Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Renk Körleri İçin Trafik Lambası

Motovento
    REKLAM ALANI
    Gökhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F 650 GS

3 tasarımcı parlak bir fikir geliştirmişler ve UniSignal adını verdikleri proje ile renk körlerinin trafik lambalarını kullanabilmelerine olanak sağlamayı hedeflemişler. Tasarımda ki en büyük özellik renklerle beraber lamba dizaynının farklılıklar göstermesi. Her üç rengide yuvarlak lamba şeklinde göstermek yerine kırmızı rengi üçgen, sarı rengi yuvarlak, yeşil rengi kare ile gösteren tasarımcılar böylece kırmızı ve yeşil renkleri ayırmada problem çekenlerin bu sorununun giderilmesini hedeflemiş.

Moto Aktüel
    Online Motosiklet Bilgi Kaynagı

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

başarılı olmuş bence.gereklı testler yapılır ve uygulanırsa bu konuda sıkıntı ceken ınsanlara care olabılır.yararlı bı çalışma
    '4' TEKER BEDENİMİ, '2' TEKER RUHUMU TAŞIR !

mücahit_89 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Discover 150
    okadar uğraşmaya gerek varmıki bu konuda...en üstteki ışık kırmızı ortada sarı en altta yeşilbunu renk körlerine söylediğimizde sorun kalkar heralde

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    artık yok
    Alıntı mücahit_89 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    okadar uğraşmaya gerek varmıki bu konuda...en üstteki ışık kırmızı ortada sarı en altta yeşilbunu renk körlerine söylediğimizde sorun kalkar heralde
    ilk gördüğümde ben de aynını düşündüm ama, sonrasında kavşak, dönüş vs. gibi yerlere konulan tek başına duran ve yanıp sönen ışıkları düşündüm, aslında faydalı olduğuna kanaat getirdim. üçünün bir arada olduğu yerlerden geometrik şekil bilinçaltına kazınacak ve tek lamba olduğunda daha iyi anlaşılacaktır...

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Kör adamın ne işi var trafikte!
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

mogli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer1000 - F650 GS
    Alıntı SinanAksu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kör adamın ne işi var trafikte!
    Kör değil, renk körü.

Mesela renk körü biri yukarıdaki renk yazısını turuncumsu körü yazısını da kırmızımsı algılamakta.

Yani yakın renkleri ayırt etmekte zorlanmaktadır.
    Motosiklet bir ULAŞIM aracı değil bir İSYAN aracıdır!
    Her şeyin Aslı Güzeldir!
    Ömürüm boyunca hatırlanacaksın aYe...

Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Alıntı mogli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kör değil, renk körü.

Mesela renk körü biri yukarıdaki renk yazısını turuncumsu körü yazısını da kırmızımsı algılamakta.

Yani yakın renkleri ayırt etmekte zorlanmaktadır.

Ben biraz işi şeytanlığa vurdum.
    Şimdi benim merak ettiğim bi konu var.

Uploaded with ImageShack.us

Yukarıdaki renk cümbüşü içindeki rakamı nasıl okuyor o zaman bu adamlar?

Alıntı SinanAksu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben biraz işi şeytanlığa vurdum.
    Şimdi benim merak ettiğim bi konu var.

Uploaded with ImageShack.us

Yukarıdaki renk cümbüşü içindeki rakamı nasıl okuyor o zaman bu adamlar?
    Sen işi, biraz değil fazlasıyla şeytanlığa vurmuşsun.
    Normal insan dahi o rakkamları görmede zorlanır ki kuvvetle muhtemel renk körleri ise hiçbirini göremez!..

Fakat şunu unutmamak gerekir; renk körlüğü bir hastalıktır ve bildiğim kadarıyla tedavisi de bulunmamaktadır..

Trafik lambalarına gelince; geometrik şekilde olmaları son derece akla yatkın ve mantıklı bir çözüm gibi geldi bana...
    [B][COLOR="Purple"] Ne insanlar gördüm üzerinde elbise yok..[/COLOR][/B][B][COLOR="RoyalBlue"][COLOR="Blue"]Ne elbiseler gördüm içinde insan yok[/COLOR]..[/COLOR][/B]

seannnnn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı aya adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ilk gördüğümde ben de aynını düşündüm ama, sonrasında kavşak, dönüş vs. gibi yerlere konulan tek başına duran ve yanıp sönen ışıkları düşündüm, aslında faydalı olduğuna kanaat getirdim. üçünün bir arada olduğu yerlerden geometrik şekil bilinçaltına kazınacak ve tek lamba olduğunda daha iyi anlaşılacaktır...
    peki onlara kırmızıyı hangi renkte görüyorlarsa o renkte duracaklarını, sarıyı hangi renkte görüyorlarsa o renkte hazırlanacaklarını ve yeşili hangi renkte görüyorlarsa o renkte geçeceklerini söylesek? yani böyle öğrenseler? nasıl olurdu acaba?

Motosikleti
    125 zn
    Ancak renk körlerindeki sorun zaten kırmızıyla yeşili ayırd edememeleri. İkisi sanki aynı renkmiş gibi görüyorlar. Zaten farklı birer renk olarak görüyor olsalardı kimin renk körü olduğunu anlayamazdık. Misal benim kırmızı olarak gördüğümü belki de sen yeşil olarak görüyorsundur, kim bilir .

Renk körlerinin büyük çoğunluğu ışıklarda sorun yaşamıyorlar. Kırmızı ve yeşil çok yanyana olduğunda sorunlar başlıyor. Yeşil bir zemin üzerinde kırmızı bir yazı mesela.

Fakat yine de toplumun belli bir kesimini ilgilendiren bir konu da büyük bir ek masraf yapmadan daha yaşanabilir bir şey bulmuşlar ne güzel. Keşke bizimkiler de şu yolları düzeltse ya . Samatya'dan Karaköy'e kadar sahil yolundan geldim, arabalar çok basıyor mecbur sağ şeritten gittim, o ne çukurlar, o ne yamuk yumuk yollar. Kanguruyla gelmiş gibiyim, gidonun zıplamasından bileklerim ağrıdı resmen.

Motosikleti
    Fazer1000 - F650 GS
    Alıntı Şeyh Şamil adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sen işi, biraz değil fazlasıyla şeytanlığa vurmuşsun.
    Normal insan dahi o rakkamları görmede zorlanır ki kuvvetle muhtemel renk körleri ise hiçbirini göremez!..

Fakat şunu unutmamak gerekir; renk körlüğü bir hastalıktır ve bildiğim kadarıyla tedavisi de bulunmamaktadır..

Trafik lambalarına gelince; geometrik şekilde olmaları son derece akla yatkın ve mantıklı bir çözüm gibi geldi bana...

Bu zaten renk körlüğü muyenesinde kullanılan test. Eğer sırasıyla 16-35-45 ve 73 görüyorsanız renk körü değilsiniz. Eğer farklı rakamlar görüyorsanız renk körüsünüz.

@ seannnnn

Renk körleri farklı renkte görmez, bazı renkleri ayırd edemezler. Beyin kimi ışık dalgalarını aynı algılar. Hatta renk körlüğünün bir şekli olan Daltonizm için standart tanım,

Daltonizm hastası biri kiraz ağacına baktığı zaman yemyeşil bir ağaç görür şeklindedir.

Yani karışık ortamlarda ayırt edemiyorlar. Peki bu kadar şeyi nerden biliyorum? Grubumdaki gitarist renk körü ve stüdyoda, barda çalarken bir şeyi vermesini istediğimizde (özellikle buralarda çünkü loş ışıkta daha da zorlanıyorlar) renle değil şekille tarif etmemiz gerekiyor.

Mesela ;

Abi şu kırmızı listeyi versene değil de. Abi sağdaki listeyi versene dememiz gerekiyor. Yoksa " Ulan p.z.v..k bile bile yapıyorsun di mi ! Bana göre ordaki listelerin ikisi de kahve rengi !! " gibi cevaplar alabiliyorsunuz. ( Bu arada listelerin biri kırmızı bir yeşil )

Dipnot: Bu arada Türkiye'de mevcut yasalar gereği renk körleri ehliyet alamamakta. Tabi bir de olayın şu aynı var, ben muayeneye gittiğimde motor montuyla geldiğimi görünce doktor sadece bir sorunun var mı deyip duvardaki harfleri en büyükten küçüğe kadar okumamı istemişti. Ben en altta minnacık yazan imalat yeri ve yılını okuyunca tamam genç geçmiş olsun deyip belgeyi vermişti. Normal giden arkadaşlara da ek olarak otur kalk diyormuş

Bu arada renk körü arkadaşımın B+A2 ehliyeti var
    Her şeyin Aslı Güzeldir!

Renk körü olanlar, ülkemizde ehliyet alabiliyor fakat, bomba imha ekibinde yer alamıyorlarmış !..
    [B][COLOR="Purple"] Ne insanlar gördüm üzerinde elbise yok..[/COLOR][/B][B][COLOR="RoyalBlue"][COLOR="Blue"]Ne elbiseler gördüm içinde insan yok[/COLOR]..[/COLOR][/B]

Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Bu zaten renk körlüğü muyenesinde kullanılan test. Eğer sırasıyla 16-35-45 ve 73 görüyorsanız renk körü değilsiniz. Eğer farklı rakamlar görüyorsanız renk körüsünüz.
    Peki renk körü olduğunuza kanaat getirilirse ne olur?

Motosikleti
    Fazer1000 - F650 GS
    Ren Körü teşhisi konur. Ne diyeyim bilemedim. Renk körüsünüzdür işte, bir tedavisi yok
    Her şeyin Aslı Güzeldir!

seannnnn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    sağolasın mogli.

o zaman bu geometrik şekiller şart! başka bir çözümü yok gibi...

Motosikleti
    Fazer1000 - F650 GS
    Öyle görünüyor.
    Her şeyin Aslı Güzeldir!

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    şu 3 tasarımcı beyinsizler içinde bir çözüm bulsalarya
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Öyle görünüyor.
    ''mogli'' samimi açıklamaların için teşekkür..

Renk körü olmayan bizler, zaman zaman kırmızı ışıkta

geçiyor ve trafik ekiplerinin çevirmesinde '' sarı ışıkta ''

geçtiğimizi üstüne basa basa ifade ediyoruz..

Acaba sarıdamı geçtik, yoksa kırmızıyı sarımı gördük?

Her sürücünün bu soruyu sorgulaması yerinde olacaktır!..

---------- Mesaj ekleme zamanı: 02:53 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 02:48 ----------

Alıntı RunemagicK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şu 3 tasarımcı beyinsizler içinde bir çözüm bulsalarya
    ''runemagick'' durup durup öyle bir laf ediyorsun '' cuk '' oturuyor!..
    ''doğru söze ne denir ? ''

Taner YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sırasıyla: Hyo GT250R, YAMAHA R1, HONDA 1000 RR,
    Uzaktan gelirken, özellikle çok güneşli havalarda hangi ışığın yandığını zor görüyoruz geometrik şeklini nasıl anlayacağız?
    Gündüz anladık diyelim gece nasıl anlayacağız
    Korkarak yaşıyorsan eğer sende hayatı seyredenlerdensin..

< iLk@yy > - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '01 CBR600F4i(2011-?) / '07 Burgman400(2018-?)
    Alıntı Taner YILMAZ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Uzaktan gelirken, özellikle çok güneşli havalarda hangi ışığın yandığını zor görüyoruz geometrik şeklini nasıl anlayacağız?
    Gündüz anladık diyelim gece nasıl anlayacağız
    benim şimdi demek istediğim konuya parmak basmışsın..

uzaktan gelirken zaten yoğun ışık lümeninden dolayı güzümüz renk arayışına giriyor şekilleri seçemediği için düzgün bir şekilde bu durumda ne yapacak bu adamlar?

veya gece ne yapacaklar zifiri karanlıkta ufak bir trafik lambasının şeklini yaklaşana kadar kim anlayabilecek?

trafik bu unutmayın kazalar her zaman ufak ayrıntıları severler olası bir kazaya sizde karışabilirsiniz allah korusun? bunu kaçınız düşündü?
    Hayat çok küçük bir olasılık ile gerçektir...
    Bunu size kanıtlayabilirim !

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)