Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Sağlam Cross ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Öncelikle merhaba daha önce 1 konu açtım ama doğru düzgün anlatamadım ben bile anlamadım yazdığımdan
    Şimdi burda uzun uzun yazıcam umarım yardımcı olabilirsiniz

17 Yaşındayım. %45 civarı Cross'un dış görünüşüne düşkünüm geri kalanı ise hızına dayanıklılığına az yakmasına.
    Benim istediğim Cross tarzı :

1- Bütçeme göre 6 bin lira ve altı.
    2- Çamurda suda dağda beni yarı yolda bırakmicak sağlam.
    3- Aşırı yakmayan mesela 100 Km ' de 5-7 litre civarı ( belki bu bile çoktur )
    4- Gaza basınca adam akıllı giden 2 zamanlı olması daha iyi yani pati atan diyebiliriz
    5- EN ÖNEMLİSİ EN BENİ UYUZ EDEN ŞEY ( belki yaşımdan dolayıdır ) şu mesela Suzuki Drz 400 motor harika bir kaç videosunu izledim fakat ön farını görünce öldüm

Umarım bu sefer adam akıllı anlatabilmişimdir Herkesin düşüncesini merak ediyorum fikrinizi gerçekten çok merak ediyorum çünkü daha önce Cross almadım hep arkadaşlarımdan sürdüm bi süre çalışıp paramı biriktirdim kesin kararımı verdim Antalya/Kemer de oturduğum için dağ taş dolu orman vs Umarım biraz daha anlatıcı olmuştur idare eder heralde iyi forumlar

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:16 ----------

Bişi daha eklemek istiyorum : Kıyafet kask eldiven biraz araştırdım aşırı pahalı bana göre motoru alırsam onlara para yetiştiremem kıyafetlere ayırdığım bütçe 1 200 tl civarı bu konudada yardımlarınızı bekliyorum

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    dockerengin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125 > CBF150 > CRF250L > XZ250R 4V > ?
    Alıntı Anti4Teker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle merhaba daha önce 1 konu açtım ama doğru düzgün anlatamadım ben bile anlamadım yazdığımdan
    Şimdi burda uzun uzun yazıcam umarım yardımcı olabilirsiniz

17 Yaşındayım. %45 civarı Cross'un dış görünüşüne düşkünüm geri kalanı ise hızına dayanıklılığına az yakmasına.
    Benim istediğim Cross tarzı :

1- Bütçeme göre 6 bin lira ve altı.
    Tamam güzel para.
    2- Çamurda suda dağda beni yarı yolda bırakmicak sağlam.
    Bu paraya bu isteklere göre yolda kalmamak diye bir şey yok. Gidip wr125r gibi bir makine alırsan bu riski minumuma indirmiş olursun.
    3- Aşırı yakmayan mesela 100 Km ' de 5-7 litre civarı ( belki bu bile çoktur )
    2 zamanlı olmazsa belki bu rakamları bile yakalayamazsın daha az yakar.
    4- Gaza basınca adam akıllı giden 2 zamanlı olması daha iyi yani pati atan diyebiliriz
    O zaman 2 zamanlı olacak. Bu paraya o kadar güçlü 4 zamanlı motor alabilir misin bilmem.
    5- EN ÖNEMLİSİ EN BENİ UYUZ EDEN ŞEY ( belki yaşımdan dolayıdır ) şu mesela Suzuki Drz 400 motor harika bir kaç videosunu izledim fakat ön farını görünce öldüm
    Niye öldün hocam anlamadım? Tasarımını mı beğenmedin? Bu tarz motorların çoğunun farları benzerdir. Çok kafana takarsa ön farı değiştirirsin.

Umarım bu sefer adam akıllı anlatabilmişimdir Herkesin düşüncesini merak ediyorum fikrinizi gerçekten çok merak ediyorum çünkü daha önce Cross almadım hep arkadaşlarımdan sürdüm bi süre çalışıp paramı biriktirdim kesin kararımı verdim Antalya/Kemer de oturduğum için dağ taş dolu orman vs Umarım biraz daha anlatıcı olmuştur idare eder heralde iyi forumlar

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:16 ----------

Bişi daha eklemek istiyorum : Kıyafet kask eldiven biraz araştırdım aşırı pahalı bana göre motoru alırsam onlara para yetiştiremem kıyafetlere ayırdığım bütçe 1 200 tl civarı bu konudada yardımlarınızı bekliyorum
    Daha önce ne kadar motor kullandın bilmiyorum ama enduro/cross bir motor çok kullanmamışsın. Bu yüzden ilk önce gidip 2. el mondial x-treme max yada str 250 alıp onunla bir süre araziye girip daha sonra ne alacağına karar vermelisin. Ne istediğini tam olarak bildiğini sanmıyorum. Ama bu tarz bir motor alıp bu işe başlarsan her şey yerine daha iyi oturur.

Abi şimdi wr 125r a baktım bana göre değil yani ona binince kendimi sineğin üstüne binmiş gibi hissediyorum
    Öldüm derken yani Suzuki drz 400 ün ön farı çook eski motorlarda ki farlar gibi onları değiştirme şansımız var mı ?
    Daha önce raptor kullanmıştım o da arkadaşımın 2 ay bindim heralde bide ktm kullandım ama markasını tam bilmiyorum onu fazla sürmedim her hangi bi kaza da geçirmedim ben çabuk alışıyorum. Şimdi ben tek başımayım doğru düzgün bi gelirim de olmadığı için gidip bi mondial alıp sonra onu satıp zarar etmek istemem 6 bin lira paraya düzgün bi motor almak istiyorum 30 la bile sürerim alışmak için.

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yamaha XT 600

Alıntı ero__ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yamaha XT 600
    Abi pek o tipleri sevmiyorum ben şu şekilde olanlar daha çok dikkatimi çekiyor :
    http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-apachi-xz250r-cross2v-offroad-sisli-motosiklet-carsisindan-156076853/detay
    http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-husqvarna-2005-model-temiz-safkan-cross-156583383/detay

Syanur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Alıntı Anti4Teker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    17 Yaşındayım. %45 civarı Cross'un dış görünüşüne düşkünüm

dockerengin bunu beğendi.

Alıntı Syanur adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Yanlış bişi demedim dimi yani gerçekten düşkünüm

Bu arada başka fikri olan yok mu acaba bi karar veremedim.

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Huskvarna husaberg ktm gibi markaların eskilerinden uzak dur .
    Bu motorlar arazide 2 sene kullanıldımı artık dikiş tutmaz hale gelirler.
    Kimse bakımlarını doğru dürüst yapmaz eskiyince . Zaten çoğu istesede yapamaz , parçaları astronomik fiyatlarda.

Biraz kendini sıkıp crf 250 l alabilirsen senin işini görür.

Yada uygun fiyatlı olanlar içinde iyi araştıman lazım.

Benim önerim motoran olur

Özellikle xf modelini alabilirsin.
    xr olanın diğer çinlilerden hiçbir farkı yok.
    Şu ilandaki turuncu motoru kaçırma . sıfr motor ve bütçene uygun ve muadilleri içerisindeki en iyi model.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasit...57917301/detay

Alıntı acayüp adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Huskvarna husaberg ktm gibi markaların eskilerinden uzak dur .
    Bu motorlar arazide 2 sene kullanıldımı artık dikiş tutmaz hale gelirler.
    Kimse bakımlarını doğru dürüst yapmaz eskiyince . Zaten çoğu istesede yapamaz , parçaları astronomik fiyatlarda.

Biraz kendini sıkıp crf 250 l alabilirsen senin işini görür.

Yada uygun fiyatlı olanlar içinde iyi araştıman lazım.

Benim önerim motoran olur

Özellikle xf modelini alabilirsin.
    xr olanın diğer çinlilerden hiçbir farkı yok.
    Şu ilandaki turuncu motoru kaçırma . sıfr motor ve bütçene uygun ve muadilleri içerisindeki en iyi model.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasit...57917301/detay
    Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. İlana baktım fakat benim aradığım şekilde değil bu bana biraz büyük gelir ön taraf bana büyük geldi benim aradığım daha çok Apachi xz 250r veya Yamaha yz 250 tarzında. Honda Crf 250 parçaları pahalı kaportası bile o kadar para o da bana uygun değil malesef

Motosikleti
    cawa
    Arkadaşım sen special motor bakıyorsun ama onlarda durum daha da vahim.
    yz 250 bir arkadaşımda var . Kendisi tornacı olmasına rağmen motoru zor ayakta tutuyor.
    Bu motorlar eski alınmazlar. Eskisi çok canını yakar . Tövbe edersin. 5 bin tlye alırsın 10 bin tl masraf çıkarır.
    Bilmeyen anlamayan adamın işi değil ki anlayan bile zorlanyor.
    Motosiklet tamircisi ve aynı zamanda kroscu arkadaş husabergi hurda olarak satmak zorunda kaldı. Kalkamadı altından.
    Başka bir yarışçı arkadaşın elinde crf 450 motoru , ne yapacağını düşünüyor . Parçası yok bulursan alınıcak gibi değil fiyatlar.
    Motorlar limitlerde çalıştığı için çabuk tükeniyor.

Sen o tarif ettiğin motorların tadını alabilmen için sıfır alman lazım. Ozamanda 25 binden başlıyor fiyatları. 2 sene binip satıcan 10 bine .

Yani senin fazla seçeneğin yok zaten.
    Ya herhangi bir çinli alıcaksın. Biraz keyif yapıcan ama canından bezdiricek seni.
    Yada ele avuca gelir bir çinli alıcaksın motoran gibi , Apachi gibi (apachiye plaka takıp yola çıkamıyorsun sadece arazi kullanımı, onuda düşün )

Yada paranı biriktirip adam akıllı birşey alıcaksın.
    cenkito, 35emre35 ve onur87 bunu beğendiler.

Bunları ben gerçekten bilmiyodum o kadar araştırdım hiç kimseden öyle şeyler duymadım öğrendiğim iyi oldu gerçekten teşekkürler.
    Ben alıcağım motorla hem iş hemde arazi yapmak zorunda kalıcam çünkü her sabah işe kalkıp yürümek zor olur bide geri dönüş yorgunluk gerçi kemerde polisler düzgün gidersen bişi demezde ilginç motorlar görünce ' gel ceza kesek ' diyolar resmen.
    Peki abi Suzuki drz ye ne diyosun var mı öyle kötü şeyleri ?

Motosikleti
    cawa
    Temiz bulursan drz güzeldir fakat onuda 10 binden aşşağı bulman zor gibi.
    Bence drz yi 2. aşamaya düşünmen daha mantıklı olur.
    400 cc motor biraz da tehlikeli olur sana .

Kuba , asya , mondial , vs vs vs markaların olduğu bir listede mondial extreme 250 ve apachi 250 yi saymazsan en iyi motor motoranınki.
    Oda sana hayli hayli yeter. Hem ormanda gidersin hem asfaltta.

Temiz bulursan drz güzeldir fakat onuda 10 binden aşşağı bulman zor gibi.
    Bence drz yi 2. aşamaya düşünmen daha mantıklı olur.
    400 cc motor biraz da tehlikeli olur sana .

Kuba , asya , mondial , vs vs vs markaların olduğu bir listede mondial extreme 250 ve apachi 250 yi saymazsan en iyi motor motoranınki.
    Oda sana hayli hayli yeter. Hem ormanda gidersin hem asfaltta.
    Biraz daha çalışır alırım yani güzel temiz motorsa şimdi gidip aceleye getirip kötü bi motora para vermek istemiyorum açıkcası bide kıyafeti kaskı vs var çok sıkışırım. Küçük cc bi motor alıp sonra satıp para kaybı yaşarım diye düşünüyorum. Ama yinede sizin dediğiniz gibi biraz daha bakıp karar versem daha iyi olur akıllıca düşünsem.

blamir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Z750R, Husaberg FE450e, YZ125
    Ben de Yz125 2000 var ve hala taş gibi. Yürümeme gibi bir sorunu yok. 2 zamanlı tamiri basit ve ekonomik. YZ250 neden toplanmıyor anlamış değilim. Nedir sorunu?? Komple motor yapsan zaten maksimum 1500TL tutuyor.

Husaberg FE450 2006 model var. Yaklaşık 150 saatte ve daha yeni sübap ayarı yapıldı. 150 saat boyunca sübap ayarı bozmadı alet. Aslında hala sıkıntı yoktu fakat kontrol amaçlı yapıldı. Husaberg'e iyi bakarsan bakımlarını düzenli yaparsan oldukça uzun ömürlü makinalardır. Hala aktif olarak her hafta kullanıyorum hiç bir sıkıntısı yok. Bir sorun olduğunda 4t 2t ye göre çok daha masraflı fakat motor kitlemediğin sürece çok büyük masraflar çıkaracağını sanmıyorum.

2 yıl kullan at çok acımasızca olmuş. Türkiye'de bu motorları en üst limitlerin de kullanabilen kaç kişi var sizce? Ben kullanamıyorum, çevremde kullananda görmedim. O zaman ne olursa olsun bakımları düzenli yapıldığı sürece sıfır bir cross yada enduro standart bir kullanıcıya gözü kapalı 5 yıl gider.

Sahibinden.com da bi ilanda 2004 model var bende onu düşünüyorum ama hiç bi bilgim yok sizin varmış bana biraz onun hakkında bilgi verebilir misiniz tork yaktığı yakıt azami hızı vs ? Cevabınız için teşekkürler.

Motosikleti
    cawa
    Ben çevremde çok gördüm . Hala da görüyorum.
    Kimse standart kullanmak için husaberg huskvarna almıyor.
    Arada tek tük günlük kullanmak için alanların motorları tertemiz duruyor .
    Onun dışında ormanda arazide parkurda kullanılanların halini görüyorum.
    Daha dün gece bir husa (fe 450 ) toplarken arkadaşımla bu konuyu konuştuk ve vardığımız sonuç ta yazdığım gibi.
    bu motorlar kesinlikle eski 2. el alınıcak motorlar değil.
    Daha eski cross alıpta hayrını görene rastlamadım.
    bu arkadaş ta varını yoğunu vericek bir motora , belliki çalışıp biriktirip motor alma derdinde.
    Yarın birgün arkamdan küfür edip parasının hurdaya gidişini seyretmesini istemem.
    O yüzden de bu motorları hiçbir şartta önermem .

crf 250 l derken de bunu düşündüğüm içindi. Hiç değilse parası çöp olmaz. Her şartta işini görür her şartta para eder satarken . Parçasını ustasını servisini kolay bulur. vs vs .

Ben motorlara kötü demiyorum , nasıl kullanıldığını bilemeyeceğin eskilerine kötü diyorum.
    Sen iyi kullanmışsındır ayrı konu ama olay hakkını verememek değil. Arazide acemi birisi motoru daha çok yıpratıyor .
    İşi bilen adam daha az yoruyor motoru .

Ben bu kadar zor olucağını hiç düşünmemiştim parayı toplarken parayı toplamak daha kolaymış nerdeyse 1 ay olucak ve ben halen karar veremedim. Benim için başlangıç Apachi XZ 250 olarak iyi olur diye düşünüyorum 4.5 bin lira civarı temiz bişi buldum yarın konuşucam kısmetse cevaplarınız önerileriniz için hepinize teşekkür ederim.

blamir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Z750R, Husaberg FE450e, YZ125
    Ben çevremde çok gördüm . Hala da görüyorum.
    Kimse standart kullanmak için husaberg huskvarna almıyor.
    Arada tek tük günlük kullanmak için alanların motorları tertemiz duruyor .
    Onun dışında ormanda arazide parkurda kullanılanların halini görüyorum.
    Daha dün gece bir husa (fe 450 ) toplarken arkadaşımla bu konuyu konuştuk ve vardığımız sonuç ta yazdığım gibi.
    bu motorlar kesinlikle eski 2. el alınıcak motorlar değil.
    Daha eski cross alıpta hayrını görene rastlamadım.
    bu arkadaş ta varını yoğunu vericek bir motora , belliki çalışıp biriktirip motor alma derdinde.
    Yarın birgün arkamdan küfür edip parasının hurdaya gidişini seyretmesini istemem.
    O yüzden de bu motorları hiçbir şartta önermem .

crf 250 l derken de bunu düşündüğüm içindi. Hiç değilse parası çöp olmaz. Her şartta işini görür her şartta para eder satarken . Parçasını ustasını servisini kolay bulur. vs vs .

Ben motorlara kötü demiyorum , nasıl kullanıldığını bilemeyeceğin eskilerine kötü diyorum.
    Sen iyi kullanmışsındır ayrı konu ama olay hakkını verememek değil. Arazide acemi birisi motoru daha çok yıpratıyor .
    İşi bilen adam daha az yoruyor motoru .

Bende diyorumki Türkiye'de bu motorların hakkını verebilen kimse yok. Yurt dışı forumlara bir bakın göreceksiniz. Bakımları yapıldığı taktirde millet hala 98 model motorlara biniyor. 450 saat binip motor açmayanlar var. Bizim halkımız bakımdan bir haber olduğu için bunlar hemen bozuluyor oluyor.

Ben husaberg i alırken ilk sahibinden aldım geçmişi belli. Tüm bakımları faturaları mevcut bu sebepten aldım. İyikide almışım diyorum. Şimdi gidip 13.500Euro nasıl vereyim sıfırına? Bunlar birazda bütçe meselesi. Kimi riski sevmez KLX, CRF, WR gibi dual purpose alır keyfine bakar. Kimi de gider spesyal makina alır. Spesyallerin verdiği hazı hiç bir makina veremiyor. Tamamen tercih meselesi.

Anti4Teker

Dediğim motora baktım. Temiz ve güzel duruyor fakat birde çalışması nasıl gidişi nasıl ona bakmak gerekiyor. 7 liraya alınır.

Yz125 cross motordur. Amacı atlamak zıplamak, parkurda sürmektir. Arazide sürülmezmi sürülür tabiki. Süren bir çok insanda var. Süspansiyonları biraz daha serttir. Enduroya nazaran birz daha yorar seni. İki zamanlı motorda tork arama. Üst devirlerde verir gücünü. 125cc motor arka tekerde 32-35bg güç verebilir. YZ125 çok hafiftir arazide sürmesi kolaydır.

El marşı yoktur o yüzden zorlu yerlerde stop ettirirsen seni biraz sinirlendirebilir. Aslında ayak marşı ilede çok kolay çalışabiliyor. Sadece alışman gerekiyor. Piston değişme aralıkları manualinde 20 saatte birdir. Fakat ben 50 saat kullandım ve kontrol ettiğimde piston hala yeni gibiydi. Ben riske atmadım şu anda Wiseco dövme piston aldım onu deneyeceğim. 30 saatte bir kontrol edip gerektiğinde , sekman atıp 60 saatte değiştirmek idealdir. 100 saat sürende var fakat dökme pistonlarda fazla saat sürüldüğünde kırılabiliyor. O yüzden biraz daha para verip dövme piston almak daha iyidir.

Şimdi spesyal makinalar biraz daha fazla bakım ister o yüzden iyi düşünmen gerkiyor. Bir tarafta güç, hafiflik ve zevk varken, diğer tarafta sağlamlık ve daha büyük bir pazar payı var Bir de şu var, olurda yz125 alırsan trafiğe çıkması yasaktır. Plaka çıkaramassın.
    Anti4Teker bunu beğendi.

Motosikleti
    cawa
    Bende diyorumki Türkiye'de bu motorların hakkını verebilen kimse yok. Yurt dışı forumlara bir bakın göreceksiniz. Bakımları yapıldığı taktirde millet hala 98 model motorlara biniyor. 450 saat binip motor açmayanlar var. Bizim halkımız bakımdan bir haber olduğu için bunlar hemen bozuluyor oluyor.
    Sana sonuna kadar katılıyorum , fakat maalesef türkiyede yaşadığımızı unutmamamız lazım. Adam motora hava kompresörü pistonu takıp hiç marşına bile basmadan satıyor . Alanın ilk günden alinde patlıyor. Böyle bir memlekette yaşayınca , herşey değişiyor.

Yz125 beni işte o plaka yüzünden çok üzüyor malesef kemer'de ki polisler biraz cins güzel motor görünce yapışıyolar illa ceza yazıcaklar yani dağa çıksan altındaki arabayla o da çıkmaya çalışır olmadı koşar. Yaparlar biliyorum Ama ben yinede o 2 motordan birini alıcam yarın kesin belli olucak gidip bi bakıcam ya XZ 250R yada YZ125 inşallah birini almak nasip olur bilgi için çok çok teşekkür ederim abi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)