PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yine Bi Alım-Satım Sorunu..

ProkaryoT
01 Kasım 2010, 15:30
S.a arkadaşlar ben bi motor aldım 200tl sini verdim fakat 1hafta kullandım motoru beğenmedim geri vermek istedim..motorun ruhsatı bende ama başkası adına kayıtlı yani.yani şöyle diyeyim..motor ahmetin üstüne ahmet, mehmete satıyor mehmet üstüne almamışş bende mehmetten alıyorum motoru bende daha üstüme almadım..mehmet motoru bağlatıcam diyor geri almak istemıyor..ruhsat ile motor bende, dedimki 200tl yi ver motorunu geri al..motoru ben 750ye almıştım..200kapora vermiştim..bu durumda bi sorun oluşurmu..bu arada ruhsat sahibinle ben tanışmıştım motoru kendi üstünden çıkarmak istiyor zaten

volkanix
01 Kasım 2010, 15:46
ama kendiniz itiraf ediyorsunuz
200 kapora verdim diyorsunuz
kapora nedir piyasadaki tabirle?
bunun için konu açmaya gerek yok bence ben satıcı olsam 200tl'yi geri vermem
motoru da isterim tabi
tabi sözlü de olsa sözleşmenin başında ben 1 haftalık bir deneme sürüşü yapcam razı mısın diye sorduysanız iş başka ancak kapora yine de illa satılacak kiralanacak diye değil bir ön teklif de değildir aslında bir garanti de değildir
neyse daha tecrübeli arkadaşlar daha bilgili yorumlar yazacaktır
saygılar

takendy
01 Kasım 2010, 15:47
200,00 TL lik bin sonra sarı çizmeli Mehmet ağanın motorunu geri ver :P

mehmet cihan
01 Kasım 2010, 15:50
S.a arkadaşlar ben bi motor aldım 200tl sini verdim fakat 1hafta kullandım motoru beğenmedim geri vermek istedim..motorun ruhsatı bende ama başkası adına kayıtlı yani.yani şöyle diyeyim..motor ahmetin üstüne ahmet, mehmete satıyor mehmet üstüne almamışş bende mehmetten alıyorum motoru bende daha üstüme almadım..mehmet motoru bağlatıcam diyor geri almak istemıyor..ruhsat ile motor bende, dedimki 200tl yi ver motorunu geri al..motoru ben 750ye almıştım..200kapora vermiştim..bu durumda bi sorun oluşurmu..bu arada ruhsat sahibinle ben tanışmıştım motoru kendi üstünden çıkarmak istiyor zaten

Ahmetle Mehmet arasından noter satışı varmı? Yok ise motor hala Ahmetindir. Mehmet bir noter satış belgesi olmadan hiç bir şeyi bağlayamaz. Kötüsü eğer siz Ahmeti tanımıyorsanız bir gün Ahmet çıkar motorunu ister sizden.

Diğer taraftan bir motor bir hafta kullanılıpta beğenmedim deyip geri verilmez yani aranızda sözlü yada yazılı bir anlaşma varsa başka. Bence Mehmet geri almamakta haklı.

ProkaryoT
01 Kasım 2010, 15:55
Ahmetle Mehmet arasından noter satışı varmı? Yok ise motor hala Ahmetindir. Mehmet bir noter satış belgesi olmadan hiç bir şeyi bağlayamaz. Kötüsü eğer siz Ahmeti tanımıyorsanız bir gün Ahmet çıkar motorunu ister sizden.

Diğer taraftan bir motor bir hafta kullanılıpta beğenmedim deyip geri verilmez yani aranızda sözlü yada yazılı bir anlaşma varsa başka. Bence Mehmet geri almamakta haklı.
bide şöyle bi durum var ben motordan pek anlamıyorum o an bi arkadaşa götürdüm bak şuna dedim işi vardı akşama bakarız deyince çocukta akşama ben yokum dedi.sordum motor temiz çekişi fln iyi dedi yani motoru aslında o kadar iyi değil övdü çok ee sonra ben çekişini fln beğenmedim.bana güzelce motorun durumunu yapılması gereken masraflarını söyleseydi..motor hala ahmetin üstüne..yani şöyle farzet senin üstüne bi motor var..bugün bi arkadaşına verdin ondan aldın ona verdin..bende diyomki parayı ver motoru al..bide şu var ben ondan 50tl almıcam senden dedim bir hafta kullandım motorunu dedim.

mehmet cihan
01 Kasım 2010, 16:03
bide şöyle bi durum var ben motordan pek anlamıyorum o an bi arkadaşa götürdüm bak şuna dedim işi vardı akşama bakarız deyince çocukta akşama ben yokum dedi.sordum motor temiz çekişi fln iyi dedi yani motoru aslında o kadar iyi değil övdü çok ee sonra ben çekişini fln beğenmedim.bana güzelce motorun durumunu yapılması gereken masraflarını söyleseydi..motor hala ahmetin üstüne..yani şöyle farzet senin üstüne bi motor var..bugün bi arkadaşına verdin ondan aldın ona verdin..bende diyomki parayı ver motoru al..bide şu var ben ondan 50tl almıcam senden dedim bir hafta kullandım motorunu dedim.

Anladım, en iyisi işi tatlılıkla halletmek bu durumda. Yinede bir hafta uzun zaman yani keşke o kadar zaman geçirmeseydiniz. 50 yada iki kişinin anlaştığı bir başka rakamda el sıkışın derim.

kazurat
01 Kasım 2010, 16:45
Kaporo olayında olayın mantığı diğer arkadaştan yana malsef. Teknik bir sorun neticesinde motoru iade etmiyorsan bu kayıbı göze alman lazım yada bin binebilidğin kadar. Keşke bukadar yüksek kaporo vermeseydin. KAporonun hakkı 40 50 tl dir.

Birden çok el değiştiren araçlarda işler okadar basit değil malesef. BEn motoru sattım ama ruhsatını devretmedim mesela. Motor 5 el değiştirdi. Bende çalındı ihbarını yapıp motorumu geri almak istesem( en kaba senaryo)...

Güvenlik kuvveti adamın kapıya dayansa ve adam hayır bu benim motorum dese
- Motor (araç) yedi emine çekilir.
-Tarafların ifadesi alınır
- Olay mahkemeye intikal ettirilir.
- Mahkeme nekadar sürer bilinmez.
- Mahkeme haklı haksız ayrımına göre sonuca varır
- Mahkeme sonucuna göre masraflar kaybedene yüklenir.
- yedi emin ve otopark ücreti zaten katlanır kazansanılsada o masraflar ödenemeyeceğinden motor alınamaz

Yansi süreç çok ağır ve meşakkatli...

Dikkatli olmanı tavsiye ederim...
İyi niyet ve tatlı dili tavsiye ederim :) Geçmiş olsun şimdiden..

boyraz
01 Kasım 2010, 16:46
Ruhsat sahibini tanıyorum ve üstünden çıkarmak istiyor diyorsun. Git noterden 50 tl masrafla satışını üstüne al. Sonra Mehmet seni arasın 550 TL fark için :)

Şaka bir tarafa, madem aldıktan sonra vazgeçtin kaporan yanar. Gidip motoru Mehmet'e teslim edip, 200 lirayı da helal et.

Fr.Sante
01 Kasım 2010, 16:54
Kapora ne demek biliyor musunuz? :)

mücahit_89
01 Kasım 2010, 17:06
burda yeni bi satış sorunu oluşmamışki bende yeni sistemle alakalı sorun sandım,bu sorunu kendinizi oluşturmuşsunuz kapora zaten geri verilmez ve o motoru sana hangi akılla vermiş nasıl güvenmiş sen ona nasıl güvendin böyle motor satışı olurmu asıl sorun bunlar bence...eğer motor sorunlu ise ben olsam geri veririm ve bidaha böyle bi alışveriş yapmam ama sorunsuz ise geri kalan parasını veriri üstüme alırdım sonra kendim satardım he ben uğraşmak istemiyorum dersen ver motoru kapora zaten geri alınmaz bunuda unutma...

omercem
01 Kasım 2010, 17:28
Öncelikle gayrimenkul (ev arsa vb) satışlarında tapu dairesi dışında satışlar ve motorlu araçlarda noter dışında yapılan satışlar geçersiz olup, bir sorun çıktığında ancak alacak davası gibi bir dava açılabilir.

Bağlatma olayı hikaye olup savcılar bu konuda takipsizlik vermekte üstelikte şikayette bulunana yalan beyan ile idari makamı meşgul etme vb. iftira vb. sebeplerle soruşturma açılabilmektedir.

Anlaşarak çözmeye çalışın bu konunun adli/idari çözümü çok zordur.

Fr.Sante
01 Kasım 2010, 17:54
burda yeni bi satış sorunu oluşmamışki bende yeni sistemle alakalı sorun sandım

Karışmak gibi olmasın ancak başlıktan öyle sandıysanız yanlış okudunuz sanırım yine yazıyor :)

Sinan Er
01 Kasım 2010, 18:55
Çok kısa özetlemek lazım. 200 tl yanar Satıcı haklı. Motoru iade etmek zorundasın cunku ruhsatta kimin adı yazıyorsa mal sahibi odur güzellikle vermezsen motoru zorla alırlar ve suclu duruma dusersın. Aldım begenmedım muhabbeti bu tur alışverışlerde olmaz. Sıfır araç bıle alsan kanunen olmuyor. Kalan parayı ode begenmedıysen 50-100 eksıgıne sat olsun bıtsın.

jack hammer
01 Kasım 2010, 19:50
1. yol : motorun satışını sahibinden al daha sonra motorun sorunlarını hallet kalan 550 tl lik hesaptan düş aldıgın kişiyide magdur etme.

2. yol : motoru iade et verdigin kaporanın yarısını geri iste.

her halukarda helalleş malum iki teker bu. iş zıtlaşırsa zararlı sen çıkarsın. benden söylemesi.

serimotorcu
02 Kasım 2010, 00:38
Arkadaşlar hazır konu açılmışken bir soru da ben sormak istiyorum.Yeni topic açmaya gerek yok.

Benim şuan aldıgım bir motor var ama üstüme almadım.Ruhsat sahibiyle anlaştık yakın zamanda üstüme alacagım. Şuan işleri var çünkü kendisinin.
Diyelim ki bir çevirmede ruhsatı gösterdim ama benim üzerime degil.Diger bütün evraklar tam. Bir sorun oluşur mu ?

motorhocası
02 Kasım 2010, 00:43
Kanunen 1 ay içinde(15 gün de olabilir karıştırdım) ruhsatı kendi adına çıkarman gerekiyor.

kashmar54
02 Kasım 2010, 01:12
Arkadaşlar hazır konu açılmışken bir soru da ben sormak istiyorum.Yeni topic açmaya gerek yok.

Benim şuan aldıgım bir motor var ama üstüme almadım.Ruhsat sahibiyle anlaştık yakın zamanda üstüme alacagım. Şuan işleri var çünkü kendisinin.
Diyelim ki bir çevirmede ruhsatı gösterdim ama benim üzerime degil.Diger bütün evraklar tam. Bir sorun oluşur mu ?

muayene sigorta tamamsa kimin üzerine olursa olsun bişe olmaz.
polisin ruhsat sahibine bakmaz sigorta ve muayeneye bakıyo.

öteki arkadaşın konusuna gelelim.motora bakıp tamam ben bunu alacam deyip ayırtıp kapora versen ve ertesi gün almaya gittiğinde vaz geçsen
kaporanı geri alırsın.sen motoru alıp 1 hafta binmişsin.
senin verdiğin kapora değil ilk taksittir olsa olsa.
motoru ver 100 tlni al.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 02:12 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 02:09 ----------

Kanunen 1 ay içinde(15 gün de olabilir karıştırdım) ruhsatı kendi adına çıkarman gerekiyor.

noter satışı alırsan 1 ay içinde üzerine alman lazım. almasanda her ay faiz biner o kadar.

ben şöförlük yapıyom aracın muyene sigorta tam ama mal sahibinin üzerine.
polis bana diyebilirmiki senin üzerine değil kardeşim nasıl binersin.??:bounce:
ruhsat sende olsun eksik olmasın isterse amut şubattanegezer'in üzerine olsun

motorhocası
02 Kasım 2010, 01:16
noter satışı alırsan 1 ay içinde üzerine alman lazım. almasanda her ay faiz biner o kadar.

ben şöförlük yapıyom aracın muyene sigorta tam ama mal sahibinin üzerine.
polis bana diyebilirmiki senin üzerine değil kardeşim nasıl binersin.??:bounce:
ruhsat sende olsun eksik olmasın isterse amut şubattanegezer'in üzerine olsun

Eyvallah iyi birşeymiş motor al-sat işi kolaylaşır. Faizi de muayene gecikme faizi kadar birşeydir.

ProkaryoT
02 Kasım 2010, 01:29
ruhsat,sigorta kağıtları vb hepsi bende..arkadaşlar birde ben güvendim motoru arkadaşa göstercektim elim elvermedi yani motoru bana çok övdü ama dediği gibi çıkmadı

babaçi
02 Kasım 2010, 12:16
ruhsat,sigorta kağıtları vb hepsi bende..arkadaşlar birde ben güvendim motoru arkadaşa göstercektim elim elvermedi yani motoru bana çok övdü ama dediği gibi çıkmadı

verdiğiniz para kapora'mı yoksa peşinat'mı net değil.

kapora verildikten sonra anlaşma bozulursa para iadesi olmaz bu işin geneli böyledir.ha bazı kişiler verir o insanın yapısına bağlıdır.

diyelimki sizin yerinizdeyim ve 200 peşinatla çok övülen motoru aldım ve bir sürü masrafı çıktı.

gider ruhsat sahibinden devr alırım,alacaklı olan kişi neyi nasıl bağlatacak ondan sonra merak ediyorum:)

ProkaryoT
02 Kasım 2010, 15:09
peki ruhsat ve sigorta kağıtlarının bende olması bana ne gibi bi avantaj sağlar arkadaşlar ?

kurubuz
02 Kasım 2010, 15:16
Dallas senaryosu gibi satış olmuş. Kimin eli kimin motorunda belli değil.

babaçi
02 Kasım 2010, 17:12
peki ruhsat ve sigorta kağıtlarının bende olması bana ne gibi bi avantaj sağlar arkadaşlar ?

resmi olarak hiç bir fayda sağlamaz,sadece sorunsuz bir şekilde binebilirsin.

çalıntı ihbarı yapamazlar,yaparlar ve sende motoru devirsiz olarak satın aldığını beyan edersen, karşı taraf adli makamları yanıltmaktan ceza alır.

ProkaryoT
02 Kasım 2010, 18:02
resmi olarak hiç bir fayda sağlamaz,sadece sorunsuz bir şekilde binebilirsin.

çalıntı ihbarı yapamazlar,yaparlar ve sende motoru devirsiz olarak satın aldığını beyan edersen, karşı taraf adli makamları yanıltmaktan ceza alır.
peki ruhsat bende iken ruhsat sahibi motoru başkasının üstüne verebilirmi satışını noter olayı yani

Wilusa
02 Kasım 2010, 18:08
Noter satışı yapabilmek için ruhsatlar lazım, ruhsat elinde olmadan noter satışı yapılamıyor ve ayrıca motorun vergi ve trafik borcunun da olmaması lazım.
Motoru almadan önce görüp inceleyip denemen lazımdı. Motoru almayı kabul edip, kaporasını da verdikten bir hafta sonra ben vazgeçtim dersen kaporan yanar.
Etik olan ise, motoru aldığın kişiye geri kalan parayı verip ruhsat sahibinden de motorun noter satışını almaktır. Ya da motor içine sinmediyse motoru aldığın kişiye geri vermektir. Onlar arasında halletsin noter satışını.

ProkaryoT
02 Kasım 2010, 18:13
https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/index.jsp?page=IVD_HSP_MTV
bu sayfadan sorguladım cezası bulunmamaktadır diyo ama muayene yapılmamış galiba o burda gözükürmü bilmem.ya ben zaten ona dedim motorunu 1hafta kullandığım için 50tl almıcam senden diye.

Wilusa
02 Kasım 2010, 18:29
Muayene süresi ruhsatta yazar, ruhsatlar sendeyse görebilirsin. Muayene nin yapılmamış olması noter satışını engellemez.
Artık 1 hafta kullanmanın bedeli 50 lira mı olur 200 lira mı olur onu aranızda konuşacaksınız. Bence 50 liraya razı olur çünkü motor onun üzerine değil. Yok kardeşim ben 200 lirayı sende bırakmam gider ruhsat sahibinden motoru üzerime alırım desen işler karışır. Valla iki ucu boklu değnek olmuş.

babaçi
02 Kasım 2010, 19:08
peki ruhsat bende iken ruhsat sahibi motoru başkasının üstüne verebilirmi satışını noter olayı yani

yazmaya değer görmediğimden cevabımı silmiş bulunmaktayım

gereksiz bir konu

hondam
02 Kasım 2010, 19:27
Arkadasım senın kaporan yanar, adamın motosıkletını gıt gerı ver veya kalan parayı ode motora bın. Hem nasıl verdıkı sana motorunun parasının tamamını almadan onuda anlams degılım.
Sen 1 hafta bın sonra ben begenmedım de, olmaz her yonden yanlıs zaten hepı topu 750 tl ver 550 daha bın kardesım.
Madem o kadar kotuydu motosıklet bır haftadır motosıklete neden bındın ?

jack hammer
02 Kasım 2010, 20:00
orta yolu bulun 100 lira versin ver motoru. ne şiş yansın ne kebap. sonuçta istedigin gibi çıkmadı gibi bir durum söz konusu olmaz. eger herkes böyle yapsa neler olur neler. adam araba alıyor binlerce lira ödeyerek sonra bi şekilde bozuluyor bu adam aldıgı kişiye iademi edecek.

birde şu var diyelim ki sen paranın tamamını ödedin öyle teslim aldın o zamanda iade edebilirmiydin. igneyi kendimide çuvaldızı başkasına batırmak gerekir. al yüz liranı ver motoru. o adamda 650 ye başkasına satar. olan senin 100 liraya olur ama tecrübe satın almış olduguna sayarsın.

ProkaryoT
03 Kasım 2010, 11:01
Arkadasım senın kaporan yanar, adamın motosıkletını gıt gerı ver veya kalan parayı ode motora bın. Hem nasıl verdıkı sana motorunun parasının tamamını almadan onuda anlams degılım.
Sen 1 hafta bın sonra ben begenmedım de, olmaz her yonden yanlıs zaten hepı topu 750 tl ver 550 daha bın kardesım.
Madem o kadar kotuydu motosıklet bır haftadır motosıklete neden bındın ?

e 3 5 günde anca çözdüm motoru hep tepesinde değilimki..neyse ama ben şimdi parayı vermeden motoru geri vermıcem 200liraya motor koşturmuş olurum.

myhammer
03 Kasım 2010, 11:48
ya kalan parayı ver yada 200 ze soguk su iç :D yukarda sormussun bi baskasının üzerine noter satısı yaparmı dıye yapar :) ruhsat sende olsada gider yeni ruhsat cıkarırı kaybettım der :) senver geri kalanı al üzerine sora send ebirini bulur öve ööve anlatır satarsın motoru olur biter :)

M0D!F!Y3C!
03 Kasım 2010, 12:34
dikkatli ol kardeş

serimotorcu
03 Kasım 2010, 13:05
muayene sigorta tamamsa kimin üzerine olursa olsun bişe olmaz.
polisin ruhsat sahibine bakmaz sigorta ve muayeneye bakıyo.

Sağolasın :) :cat: