Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kısa bir Batum gezisi

Motovento
    REKLAM ALANI
    tomass - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha SR500, Vespa Sprint 150S
    Bugün güzel havayı fırsat bilip kısa bir Batum gezisi yaptım. Geçmek isteyenler için belki fikir verici olur diye paylaşıyorum.
    Daha önce birçok kez araba ile geçmiştim. İlk kez motosiklet ile geçiyorum.
    Genellikle bayram tatillerinde geçiş çok kalabalık olur ama bu sefer o kadar kalabalık değildi.
    Gürcistan’a geçişte kimlik ile yada pasaport ile geçiş alternatifi var.
    Kimlik ile geçecekseniz , çıkışta yurtdışı çıkış harcını ödediğiniz vezneden size giriş ve çıkışta kullanacağınız kimlik bilgilerinizi yazdığınız bir kağıt parçası veriyor. Onunla giriş çıkış işlemlerinizi yapıyorsunuz.
    Araç ile girişlerde çok önceleri sigorta zorunluluğu yoktu ama birkaç yıldır zorunlu hale getirdiler. Gürcistan’a giriş yaptığınızda hemen karşıda yaptırabiliyorsunuz fakat biraz pahalı oluyor. Kapıdan yaklaşık 1-2 km içeride sağdaki Gulf petrol istasyonunda sigorta yaptırabileceğiniz bir ofis var ben oradan yaptırıyorum.
    Motosiklet için 15 günlük ücret 20 lari
    Otomobil için 15 günlük ücret 30 lari
    Batum sahilleri oldukça güzel bir yer. Karadeniz sahilleri gibi doldurulmuş değil, bunun sebebi geniş bir ova olması.

Burası henüz Batum’a gelmeden bir sahil

Gürcistan henüz Avrupa birliği üyesi değil fakat Avrupa birliğinde serbest dolaşım hakları var , Gürcistan pasaportu ile Avrupa birliği ülkelerde yanlış hatırlamıyorsam 6 ay vizesiz kalabiliyorlar. Avrupa birliğinin Gürcistan’a ciddi anlamda para yardımı var , bu nedenle son 10 yılda oldukça yenilendiler.
    Batum merkez oldukça bakımlı ve temiz, bir Avrupa şehri havası var ama arka sokaklara gelince binalar oldukça eski , periferdeki yerleşim alanlarını Sovyetlerden kalma yapılar oluşturuyor. Merkezde ise modern mimari ile yapılmış gökdelenler mevcut. Metrekaresi bin dolardan başlayarak ev satın almak mümkün. Turistik bir yer olması nedeni ile Günlük kiralama oldukça sık. Tanıdığım azımsanmayacak kadar Türk yatırım amaçlı daire aldı

Benim gitme amacım biraz motosikletle gezmek , birşeyler yiyip içip alışveriş yapmak olduğu için pek fotoğraf çekmedim. O yüzden pek fotoğraf paylaşamayacağım kusura bakmayın

Yemeklerini pek beğenmiyorum ama şarapları oldukça güzel ve fiyatları da uygun. Eğer semi sweet- yarı tatlı şarap seviyorsanız khvanchkara (fiyatı kindzmarauli’ye göre biraz daha pahalı) ve kindzmarauli on numara diyebilirim
    Yeteri kadar alkol, sigara, puro alışverişi yaptıktan sonra döndüm.

Bu da dönüş yolunda bir manzara.

Sormak istediğiniz bir konu varsa yardımcı olmaya çalışırım
    F54, mertowski, tommygun ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    5 sene önce gitmiştim 15 günlük sigorta 7.5 lariydi vitrin güzel ama arka sokakları gerçekten çok kötü gidip görmekte fayda var
    bu yıl bir aksilik olmazsa svaneti mestia ya gitmeyi düşünüyorum bakalım nasıl olur

Motosikleti
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    5 sene önce gitmiştim 15 günlük sigorta 7.5 lariydi vitrin güzel ama arka sokakları gerçekten çok kötü gidip görmekte fayda var
    bu yıl bir aksilik olmazsa svaneti mestia ya gitmeyi düşünüyorum bakalım nasıl olur
    5 yıl önceye göre oldukça gelişse de arka sokaklarda o hızda bir gelişme yok maaalaef.
    Pasaportsuz geçiş olması nedeni ile pasaportu olmayan insanlar için oldukça cazip bir yer.
    Bence gezip görmeye değecek bir şehir.
    Eğer tarihi mekanları seviyorsanız Tiflis de çok güzel bir şehir.
    Telefon kayıt ücreti 6 bin TL iken insanlar Bursa’dan İzmir’den arabaya 4-5 kişi atlayıp hem telefon alıp hem gezip eğlenmeye geliyorlardı.
    espresso ve F54 bunu beğendiler.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Geceleri ortam nasıl?
    F54 bunu beğendi.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geceleri ortam nasıl?
    Fenaaa ama Batum değilde Poti gibi sakin yerler daha eğlenceli :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:35 ----------

Alıntı tomass adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    .....Sormak istediğiniz bir konu varsa yardımcı olmaya çalışırım
    Hocam Gürcü'de trafik cezası kestiler mi sana hiç ? ödedin mi ?

fakebitchess - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60)
    Zamanında Batum'a "Ekrem ağabey, 2 zara 100.000 verdik" demek için gitmiştim ancak çok gezememiştim, zaten geceydi bir şey de görememiştim. Şu sıralar Avrupa Meydanı dedikleri bölge ilgimi çekiyor. Artvin'de yaşayan kişiler de, zaman zaman günübirlik gidip geldiklerinden bahsederler. Batum'da orta-iyi deniz manzaralı bir otelin gecelik ücreti = Trabzon'da dökük bir pansiyonun fiyatı olduğu için değerlendirmek lazım.

SORU; Kendi aracımızla gittiğimizi düşünelim (araç sahibi arabada olacak ve yeni ehliyet olacak ve tabii ki ruhsat). Pasaport ya da kimlik ile girdiğimizde, giriş yaptıktan sonra sigorta yaptırıyoruz. Başka da bir şeye gerek yok. Buna ekleyebileceğiniz, değişmiş bir şey var mıdır?

Bir de içeride Türk hattınız ve internetiniz çekiyor mu?
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geceleri ortam nasıl?
    İyi olduğunu söylüyorlar ben test etmedim

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:36 ----------

Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Hocam Gürcü'de trafik cezası kestiler mi sana hiç ? ödedin mi ?
    Hiç ceza yemedim hocam.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:37 ----------

Alıntı fakebitchess adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zamanında Batum'a "Ekrem ağabey, 2 zara 100.000 verdik" demek için gitmiştim ancak çok gezememiştim, zaten geceydi bir şey de görememiştim. Şu sıralar Avrupa Meydanı dedikleri bölge ilgimi çekiyor. Artvin'de yaşayan kişiler de, zaman zaman günübirlik gidip geldiklerinden bahsederler. Batum'da orta-iyi deniz manzaralı bir otelin gecelik ücreti = Trabzon'da dökük bir pansiyonun fiyatı olduğu için değerlendirmek lazım.

SORU; Kendi aracımızla gittiğimizi düşünelim (araç sahibi arabada olacak ve yeni ehliyet olacak ve tabii ki ruhsat). Pasaport ya da kimlik ile girdiğimizde, giriş yaptıktan sonra sigorta yaptırıyoruz. Başka da bir şeye gerek yok. Buna ekleyebileceğiniz, değişmiş bir şey var mıdır?

Bir de içeride Türk hattınız ve internetiniz çekiyor mu?
    İçeri sokacağınız aracın sizin adınıza olması gerekli. Sigorta yaptırdıktan sonra herhangi birşeye gerek yok.
    Ben türkcell kullanıyorum , içeride günlük yurtdışı kullanım bedeli karşılığında mevcut tarifenizi kullanabiliyorsunuz. Uzun süre kalınacak ise oradan hat almak daha uyguna gelebilir.

Motosikleti
    Mondial 100 SFC Snappy xi
    Güzel gezi ve fotolar. Tebrikler.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Gidenlere bendende bir hatırlatma , Gürcü gümrük her türlü ilaca karşı çok hassas davranıyor dikkate alın , mutlak kullanmanız gerekli ilaçlara tercümeli rapor isteyebilirler..

@tomass cevap için teşekkür , ben ceza yedim hiçbirini ödemeden çıktım , kapıda karşıma çıkarmı merak ettim..
    Cyan, F54 ve espresso bunu beğendiler.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Gidenlere bendende bir hatırlatma , Gürcü gümrük her türlü ilaca karşı çok hassas davranıyor dikkate alın , mutlak kullanmanız gerekli ilaçlara tercümeli rapor isteyebilirler..

@tomass cevap için teşekkür , ben ceza yedim hiçbirini ödemeden çıktım , kapıda karşıma çıkarmı merak ettim..
    ceza yazıldığı zaman kapıda alıyorlar yoksa çıkış yok
    arkadaş yaya geçidi olmayan yerden geçtiği için ceza yedi kapıda aldılar
    hatta sigorta yaptırıp yaptırmadığını da kapıda sistem görüyor yaptırmadıysan şakk yapıştırıyor ve parayı alıyor
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

Motosikleti

Evet Gürcüler ilaçlar için de problem çıkarabiliyorlar , özellikle psodoefedrin içeren bizde herkes tarafından kullanılan grip ilaçlarına bile kapıda problem çıkarabiliyorlar.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)