Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Suzuki'nin DeLi'si V-Strom / Ayşe Şule Bilgiç

Motovento
    REKLAM ALANI
    admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Evet evet Suzuki V-Strom DL 650'den bahsediyorum... Hatırlar mısınız bilmem ama fuar öncesindeki bir yazımda bu motorun şehir içi testine talip olduğumu yetkililere duyurmuştum.

Şehir içi demiştim çünkü şehir dışına çıkamayacak kadar yoğun bir dönemdi benim için. Bu güne kadar Suzuki'den gık çıkmadı.

Bir ara kendimi, böyle bir şey yazdığım için, hep nefret ettiğim isterik kadınlar gibi bile hissettim. Neyse çok sevdiğim bir arkadaşım motor almaya hele hele de DL 650 ye sulanmaya başlayınca, dayanamadım aradım Suzuki'yi... 'Yahu dedim ne adamlarsınız bir test motorunu çok mu gördünüz bana?' Sevgili Murat 'Haklısın ya çok ayıp ettik, vallaha elimizde test motoru yok ama ne yapıp edip bulcam sana bi tane' dedi ve buldu da... Ben motoru alınca ne mi yaptım?. Ver elini Safranbolu... Ne zamandır görmek istediğim bir yerdi. Şimdi Safranbolu'yu boş verin de siz V-Strom'a kulak verin. Bu deli V-Strom, 650 cc. 72 beygirlik motora sahip ve sadece 190 kilo. Motosiklete yeni başlayanların düştüğü en büyük yanlışlardan biri: 'Nasıl olsa küçük hacimli bi motordan tez vakit sıkılırım, kafadan söyle 650'lik filan alayım' düşüncesidir. Eşşeğe bile binmemiş arkadaşların gidip koca koca motorlarla, kafalarını gözlerini yara yara motosiklet kullanmayı öğrenmelerini ben anlayamıyorum.. Aranızda böyle düşünenler varsa bu 650'lik motorlar arasına bu deliyi kesinlikle koymasın. DL 650 başlangıç motoru olamayacak kadar seri bir karaktere sahip. Yani 650 cc. deyip geçmeyin. 10500 red line var alette. Yani aslında oldukça hırçın ama işin en hoş yanı bunu siz istemediğiniz sürece size hissettirmemesi. Hani bazı motorlar vardır altınızda kıpır kıpır kıpraşır 'bas gaza' diye. Bu öyle değil ama olur da canınız azcık gaz açmak isterse de birden altınızda aslan kesilebiliyor. Unutmadan bu motoru bir büyük motordan önce geçiş motoru olarak almayı düşünenlerin de, o büyük motoru uzunca bir süre unutacaklarına eminim.

Suzuki'nin Bağdat Caddesindeki bayisi Korlas'a motoru teslim almaya gittiğimde ufak tereddütlerim olmakla beraber 1200 gs tecrübemi hatırlayarak rahatladım. V-Strom'u gördüğümde 650'lik bir motora göre pek cüsseli olduğunu düşünerek üzerine oturdum. Deponun olduğu yer benim anatomik yapıma göre biraz iri ve uzun olduğundan öne doğru hafif uzanmam gerekti. Tamam belki de benim kollarım kısadır ne bileyim ya... Aldım motoru ve şehiriçi trafiğine daldım. Bir, bir buçuk saatlik bir yolculuk boyunca Allah sizi inandırsın beni hiç üzmedi. Bırakın üzmeyi rahat edeyim diye sanki elinden geleni yaptı. Yani diyeceğim o ki çok konforlu. Hafif ve seri olduğu için de sürücüsünü hiç yormuyor. Sabahın ilk ışıklarıyla vurdum kendimi Safranbolu yollarına. Uzun yol, trafik içi hiç fark etmedi. Vites oranları, devri, vibrasyonu, akselerasyonu öyle başarılı ki harbiden size sadece yolun tadını çıkarmak kalıyor. Yani bana öyle oldu. V-Strom yalakalığı yapmıyorum, beni bilirsiniz gerçekten sevmesem bu kadar vurgulu bahsetmem. Ben bu aletin karakterini çok sevdim. İstanbul'a döndüğümde Korlas'a motoru teslim etmeye gittim. 'Nasıl buldun?' dedi Bülent. 'Vallaha çok sevdim, bayaa da alışmıştık birbirimize, ya bu bana verdiğiniz satılık motormuş, ben biraz fazla yol yaptım ama kusura bakmayın' 'Olsun canım...' dedi Bülent, sen yapsan yapsan kaç kilometre yapmışsındır ki 2 günde der gibi bir ifadeyle. 'Kaç km yaptın?' '1400' Bülent'in gözleri kocaman oldu... 'Ne 1400 mü? 2600 mü oldu yani motor?' derken 'vay be' diye gülümsedi. Ben bu motoru niye bu kadar sevdim diye düşünmeye başladım bıraktıktan sonra eve dönerken... Çok fazla seri ve hırçın aletler ki bunlar genelde racinglerdir, benim gibi 7-24 motosiklet tepesinde olan bir insan için takdir edersiniz ki gerek oturuş pozisyonu gerek akselerasyonu ile pek yorucu oluyor. Pır pır pır giden aletlerden de bir süre sonra gına geliyor... İşte benim için şu aralar Suzuki V-Strom DL 650 bu ikisinin arasında pırıl pırıl parlıyor...

En iyi motor hangisi?

Kim hatırlamıyorum geçenlerde biri bana 'ya en iyi motor hangisi?' diye sordu. Ona söylediğimi sizle de paylaşmak istiyorum; 'Neye göre en iyi motor?' En iyi şanzımanı olan mı? En vibrasyonsuz olan mı? En fazla sürati yapan mı? En çabuk hızlanan mı? En dağ tepe çıkan mı? Şunda hem fikir olalım 'en iyi motor' diye bir şey yoktur arkadaşlar. Dağ tepe çıkmayı sevenler için en iyi motor başka, şehir içinde ev-iş kullananlar için en iyi motor başkadır. Bu yüzden motor seçerken onun, bunun, şunun ne dediğine bakmayın! Öncelikle almak istediğiniz motordan ne beklediğinize karar verin. Sizin beklentilerinize, karakterinize, kullanım amacınıza göre en iyi motoru kendiniz için siz seçin. Bunun için de hangi motor nasıl bir karakterde, nerelerde avantajlı nerelerde dezavantajlı öğrenmeye çalışın.

İDO motosikletlilere fazla zam yaparak ayıp etti

İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmeciliği ücretlerine yaptığı son zamda hepimize yani tüm motosiklet kullanıcılarına büyük bir ayıp etti. Ne mi bu ayıp? Efendim kendileri otomobillere yüzde 3 zam yaparlarken, biz gariban motorculara karayollarının yaptıkları yetmiyormuş gibi yüzde 20 zam yaptı. Tabii biz ne yaptık? Onları mail bombardımanına tuttuk ve şöyle bir cevap aldık. 'İlk yapacağımız genel kurul toplantısında isteğiniz doğrultusunda yapılan zamlar tekrar görüşülecektir.' Hadi bakalım..Heyecanla bu toplantıdan çıkacak sonucu bekliyorum. Geri adım atarlarsa saygıyla eğilip şapka çıkarmaya da hazırım...

Motosiklet eğitim kitabı

Motorcycle Roadcraft diye yabancı bir motosiklet eğitim kitabı vardır. Bilenler bilir. Müjdeler olsun ki bu kitap OMM'nin çabaları ve Honda'nın desteğiyle artık Türkçe. Bu kitap şu anda Türkiye'deki ilk ve tek Türkçe motosiklet eğitim kitabı. Adı da: Motosiklet Yol Sanatı. 'Nerden bulcaz bu kitabı?' diyenler için hemen bildiriyorum. Kitap, kitabevi ve motosiklet mağazalarında, pek yakında satışa sunulacak. 'Ay ben bekleyemem..' derseniz ve İstanbul'da ikamet etmekteyseniz posta yoluyla bu kitaba sahip olabilirsiniz. Nasıl mı? A. Ömer Köker Garanti Bankası Bebek Şubesi 211-6693481 no'lu hesaba 15 milyon lira+2 milyon lira kargo ücretini yatırıp omer.koker@ommriders.org adresine de adresinizi içeren bir e-posta gönderiyorsunuz, kitap kapınıza geliyor. Daha çok bilgi www.ommriders.org'da.

Ayşe Şule Bilgiç
    ruzgarinkizif650gs@hotmail.com

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    motokurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    suzuki V stron dl1000 .HONDA CBR 250 R-SENATÖR 150

selam

dl 650 yi çok güzel anlatmışsınız yorumunuza kesinlikle katılıyorum

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Alıntı motokurt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dl 650 yi çok güzel anlatmışsınız yorumunuza kesinlikle katılıyorum
    Hacı dayı hoşgeldin foruma... 2005 konusunu muhtemelen gogıldan buldun ve cortlattın...v strom ölmez endurocu bölünmez...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

motokurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    suzuki V stron dl1000 .HONDA CBR 250 R-SENATÖR 150
    sevgili mete_han , hoş bulduk anladığım kadarıyla formların en vefalı üyelerindensin inşallah bundan sonra sık sık görüşürüz

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Alıntı motokurt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sevgili mete_han , hoş bulduk anladığım kadarıyla formların en vefalı üyelerindensin inşallah bundan sonra sık sık görüşürüz
    senin kıdemli motorcu geçmişinin yanında bizim üyeliğimiz hava civa...

anlat bakam nası düştün buralara abi...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

sgurdal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 500
    2005 yılında yazılmış böylesi güzel bir yazıyada hiç bir yorum yapılmaması çok ilginç.

Motosikleti
    suzuki v-strom DL650
    2005 yılında üye olduğum sitenizi bu kadar zamandan sonra ilk kez tekrar ziyaret ediyorum.İşin doğrusu bu benim hatam.
    Bende Suzuki DL 650 kullanıcısıyım.2007 yılından beri kullanıyorum.
    Birçok kez uzun gezilere çıkmama rağmen inanmayacaksınız ama henüz bir başka motorcu arkadaşla birlikte tur yapma fırsatım olmadı.
    Fethiye Ölüdenizde yaşıyorum ve bu taraflarda düzenlenecek gezi ve organizasyonlara dahil olmak (artık bundan sonra) istiyorum.

K o r @ y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ATOM KARINCA
    Hayallerimdeki motosiklet.. bu motosikleti ileri ki zamanlarda almak istiyorum..Sanıyorum ondan sonra üstüne gül koklamam Beni bu dünyadan emekli eder

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler