Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Avrupa - Transfagaraşan Turu 2023 Yaz

Motovento
    REKLAM ALANI
    _recoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 950 Supermoto
    Abilerim selamlar,
    Kurban bayramı için Yunanistan çıkışlı totalde yaklaşık 3500 km sürecek bir tur planlıyoruz arkadaşımla. Aşağıda da göreceğiniz üzere selanik ile başlayıp Budapeşte üzerinden dönerek Romanya üzerinden Transfagaraşan'ı da görerek dönüşe geçmek istiyoruz. İki motor olacağız, arkadaşımda Tracer 900, bende KTM 950 SM. İkimiz de ilk defa çıkacağımız için bu noktada gidip görenleriniz varsa tecrübelerinizden faydalanmak isteriz. Konaklama, rota, görmeden geçme diyeceğiniz lokasyonlar varsa önerilerinizi duymaktan mutluluk duyarız.

Ek olarak, sırf Transfağaraşan'ı görebilmek için rotayı Cluj-Napoca'da konaklayacak şekilde düzenledim.

Vize için evrakları verdik, multi vize verirler diye umuyoruz. Geldiğinde güncelleme geçerim.

Şimdilik rotamız kabataslak bu şekilde:

teşekkürler şimdiden
    tommygun, zihnigonen, ilkeronat ve 5 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Müthiş rota, tamamladığınızda tüm anılarınızı paylaşın bizimle lütfen.
    ryangt bunu beğendi.

Motosikleti
    KTM 950 Supermoto
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Müthiş rota, tamamladığınızda tüm anılarınızı paylaşın bizimle lütfen.
    abi zaten kamerasız çıkmam yola, arkadaşa da zorla aldırıcam. bol bol video ve fotoğrafa boğarım artık sizi :D
    tommygun ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı _recoo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abi zaten kamerasız çıkmam yola, arkadaşa da zorla aldırıcam. bol bol video ve fotoğrafa boğarım artık sizi :D
    Ben yurtdışı rotada hiç sürmedim, çok merak ediyorum Edirne sonrasında sürmeyi.
    Khaira ve espresso bunu beğendiler.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Güzel bir de gezi yazısı yazarsanız da süper olur.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bayılıyorum böyle planlara.

gecen ay 1300 km'lik bir tur yaptım da pertim cıktı. tabi düşük cc motor idi, gezmeden abanıp rotaya gidip dinlenmeye calıstım. o nedenle hem yordu hem zevk vermedi pek. tek tavsiyem böyle yapmayın, 6 saatlik yol 16 saat sürsün ama durun, gezin, en olmadı farklı mekanlarda kahve için
    benimle yavaş sakin sürecek birisini bulursam 2bin km hedefim var eylül ayında. tabi Türkiye içi.

Bol bol fotoğraf beklıyoruz sizlerden, yedek bataryaları stoklayın

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Braşov'da kont dracula'nın şatosu var. Tavsiye ederim.

Motosikletlerde 1'er kişi olacaksanız Transalpina ve Transfăgărășan'ın ikisini de yapmak lazım. Alpina soğuk olabilir. Ben Temmuz sonu gittiğimde mokum dondu. Yazlık kıyafet yanına muhakkak soğuktan koruyacak bir katman şart bence. (Yağmur zaten işin doğası) Curtea de Argeș'te kalıp Alpina'yı, sonrasında Petroşani'de kalıp Transfăgărășan'ı gezebilirsiniz. Her iki yol için de bence 1'er gün ayırmak iyi olur. Sindire sindire, o yeşile hayran ola ola yol almak güzel olur. Sonra gelip bizim karadenize yeşil diyenlerle bir daha durumu istişare edersiniz. Petroşani'ye gidecekseniz "Hotel Petroşani"de sakın kalmayın. Berbat ötesi. Allah'tan 1 gece kaldık.

Kaval'da Πανοσ - Ζαφειρα / Panos - Zafeira ( https://goo.gl/maps/2e3PLrcE7sWdJrzL6 ) saçma paralara enfes et ya da kalamar yemenizi öneririm.

Bulgar ya da Yunan'da Happy restoranlarından birine girmeden dönerseniz hayatınızın hatasını yapmış olursunuz bunu da belirtmeden geçmeyeyim.

Ben yurtdışı rotada hiç sürmedim, çok merak ediyorum Edirne sonrasında sürmeyi.
    Tommy 2 köfte az yesen tüm Bulgar'ı ya da Yunan'ın yarısını doya doya gezersin.

Zaten şu iran zart zurt gezileri yapanlara anlam veremiyorum. Ne mok varsa orada...
    espresso, BOO_74 ve tommygun bunu beğendiler.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster

gecen ay 1300 km'lik bir tur yaptım da pertim cıktı. tabi düşük cc motor idi, gezmeden abanıp rotaya gidip dinlenmeye calıstım. o nedenle hem yordu hem zevk vermedi pek. tek tavsiyem böyle yapmayın, 6 saatlik yol 16 saat sürsün ama durun, gezin, en olmadı farklı mekanlarda kahve için
    benimle yavaş sakin sürecek birisini bulursam 2bin km hedefim var eylül ayında. tabi Türkiye içi.

Değerli dostum 2000 km.yi aynı günde yapmayı planlıyorsan gücüm yettiğince katılırım, sana destek olmak isterim
    espresso bunu beğendi.

Değerli dostum 2000 km.yi aynı günde yapmayı planlıyorsan gücüm yettiğince katılırım, sana destek olmak isterim
    Aynı 24 saat denildiğine göre yengen vizesi problemi var sanırım
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    KTM 950 Supermoto
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster

valla hocam 360 kameraya ek olarak fotoğraf makinesinin de yedek bataryalarını stoklayacağım, youtube videosu yapmadan geçmem zaten :D
    yolları da dolana dolana gideriz maksimum yer görecek şekilde düşünüyoruz, zaten ikimiz de hız seven insanlar değiliz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:20 ----------

Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güzel bir de gezi yazısı yazarsanız da süper olur.
    valla hiç yazma tecrübem yok ama bakarız duruma göre, belki şartlar onu gerektirir

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:21 ----------

Alıntı ero__ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Braşov'da kont dracula'nın şatosu var. Tavsiye ederim.
    hocam çok teşekkür ederim tek tek not alıyorum hepsini, ama braşov'daki kont dracula şatosunu duymuştum ters kalabilir bizim rotamıza ama deneriz yine de duruma gö

Motosikletlerde 1'er kişi olacaksanız Transalpina ve Transfăgărășan'ın ikisini de yapmak lazım. Alpina soğuk olabilir. Ben Temmuz sonu gittiğimde mokum dondu. Yazlık kıyafet yanına muhakkak soğuktan koruyacak bir katman şart bence. (Yağmur zaten işin doğası) Curtea de Argeș'te kalıp Alpina'yı, sonrasında Petroşani'de kalıp Transfăgărășan'ı gezebilirsiniz. Her iki yol için de bence 1'er gün ayırmak iyi olur. Sindire sindire, o yeşile hayran ola ola yol almak güzel olur.
    çantaları her türlü koşula göre doldururuz (yağmurluk vs) biz yine de gitmeden ama arkadaş eşiyle gelecek, o virajlarda belki yorar bilemem ama ben girmeden dönmem geri valla. en kötü gider ilerde beklerim

Sonra gelip bizim karadenize yeşil diyenlerle bir daha durumu istişare edersiniz. Petroşani'ye gidecekseniz "Hotel Petroşani"de sakın kalmayın. Berbat ötesi. Allah'tan 1 gece kaldık.
    Karadenizi bu yaza düşünüyodum ama sürpriz bi şekilde planı böyle yönlendirmiş olduk bakalım, belki bi dahakine karadenize de gider karşılaştırırız.

Kaval'da Πανοσ - Ζαφειρα / Panos - Zafeira ( https://goo.gl/maps/2e3PLrcE7sWdJrzL6 ) saçma paralara enfes et ya da kalamar yemenizi öneririm.
    saçma paralardan kastınız ucuz olması mı? öyleyse alıyorum listeye

Bulgar ya da Yunan'da Happy restoranlarından birine girmeden dönerseniz hayatınızın hatasını yapmış olursunuz bunu da belirtmeden geçmeyeyim.
    bunu da not aldım, gidişte bi deneriz duruma göre dönüşe de yapıştırırız. :D

Tommy 2 köfte az yesen tüm Bulgar'ı ya da Yunan'ın yarısını doya doya gezersin.

Zaten şu iran zart zurt gezileri yapanlara anlam veremiyorum. Ne mok varsa orada...
    hala görüyorum iran vs gezenleri de bir sürü çile çekmişler hocam ne anlıyorlar ben de bilemedim. çile çekmekten hoşlanıyorlarsa tabi al sana adventure
    BOO_74 ve espresso bunu beğendiler.

Saçma para derken tabi ucuzluğu kastetmiştim. Damak zevkiniz varsa hele üff! Para-çokomel eğrisinde fazlasıyla verilen ücretlere değer.

Sibiu'dan geçeceğinizi görünce şettim. Tabi nerede konaklayacağınızı kestiremediğim için uzak da düşebilir. 2 saatte kale işi çözülür hani gün içine sıkıştırmak istenirse. Güzel hediyelik eşya satan yerler var. Pazarlık kaldırıyor.

Fagaraşan'da balea gölü girişinde tabelaya bizim stickerı yapıştırmıştım. Giderseniz bakarsınız duruyor mu diye

Yunan'da otobanlarda habire para ödeniyor. İtalya kadar pahalı olmasa da zırt pırt gişe işi can sıkmaya başlıyor. Son 1-2 senede de gişe sayısının arttığını duymuştum. Bozuk eurolar kolay erişebilir yerde olursa iyi olur. Vinyet romanya ve bulgarda alınmıyor. Ben ilk sene acemilikten bulgarda almıştım

Yeşil için cidden uyarıyorum. Gözünüz yeşil renkten dolayı hasar alabilir. Eve gelince oh be beton demiştim. Bu kadar mı güzel doğa olur... (Romanya)
    tommygun, BOO_74 ve espresso bunu beğendiler.

Vista86 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 700
    Makedonya'dan sonra Sırbistana Kosova'dan geçiş yaparsanız sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Mallaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1250 GS ADV
    Haziran ayında Bursa dan 7 motor Yunanistan turu planladık. Thassos Adası, Kavala, Selanik, Meteora şeklinde bir güzergah çizdik. Gruptan bir arkadaşım da Romanya turunu da ağustos gibi planlıyor, muhtemelen oraya da gideceğiz.

Sizin turunuz bize rehber olacak. Şimdiden iyi eğlenceler. Kazasız belasız hayırlısı ile gidin gelin inşallah.
    espresso ve BOO_74 bunu beğendiler.

Motosikleti
    KTM 950 Supermoto
    Alıntı Mallaca adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Haziran ayında Bursa dan 7 motor Yunanistan turu planladık. Thassos Adası, Kavala, Selanik, Meteora şeklinde bir güzergah çizdik. Gruptan bir arkadaşım da Romanya turunu da ağustos gibi planlıyor, muhtemelen oraya da gideceğiz.

Sizin turunuz bize rehber olacak. Şimdiden iyi eğlenceler. Kazasız belasız hayırlısı ile gidin gelin inşallah.
    iyi dilekleriniz için teşekkürler hocam, umarım sıkıntısız atlatırız da güzel tecrübelerimizi paylaşırız.

Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Ben de Haziran sonu kurban bayramı tatilinde arabayla ailecek Yunanistan kamp turu planlıyorum. Dedeağaç'tan sonra direkt Halkidiki taraflarına mı geçeyim yoksa arada kampingleri güzel olan çocukların seveceği yerler var mıdır diye bakınıyorum.

Motosikleti
    KTM 950 Supermoto
    Alıntı Vista86 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Makedonya'dan sonra Sırbistana Kosova'dan geçiş yaparsanız sıkıntı yaşayabilirsiniz.
    ne gibi bir sıkıntıdan söz ediyoruz? Çizdiğim rotada Makedonya Sırbistan arası alternatif iki yol var, Niş üzerinden giden yol Kosova'ya uğramıyor sanırım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:44 ----------

Saçma para derken tabi ucuzluğu kastetmiştim. Damak zevkiniz varsa hele üff! Para-çokomel eğrisinde fazlasıyla verilen ücretlere değer.

Sibiu'dan geçeceğinizi görünce şettim. Tabi nerede konaklayacağınızı kestiremediğim için uzak da düşebilir. 2 saatte kale işi çözülür hani gün içine sıkıştırmak istenirse. Güzel hediyelik eşya satan yerler var. Pazarlık kaldırıyor.

Fagaraşan'da balea gölü girişinde tabelaya bizim stickerı yapıştırmıştım. Giderseniz bakarsınız duruyor mu diye

Yunan'da otobanlarda habire para ödeniyor. İtalya kadar pahalı olmasa da zırt pırt gişe işi can sıkmaya başlıyor. Son 1-2 senede de gişe sayısının arttığını duymuştum. Bozuk eurolar kolay erişebilir yerde olursa iyi olur. Vinyet romanya ve bulgarda alınmıyor. Ben ilk sene acemilikten bulgarda almıştım

Yeşil için cidden uyarıyorum. Gözünüz yeşil renkten dolayı hasar alabilir. Eve gelince oh be beton demiştim. Bu kadar mı güzel doğa olur... (Romanya)
    hocam transfağaraşan için sibiu'dan geçmek şart gibi ama budapeşte'den döneceğimiz için cluj-napoca daha mantıklı geldi konaklama için.

vinyet için de yunanda 10 günlük 5.80€ fiyatı varmış, bunu alsak diğer ülkelerde de geçerli olur mu?

bol yeşile önlem için ben koyu renk goggle alayım o zaman yanıma

BOO_74 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400UG tour ‘22, Xmax 250 '19
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de Haziran sonu kurban bayramı tatilinde arabayla ailecek Yunanistan kamp turu planlıyorum. Dedeağaç'tan sonra direkt Halkidiki taraflarına mı geçeyim yoksa arada kampingleri güzel olan çocukların seveceği yerler var mıdır diye bakınıyorum.
    Kavala’dan nea peramos’a doğru batis camping var, arabayla gittiğimde bir uğramıştım, çocuklar bayılmıştı tesise, futbol sahası, deniz, duş vb.

Camping Batis Beach
    https://maps.app.goo.gl/WpuKpX8E8kWbjXWq9?g_st=ic

@recco, adını bir seferde söyleyemediğim yerlere gitme planı çok güzel, yolunuz açık olsun
    espresso bunu beğendi.
    B00_74
    Önce denge, hayatınızı dengeleyin !!!

Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı BOO_74 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kavala’dan nea peramos’a doğru batis camping var, arabayla gittiğimde bir uğramıştım, çocuklar bayılmıştı tesise, futbol sahası, deniz, duş vb.

Camping Batis Beach
    https://maps.app.goo.gl/WpuKpX8E8kWbjXWq9?g_st=ic

@recco, adını bir seferde söyleyemediğim yerlere gitme planı çok güzel, yolunuz açık olsun
    Bizim de bu tatili en çok çocuklar istiyorlar. Okulda izci oldukları için öyle otel tatili falan istemiyorlar her fırsatta kamp yapalım çadır kuralım falan istiyorlar. Tabi çocuk olunca denizi de güzel olsun istiyorduk.
    Halkidiki tarafında Armenistis kamping var çok güzel bir tesis ama rezervasyon olmayınca yer bulamamıştık, oraya yakın Rea Kamping diye bir yerde yer bulmuştuk ( https://goo.gl/maps/K6t9cE5i8TKFe3L4A ), çadır yerleri ağaçlıklar içinde yemyeşil, denizi çok güzel, çocuklar için sığ yerleri de güzel, daha çok çocuklu ailelerin olduğu güzel bir yerdi. Bu yıl da en son raya kadar gitme planım var ama arada sizin verdiğiniz kampingde de bir gün geçirmek güzel olur, direkt halkidikiye gitmek arabayla yorar yoksa bütün gün araba kullanmayı sevmiyorum.

ne gibi bir sıkıntıdan söz ediyoruz? Çizdiğim rotada Makedonya Sırbistan arası alternatif iki yol var, Niş üzerinden giden yol Kosova'ya uğramıyor sanırım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:44 ----------

hocam transfağaraşan için sibiu'dan geçmek şart gibi ama budapeşte'den döneceğimiz için cluj-napoca daha mantıklı geldi konaklama için.

vinyet için de yunanda 10 günlük 5.80€ fiyatı varmış, bunu alsak diğer ülkelerde de geçerli olur mu?

bol yeşile önlem için ben koyu renk goggle alayım o zaman yanıma
    Yunanistan'da vinyet yoktur. İtalya'da da yok. Otoban paralı! Sahte vinyet sitesi çoktur aman dikkat.

Napoca - Bükreş 450 km. Braşov'dan yolu geçirip gidilebilir belki. Çok fark yaratmaz. Yollara google maps üzerinden muhakkak bakın. Tek şeritte Romanya geneli ortalama 40-60 km/s tutturursanız sizden keyiflisi yok. Ben Bükreş'ten çıkıp İstanbul'a gelirken Allah ne verdiyse basmıştım. 140 altını pek görmeden 160 gitmeye çalıştım hep. Polise neredeyse hiç denk gelmedim. Belki de benim şansım

Motosikleti
    KTM 950 Supermoto
    hocam bi tane siteye baktım, aynı sayfada bi kısımda yunanistanda vinyet var diyo aşağısında yok diyo anlamadım bu işi, gidince göreceğiz artık :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:12 ----------

Napoca - Bükreş 450 km. Braşov'dan yolu geçirip gidilebilir belki. Çok fark yaratmaz. Yollara google maps üzerinden muhakkak bakın.
    budapeşteyi plandan çıkarıp romanya'ya ağırlık vermeyi düşünüyoruz hocam. Budapeşte'de otoban görmek yerine sibiu'da kalıp bi gün transalpina, diğer gün braşov'dan transfağaraşan yapmak daha eğlenceli olacak gibi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)