Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Bir Rallicinin Anatomisi / Ayşe Şule BİLGİÇ

Motovento
    REKLAM ALANI
    admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Farz edelim ki siz de günün birinde bir motosiklet yarışına katılmaya karar verdiniz.. Nelere ihtiyacınız olduğu konusunda bilginiz var mı? İnanın ilk anda akla gelmeyen o kadar çok ayrıntı var ki, ben burada belli başlılarını sizinle paylaşacağım..

1- Eğer ense olayında belli bir kalınlığa sahip değilseniz, öncelikle çok sıkı, maddi manevi arkanızda olacak bir sponsora ihtiyacınız olacak. Çünkü özellikle uluslararası yarışların masrafları öyle her keseye uygun durumda değil..Şanslıysanız Opet gibi bir sponsor bulup, kendinizi pek özel hissedersiniz. Çünkü Opet bu yarışta bana sadece sponsor olmakla kalmadı, Opet Halkla İlişkiler Müdürü sevgili Tülin Pir yarış boyunca bana ihtiyacım olan tüm anaç tavrı gösterip annemi aratmadı.. Teşekkürler Opet..

2- Yarışın yazılı koşullarına ve parkura uygun, sizi yarı yolda bırakmayacak, üzmeyecek, yormayacak, hırpalamayacak bir motosiklet. Benim motosikletim KTM 5 20 idi. Bu alet arazi için üretilmiş olmasına rağmen özellikle yarışlar düşünülerek üretilmemiş. Böyle bir motosikletle ralliye katılmak isterseniz üzerinde biraz çalışıp, bir takım eklemeler yapmak zorundasınız. Örneğin Kemal Merkit'in bu yarışta kullandığı motosiklet, KTM'in özellikle bu tip ralliler için ürettiği bir model.. Bu motosikletleri KTM'nin Türkiye distürübütörü Kızıltoprak Demaks'tan bulabilirsiniz. Tel: 0216 418 77 50-51

Sponsoru buldunuz, motosikletiniz hazır, şimdi gelelim olmazsa olmaz kıyafetlere. Alttan mı başlasam, üstten mi? Hadi baştan aşağı neler lazım bakalım, bakalım..

3- KASK: Bu kask özellikle arazide, kros ve bu tip yarışlarda kullanılan bir kask. Şekilde görüldüğü üzere vizörü yok. Bu yüzden bir de gözlük kullanmak durumundasınız. Kask AXO marka. AXO Türkiye distürübitörü Maslak Süleyman Memnun: 0212 285 08 88

4- KORUMA: Bu montun içine giyilen, giydiğinizde kendinizi robokop gibi hissettiren, bel, omurga, omuz ve dirsek korumalarına sahip, komplike bir aksesuvar.. Dainese marka her türlü aksesuvarı ve bu robocop korumaları Kızıltoprak Mototaş 0 216 347 13 00'tan bulabilirsiniz.

5-MONT: En kralından bir yarış montunuz olmalı. Çünkü olayın tüm gösterişi, sponsorlarınızın yer aldığı bu cicili bicili montunuzda vücut buluyor. Bakın efendim, benimkine.. Üstünde sponsorların yanı sıra kendi adınız ve kan grubunuz da yazıyor olmalı. Bu montlar tabi ki bu şekilde satılmıyor. Beğendiğiniz normal bir motosiklet montunu kendi çabanızla bu hale getiriyorsunuz. Benim montum Clover markaydı. Clover bir İtalyan markası. Özellikle pek çok markada bayan bedeni bulmakta zorlanıyorsanız, birbirinden güzel modelleri ile Kızıltoprak Mototal'e bir uğrayın derim.Tel: 0 216 347 61 71

6- CAMEL ÇANTA: Bu çantaları, özellikle dağcılıkla vs. uğraşanlar pek iyi bilirler. Uzun soluklu yarışlarda en fazla kaybedilen ve en fazla ihtiyacınız olacak şey doğal olarak su. İşte bu yüzden her yarışmacının arkasında özel bu iş için üretilmiş, içine su ve enerji içeceği koyup, sırta takılan, hortumu yardımıyla yarış sırasında motosiklet kullanırken, durmadan su ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz, çantalardan edinmelisiniz. Selamiçeşme Yeşil Bisiklet; 0216 363 58 36

7- PANTOLON BOT ELDİVEN:

Bu pantolon, bot ve eldivenler de özellikle yarışlar için üretilmiş, normal zamanda çok da gerekmeyen özel korumalara sahip, yarış aksesuvarları. Gerçi bu fotoğrafta gördüğünüz eldiveni ben günlük olarak da kullanıyorum.. Özellikle bot, her ne kadar ilk giydiğinizde yürümeyi bile beceremeseniz de, ayağınızı diz altına kadar tam koruma altına alıyor, bileğinizi de özenle koruyor. AXO bot ve UFO pantolan yine Maslak Süleyman Memnun'da. 0212 285 08 88

8- Tüm bunların dışında en içinize giyeceğiniz termal içlikleri, dizlerinize kadar çıkacak çoraplarınızı da unutmayın..Ayrıca motosikletinizin üzerinde, yarışın içeriğine göre size yol ve yön gösterecek ‘‘road book’’ ve gps edinmelisiniz. Yarışlarda çoğunlukla bu tip cihazlar belli bir ücret karşılığında organizasyondan kiralanıyor.. İşte şimdi nerdeyse her şeyimiz tas tamam. Hadi şimdi yarışa var mısınız?

Ayşe Şule Bilgiç
    ruzgarinkizif650gs@hotmail.com

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Lospichos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SkyTeam (sM)
    ayşe şule bilgiç seni seviyoruzz... :D

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler