Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

1998 yamaha xtz 660 tenere,suzuki freewind yada 2003 aprilla sizcfe hangisi

Motovento
    REKLAM ALANI

arkadaşlar sizce hangi motor alınmalı?? uzun yolda artçılı,yüklü ve güvenilir olan??? 1998 YAMAHA XTZ TENERE, 1998 SUZUKİ FREEWİND ,2003 APRİLLA PEGASO ?TEŞEKKÜRLER

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    n61l - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    jawa 638
    yamahadan sasma! :
    hepsi ayni temizlikte ve fiyatta ise ben siralamayi soyle yaparim:

1. freewind
    2. tenere
    3. pegaso

freewind dr'lerde de olan yag radyatorlu hava sogutmali cok dayanikli basit bir makinadir, temiz ise de eger olumsuz bir motor.

tenere de saglamdir, ama su sogutmalidir, daha basiti varken problem cikarma ihtimali daha cok olan bir motor. yoksa neredeyse freewind kadar dayaniklidir.

pegaso italyanlarin meshur hassas elektrik sistemlerine sahip, biraz nazli bir motordur, o yuzden son sirada.
    "yorgunum cok yorgun"

Motosikleti
    TÉNÉRÉ
    Alıntı n61l adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yamahadan sasma! :
    hepsi ayni temizlikte ve fiyatta ise ben siralamayi soyle yaparim:

1. freewind
    2. tenere
    3. pegaso

freewind dr'lerde de olan yag radyatorlu hava sogutmali cok dayanikli basit bir makinadir, temiz ise de eger olumsuz bir motor.

tenere de saglamdir, ama su sogutmalidir, daha basiti varken problem cikarma ihtimali daha cok olan bir motor. yoksa neredeyse freewind kadar dayaniklidir.

pegaso italyanlarin meshur hassas elektrik sistemlerine sahip, biraz nazli bir motordur, o yuzden son sirada.
    Merhaba,
    Ne Freewind gibi bir motoru küçümseme gibi bir amacım ne de "Marka Taraftarlığı" yapma gibi bir amacım yok ama sanıyorum ki bu yorumu Tenere kullanmadan yapmışsınız. Japon motosikletlerinin hepsini çok beğenirim yani Freewind'in de piyasada motor diye dolaşan hurdaların hepsinden katbekat dayanıklı olduğuna eminim ama efsaneleşmiş (Belki bir Africa Twin kadar olamamış ama) bir model için "neredeyse freewind kadar dayanıklıdır." demek haksızlık bence. Ayrıca bu su soğutma karşıtlığını da anlayamıyorum gerçekten, eğer "basitlik" dışında bir argümanınız varsa öğrenmek isterim doğrusu.

Motosikleti
    jawa 638
    Alıntı argantes adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba,
    Ne Freewind gibi bir motoru küçümseme gibi bir amacım ne de "Marka Taraftarlığı" yapma gibi bir amacım yok ama sanıyorum ki bu yorumu Tenere kullanmadan yapmışsınız. Japon motosikletlerinin hepsini çok beğenirim yani Freewind'in de piyasada motor diye dolaşan hurdaların hepsinden katbekat dayanıklı olduğuna eminim ama efsaneleşmiş (Belki bir Africa Twin kadar olamamış ama) bir model için "neredeyse freewind kadar dayanıklıdır." demek haksızlık bence. Ayrıca bu su soğutma karşıtlığını da anlayamıyorum gerçekten, eğer "basitlik" dışında bir argümanınız varsa öğrenmek isterim doğrusu.
    meselenin tenere kullanip kullanmamis olmamla alakasi olmamali cunku ben mesela "tenere iyi gitmez" demedim ki, basit ve az teferruatli motor eger secme sansim varsa her zaman tercihimdir, eger bir su pompan varsa bunun ariza yapma ihtimali de vardir. bu nedenle "neredeyse freewind" kadar dayaniklidir diyerek 2. sirayi verdim. eger bir spor motor tartisiyor olsaydik su sogutmali olmasi tartismanin bir parcasi olmaz yada bir dezavantaj olarak sayilmazdi cunku onlar icin bu bir zarurettir. ama elimizde iki adet 50 bg civari motor varsa ve bunlardan birisi su sogutma gibi ekstra donanima ihtiyac duymadan bu isi kotarabiliyorsa onu da tebrik etmek lazim. yoksa xtz kotu motor degildir hatta tip olarak da en iyisidir. ote yandan africa ile kiyaslamamak lazim onun rakibi super tenere.
    "yorgunum cok yorgun"

Motosikleti
    TÉNÉRÉ
    meselenin tenere kullanip kullanmamis olmamla alakasi olmamali cunku ben mesela "tenere iyi gitmez" demedim ki, basit ve az teferruatli motor eger secme sansim varsa her zaman tercihimdir, eger bir su pompan varsa bunun ariza yapma ihtimali de vardir. bu nedenle "neredeyse freewind" kadar dayaniklidir diyerek 2. sirayi verdim. eger bir spor motor tartisiyor olsaydik su sogutmali olmasi tartismanin bir parcasi olmaz yada bir dezavantaj olarak sayilmazdi cunku onlar icin bu bir zarurettir. ama elimizde iki adet 50 bg civari motor varsa ve bunlardan birisi su sogutma gibi ekstra donanima ihtiyac duymadan bu isi kotarabiliyorsa onu da tebrik etmek lazim. yoksa xtz kotu motor degildir hatta tip olarak da en iyisidir. ote yandan africa ile kiyaslamamak lazim onun rakibi super tenere.
    Africa Twin ile kıyaslamadım zaten "Efsane" kavramını tanımlamak için kullandım onu. Ayrıca ben Tenere kullanırken çeşitli sorunlarla karşılaştım ama su soğutma ilgili küçücük bir sorunum dahi olmadı. Bakımlara gittiğimde de su soğutma ile ilgili bir sorun duymadım hiç. Freewind kullanma şansım olmadı ne yazık ki bu yüzden durumu ne şekilde kotarabiliyor hiç bir fikrim yok ama önceden de dediğim gibi iyi bir motor olduğuna eminim. Bilmediğimden soruyorum, çünkü böyle birşey duyduğumu hatırlıyorum sanki. Freewind eski kasa F650ler ve Pegasolarda da kullanılan Rotax motora mı sahip?

Motosikleti
    jawa 638
    Alıntı argantes adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Africa Twin ile kıyaslamadım zaten "Efsane" kavramını tanımlamak için kullandım onu. Ayrıca ben Tenere kullanırken çeşitli sorunlarla karşılaştım ama su soğutma ilgili küçücük bir sorunum dahi olmadı. Bakımlara gittiğimde de su soğutma ile ilgili bir sorun duymadım hiç. Freewind kullanma şansım olmadı ne yazık ki bu yüzden durumu ne şekilde kotarabiliyor hiç bir fikrim yok ama önceden de dediğim gibi iyi bir motor olduğuna eminim. Bilmediğimden soruyorum, çünkü böyle birşey duyduğumu hatırlıyorum sanki. Freewind eski kasa F650ler ve Pegasolarda da kullanılan Rotax motora mı sahip?
    sorunsuz motor yoktur hepsinde az yada cok olacaktir, zaten tenere'nin kronik bir sorunu da yoktur o nedenle serviste boyle bir sey duymamis olmaniz normal, ama farkli markalardan devir daim patlatan motorlar duymus olmaniz lazim. siz de karsilastiginiz farkli sorunlari ve nasil cozdugunuzu paylasirsaniz, yeni tenere sahipleri icin klavuz olacaktir.

hayir motoru suzuki freewindlarin xt600'e benzer ama bir de ufak yag radyatoru vardir, f650ler ve pegasolar tamamen farkli ve su sogutmalidirlar.
    "yorgunum cok yorgun"

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    eğer ki freewind max hız olarak 120km/h den daha yüksek yapıyor olsaydı ( fabrika verileri )öncelikle freewind derdim. çünkü, aynı zamanda suzuki hastasıyım.
    ancak ben yamahadan hiç haz almadığım halde tenere diyorum.

ama eğer ki düşük model arıyorsunuz, bunu maddiyatınıza da bağlıyorum. ve her ne model olursa olsun 250cc üzeri ise mutlaka çift silindir olmalı derim.

listenize bir de aynı fiyat aralığında kle 500 de eklemenizi öneririm.

bir zamanlar enduro almak niyetindeyken çok araştırdım.

mersindeki bildiğim motorlar

freewind çok temizdi, sahibi arkadaşım kaan.( ancak araştırmalarımdan otoban hızı düşüklüğü nedeniyle eledim.)
    kle 500 sahibi serkan. ( gsr 600 bende iken onunla aynı yola çıktık. 200 km de 11 litre benzin yaktık. miktar bire bir aynı idi ve biz dağda bayırda virajlarda yüksek performanslı kullandık. )

ikisinden birini alacaktım ki imdadıma kredi yetişti.

şimdi olsa, hiç düşünmeden kle 500 alırım ama düşük modelini. yüksek modeline bmw kadar para istiyorlar
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

gs500inanc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Beat e kaldı :)
    frewind güzel de hem piyasası da var 5 den aşşa frewind gitmiyor ne hikmetse..yalnız pegasonun modeli dikkatimi çektii.. 98 e binmek var 2003 e binmek var.. bence pegasoyu yakından bir gör içine sinerse onu al. ben sorun çıkarıcağını sanmıyorum
    ...frewindlerin hepsi 50k kilometre üstü ben gidip te 70 binde makinaya yakın çevremden biri gözümün önünde kullanmadığı sürece almam..normalde bir japon 100 binde gider 150 bin de gider ama. yurdum insanı diye bir faktör var.. bir de önüne gelen makina açıyor.. eski motor alıcaksannn çookk dikkat etmen gerekir . 92 model çiçek gibi kle 500 almıştım geçen temmeuz..3750 ye 30 binlerdeydi. bir hafta sonra deponun altından benzin akmaya başladı deponun altı sunfixmiş... yani yurdum insanı sınır tanımıyor::)
    suzuki address 50cc=)yamaha dt125=)93 gs500=)99 gs500=)yamaha tt600=)99 er5=) virago 250=)92 kle500=)2004 gs500=) 2005 fazer)

Motosikleti
    TÉNÉRÉ
    sorunsuz motor yoktur hepsinde az yada cok olacaktir, zaten tenere'nin kronik bir sorunu da yoktur o nedenle serviste boyle bir sey duymamis olmaniz normal, ama farkli markalardan devir daim patlatan motorlar duymus olmaniz lazim. siz de karsilastiginiz farkli sorunlari ve nasil cozdugunuzu paylasirsaniz, yeni tenere sahipleri icin klavuz olacaktir.

hayir motoru suzuki freewindlarin xt600'e benzer ama bir de ufak yag radyatoru vardir, f650ler ve pegasolar tamamen farkli ve su sogutmalidirlar.
    Merhaba,
    Öncelikle cevabınız için teşekkürler. Aynı noktada da buluştuğumuza çok sevindim, benim de söylemek istediğim şey zaten Tenere'nin sorunsuz bir makina olduğu değildi, yalnızca su soğutmanın bir sorun yaratmadığıydı. Bence Tenere'nin en büyük sorunu yağ yakması gerçi yağını düzenli olarak kontrol eden ve yapılan kilometreye göre yağ değişimini düzenli yapan biri için tabi ki bu da sorun olmaktan çıkıyor.

Empyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Suzuki yada aprilla hakkında yorum yapamayacağım ama şunu diyebilirim. 50.000 km kadar 98 tenere kullanıp sattım.Yağ ekleme dışında hiç bir problemi olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.Hangisini alırsanız alın hayırlı olur inşallah.
    EMPYRIUM

Arkadaşlar bütün yorumlar için çok teşekkürler bende yağ soğutmanın su soğutmaya göre bir adom önde olduğunu düşünenlerdenim yalnız bir şey dikkatimi çekti sevgili YÜREKÇE freewind için otobandaki hızı yeterli deyil demiş ben freewind ile rahatlıkla 160-170 görülebilir diye düşünüyordum acaba yanılıyormuyum ne dersiniz??

---------- Mesaj ekleme zamanı: 12:27 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 12:22 ----------

Alıntı gs500inanc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    frewind güzel de hem piyasası da var 5 den aşşa frewind gitmiyor ne hikmetse..yalnız pegasonun modeli dikkatimi çektii.. 98 e binmek var 2003 e binmek var.. bence pegasoyu yakından bir gör içine sinerse onu al. ben sorun çıkarıcağını sanmıyorum
    ...frewindlerin hepsi 50k kilometre üstü ben gidip te 70 binde makinaya yakın çevremden biri gözümün önünde kullanmadığı sürece almam..normalde bir japon 100 binde gider 150 bin de gider ama. yurdum insanı diye bir faktör var.. bir de önüne gelen makina açıyor.. eski motor alıcaksannn çookk dikkat etmen gerekir . 92 model çiçek gibi kle 500 almıştım geçen temmeuz..3750 ye 30 binlerdeydi. bir hafta sonra deponun altından benzin akmaya başladı deponun altı sunfixmiş... yani yurdum insanı sınır tanımıyor::)
    aprillaların nazlı motorlar olduğunu bende çok duydum ve şöylede bir gerçek var 6500 lira gibi bir paraya 97-98 japon alabiliyorken 2003 aprilla pegasoyu aynı fiyata bulabiliyorsun bu işte zaten bir gariplik var ,model + fiyat uymuyor ayrıca kronik marş probleminin olduğunu biliyorum ve bu parçasıda biraz el yakıyor aprillayı eklememin sebebi bu motor hakkında acaba atladığım bir şey varmı onu öğrenmektir

Motosikleti
    Alıntı evr35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar bütün yorumlar için çok teşekkürler bende yağ soğutmanın su soğutmaya göre bir adom önde olduğunu düşünenlerdenim yalnız bir şey dikkatimi çekti sevgili YÜREKÇE freewind için otobandaki hızı yeterli deyil demiş ben freewind ile rahatlıkla 160-170 görülebilir diye düşünüyordum acaba yanılıyormuyum ne dersiniz??
    hocam, ben fabrika verilerini okuduğumda bu yorumu görmüştüm.

bak bu başlık sana çok yardıöcı olacaktır. o vit de toparlamıştım...

http://www.motosiklet.net/forum/moto...ind-xf650.html

bol şans

Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam, ben fabrika verilerini okuduğumda bu yorumu görmüştüm.

bak bu başlık sana çok yardıöcı olacaktır. o vit de toparlamıştım...

http://www.motosiklet.net/forum/moto...ind-xf650.html

bol şans
    Eyw Yürekçe Bakıyorum şimdi saol...ama sen yinede etrafında freewind kullanan varsa liütfen şu hız meselesini benim için sor olurmu bana yardımcı olur lakin gitmeyen bir makınaya binmekte istemiyorum

---------- Mesaj ekleme zamanı: 12:38 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 12:33 ----------

bu konuyu okumuştum topic i takip ediyorum

Motosikleti
    Alıntı evr35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eyw Yürekçe Bakıyorum şimdi saol...ama sen yinede etrafında freewind kullanan varsa liütfen şu hız meselesini benim için sor olurmu bana yardımcı olur lakin gitmeyen bir makınaya binmekte istemiyorum
    ok, şimdi telefon açıp soruyorum...

bizim kaan abdülhamit diye bir arkadaşa satmış, saratken de 178km gördüğünü söylemiş.

demek ki aklımda yanlış kalmış. keşke ben açıp sorsaydım o vakit kendisine. aksi halde alırdım o motoru ben

şu an kullanan arkadaş ise, kaskı olmadığı için en fazla 130 yapabildiğini ama kaskı olmadığından yüksek hızlara çıkamadığını söyledi. motor mersinde ve çok çok temiz.

hakkında hayırlısı olsun

eyw aslan motorcu kardeşim benimde yüreğime hortumla su sıktın çünki suzukide neredeyse karar kılmıştım bende bir terslik olması lazım diyordum bu hacimde bir enduro nasıl 150-160ları göremez diyordum mersindeki arkadaşına çok selamlar tecrübelerini iletsin bizlere

Von_Pasther - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Süper Ténéré 750
    Sana tavsiyem bulabilirsen xtz süper tenere 750 alman o yıllar arasında şimdiki motorları bile nasıl eziyorum bir ben bilirim ^^

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)