Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Yine Bi Alım-Satım Sorunu..

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    RS 151
    S.a arkadaşlar ben bi motor aldım 200tl sini verdim fakat 1hafta kullandım motoru beğenmedim geri vermek istedim..motorun ruhsatı bende ama başkası adına kayıtlı yani.yani şöyle diyeyim..motor ahmetin üstüne ahmet, mehmete satıyor mehmet üstüne almamışş bende mehmetten alıyorum motoru bende daha üstüme almadım..mehmet motoru bağlatıcam diyor geri almak istemıyor..ruhsat ile motor bende, dedimki 200tl yi ver motorunu geri al..motoru ben 750ye almıştım..200kapora vermiştim..bu durumda bi sorun oluşurmu..bu arada ruhsat sahibinle ben tanışmıştım motoru kendi üstünden çıkarmak istiyor zaten

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    volkanix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ford Fiesta 1.5 2013
    ama kendiniz itiraf ediyorsunuz
    200 kapora verdim diyorsunuz
    kapora nedir piyasadaki tabirle?
    bunun için konu açmaya gerek yok bence ben satıcı olsam 200tl'yi geri vermem
    motoru da isterim tabi
    tabi sözlü de olsa sözleşmenin başında ben 1 haftalık bir deneme sürüşü yapcam razı mısın diye sorduysanız iş başka ancak kapora yine de illa satılacak kiralanacak diye değil bir ön teklif de değildir aslında bir garanti de değildir
    neyse daha tecrübeli arkadaşlar daha bilgili yorumlar yazacaktır
    saygılar
    motosiklet.net üyesiyim..

takendy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    K 1300 GT
    200,00 TL lik bin sonra sarı çizmeli Mehmet ağanın motorunu geri ver
    "Dünyanın sorunu, Akıllılar hep kuşku içindeyken, aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." B.Russell
    "Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür; ve bir orman gibi kardeşcesine" Nazım Hikmet

mehmet cihan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR1200X
    Alıntı ProkaryoT adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    S.a arkadaşlar ben bi motor aldım 200tl sini verdim fakat 1hafta kullandım motoru beğenmedim geri vermek istedim..motorun ruhsatı bende ama başkası adına kayıtlı yani.yani şöyle diyeyim..motor ahmetin üstüne ahmet, mehmete satıyor mehmet üstüne almamışş bende mehmetten alıyorum motoru bende daha üstüme almadım..mehmet motoru bağlatıcam diyor geri almak istemıyor..ruhsat ile motor bende, dedimki 200tl yi ver motorunu geri al..motoru ben 750ye almıştım..200kapora vermiştim..bu durumda bi sorun oluşurmu..bu arada ruhsat sahibinle ben tanışmıştım motoru kendi üstünden çıkarmak istiyor zaten
    Ahmetle Mehmet arasından noter satışı varmı? Yok ise motor hala Ahmetindir. Mehmet bir noter satış belgesi olmadan hiç bir şeyi bağlayamaz. Kötüsü eğer siz Ahmeti tanımıyorsanız bir gün Ahmet çıkar motorunu ister sizden.

Diğer taraftan bir motor bir hafta kullanılıpta beğenmedim deyip geri verilmez yani aranızda sözlü yada yazılı bir anlaşma varsa başka. Bence Mehmet geri almamakta haklı.

Motosikleti
    RS 151
    Alıntı mehmet cihan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ahmetle Mehmet arasından noter satışı varmı? Yok ise motor hala Ahmetindir. Mehmet bir noter satış belgesi olmadan hiç bir şeyi bağlayamaz. Kötüsü eğer siz Ahmeti tanımıyorsanız bir gün Ahmet çıkar motorunu ister sizden.

Diğer taraftan bir motor bir hafta kullanılıpta beğenmedim deyip geri verilmez yani aranızda sözlü yada yazılı bir anlaşma varsa başka. Bence Mehmet geri almamakta haklı.
    bide şöyle bi durum var ben motordan pek anlamıyorum o an bi arkadaşa götürdüm bak şuna dedim işi vardı akşama bakarız deyince çocukta akşama ben yokum dedi.sordum motor temiz çekişi fln iyi dedi yani motoru aslında o kadar iyi değil övdü çok ee sonra ben çekişini fln beğenmedim.bana güzelce motorun durumunu yapılması gereken masraflarını söyleseydi..motor hala ahmetin üstüne..yani şöyle farzet senin üstüne bi motor var..bugün bi arkadaşına verdin ondan aldın ona verdin..bende diyomki parayı ver motoru al..bide şu var ben ondan 50tl almıcam senden dedim bir hafta kullandım motorunu dedim.

mehmet cihan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR1200X
    bide şöyle bi durum var ben motordan pek anlamıyorum o an bi arkadaşa götürdüm bak şuna dedim işi vardı akşama bakarız deyince çocukta akşama ben yokum dedi.sordum motor temiz çekişi fln iyi dedi yani motoru aslında o kadar iyi değil övdü çok ee sonra ben çekişini fln beğenmedim.bana güzelce motorun durumunu yapılması gereken masraflarını söyleseydi..motor hala ahmetin üstüne..yani şöyle farzet senin üstüne bi motor var..bugün bi arkadaşına verdin ondan aldın ona verdin..bende diyomki parayı ver motoru al..bide şu var ben ondan 50tl almıcam senden dedim bir hafta kullandım motorunu dedim.
    Anladım, en iyisi işi tatlılıkla halletmek bu durumda. Yinede bir hafta uzun zaman yani keşke o kadar zaman geçirmeseydiniz. 50 yada iki kişinin anlaştığı bir başka rakamda el sıkışın derim.

kazurat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yaya
    Kaporo olayında olayın mantığı diğer arkadaştan yana malsef. Teknik bir sorun neticesinde motoru iade etmiyorsan bu kayıbı göze alman lazım yada bin binebilidğin kadar. Keşke bukadar yüksek kaporo vermeseydin. KAporonun hakkı 40 50 tl dir.

Birden çok el değiştiren araçlarda işler okadar basit değil malesef. BEn motoru sattım ama ruhsatını devretmedim mesela. Motor 5 el değiştirdi. Bende çalındı ihbarını yapıp motorumu geri almak istesem( en kaba senaryo)...

Güvenlik kuvveti adamın kapıya dayansa ve adam hayır bu benim motorum dese
    - Motor (araç) yedi emine çekilir.
    -Tarafların ifadesi alınır
    - Olay mahkemeye intikal ettirilir.
    - Mahkeme nekadar sürer bilinmez.
    - Mahkeme haklı haksız ayrımına göre sonuca varır
    - Mahkeme sonucuna göre masraflar kaybedene yüklenir.
    - yedi emin ve otopark ücreti zaten katlanır kazansanılsada o masraflar ödenemeyeceğinden motor alınamaz

Yansi süreç çok ağır ve meşakkatli...

Dikkatli olmanı tavsiye ederim...
    İyi niyet ve tatlı dili tavsiye ederim Geçmiş olsun şimdiden..
    Counter Strike'cilar buraya
    www(dot)dostsunucu(dot)com

Motosikleti
    Piaggio X9 Evo 500
    Ruhsat sahibini tanıyorum ve üstünden çıkarmak istiyor diyorsun. Git noterden 50 tl masrafla satışını üstüne al. Sonra Mehmet seni arasın 550 TL fark için

Şaka bir tarafa, madem aldıktan sonra vazgeçtin kaporan yanar. Gidip motoru Mehmet'e teslim edip, 200 lirayı da helal et.

Fr.Sante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Jet X
    Kapora ne demek biliyor musunuz?
    07

mücahit_89 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Discover 150
    burda yeni bi satış sorunu oluşmamışki bende yeni sistemle alakalı sorun sandım,bu sorunu kendinizi oluşturmuşsunuz kapora zaten geri verilmez ve o motoru sana hangi akılla vermiş nasıl güvenmiş sen ona nasıl güvendin böyle motor satışı olurmu asıl sorun bunlar bence...eğer motor sorunlu ise ben olsam geri veririm ve bidaha böyle bi alışveriş yapmam ama sorunsuz ise geri kalan parasını veriri üstüme alırdım sonra kendim satardım he ben uğraşmak istemiyorum dersen ver motoru kapora zaten geri alınmaz bunuda unutma...

Motosikleti
    Suzuki AN 125
    Öncelikle gayrimenkul (ev arsa vb) satışlarında tapu dairesi dışında satışlar ve motorlu araçlarda noter dışında yapılan satışlar geçersiz olup, bir sorun çıktığında ancak alacak davası gibi bir dava açılabilir.

Bağlatma olayı hikaye olup savcılar bu konuda takipsizlik vermekte üstelikte şikayette bulunana yalan beyan ile idari makamı meşgul etme vb. iftira vb. sebeplerle soruşturma açılabilmektedir.

Anlaşarak çözmeye çalışın bu konunun adli/idari çözümü çok zordur.

Fr.Sante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Jet X
    Alıntı mücahit_89 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    burda yeni bi satış sorunu oluşmamışki bende yeni sistemle alakalı sorun sandım
    Karışmak gibi olmasın ancak başlıktan öyle sandıysanız yanlış okudunuz sanırım yine yazıyor
    07

Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    Çok kısa özetlemek lazım. 200 tl yanar Satıcı haklı. Motoru iade etmek zorundasın cunku ruhsatta kimin adı yazıyorsa mal sahibi odur güzellikle vermezsen motoru zorla alırlar ve suclu duruma dusersın. Aldım begenmedım muhabbeti bu tur alışverışlerde olmaz. Sıfır araç bıle alsan kanunen olmuyor. Kalan parayı ode begenmedıysen 50-100 eksıgıne sat olsun bıtsın.
    Kuş olup uçmak isterken uzaklara, Ağaç olup kök salıyorum buralarda.........

jack hammer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09YBR125, 08DYLAN
    1. yol : motorun satışını sahibinden al daha sonra motorun sorunlarını hallet kalan 550 tl lik hesaptan düş aldıgın kişiyide magdur etme.

2. yol : motoru iade et verdigin kaporanın yarısını geri iste.

her halukarda helalleş malum iki teker bu. iş zıtlaşırsa zararlı sen çıkarsın. benden söylemesi.

serimotorcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Racer 200 S
    Arkadaşlar hazır konu açılmışken bir soru da ben sormak istiyorum.Yeni topic açmaya gerek yok.

Benim şuan aldıgım bir motor var ama üstüme almadım.Ruhsat sahibiyle anlaştık yakın zamanda üstüme alacagım. Şuan işleri var çünkü kendisinin.
    Diyelim ki bir çevirmede ruhsatı gösterdim ama benim üzerime degil.Diger bütün evraklar tam. Bir sorun oluşur mu ?
    Hayata Vizö'RR'deN Bakmak AyrıcalıktıR...

0 Rh (-)

Kanunen 1 ay içinde(15 gün de olabilir karıştırdım) ruhsatı kendi adına çıkarman gerekiyor.

kashmar54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı serimotorcu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar hazır konu açılmışken bir soru da ben sormak istiyorum.Yeni topic açmaya gerek yok.

Benim şuan aldıgım bir motor var ama üstüme almadım.Ruhsat sahibiyle anlaştık yakın zamanda üstüme alacagım. Şuan işleri var çünkü kendisinin.
    Diyelim ki bir çevirmede ruhsatı gösterdim ama benim üzerime degil.Diger bütün evraklar tam. Bir sorun oluşur mu ?
    muayene sigorta tamamsa kimin üzerine olursa olsun bişe olmaz.
    polisin ruhsat sahibine bakmaz sigorta ve muayeneye bakıyo.

öteki arkadaşın konusuna gelelim.motora bakıp tamam ben bunu alacam deyip ayırtıp kapora versen ve ertesi gün almaya gittiğinde vaz geçsen
    kaporanı geri alırsın.sen motoru alıp 1 hafta binmişsin.
    senin verdiğin kapora değil ilk taksittir olsa olsa.
    motoru ver 100 tlni al.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 02:12 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 02:09 ----------

Alıntı motorhocası adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kanunen 1 ay içinde(15 gün de olabilir karıştırdım) ruhsatı kendi adına çıkarman gerekiyor.
    noter satışı alırsan 1 ay içinde üzerine alman lazım. almasanda her ay faiz biner o kadar.

ben şöförlük yapıyom aracın muyene sigorta tam ama mal sahibinin üzerine.
    polis bana diyebilirmiki senin üzerine değil kardeşim nasıl binersin.??
    ruhsat sende olsun eksik olmasın isterse amut şubattanegezer'in üzerine olsun
    "Son gün olmasın dostum, çelengim top arabam;
    Alıp beni götürsün tam dört inanmış adam!”

Alıntı kashmar54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

noter satışı alırsan 1 ay içinde üzerine alman lazım. almasanda her ay faiz biner o kadar.

ben şöförlük yapıyom aracın muyene sigorta tam ama mal sahibinin üzerine.
    polis bana diyebilirmiki senin üzerine değil kardeşim nasıl binersin.??
    ruhsat sende olsun eksik olmasın isterse amut şubattanegezer'in üzerine olsun
    Eyvallah iyi birşeymiş motor al-sat işi kolaylaşır. Faizi de muayene gecikme faizi kadar birşeydir.

Motosikleti
    RS 151
    ruhsat,sigorta kağıtları vb hepsi bende..arkadaşlar birde ben güvendim motoru arkadaşa göstercektim elim elvermedi yani motoru bana çok övdü ama dediği gibi çıkmadı

babaçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Comet
    ruhsat,sigorta kağıtları vb hepsi bende..arkadaşlar birde ben güvendim motoru arkadaşa göstercektim elim elvermedi yani motoru bana çok övdü ama dediği gibi çıkmadı
    verdiğiniz para kapora'mı yoksa peşinat'mı net değil.

kapora verildikten sonra anlaşma bozulursa para iadesi olmaz bu işin geneli böyledir.ha bazı kişiler verir o insanın yapısına bağlıdır.

diyelimki sizin yerinizdeyim ve 200 peşinatla çok övülen motoru aldım ve bir sürü masrafı çıktı.

gider ruhsat sahibinden devr alırım,alacaklı olan kişi neyi nasıl bağlatacak ondan sonra merak ediyorum
    Ne irfandır veren ahlâka yükseklik nede vicdandır, Fazilet hissi insanlarda, Allah korkusundandır

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)