Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

[KKTC - MT]

Motovento
    REKLAM ALANI
    Blackeagletr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Aynı yerler benim eski fotolardan
    10.03.2012
    2010 Kanuni Breton 21.000km|2013 Kuba XR 125 8.000km|2012 Hyosung GT250R 25.500km|2016 Bajaj Pulsar 200NS 14.500km|2018 Motolux Rossi 50(King 139)|2013 Mondial Mash 150 6.000km|2017 Mondial Drift 135 6000km|2021 RKS Azure 50|2022 Arora Freedom 50|2023 Hero Dash 125

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Bora_s - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Herkese merhaba,
    Ben de Kıbrısta okuyorum. Burada araba fiyatları ucuz denmesine rağmen, tam tersini görüyorum.. O yüzden ileride Tr'den motor getirmeyi planlıyorum(hem Tr'de de kullanabilirim böylece). İnternettede şöyle bir yazı okudum;

"Öğrenciler 6 ayda bir giriş çıkış yapmak ve çeşitli vergi + sigorta paralarını ödemek kaydıyla arabalarını getirebilir ancak burada satamazlar."

Şimdi bu vergi ve sigorta parası ne kadar bişey ? Biraz araştırdım ama net bilgi bulamadım internette.

Keyifli sürüşler...

ferhatkars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki SV 650 S.... Suzuki R-CG 250 melez kross
    Alıntı Bora_s adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkese merhaba,
    Ben de Kıbrısta okuyorum. Burada araba fiyatları ucuz denmesine rağmen, tam tersini görüyorum.. O yüzden ileride Tr'den motor getirmeyi planlıyorum(hem Tr'de de kullanabilirim böylece). İnternettede şöyle bir yazı okudum;

"Öğrenciler 6 ayda bir giriş çıkış yapmak ve çeşitli vergi + sigorta paralarını ödemek kaydıyla arabalarını getirebilir ancak burada satamazlar."

Şimdi bu vergi ve sigorta parası ne kadar bişey ? Biraz araştırdım ama net bilgi bulamadım internette.

Keyifli sürüşler...
    Hoşgeldin kardeş...
    araba fiyatları dogru ucuz...hatta cok ucuz....
    ama motosiklet fiyatları da tam tersine %30-40 pahalı...
    burda 3-4 sene kalacaksan burdan ayağını kesecek bir araç satın alman daha mantıklı olacak...
    yoksa her 6 ayda bir giriş cıkış yapacaksın...
    her defasında araç için ayrı kendin için ayrı feribot parası,ayak bastı parası...senin yazdıkların gibi sigorta parası bilmem ne parası...sana daha pahalıya patlayacak...
    Blackeagletr geçen yaz getirmişti motosikletini o sana daha ayrıntılı bilgi verir...
    ben burda çalışma iznim ile bulundugum için araç getirme şansım yok...
    ama gelmeden önce bende çok araştırmıştım...

Herkese merhaba,

Keyifli sürüşler...
    Merhaba,

Buraya motor öğrenci olarak motor getirmek için yapman gerekenleri yazıyorum.
    Pasaport gerekiyor.
    Türkiyeden motorunla Taşucundan çıkışını yapıyorsun, yanlış hatırlamıyorsam 34 TL gibi bir vergi ödüyorsun ilk olarak. Sonra pasaportundan motorun ve kendi çıkışını yaptırıyorsun.
    100 TL Motor + 1 kişi parası ödüyorsun arabalı feribota.
    Girne limana iniyorsun. Motoru köşeye bırakıp gelen yolcu kısmından kendinin girişini yapıyorsun. Aman ha yanında öğrenci belgen olsun ! kimlik kabul etmiyorlar yoksa girişini yapamazsın motorun öğrenci belgeni getirene kadar orada kalır. Sonra giriş yaptıktan sonra sol kısmında gümrük memurları var oraya gidiyorsun pasaport ve öğrenci belgenle oradan motorun Kıbrısa girişini onaylıyorlar ve sana sarı bir kağıt veriyorlar. Sonra diyorlar ki 1 ay içinde muhaceret yaptırıp ehliyetini KKTC ehliyetine çevirtmen lazım.
    Sonra muhaceret denen Türkçesi konaklama izni diyebileceğimiz zımbırtıyı yaptırmak gerekiyor. Bunun için okulun öğrenci işlerine gidip muhaceret formu alıyorsun
    Muhaceret formunun altında gereken şeyler yazıyor. Öğrenci belgesi, 2 tane pul, okulda ilk senense sağlık raporu, muhaceret vergisi yatırdığına dair makbuz 83 TL idi geçen sene. vs birkaç hatırlamadığım benzeri şey daha.
    Hepsini tamamlayıp pasaportunla birlikte okula veriyorsun. Okul 3 4 gün max 1 hafta içinde muhaceret yaptırıp sana pasaportunu veriyor.
    Sıra geldi ehliyeti çevirtmeye.
    Lefkoşadaki Türkiye elçiliğine gidiyorsun ehliyetinle birlikte. Çevirtmek için Türkiye ehliyetinin gerçek olduğuna dair onay alıyorsun bir kağıda damga vurup veriyorlar sana.
    O kağıt yanlış hatırlamıyorsam 4 resim ve pasaportunla birlikte Lefkoşadaki ehliyet dairesine gidiyorsun. Ehliyetini çevirttiriyorsun. 2 yıllığı 176 TL idi ben aldığımda.
    Tamam ehliyetini de aldın ! Sıra geldi KKTC MTV si yatırmaya Bunun fiyatı hakkında bilgim yok çünkü yatırmadım. Türkiyede MTV ni yatırdıysan o makbuzu gösterdiğinde 6 ay ödemiyorsun. Yani 6 ay sonra ödeyeceksin. Ve sarı kağıdının arkasına mühür vurup yolluyorlar. İşlemler bitti.
    Açıkçası ben aşırı zahmetli ve gereksiz buluyorum bu yüzden motor getiresim hiç gelmiyor.

---------- Post added at 01:05 ---------- Previous post was at 00:16 ----------

Ek olarak unuttuğum birşey, sarı kağıdı aldıktan sonra trafik sigortası yaptırıyorsun, tırnaksızlar çok pahalıya yapıyor, dışarda 1 yıllığı 150 TL iken gümrük çıkışında 3 aylığı 150 TL ye yaptırıyorsun. Okay saolsun biz motoru çıkarana kadar ruhsatı vermiştik demir parmaklıklardan memurlar da göz yummuştu 1 yıllık yaptırıp gelmişti tanıdık sigortacıdan öyle çıkmıştık. Biraz sakat iş, bilmiyorum riske değermi Kısacası masraflarına +150 TL ekle.

Bu arada hangi okulda okuyorsun ?
    2010 Kanuni Breton 21.000km|2013 Kuba XR 125 8.000km|2012 Hyosung GT250R 25.500km|2016 Bajaj Pulsar 200NS 14.500km|2018 Motolux Rossi 50(King 139)|2013 Mondial Mash 150 6.000km|2017 Mondial Drift 135 6000km|2021 RKS Azure 50|2022 Arora Freedom 50|2023 Hero Dash 125

Bora_s - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Cevaplar için teşekkür ettim, çok açıklayıcı oldu. Ben Odtü kıbrıs, makine 1. sınıftayım. Türkiye'de motor alıp kullanmam bilindik ailevi nedenlerden dolayı pek mümkün olmadığından, belki burada bi çözüm yolu bulabilirim diye düşünüyorum. Bu yaz bizimkilerden habersiz motosiklet kursunu tamamladım, ileride ehliyetini almak var daha... Bu arada yavaş yavaş para biriktiriyorum, o yüzden ne gerekliyse şimdiden öğrenmek istedim. Daha var yani motorum olmasına... :/

Motosikleti
    yanlış hatırlamıyorsam burda motosiklet ehliyetinin olmasına gerek yok... öğrenci belgesi ile kullanabiliyorsun...
    ayrıca bunun için motosikletinin arkasına L harfi yapıştırman lazım...oda acemi şoför oluyor...

Bora_s hayırlısı olsun diyelim o zaman Her türlü sorunda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.
    Alıntı ferhatkars adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yanlış hatırlamıyorsam burda motosiklet ehliyetinin olmasına gerek yok... öğrenci belgesi ile kullanabiliyorsun...
    ayrıca bunun için motosikletinin arkasına L harfi yapıştırman lazım...oda acemi şoför oluyor...
    Ben onu sordum öğrenciyim çevirtmek zorunda mıyım diye. Zorunlu olduğunu söylediler.
    Zaten Lefkoşa gümrük dairesine sarı kağıdı onaylatmak için gittiğinde özellikle KKTC ehliyetini istiyorlar malesef..
    Bizim okulda da bu sene 5 6 motorlu arkadaş var, hepsi çevirtmiş, yani değişen birşey yoksa öyle birşey yok abi.
    Polisler çevirdiğinde KKTC ehliyeti istiyor, adaya girdiğin günden itibaren 30 gün TR ehliyetini kullanma hakkın var.TR ehliyetini gösterirsen direk giriş çıkış tarihini çıkartıyorlar. Geçmişsen 30 günü şak ehliyetsiz araç kullanmaktan cezayı yapıştırıyorlar, yaşanmış olaydır Yani bu yüzden öyle bir olay olduğunu sanmıyorum

Motosikleti
    Alıntı Blackeagletr adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Ben onu sordum öğrenciyim çevirtmek zorunda mıyım diye. Zorunlu olduğunu söylediler.
    Zaten Lefkoşa gümrük dairesine sarı kağıdı onaylatmak için gittiğinde özellikle KKTC ehliyetini istiyorlar malesef..
    Bizim okulda da bu sene 5 6 motorlu arkadaş var, hepsi çevirtmiş, yani değişen birşey yoksa öyle birşey yok abi.
    Polisler çevirdiğinde KKTC ehliyeti istiyor, adaya girdiğin günden itibaren 30 gün TR ehliyetini kullanma hakkın var.TR ehliyetini gösterirsen direk giriş çıkış tarihini çıkartıyorlar. Geçmişsen 30 günü şak ehliyetsiz araç kullanmaktan cezayı yapıştırıyorlar, yaşanmış olaydır Yani bu yüzden öyle bir olay olduğunu sanmıyorum
    bayram abi öğrenci ehliyeti ile kullandıgını söylemişti de...ben de o yüzdne söyledim...
    belki onun kktc ehliyeti var fakat motosiklet ehliyeti yoktur...

bayrambilgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    er-5
    öğrenci ehliyeti var bende motor da sorun yok tek başına gezersin arkaya kimseyi alamazsın yazarlar.arabayıda sürersin ama usta şöför gerekli yanında ehliyetli biri olması lazım kurallar böyle.
    düşe kalka çıktım ben bu yokuşu, asfalt çok kötüydü.

Motosikleti
    Sanırım o usta şoför de ben oluyorum...
    ehliyet sınıfım BDEGHIJ harflerinden ibaret

Alıntı bayrambilgen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    öğrenci ehliyeti var bende motor da sorun yok tek başına gezersin arkaya kimseyi alamazsın yazarlar.arabayıda sürersin ama usta şöför gerekli yanında ehliyetli biri olması lazım kurallar böyle.
    Allah allah bize niye vermediler abi ondan ya Bildiğim kimsede öyle birşey yok

Motosikleti
    er-5
    Alıntı ferhatkars adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sanırım o usta şoför de ben oluyorum...
    ehliyet sınıfım BDEGHIJ harflerinden ibaret
    A' YI ALDA ÖYLE USTA OLURSUN

Motosikleti
    Alıntı bayrambilgen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    A' YI ALDA ÖYLE USTA OLURSUN
    burda en rütbeli benim abi...

arkadaslar kıbrısa 15 gunlugune gelecegım motorumla gırıs cıkıs her sey dahıl ne tutar 200 tl akgunlere vermenın dısında? vergıler ne kadar acaba? Bır de motor babamın ustune de ne yapmam gerekır kendı ustume mı alacagım

Motosikleti
    hafta sonu gezimiz...
    kantara kalesine gittik...
    gene yağmura yakalandık ama herzamanki gibi hazırlıklı idik...
    yağmurda olsa gene de mangalımızı yaktık...
    geri dönüşte de magosada ICE-BOWLING e gittik...
    biraz da top oynadık geldik

Blackeagletr bunu beğendi.

Motosikleti
    er-5
    eee şimdi ne yazacan gittim dünyanın kabuğunu deldim bayram abi baenim yerime eğlendi söz verdiği gibi iki birada benim için içtimi diyecen

Motosikleti
    gündüz kendi yerime sondaj yaptım...
    gece de senin yerine sondaj yaptım abi....

aloavera - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mct 250 - nc700xa
    araba bizim zamanımızda ucuzdu 2001 e kadar yani. 10 yaşa kadar türkiyeye arabayı gümrüksüz geçirebiliyorduk. ancak türkiyedeki büyük araba üreticilerine bu dokundugu için 3 yaşa indirildi. o yüzden cazibesi kalmadı. ancak yinede günrüksüz araba kullanabilirsiniz. o hakkınız var.
    tabiki pasaportunuza ögrenci muacreti yaptırmak kaydı ile.

ayrıca bir kaç kişinin yazdıgı yanlış bilgiyi düzeltmek istiyorum. türkiyeden her hangi bir aracın 6 ayda bir giriş çıkış yapması gerekmiyor. aracınızı kıbrısa getirdiğinizde 6 ay dolmadan gümrüge gidip çıkış yapmadan evragınızı uzatmanız gerekiyor. (bizim zamanımızda lefkoşada ki araç muane istasyonunda) bu işlem yapılıyordu. pek çok arkadasım türkiyeden getirdiği arabayı yıllarca çıkatmadan bu yöntemle kullandı.iyi araştırın derim.

son olarak maliyet düşürmek adına arabanın sigortasını adaya girmeden yapın. yada gemide 1 haftalık sigorta yı en ucuzunu tercih edin. limandan çıktıktan sonra uygun fiyata yaptırabilirsiniz.

hepinize ögrencilik hayatınızda başarılar diliyorum. kazasız ve kavgasız okulunuzu tadını çıkartarak bitirin emin olun ki şu anda orada sıkılıyor olsanız bile yarın o günleri keyif, huzun ve özlemle anacaksınız.

atalays - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Volusia VL 800
    Herkese merhaba,
    Ben de Kıbrısta okuyorum. Burada araba fiyatları ucuz denmesine rağmen, tam tersini görüyorum.. O yüzden ileride Tr'den motor getirmeyi planlıyorum(hem Tr'de de kullanabilirim böylece).
    Keyifli sürüşler...
    Selam, tavsiye ederim.
    http://www.sahibinden.com/ilan/vasit...5999823/detay/
    İlan No 65999823
    www.facebook.com/groups/motordelisi/ grubunda da tavsiye var.
    Boşu boşuna duruyor Suzuki Volusia VL800 ü aldıktan sonra.

Zevkli sürüşler

Motosikleti
    Bu gün nereye gitsek acaba....

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler