PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : motosiklet alarmı bağlantı şeması

semih39
06 Aralık 2011, 15:13
arkadaşlar bende şu modelden alarm var http://www.webdenal.com/modacar-cyclone-iso-9001-full-motorsiklet-alarmi-3_58780.html

ben bunu motora bağlamak istiyorum ama bana uzaktan çalıştırma falan lazım değil bağlantı şemasının fotosunu çektım hangılerını bağlamam lazım bı yardımcı olursanız sevınırım.

http://img390.yukle.tc/thumbs/5117IMG_20111206_130519.jpg (http://img390.yukle.tc/image.php?id=5117IMG_20111206_130519.jpg)

Arjantinli69
06 Aralık 2011, 16:24
Kırmızı kabloyu kontakla ugraşmayın akünün pozitif (+) ucuna bağlayın,siyah kabloyu akünün (-)ucuna bağlayın.Sarı kablonun birisi sol sinyalin (+)ucuna diğerini diğer sinyalin(+)ucuna bağlayın.Beyaz ve kahverengi kabloyu alarm sireninin uclarına bağlayın.kalan diğer siyah kabloyu akünün (-)ucuna bağlayın.diger boşta kalan kabloları birbirine temas etmemesine dikkat edip bir deneyin alarmı düzgün çalışıyormu. istege bağlı olarak kontaga bağlı yapabilirsiniz.normalde bağlantı şeması gayet açıklayıcı aslında kolay gelsin.

semih39
06 Aralık 2011, 16:57
digerlerini anladim benim kafadaki soru isareti kontaga baglanmasi kontaga bagladigmda ne gibi bi yarari olcak bana ve hangilerini kontaga baglamam lazim. bnim motorda kontaktan 4 kablo cikiyor bi sokete gidiyor o kablolarda kirmizi,siyah,yesil,siyahbeyaz, renkteler.alarm devredeyken kontagi actigimda alarmi kapamadiysam otmeye mi baslicak avantaji oysa onuda baglamaya calisayim.bide bu alarmda darbe sensoru nerde acaba ayriyetten bi darbe sensoru yok dimi ?

Slayerrr
06 Aralık 2011, 17:30
digerlerini anladim benim kafadaki soru isareti kontaga baglanmasi kontaga bagladigmda ne gibi bi yarari olcak bana ve hangilerini kontaga baglamam lazim. bnim motorda kontaktan 4 kablo cikiyor bi sokete gidiyor o kablolarda kirmizi,siyah,yesil,siyahbeyaz, renkteler.alarm devredeyken kontagi actigimda alarmi kapamadiysam otmeye mi baslicak avantaji oysa onuda baglamaya calisayim.bide bu alarmda darbe sensoru nerde acaba ayriyetten bi darbe sensoru yok dimi ?

Kontağa bağlarsan, alarm devredeyken kontağı açarsan ya da düz kontak yapmaya çalışırsan alarm çalar. Yani iyi bir şey. Bağlamak için de kontağın oradan bağlantı yapmak zorunda değilsin. Alarmın turuncu kablosunu kontağı açtığında sürekli elektrik gelen bir kabloya bağlaman yeter. Motorunda ki bu kablo da muhtemelen turuncu renklidir. Ben sinyal flaşörünün kablosuna bağlamıştım. Alarmın darbe sensörü de alarm kutusunun içinde. Büyük ihtimalle hassasiyeti kumdayla ayarlanıyordur. Kullanım kılavuzunda yazar.

adanalı
06 Aralık 2011, 17:33
faydalı bilgiler,yazanlara teşekkürler.

semih39
06 Aralık 2011, 17:41
Kontağa bağlarsan, alarm devredeyken kontağı açarsan ya da düz kontak yapmaya çalışırsan alarm çalar. Yani iyi bir şey. Bağlamak için de kontağın oradan bağlantı yapmak zorunda değilsin. Alarmın turuncu kablosunu kontağı açtığında sürekli elektrik gelen bir kabloya bağlaman yeter. Motorunda ki bu kablo da muhtemelen turuncu renklidir. Ben sinyal flaşörünün kablosuna bağlamıştım. Alarmın darbe sensörü de alarm kutusunun içinde. Büyük ihtimalle hassasiyeti kumdayla ayarlanıyordur. Kullanım kılavuzunda yazar.
alarmdaki turuncu kabloyumu tek kontağı actıgımda gelen elektriğe bağlıcam? ama benım kontaktan gelen 4 kablonun renklerı: kırmızı,sıyah,yeşil,siyahbeyaz olarak geliyorum siyahla kırmızı akuden gelen elektrik için galiba diğer 2 renkten biri galiba ama deneyerek bulcaz yada kabloları ölçücez kontağı actıgımızda hangısıne elektrik geliyorsa.pekı başka bi kablo bağlamam gerekir mi?şemadaki kabloları gri renkle pembeyi onlarda kontakla ilgili herhalde.

Slayerrr
06 Aralık 2011, 19:44
Evet alarmdaki turuncu kabloyu kontağı açtığında elektrik gelen bir kabloya bağlayacaksın. Elektrik gelen kabloyu kontaktan almak zorunda değilsin. Ölçerek bulabilirsin ama mesela fren müşürü, sinyal flaşörü ve korna kablosuna kontağı açtığında elektrik gelir.

semih39
06 Aralık 2011, 20:19
Evet alarmdaki turuncu kabloyu kontağı açtığında elektrik gelen bir kabloya bağlayacaksın. Elektrik gelen kabloyu kontaktan almak zorunda değilsin. Ölçerek bulabilirsin ama mesela fren müşürü, sinyal flaşörü ve korna kablosuna kontağı açtığında elektrik gelir.
sinyal flaşörü nerde olur pekı motorda bulamadım ya :S

Slayerrr
07 Aralık 2011, 02:15
sinyal flaşörü nerde olur pekı motorda bulamadım ya :S

Senin motorunda nerde olduğunu bilmiyorum. Genelde akü civarında olur ama scooterlarda göstergenin altına bile koyuyorlar. Ben kolay olması için flaşör dedim, kontaktan, motoru stop eden kırmızı düğmeden, hatta fren müşürünün kablosundan bile alabilirsin. Önemli olan kontağı açtığında elektrik gelen, kapattığında elektrik kesilen bir kablo olması. Zaten bir tane hat vardır, bu dediğim parçalar buna bağlanır.

semih39
07 Aralık 2011, 14:50
Senin motorunda nerde olduğunu bilmiyorum. Genelde akü civarında olur ama scooterlarda göstergenin altına bile koyuyorlar. Ben kolay olması için flaşör dedim, kontaktan, motoru stop eden kırmızı düğmeden, hatta fren müşürünün kablosundan bile alabilirsin. Önemli olan kontağı açtığında elektrik gelen, kapattığında elektrik kesilen bir kablo olması. Zaten bir tane hat vardır, bu dediğim parçalar buna bağlanır.
halletım kontaktan aldım sınyallerı falanda hallettım guzelce cektım koltuğun altına kabloları akunun yanına koyucam alarm beynini bi tek bağlantıları kaldı test ettım calısıyor guzel.yanlız kabloyu bıraz ince kablodan cektım sorun yaratırmı acaba ?

Slayerrr
07 Aralık 2011, 15:02
halletım kontaktan aldım sınyallerı falanda hallettım guzelce cektım koltuğun altına kabloları akunun yanına koyucam alarm beynini bi tek bağlantıları kaldı test ettım calısıyor guzel.yanlız kabloyu bıraz ince kablodan cektım sorun yaratırmı acaba ?

Eğer uzaktan çalıştırma kullanmayacaksan kablonun kalınlığı fark etmez, çalışıyorsa sorun yok.