PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ya bu cc olayı nediir? :)

deanvefikizgi
14 Eylül 2004, 03:45
Ciddi soruyorum.yani bu cc gücü nedemektir.kaç kilometrelik hızı temsil eder? özellikle mesela 70 cc,125 cc,250 cc ne kadar hız yapan araçlar oluyor?ve mesela iki kişiyi rahat taşıyabilmesi için bir motorun gücü ne olmalıdır? :) teşekkür ederim cahilliğimi affedin daha çooook yeniyim :)

Erhan Erdil
14 Eylül 2004, 10:35
CC aracın silindir hacmi demek hiçbir zaman hızı temsil etmez. Silindirin hacmi cc yani, santilitre (santimetreküp) olarak belirtilir. Bir motorun silindir hacmi 1.6 litre denildiğinde aslında bu yuvarlak bir rakamdır. Gerçek rakam 1598 cc ya da 1580 cc olabilir. Örneğin 4 silindirli bir motorda dört silindirin hacimleri toplamını gösterir. Silindirin taban alanı ile strokunun, yani bir silindirin taban alanı ile yüksekliğinin çarpılmasıyla bulunur. Daha fazla tork elde etmek ya da daha yüksek devirli yapmak gibi amaçlarla hacim aynı kalarak, motordaki silindirin çapı ve stroku daha büyük ya da daha küçük yapılmaktadır.

deanvefikizgi
14 Eylül 2004, 23:35
Teşekkür ederim.peki bu motor teknik bilgilerinde motorun hızı diye bişey genelde yok?bunu bize ne,hangi ip ucuyla belirtiyor? :)

batucan
14 Eylül 2004, 23:51
beygir

safrane
17 Eylül 2004, 23:56
motorun hızı dediğin devir sayısı olabilir mi, bazı yerlerde öyle yazar çünkü, 2000rpm filan diye yazar

Mjolminator
18 Eylül 2004, 13:52
Motorlarda piston denilen şeyler bulunur. Bazı motorlarda 1 tane vardır, bazılarında 1 den fazla vardır. Bunlara Tek silindir, çift silindir, üç silindir zart zurt derler. Bu pistonlar silindir şeklindedir. Motor çalışırken belli oranda benzin ile hava karışımı pistonlara dolar, daha sonra sıkıştırılıp ateşlenir ve motor hareket eder. Örneğin 330cc lik bir motorun pistonu bir kutu kola büyüklüğündedir (330 minilitre). CC ne kadar büyük olursa motor o kadar güçlü olur :) Benzin sarfiyatı da fazla olur. Mesela bir minibüs 2500CC dir. Ama 100CC lik bir motosiklet ile bir minibüsü geçebilirsiniz ;)

barloponty
19 Eylül 2004, 01:23
Motorlarda piston denilen şeyler bulunur. Bazı motorlarda 1 tane vardır, bazılarında 1 den fazla vardır. Bunlara Tek silindir, çift silindir, üç silindir zart zurt derler. Bu pistonlar silindir şeklindedir. Motor çalışırken belli oranda benzin ile hava karışımı pistonlara dolar, daha sonra sıkıştırılıp ateşlenir ve motor hareket eder. Örneğin 330cc lik bir motorun pistonu bir kutu kola büyüklüğündedir (330 minilitre). CC ne kadar büyük olursa motor o kadar güçlü olur :) Benzin sarfiyatı da fazla olur. Mesela bir minibüs 2500CC dir. Ama 100CC lik bir motosiklet ile bir minibüsü geçebilirsiniz ;)işte tom açıklaması bu
motor devir sayısıyla hızın bir bağlantısı yok o motorum dakikada çevirdiği devirdir otomobillerde 7000 dd(devir/dakika) racing motorlarda 17 18 bin dd devrin hızla alakası olmaması şudur 1. viteste 17 bin devir çevirsen de hızın düşüktür (dememeyin sakın) .

Mjolminator
21 Eylül 2004, 22:54
beygir

Beygir değildir :) Alakası yoktur.

batucan
21 Eylül 2004, 23:01
Teşekkür ederim.peki bu motor teknik bilgilerinde motorun hızı diye bişey genelde yok?bunu bize ne,hangi ip ucuyla belirtiyor? :)
ben bu soruya beygir demiştim

FreeWind
28 Eylül 2004, 04:49
Motorlarda piston denilen şeyler bulunur. Bazı motorlarda 1 tane vardır, bazılarında 1 den fazla vardır. Bunlara Tek silindir, çift silindir, üç silindir zart zurt derler. Bu pistonlar silindir şeklindedir. Motor çalışırken belli oranda benzin ile hava karışımı pistonlara dolar, daha sonra sıkıştırılıp ateşlenir ve motor hareket eder. Örneğin 330cc lik bir motorun pistonu bir kutu kola büyüklüğündedir (330 minilitre). CC ne kadar büyük olursa motor o kadar güçlü olur :) Benzin sarfiyatı da fazla olur. Mesela bir minibüs 2500CC dir. Ama 100CC lik bir motosiklet ile bir minibüsü geçebilirsiniz ;)
yeni ehliyet aldığı nası da belli :mrgreen:

deanvefikizgi
30 Eylül 2004, 02:23
iyi o almış daha alamayanlar var? :) (bkz. Ben )

Sparrow
17 Ekim 2004, 11:44
aha hakkaten bende iyi biliyorum bu konuları bakalım seneye ne kadar bilgi kalacak:)

Oytun
20 Ekim 2004, 00:49
Eh ben Makina teknikeri olaraktan bu tip şeylere zaten meraklıydım. Yukarıda gayet güzel açıklamışlar.