olsun. Bir tavsiye, en kısa zamanda bir UV yada Skylight ile ön tarafı kapat. Malum en çabuk çizilebilecek yer orası...
    Saygılar

Motosikleti
    @hayati Teşekkür ederim.

@airman Her zaman bekleriz. Teşekkürler.

@azimuth Sağolasın. Valla arkadaşlar ortalarda yok. Sayının düşmesi sorun değil biz gene güzel gezilerimizi yapıyoruz. Herkese kapımız açık.

82mm UV filitre bulursan haber ver alıcam. Hiçbir yerde yok.

Görüşmek üzere.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler