Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Depodaki Benzin Buharlaşır mı ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    fastturkish - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Selamlar,yuki 125lik cup motorum var. ilk defa başıma böyle iş geldi anlamadım neden olduğunu. Geçen hafta depoyu fulledim normalde en az 100 km giderim bir depoyla ama bu sefer 20 km olmadan deponun bittiğini gördüm, geçen gün çalıştırdığımda da benzin kokusu almıştım sanki biraz ama dikkat etmemiştim fazla. şimdi motorum kapının önünde yatıyor pek de binilmiyor, kick startla çalıştırıyorum depoda delik falan olsa motorun altına falan akar diye düşündüm ama motorun altında benzin izi yok. bu durumda aklıma depo kapağı tam oturmadı veya esnekliğini kaybettiği için boşluk kaldı ve benzin uçtu mu sorusu geldi. böyle birşey mümkün mü ? veya başka bir sorun olabilir mi?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Murat 48/30 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Salcano Wolf 11 (gri)
    Benzin uçucu birşey tabi ama burada sanki birazda benzinciden gibi.Depo kapağı açık gezen var mı bilmiyorum
    CB 125E(6000 km), Salcano Wolf 11(Gümüş Atmaca)
    Özgürlük çoğu kişilerce çok bilinmeyenli bir denklem iken, biz motorcuların ilk marşla birlikte hissetmeye başladığımız hazdır.(Murat KANAT 17.01.13 )

Serk21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 390
    depo mu delindi acaba? yada kapağın contası vs mi düştü? belkide benzin hortum vs çatladı?sızdırıyor? yada uyanık birisi benzin musluğunun ordan hortumu çekip şişeye dolduruyor? bir çok ihtimal var. artık benzin SIVI ALTIN olduğu için çalınma ihtimali yüksek =)
    Karadeniz - Giresun.

koray_77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bence günahını almayım ama pompacıların eksik yada yarısı depoya yarısı biz görmediğimiz anda marketteyken yada başka birşeyle oyalanırken bidona konması olabilir
    maxi97 bunu beğendi.
    Hızını Umutlarına Göre Ayarla!!

Benzin koyulurken başındaydım orda bi yamuk söz konusu değil. Depo kapağı eskiden kolay otururdu şimdi baya zorlanıyorum kapatırken, muhtemelen conta özelliğini kaybetti ya da arada boşluk kaldı tam kapanmadı gibime geliyor. depo delinse motorun altına benzin sızmaz mı?

Motosikleti
    Kuba STR 250
    Motosikleti sizden başka kullanan biri var mı?

Kilometre saatinden motorun son depoyla 30 km falan gittiğini gördüm. Ustaya sordum benzin aldigim yerin hileli benzin sattigini ondan olabileceğini başka yerden almami söyledi. Bakalim bu depo ne kadar gidecek.

M.balibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    pompada hile varıdır zaten normalde 40 ila 50 kuruş az alıyoruz nedenide hortum içinde kalan yakıt oluyor o kadar çabuk uçması imkansız

Motosikleti
    Yamaha Crypton
    motoru park ettiğin yerde yere baktınmı ? akan sızdan birşey varmı diye ? beton yada asfaltta iz bırakır çünkü.İz yok ise eğer ya hava basmışlardır,ya motoru kullanmışlardır,yada depondan benzin çekmişlerdir.

Ayrıca cub motorlarda depoyu açmadan benzin çekebilirler.işten anlıyan birisi.

motorun altında benzin falan görünmüyor. gerçi yağmurla beraber silinmiş olabilir de emin değilim o konudan. depo zaten 3 litre anca alıyor ağzına kadar dolduğunu görüyorum her seferinde.
    benzinin hileli olması eksik konduğundan değil, içeriğinin düşük olmasından olabilir mi ?

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    senin depo benzin sızdırıyor eğer depoyu değişmezsen o benzin sızması durmaz
    bak demedi deme
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Depodaki benzin buharlasir.
    Hatta bir çok motosiklette o buhar çiksin diye depoda delik vardir.
    Fakat bunun miktari ile senin bahsettigin rakamlar birbirini pek tutmuyor.
    sbr bunu beğendi.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Eğer depoda çatlak varsa yarına kadar bir miktar da olsa motorun altına sızmış olmalı, yarın bakacağım dikkatle. onun haricinde buharlaşma o kadar olmaz deniyor. peki depo kapağı oturmadan motor 4-5 gün yatsa da o kadar benzin uçmaz mıydı? zira yattı. ayrıca depoyu açmadan nasıl benzin çalınır ki motora zarar vermeden yani

Serk21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 390
    Alıntı fastturkish adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eğer depoda çatlak varsa yarına kadar bir miktar da olsa motorun altına sızmış olmalı, yarın bakacağım dikkatle. onun haricinde buharlaşma o kadar olmaz deniyor. peki depo kapağı oturmadan motor 4-5 gün yatsa da o kadar benzin uçmaz mıydı? zira yattı. ayrıca depoyu açmadan nasıl benzin çalınır ki motora zarar vermeden yani
    baştaki mesajımda söyledim ya, deponun sol alt tarafındaki benzin musluğunun borusunu çekince benzin direk akıyor. benim jinlundan çalmışlardı bir kere. okadar kızdım ki mühendislere öyle ulu orta konur mu diye. ya uyuz olan biri gelse çekse o hortumu sonra bi sigara atsa motorda yanacak :@
    maxi97 bunu beğendi.
    Karadeniz - Giresun.

kedi içmiştir onu
    [B]King is back baby!King is back![/B]

maxi97 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '12 SYM GTS 250i '10 YBR125City, '10 Mondial 150ZC
    birisi senin benzin hortumunu takıp çıkararak benzinini çalıyor haberin olsun.

egelim 43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 UPM (Pizzacı moturu) :)
    Cub motorların bazılarında depo zaman içinde birleşim yerlerindeki kaynaklardan benzin sızdırmaya başlıyor sızan bu benzin depo koltuk altında ve etrafı grenajla kapalı olduğu için çoğunlukla görsel olarak farkedilmiyor ancak aşırı bi benzin kokusu olduğundan kokusundan fark edilirse ediliyor -ki farketmişsiniz- (Mondialde 1 sefer başıma gelmişti garantiden depoyu değiştirmişlerdi )

Size tavsiyem depoyu iyice gözden geçirin bunun en iyi yolu depoyu söküp içine su doldurup kapağını kapatarak sallayıp ek yerlerinden sızıntı olup olmadığına bakmaktır, uğraşamam derseniz depodan musluğa gelen benzin hortumunu çıkartıp ucunu hava çıkmayacak şekilde uygun bir tapayla kapatıp ağzınızla üfleyerek hava sızıp sızmadığanada bakabilirsiniz

Muhtemelen kaçağı fark edecek ve depoyu değiştirerek sorununuzu çözeceksiniz Kolay gelsin geçmiş olsun
    TATLIHIZ ve sbr bunu beğendiler.
    "HERKESİN DOĞRUSU KENDİNE DOĞRU"eşşşşşekkkk gibi çalış insan gibi yaşa bumu la dünya?

Motor birkaç gündür yine yatiyordu bugün gezdirdim biraz ne benzin sizmasi ne de depo çatlağı farketmedim. Hatta actim baktim agzina kadar dolu hala. Son ihtimal cikle acil kalarak gezmiş olabilirim ondan cabuk bitmiştir diye düşünüyorum. Ayrica ustaya ugradim bugün motor çok yatiyorsa karbüratörde kalan benzin fazla yemez karbüratör de kendine gelene kadar çok yakabilir gibi birşeyler anlatti mantikli geldi. Yine de emin değilim.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler