Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Ehliyet Sınavı soruları çalındı iddiası!!!

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    ramzey QM250

Kamu Personeli Seçme Sınavı'ndan (KPSS) sonra ehliyet sınavında da soru ve cevap anahtarlarının adaylara sızdığı iddiası gündeme damgasını vurdu.
    Güncelleme:24 Ekim 2010 12:06
    Avcılar'da ehliyet sınavına giren Kasım T. isimli gencin yöntemi görevli öğretmenleri bile şaşırttı. 5 dakika içerisinde 30 soruyu cevaplayan Kasım T.'den şüphelenen görevliler, şüphelinin cebinde farklı türdeki soru kitapçıklarına ait cevap anahtarlarını buldu. Durumun polise bildirilmesi üzerine kopyacı genç, cevap anahtarlarını sürücü kursu sahibi Ercan Ö.'den sınavdan 2 saat önce aldığını söyledi. Kursta arama yapan polis, 17 adet cevap anahtarı bulurken, konuyla ilgili toplam 3 kişi gözaltına alındı. Asayiş dedektiflerinin soruşturmayı çok yönlü sürdürdüğü öğrenildi.

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (MEB-EĞİTEK) tarafından gerçekleştirilen Motorlu Taşıt Sürücü Adayı sınavında kopya çekilmesinin önüne geçmek için A-B-C ve D kitapçıkları sınava girenlere dağıtıldı. Saat 11.00'da sınava giren on binlerce kişiden biri olan Kasım T., Avcılar Ticaret Meslek Lisesi'ndeki sınavda diğer sürücü adayları ilk 5 soruya gelmeden 30 soruyu cevap verdi.

Motor sorularına geçen Kasım T. cebinden bir tomar kâğıt çıkartarak kâğıtların içinde bir şeyler aradı. Sınavda görevli öğretmenlerden biri Kasım T.'nin durumundan şüphelendi. Bir süre sonra Kasım T. eylemini tekrarlayınca öğretmen tarafından ayağa kaldırıldı. Kasım T.'nin cebinde bulunan kâğıtları inceleyen öğretmen A-B-C-D kitapçıklarının tüm yanıtlarının bulunduğu cevap anahtarlarını görünce şaşkına döndü. 'Bunları nasıl elde ettin' sorusunu yanıtsız bırakan genç, sınav çıkışında polis ekiplerine teslim edildi. '4 ayrı kitapçığın tüm cevaplarını nereden aldın' sorusuna Kasım T. 'Avcılar Parseller Üniversite Mahallesi İstiklal Caddesi 38 numarada bulunan Sürücü Kursu'na devam ediyordum. Bu kursun sahibi Ercan Ö. sınavdan önce bana tüm kitapçıkların cevap anahtarlarını verdi' yanıtını verdi.

Bunun üzerine Avcılar Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği dedektifleri kursun bulunduğu adrese giderek, kurs görevlisi Şengül K. isimli kadına patronlarının nerede olduğunu sordu. Şengül K. vasıtasıyla kursun sahibi Ercan Ö. işyerine çağrıldı ve kursta yapılan aramalarda ehliyet sınavına ait 17 adet cevap anahtarı bulundu. Polis, Ercan Ö., Şengül K. ve Kasım T.'yi gözaltına aldı. Elde edilen bilgiler ışığında operasyonun büyüyerek, devam edeceği öğrenildi. Öte yandan dün Kadıköy'de 2 bin TL karşılığında kablosuz cep telefonuyla kopya çektiği öne sürülen 7 kişi gözaltına alınmıştı.

Kaynak:Mynet

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    cbf150
    Hey Allahım ya, ehliyet sınavına girenler bilir, sorular oldukça kolaydır tabii çalışmak kaydıyla ama olmaz orada dahi kopya çekmemiz lazım. Daha sonra hangi ışıkta durması gerektiğini bilmeyen ehliyetli! sürücülerimiz oluyor.

Bu ara ehliyette yazan bismillah olmamış, onun yazılmaması gerekiyor. Bz. trafik canavarının ehliyeti.
    Murat Kehya
    Acemi Motorcu
    A-(eksi)

Levsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NX 400
    Konu eğitim sistemi ile doğrudan ilgili.
    Memlekette kafalar içinde bulunan beyinler görme, işitme, refleksler vb. gibi vücut fonksiyonlarını çalıştırmaktan başka işe yaramayacak şekilde atıl olarak duruyor. Öğrenme pratiği olmadığı için bu anlamda işe yaramıyor ve insanlar çalma/kopya yöntemlerine başvuruyor.
    Kullanılan cihazlar içinde bulunan "bismillah" ifadesi ile aslında ne denmek istendiği anlaşılmakla birlikte, orada kullanılması gene de yakışıksız olmuş.

eray_uluyazı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '07 HONDA CBF 500 (adriana ;)
    yaaa çok saçma bende c.tesi günü sınava girdim B den A2 olduğu için sadece motor sınavına girdim.
    soruları cevaplamam 3 dakika cevapların cevap kağıdına işaretlenmesi 30 saniye sürdü toplam 3 buçuk dakikada bitti sınavım ama 45 dakika beklemek zorunda kaldım!!!
    tamam salak herih üstünden bariz kopya çıkaratmış yakalanmış ama bende 5 dakka dolmadan bitirdim sınavı.
    bunda bi gariplik yok!!! (cebinden kağıt çıkarma olayını söylemiyorum)

!Lk£® - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YZF R25
    saçma insanlar
    gerçi geneli bayanmış sanırım milliyette haberi çıkmıştı
    yapacak bişey yok Allah ıslah etsin
    yani böyle bi sınavdada kopya çekiyorlar ya..
    Mondial 151RS ( 2009-2010) = 7.500Km
    Honda CBR 125R (2011,2016) = 27.000Km
    Yamaya YZF R25(2016, ∞) = 5550Km

aykan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA PCX/HONDA NF
    Çok saçmaaa yaklaşık 150 yıldır döndürüp döndürüp taş devri sorularını soruyorlar, bunu idda eden ciddi olamaz zaten o sınavdan kalan adam bisikletle dahi yola çıkmasın...

aksoyy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Ybr125 ,pulsar ns 200 , kawasaki er6n
    benim bi arkadaşımda aynısını yaptı cevap anahtarını emniyetten bi polis verdi hatta aynı sınava bende girdim dedim dediği şudu nolcak oğlum yaa sen zekisin çalışmışsındır ben hiç bakmadım gerekde yok zaten dedi bende ii sen bilirsin dedim artık ne diyim... bu polislerle surucu kursları arasında para karsılığı yapılıyor kesin cevap anahtarlarını kurslara veriyor ki kurslar reklam yapacak başarılı olan öğrencileriyle olay budur
    Herkesten hızlı sürmek,yalnız süreceğinin garantisidir Zonguldak-MT

y.infernal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VW Polo
    Tabelanın anlamını bilmeyenler geberir giderler.

muhendisane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Valla inşallah bu da KPSS gibi iptal edilmez. Bu kadar kolay soruların üstesinden gelemeyen dangalakların yüzünden ehliyet alış tarihimi uzamasına katlanamam. Zaten ehliyetsizlik yüzünden pek dolaşamıyoruz birde bu tuzu biberi olur, eğer öyle olursa (inşallah olmaz) biçok kişinin ''hayır'' duasını alacaklardır bu arkadaşlar.

Levsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NX 400

aykan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA PCX/HONDA NF
    Alıntı Levsy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok sitemkar bir yaklaşım

amortisör nedir, hangisi motorun parçası değildir(aşağıda tambur sırıtıor :D) gibi soruların olduğu bir sınavda soru çalmanın mantığını anlıyamadım

Motosikleti
    cbf150
    Çok güzel bir haber, bu ara hassasiyetin için ekstra teşekkürler.
    Murat Kehya
    Acemi Motorcu
    A-(eksi)

Doobly - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GT250R
    Ehliyet sınavı soruları neden çalınsın ki ya ?
    Zaten belli bir takım sorular içinden seçilip sorulur. Kursların verdiği kitaplardaki test sorularından çıkıyor birebir. Olsa olsa 3-5 soru olur farklı.

ysn17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    motoranTorro 100 - Mtr 125
    Bir önceki dönemin sorularını çözeceksin birde kiataptan testleri :d
    kursa devamlı geldin mi hiç bir notun 80 den aşarı olmaz ::D
    Bir ağaçtan binlerce kibrit çöpü olur, ama unutmayalım ki bir kibrit çöpünden de binlerce ağaç kül olur...

GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konu eğitim sistemi ile doğrudan ilgili.
    Memlekette kafalar içinde bulunan beyinler görme, işitme, refleksler vb. gibi vücut fonksiyonlarını çalıştırmaktan başka işe yaramayacak şekilde atıl olarak duruyor. Öğrenme pratiği olmadığı için bu anlamda işe yaramıyor ve insanlar çalma/kopya yöntemlerine başvuruyor.
    Ne güzel bir yorum olmuş...
    Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

Motosikleti
    S&T GV250
    eğer ehliyet sınav sorularını çalmayı bi şekilde düşünen, bunun için biraraya gelen, organizasyon yapan ve bunu gerçekleştiren bi ekip varsa, öyle bi kafaya ulaşmak için ne kullanıyolarsa aynısından istiyorum... gerçekten fantastik insanlarmış, ya da kanayan bi yaraya parmak basıolar şakacı bi şekilde bilemiyorum...

ehliyet sınavı sorusu çalınır mı lan? yüzyıllardır aynı soruları soruolar zaten
    [B][COLOR="Black"]LAUBALİLİKTEN HOŞLANMAM, CİDDİYETİ SEVERİM, DİSİPLİNE HAYRANIM[/COLOR][/B]

sercan2667 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '''14 Crypton&''05 TDM 900''22 GSX-S 1000
    hocam olur olur türkiyede herşey olur hangi sorular çalınmadiki ehliyet soruları çalınmasın niye çalınmış onu da anlamadım hiç çalışmayan bir insan bile ((kitaba 1 kez bakması yeter...))geçebilir.
    hep aynı sorular zaten başka ne sorabilir ki ??...TÜRKİYE BURASI ŞAŞIRMAMAK LAZIM..
    2020 'Tracer 900 İcon Blue

hello_moto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Alıntı aksoyy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benim bi arkadaşımda aynısını yaptı cevap anahtarını emniyetten bi polis verdi hatta aynı sınava bende girdim dedim dediği şudu nolcak oğlum yaa sen zekisin çalışmışsındır ben hiç bakmadım gerekde yok zaten dedi bende ii sen bilirsin dedim artık ne diyim... bu polislerle surucu kursları arasında para karsılığı yapılıyor kesin cevap anahtarlarını kurslara veriyor ki kurslar reklam yapacak başarılı olan öğrencileriyle olay budur

Eski sorular ve cevaplar resmi internet sitesinde var zaten. Kimseden para verip almaya gerek yok. Dönüp dolaşıp aynı soruları soruyorlar. Her seferinde kitapçık bastırmak da masraflı olur. Aynı kitapçıklar periyodik olarak sınavlara geliyor.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)