Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Renk Körleri İçin Trafik Lambası

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Apache RTR150-2012
    tamam da adamlar biliyor ki üstteki yanınca duracak,en alttaki yanınca geçecek :D
    sözlerimibirleşikyazmamınsebebiayrılığısevmememdir

Kafan Çalışmıyorsa Kask Takma...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    auffenn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Taner YILMAZ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Uzaktan gelirken, özellikle çok güneşli havalarda hangi ışığın yandığını zor görüyoruz geometrik şeklini nasıl anlayacağız?
    Gündüz anladık diyelim gece nasıl anlayacağız
    Gece de şöyle olabilir tahminim: Geometrik şekiller olduğu için yanan ışık üçgen, kare ya da yuvarlak görünecek. Yine uzaktan öyle görünmezse şekillerin olduğu çerçeveye de ışık yerleştirilebilir.

alkadras - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Versys 650
    bana mı çok saçma geliyor.. yoksa bu yaşıma geldim trafik lambalarının mantığını daha anlayamadım mı? Bu lambaların ışıkları daha kuvvetli daha seçilebilir yapıldıktan sonra, üstteki yandığında durup alttaki yandığında geçeceğini bilmeyen yoktur herhalde.

< iLk@yy > - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '01 CBR600F4i(2011-?) / '07 Burgman400(2018-?)
    Alıntı alkadras adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bana mı çok saçma geliyor.. yoksa bu yaşıma geldim trafik lambalarının mantığını daha anlayamadım mı? Bu lambaların ışıkları daha kuvvetli daha seçilebilir yapıldıktan sonra, üstteki yandığında durup alttaki yandığında geçeceğini bilmeyen yoktur herhalde.
    hava şartlarını bilemezsin ama işte burada böyle bir sorun var yoksa sisli havada bol yağışla görüşün düştüğü zamanlarda renk körleri yola çıkamaz yasağı gelse buna kaç tanesi uyar acaba?

1. sayfanın sonunda da söyledim şimdide söylüyorum
    Kaza ufak ayrıntıları her zaman sever...
    Hayat çok küçük bir olasılık ile gerçektir...
    Bunu size kanıtlayabilirim !

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    artık yok
    Alıntı AdanaLy_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tamam da adamlar biliyor ki üstteki yanınca duracak,en alttaki yanınca geçecek :D
    Alıntı alkadras adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bazı kavşaklarda ya da yaya geçidi başlarında tek başına duran ve kırmızı ya da sarı yanıp sönen ışıklar var. onlar nasıl ayırt edilecek? tek bir lamba, altında-üstünde başka lamba yok. nasıl anlaşılacak kırmızı mı, sarı mı?

Motosikleti
    cbf150
    Alıntı RunemagicK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şu 3 tasarımcı beyinsizler içinde bir çözüm bulsalarya
    Keşke ama olmayan şey için ne yapabilirler ki?
    Murat Kehya
    Acemi Motorcu
    A-(eksi)

yucika - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26 "56 model
    arkadaşlar bu tip çözümlerin uygulanammasındaki en büyük etken geceleyin uzaktan yanan lambanın üçgen mi kare mi yuvarlak mı olduğunun ayırdedilememesi. Yoksa bu tip çözümler yıllardır gündeme getiriliyor. Ancak trafikte güvenlik zaafiyetine yol açacak bir uygulamayada kimse kolay kolay yeşil ışık (kare olan) yakmak istemez.
    renk körleri belirli koşullar altında Türkiye de ehliyet alabilmekte. Renk körlüğünün tipine ve derecesine göre ehliyet verilmekte.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Bir renk körü olarak olaya müdahale edeyim. Trafik lambalarındaki yeşille kırmızı kesinlikle karıştırılcak gibi değil. Sarı ve kırmızı da, eski normal ampullü trafik lambalarında bazen karıştırabiliryorum ama artık o lambalardan pek kalmadı. Yeni tip ledli trafik lambalarında 3 renkte de sorun olmuyor. Yani adamların o kadar uğraşıp şekilli lamba işine girmelerine hiç gerek yokmuş bence.

mogli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer1000 - F650 GS
    Alıntı Slayerrr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir renk körü olarak olaya müdahale edeyim. Trafik lambalarındaki yeşille kırmızı kesinlikle karıştırılcak gibi değil. Sarı ve kırmızı da, eski normal ampullü trafik lambalarında bazen karıştırabiliryorum ama artık o lambalardan pek kalmadı. Yeni tip ledli trafik lambalarında 3 renkte de sorun olmuyor. Yani adamların o kadar uğraşıp şekilli lamba işine girmelerine hiç gerek yokmuş bence.

Senden ileri derecede sorunu olanlar ne yapacak

---------- Mesaj ekleme zamanı: 14:57 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 14:52 ----------

Alıntı Taner YILMAZ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Uzaktan gelirken, özellikle çok güneşli havalarda hangi ışığın yandığını zor görüyoruz geometrik şeklini nasıl anlayacağız?
    Gündüz anladık diyelim gece nasıl anlayacağız
    Alıntı < iLk@yy > adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benim şimdi demek istediğim konuya parmak basmışsın..

uzaktan gelirken zaten yoğun ışık lümeninden dolayı güzümüz renk arayışına giriyor şekilleri seçemediği için düzgün bir şekilde bu durumda ne yapacak bu adamlar?

veya gece ne yapacaklar zifiri karanlıkta ufak bir trafik lambasının şeklini yaklaşana kadar kim anlayabilecek?

trafik bu unutmayın kazalar her zaman ufak ayrıntıları severler olası bir kazaya sizde karışabilirsiniz allah korusun? bunu kaçınız düşündü?

Benim de anlayamadığım bir durum var. Hal hazırda ışıkları nasıl seçebiliyorsunuz? Bunlar da aynı şekilde. Renk körü değilsen ışığa bak, ışığa bakıp ayırd edemediysen şekline bak.

Ne alaka o yoğun ışıkta, ya da karanlıkta algılayamamak. Normalde nasıl algılıyorsunuz ışıkları?
    Motosiklet bir ULAŞIM aracı değil bir İSYAN aracıdır!
    Her şeyin Aslı Güzeldir!
    Ömürüm boyunca hatırlanacaksın aYe...

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)