Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kask kullanımıyla ilgili dikkat edilmesi gereken hususlar

Motovento
    REKLAM ALANI
    Admin Erhan Erdil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-09 Tracer

İçişleri Bakanlığı, motosiklet sürücülerini uyardı, belirlenen standartları açıkladı. K.K.T.C. İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı, ekim ayında yürürlüğe girecek zorunlu kask kullanımıyla ilgili dikkat edilmesi gereken hususlar ve kask modeli seçimi konusunda motosiklet kullanıcılarını bilgilendirip, uyaran bir açıklama yaptı.

Kaskın kazalarda yüksek oranda hayat kurtarıcı rol oynadığına dikkat çekilen açıklamada, kaskın motosiklet sürücüsü için önemli oranda koruma sağlayan bir ekipman olduğu belirtildi. Açıklamada, “Sürüşün keyifli ve güvenli olması, ancak başta kask olmak üzere diğer koruma donanımları ile sağlanabilir” denildi.

Yapılan birçok araştırmada, ölümle sonuçlanan motosiklet kazalarında kask kullanılmadığının ortaya çıktığı kaydedilen açıklamada, kaskın sadece yasaların bir gereği olarak değil, motosiklet sürüşünde sürücünün ayrılmaz bir parçası olarak görülmesi gerektiği belirtildi.

Açıklamada, kask alınırken dikkat edilmesi gereken hususlara da dikkat çekildi.

Kaskların uluslararası standartta olması gerektiğine vurgu yapılan açıklamada, kask alınırken ECE22-05 (Avrupa Birliği), D.O.T.(ABD), TUV (Alman), BSI (İngiliz), DOT FMVSS (ABD), Snell (ABD); NZ (Yeni Zellanda), CSA CAN3 (Kanada) ve JIS (Japonya) gibi standartlardan en az birine sahip olmasına özen göstermek gerektiği kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, bu standartlardan en makbulünün Avrupa Birliği standardı “ECE” olduğu da ifade edildi.

Kafaya iyi oturmalı

Açıklamaya göre, kask ağırlığının modeline göre en fazla 1100- 1550 gram civarında, görüş açısının geniş ve ses yalıtımı ile konforunun iyi olması gerekiyor. Vizör kısmının buğulanmaya karşı folyosunun olmasına özen gösterilmeli. Vizörün UV ışıklarına karşı hassasiyeti test edilmiş olmalı. Gözü yoracak ve güneş ışıklarını direk alacak, plastik vizörlerden kaçınılmalı. Vizör için ayrıca uluslararası standart ibaresi bulunması tercih sebebi olmalı.

Kaskın kafaya iyi oturması gerekiyor. Kafada öne veya arkaya doğru sallanmamalı, kafa hızla yanlara çevrildiğinde dönmemeli.

Kaskların ömrünün yaklaşık beş yıl olduğu da belirtilen İçişleri Bakanlığı açıklamasında, bu yüzden hiç düşmemiş olsa bile kaskın beşinci yıl değiştirilmesi gerektiğine dikkat çekildi. Kask düştükten sonra ise özelliğini yitirdiğinden, düşürülmüş kaska güvenilmemesi ve yeni kask alınması gerektiğine vurgu yapıldı.

Açıklamaya göre, kasklar kullanım amaçlarına göre dizayn edildiklerinden, farklı motosiklet çeşitlerinde güvenli olmayabilirler. Dolayısıyla, motosikletin cinsi ile kask uyumlu olmalı. Örneğin, çok yüksek hız yapabilen bir yarış motosikletinin kaza anında, sürücüsünün kafasını koruyabilmesi için kafatasını tamamen saran ve darbe hızını en aza indirgeyen Tam Kapalı (Full-Face) bir kask giymesi gerekir.

Kaskın hava giriş düzeneği ve arka kısmında hava tahliye kanallarının olması tercih sebebi olmalı. Hangi motosiklet türü olursa olsun kaskın çeneyi koruyan tipi tercih edilmeli. Kaskın boynu sarması gerekir, boyun açıkta kalmamalı.

Kaskın açık renkli, tercihen beyaz olmasının görünülebilirlik açısından avantaj olduğu da vurgulanan açıklamada, 12 yaşından küçük çocukların motosikletle taşınmaması tavsiye edildi.

Kaynak: Kıbrıs Gazetesi

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    extrem_015 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    EŞŞİZ TR'DE TEK CBR600F PC35 4 CİĞERLİ EŞEK ARISI
    anlatılanlara uyan olursa çok iyi,milletimiz 15-20 liraya kask alıp takıyo kafasına kasmı kask ama bir kaza anında hemde ufak bir kazada kabak gibi ikiye ayrılıyor.

CygnusBursa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YBR 125 ESD 2013
    1000 liralık kask al düstü özelligi gitti at cöpe en itisi 100 lira civarına bir kask alıp kullanmak
    Düş peşindeysen Düş peşime

Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport
    Alıntı CygnusBursa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1000 liralık kask al düstü özelligi gitti at cöpe en itisi 100 lira civarına bir kask alıp kullanmak
    100 lira civarında kask al düş ,gitti özelliğin ya gömerler ya hastane köşelerinde bitki gibi yatarsın , en iyisi kalite standartlarına uygun kask al dikkat et düşmesin uzun yıllar kullan.
    DAHA GİDİLECEK ÇOK YOL ,ÖĞRENECEK ÇOK ŞEY VAR

cbr125cbr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150'2011 Kırmızı
    Hocam ya da şöyle bir şey var. Ticaret Bakanlığı nasıl izin veriyor böyle kaskların satılmasına, ithal edilmesine ?
    Emniyet kemersiz araba gibi birşey bu. Yani kaza anında işe yaramayacağı zaten belli, tse nasıl testini yapıp kendi standartlarını koymuyor şimdiye kadar, garip bir durum..

Motosikleti
    CBF 150 ve toplama cross
    Valla altımda binicek kendi motorum yokken 1100 liraya shoei kask aldım ilk önce sonuç ise mükemmel hiç pişmanlık duymuyorum çok memnunum kaskımdan..
    Şerbeti mayhoştur beyinleri bulandırır, tutsak eder.Lisanı umumi küfürdür lakin mahyalarda yanıp söner. Mekteb-i rüştiyesinde kalburüstü bi kaç fahiş mürebbiyelikeder.Lisanları hafi...[COLOR="Red"][B][B][/B][/B][/COLOR]

takendy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    K 1300 GT
    üstüne basıp ayağımızda parçaladığımız ayakkabılar 100 TL seviyesinde...

beynimizi koruyacak kask mümkünse 100 TL seviyelerinin üstünde olsun...

kimse çok para ben bulamam öğrenciyim demesin...

sigara içenler sigarayı bıraksın , çok gezenler az gezsin kalite giyinenler bir süre eskileri giysin ama kaskları kaliteli iş görür olsun....
    "Dünyanın sorunu, Akıllılar hep kuşku içindeyken, aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." B.Russell
    "Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür; ve bir orman gibi kardeşcesine" Nazım Hikmet

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Kibris daha yenimi uyaniyor kask muhabbetine?
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

turbocharge - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ktm Duke 200 (2014)
    en iyisini yapmışsın votkalı24

Motosikleti
    Arora Beatrix 150
    Arkadaşlar konu çok güzel ve benim şuan takipte olduğum bir konu ve yeri motorsikletimi almadım henüz önce güvenlik ekipmanlarını tamamlıyorum ve en önemliside kask olduğu için ve ben konuda acemi olduğum için sizlere marka ve fiyat konusunda ne önerebilirsiniz sormak istiyorum ve kask alırken nelere dikkat etmeliyim gerçi haber yeterince anlatmış ama kullanan ve tecrübeli bir insandan öğrenmek farklı bir boyut şimdiden teşekkürler.

Motosikleti
    Honda
    Alıntı acemi06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar konu çok güzel ve benim şuan takipte olduğum bir konu ve yeri motorsikletimi almadım henüz önce güvenlik ekipmanlarını tamamlıyorum ve en önemliside kask olduğu için ve ben konuda acemi olduğum için sizlere marka ve fiyat konusunda ne önerebilirsiniz sormak istiyorum ve kask alırken nelere dikkat etmeliyim gerçi haber yeterince anlatmış ama kullanan ve tecrübeli bir insandan öğrenmek farklı bir boyut şimdiden teşekkürler.
    http://www.motosiklet.net/forum/moto...edilenler.html

Motosikleti
    Arora Beatrix 150
    coq verdiğin bilgiler için çok sağol, eğitici ve öğretici bir yazı, ben bu haberdeki yeterince bilgilendirmişler sözümü geri alıyorum senin verdiğin bilgi yanında sadece değinmişler diyebiliyorum. Verdiğin bilgiler ile kafamda netleşti "kask" olayı tekrar sağol.

Motosikleti
    Honda
    Alıntı acemi06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    coq verdiğin bilgiler için çok sağol, eğitici ve öğretici bir yazı, ben bu haberdeki yeterince bilgilendirmişler sözümü geri alıyorum senin verdiğin bilgi yanında sadece değinmişler diyebiliyorum. Verdiğin bilgiler ile kafamda netleşti "kask" olayı tekrar sağol.

Isinize yarasin diye yazdik onca yaziyi.
    Yeterki faydasi olsun tesekkure gerek yok.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    bence diğer korumalarda önemli tabii kask kadar değil diyeceksiniz ama bence herşey bir bütün olduğun da güzel oluyor öyle yarım yamalak bir şeye benzemiyor düşsen kafaya birşey olmadı varsayalım ya dizler ya dirsekler ya eller omuzları yazmayı da unutmayayım bence herkez terminatör gibi giyinmeli tam takım yani
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)