PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Şehir içinde vücut koruma kullanan var mı ?

chopperrider
14 Haziran 2010, 18:33
Selam arkadaşlar...

Yaz mevsiminde şehir içi sürüşlerde bu sezon mont yerine body-armor (vücut koruma) kullanmayı düşünüyorum.
korumalı deri mont ve de yazlık fileli bi montum da var ama fileyi giysem bile şehir içi gündüz sürüşleri bir ızdırap.
Bu gövdeyi saran armorlardan alsam şehir içi daha rahat eder miyim ?
kullanan var mı ? varsa memnun mu?
Aslında bunların cross için tasarlandığını ve olası bir sürüklenmede mont kadar koruyucu olmayabileceğini biliyorum ama sıcaktan bunalıp hiç mont giymemekten de iyi olacaktır sanırım.
Bu arada Ankara'dayım ama ağustos ayında güneyde ve egede olacağım için o zaman çok daha fazla ihtiyacım olacak.
ne tavsiye edersiniz ? alayım mı yoksa yazlık monta devam mı ?

b+rk
14 Haziran 2010, 18:40
ben yavastan mont giymemeye basladım. Full omurilik koruma takıyorum eldivenimi kaskımı takıp cıkıyorum. Guvenligin dustugu icin daha tedbirli olman gerekiyor fakat cok rahat... Konsforsuz olmakda baya dikkat dagıtıyor biliyorsun.

bugay
14 Haziran 2010, 18:45
omuz ve kol dirsek korumak için ayrı bişey var mı? ben de monttan bıktım ama sadece omurilik de yetmeyebilir sanki.

wanda
14 Haziran 2010, 19:24
Bir zaman discovery kanalda izlediğim bir programda mt sürücüsü ince bir yelek giymişti ancak yelekte bulunan ucunda kancası olan bir iple motora bağlıydı, çarpma esnasında sürücünün fırlaması yada düşmesi sonucu ip gerildi ve sürücünün üstündeki yelek bir hava balonu (air bag) gibi şişti, ne varki bunun yaygınlaştığını görmedik, bence son derece güzel bir koruma kalın montlardanda bu mevsim için çok rahat..

b+rk
14 Haziran 2010, 19:26
omuz ve kol dirsek korumak için ayrı bişey var mı? ben de monttan bıktım ama sadece omurilik de yetmeyebilir sanki.

cross cular icin olan yelekler war,
haklısın omurilik koruma da yeterli oldugu soylenemez =/

AdanaLy_
14 Haziran 2010, 19:59
yazın fileli montlar da çok yakıyor mu ya ??

almayı düşünüyordum da...

chopperrider
14 Haziran 2010, 21:54
ben yavastan mont giymemeye basladım. Full omurilik koruma takıyorum eldivenimi kaskımı takıp cıkıyorum. Guvenligin dustugu icin daha tedbirli olman gerekiyor fakat cok rahat... Konsforsuz olmakda baya dikkat dagıtıyor biliyorsun.

rahat olduğundan eminim ama omuzlar ve dirsekler korumasız kalacağı için tedirgin olurum gibi hissediyorum. şu vücut zırhları fileli ama sonuça omuzda göğüste ve dirsekte korumalar var...çok kararsızım...
aslında şehir içi diyoruz ama çevre yola çıkınca hiç yoksa 150 km/h sürate de çıkıyoruz sonuçta. dişi sıkıp terlemeyi göze alıp monta devam mı yoksa armor alıp daha yavaş bi tempo mu tutturmalı ?

Omicron
15 Haziran 2010, 12:34
kullanacağınız tüm yazlık ürünler sürüş esnasında sizi terletmez ancak durduğunuz zaman terlemeye başlarsınız. düşündüğünüz full body armour da bu şekilde olacaktır. birde sıkı bir şekle sahip olduğu için daha çok terletebilir. benim gibi çok terleyen arkadaşlarım genellikle yazlık fileli mont-pantolon takımıyla sürüş yapmaktayız.
saygılar.

b+rk
15 Haziran 2010, 12:39
rahat olduğundan eminim ama omuzlar ve dirsekler korumasız kalacağı için tedirgin olurum gibi hissediyorum. şu vücut zırhları fileli ama sonuça omuzda göğüste ve dirsekte korumalar var...çok kararsızım...
aslında şehir içi diyoruz ama çevre yola çıkınca hiç yoksa 150 km/h sürate de çıkıyoruz sonuçta. dişi sıkıp terlemeyi göze alıp monta devam mı yoksa armor alıp daha yavaş bi tempo mu tutturmalı ?

Cevre yoluna cıkıyorsan yazlık mont giy abi bence. Ben sadece sehir icinde gidecegim zaman sırtlık giyip cıkıyorum. Caddeye fln. Yuksek suratte mont zor korurken digerleri pek fazla kar etmez

adanalı
15 Haziran 2010, 12:50
bende bu konuda bilgi,resim ve link istiyorum.tecrübesi olan arkadaşlardan yardım lütfen.

mogli
15 Haziran 2010, 12:57
Zırh çok mantıklı bir seçim. Bir arkadaşım Fazer1000 de kullanıyor hiç kaza yapmadı ama ben incelediğimde epey işe yarar gibi görünüyordu. Eğer çok çok trafik içine girmeyeceksem (2 -3 saat) monta devam diyorum ben. Hatta uzun yolda mont + göğüs zırhı. :cat: Hem bel sağlamda hem göğüs kollar bacaklar... Daha ne isteyesin?

Koruma giymeyi sakın bırakmayın. 25 Nisan'da motorumu şehir içinde perte ayırdım. 14.500 lira masraf var. Kimin nerden çıkacağı belli olmuyor.

huceyn
15 Haziran 2010, 13:00
mersindeyken body armor şeklinde de kullandım.sadece komple sırtlıkta kullandım.mersin ve adananın sıcağını bilirsiniz.benim sırtım yinede terliyordu.ama monta göre tabi ki daha tahamül edilir.akşamları ise püfür püfür valla:cherry:

my91
15 Haziran 2010, 13:03
ben body armour kullanıyorum..bulundugum bölge oldukça sıcak ama motorla giderken herhangi bir terleme olmuyo ancak ne zmnki yavaşlarsın iyice şehir içinde ya da durursun o zmn terletiyo..full omurilik koruması ön tarafta göğüs korumalar omuzluk dirseklik mevcut üstnde..kendini güvende hissettiriyo ama giyince..giymeden çıkmamaya özen gösteriyorum ne de olsa can bu :)

cityrider
15 Haziran 2010, 14:39
Havalar ısınmaya başladıkça kalabalık istanbul tarafiğinde gerçekten ızdırap artmaya başladı.

Ne kadar korumam varsa - mont+eldiven+dizlik+kask - şimdiye kadar hepsini takmadan dışarıya çıktığım hiç olmadı. Tamam, tabiki çelik kafes değil bu korumalar, ama bir kaza yapıp ta kolumu bacağımı kırmaktansa sıcakta terlemeyi fazlasıyla tercih ederim.

Dün motomax a gittim, yazlık bir mont vardı, çoğu yeri file. Fiyatı da çok uygundu, ama bana pek güven vermedi. Düşüp yerde sürünmeye kalksan hiç korumayacak kollarını falan. Onun için almadım.

Hatta ben daha da ileriye gidip bir çift te bot almayı düşünüyorum..

samet10
15 Haziran 2010, 14:45
ben sanırım kullanmam
tşört yeter gibi görünüyo =)

Allah kazadan beladan saklasın :)

chopperrider
15 Haziran 2010, 16:49
ben de korumasız motora binemeyenlerdenim. binenlerin cesaretine de hayranım. Ancak haftasonu şöyle bi durum oldu.
hafta içi istanbula gidip yeni motorumu almıştım ama hava muhalefetinden dolayı getirememiştim.
haftasonu almaya gittim giderken çantamda yer olmadığı için korumalı yazlık pantolonumu almadım yanıma onun yerine dizlik aldım.
Yola çıkmadan önce kotun üzerine dizlikleri taktım deri mont, eldiven kask zaten olmazsa olmazım.
otobana çıktım gazlamaya başladım ama dizlik inanılmaz rahatsız etti beni ne vites değiştirebiliyorum rahatça ne bişey. Devamlı kotu çekiştirip duruyo kot da her bi yerimi sıkıyo :)
sonunda Sakarya'da mola verir vermez dizlikleri çıkardım arkaya bağladım ve ankaraya kadar belden aşağı hiçbi koruma olmadan geldim :(
yani korumaları öyle seçmeliyiz ki kullanımda sıkıntı yaşayıp tamamen vazgeçmemek lazım.
body armoru da bu yüzden düşünmeye başladım.

Endurocu01
15 Haziran 2010, 23:39
hastanedede sadece çarşaf veriyorlar,tabi orayı görebilirsen anlayana sivrisinek anlamayana davul zurna

EmoTHEp
16 Haziran 2010, 00:06
hastanedede sadece çarşaf veriyorlar,tabi orayı görebilirsen anlayana sivrisinek anlamayana davul zurna

dostum çok anlaşılır olmuş... ne olursa olsun her zaman tam koruma :cat: şahsen ben (biraz da acemilikten :cherry:) korumasız binemeye cesaret edemiyorum :D

gkhnkzy
16 Haziran 2010, 00:26
Dün bir ablamızı Fındıkzade'de Fazer'le ilerlerken gördüm. Koruma olarak sadece kask vardı ve ben ışıkta fileli montumla sıcaktan kavruluyordum (bende ayrıca genetik aşırı bir terlemede mevcut zaten)...

(Birazda ablamız cesaret verdi belki ama uzun zamandır düşünüyordum) Sıcaklarda iyice bastırınca, bu sabah evden çıkarken aldığım ani bir kararla şehir içinde artık (mevcut olan fileli) montumu giy-me-me-ye karar verdim. Bunalıyorum Vallahi... Genelde işe gelip gidiyorum zaten (15 dakika) Biraz daha uzun mesafelerde giyerim ama...

Yakın zamanda bende vücut koruma ekipmanı düşünüyorum...

cityrider
16 Haziran 2010, 10:37
ben de korumasız motora binemeyenlerdenim. binenlerin cesaretine de hayranım. Ancak haftasonu şöyle bi durum oldu.
hafta içi istanbula gidip yeni motorumu almıştım ama hava muhalefetinden dolayı getirememiştim.
haftasonu almaya gittim giderken çantamda yer olmadığı için korumalı yazlık pantolonumu almadım yanıma onun yerine dizlik aldım.
Yola çıkmadan önce kotun üzerine dizlikleri taktım deri mont, eldiven kask zaten olmazsa olmazım.
otobana çıktım gazlamaya başladım ama dizlik inanılmaz rahatsız etti beni ne vites değiştirebiliyorum rahatça ne bişey. Devamlı kotu çekiştirip duruyo kot da her bi yerimi sıkıyo :)
sonunda Sakarya'da mola verir vermez dizlikleri çıkardım arkaya bağladım ve ankaraya kadar belden aşağı hiçbi koruma olmadan geldim :(
yani korumaları öyle seçmeliyiz ki kullanımda sıkıntı yaşayıp tamamen vazgeçmemek lazım.
body armoru da bu yüzden düşünmeye başladım.

Ben de dizliği ilk kullanmaya başladığımda acayip rahatsız hissediyordum. Boyum uzun ve kullandığım motor da küçük olunca (cbf 250) dizlerim iyice kıvrılıyor, ki rahatsızlığım baya yüksek derecedeydi.

Biraz deneme yanılma ile dizliği nasıl takmam gerektiğini öğrendim. Takarken önce paçamı biraz yukarı çekiyorum, sonra da dizimi hafif kıvırıp normal durması gereken yerden biraz yukarıya bağlıyorum. Motorun üstüne oturunca zaten kendisi biraz aşağıya iniyor ve böylelikle çok rahat ediyorum.
Ama bu sabah işe giderken aceleyle bağladım, kumaş pantalonla baya rahatsız etti yine..

DarksideR
16 Haziran 2010, 11:03
Ben de kullanıyorum full zırh, kesinlikle çok memnunum tavsiye ederim. Dirsek omuz omurilik sırt göğüs korumaları var, hatta yazlık monttan daha çok güveniyorum diyebilirim.

GaCCaLL
16 Haziran 2010, 11:33
o zaman ilk soruyu soran arkadaşa bende cevap yazayım bende ankaradayım ve o crosscuların korumaları dediğiniz full armordan bende kullanıyorum ve onu takmadan motor kullanmıyorum ha terletiyormu evet sırt bölgesindeki omurilik koruması sıkışık trafikte terletebiliyor ama durmadan ilerlediğiniz takdirde bi sıkıntı yok rüzgardan dolayı ve dikkat çekmesi görünürlük açısından güzel ilk başlarda üstüme kapşonlu giyip çıkıyordum uzaylı muamelesi görmemek için hoş işyerinde hala şaka mahiyetli takılanlar var ama olsn olası bi kazada hangi biri yanımda olacak sanki...birde iri olmanında faydası var kanımca görünürlük açısından armoruda giyince görünmemek elde değil biraz :)

chopperrider
16 Haziran 2010, 12:33

Anlamadım hocam ben bu cümleyi :silent: korunma katsayımı arttırmak için sormuştum ben bu soruyu :silent:

Dün bir ablamızı Fındıkzade'de Fazer'le ilerlerken gördüm. Koruma olarak sadece kask vardı ve ben ışıkta fileli montumla sıcaktan kavruluyordum (bende ayrıca genetik aşırı bir terlemede mevcut zaten)...

(Birazda ablamız cesaret verdi belki ama uzun zamandır düşünüyordum) Sıcaklarda iyice bastırınca, bu sabah evden çıkarken aldığım ani bir kararla şehir içinde artık (mevcut olan fileli) montumu giy-me-me-ye karar verdim. Bunalıyorum Vallahi... Genelde işe gelip gidiyorum zaten (15 dakika) Biraz daha uzun mesafelerde giyerim ama...

Yakın zamanda bende vücut koruma ekipmanı düşünüyorum...

arkadaşım kazanın nerde ne zaman şehir içi şehir dışı olacağını bilemezsin. Zaten korumaların çoğu düşük sürat kazalarında bi işe yarar. otobanda 220 ile virajda bariyere patlarsan zaten kurtuluş yok bari şehir içinde 50-80 km/h sürüklenmelerde zarar görmemeye çalışmak lazım...

Ben de dizliği ilk kullanmaya başladığımda acayip rahatsız hissediyordum. Boyum uzun ve kullandığım motor da küçük olunca (cbf 250) dizlerim iyice kıvrılıyor, ki rahatsızlığım baya yüksek derecedeydi.

Biraz deneme yanılma ile dizliği nasıl takmam gerektiğini öğrendim. Takarken önce paçamı biraz yukarı çekiyorum, sonra da dizimi hafif kıvırıp normal durması gereken yerden biraz yukarıya bağlıyorum. Motorun üstüne oturunca zaten kendisi biraz aşağıya iniyor ve böylelikle çok rahat ediyorum.
Ama bu sabah işe giderken aceleyle bağladım, kumaş pantalonla baya rahatsız etti yine..

hocam haklı olabilirsin dizliği ben becerememiş olabilirim ama yine de diz korumalı pantalona devam etme kararı aldım, tak çıkar çok zor geliyo bana dizlik. bmw nin çok güzel günlük kullanıma uygun normal görünen pantalonları var olmazsa onlara bi bakıcam.

greyhorse
16 Haziran 2010, 12:45
manasız baslıklardan bırı daha...
kım kullanır kım kullanmaz bosversene,korumalar sehır ıcı sehırler arası olarak farklı farklı uretılmıyor.kendıne onem verıyor,daha yapacagın bırseylerın olduguna ınanıyorsan takarsın arkadasım bu kadar basıt

Salsaboy
16 Haziran 2010, 13:30
ben body armour kullanıyorum..bulundugum bölge oldukça sıcak ama motorla giderken herhangi bir terleme olmuyo ancak ne zmnki yavaşlarsın iyice şehir içinde ya da durursun o zmn terletiyo..full omurilik koruması ön tarafta göğüs korumalar omuzluk dirseklik mevcut üstnde..kendini güvende hissettiriyo ama giyince..giymeden çıkmamaya özen gösteriyorum ne de olsa can bu :)

selamlar,
bende de arkadasın tarif ettiği zırhtan var. Scorpio marka benimkide. Ben gayet memnunum. şehir içi gezilerde çok uygun oldugunu düşünüyorum. Koruma bakımından benim montumdan daha güvenli duruyor. Herkese tavsiye ediyorum fakat eğitmen hoca arkadaşlarım fileli zırhların giyilmemesi gerektiğini söylerler. Uzun yol için mont daha uygun ama şehir içi zırh tercih ediyorum.

chopperrider
16 Haziran 2010, 16:15
manasız baslıklardan bırı daha...
kım kullanır kım kullanmaz bosversene,korumalar sehır ıcı sehırler arası olarak farklı farklı uretılmıyor.kendıne onem verıyor,daha yapacagın bırseylerın olduguna ınanıyorsan takarsın arkadasım bu kadar basıt

abuk subuk yorumun gereksiz olmuş.

biz burda vücut zırhının kullanışlı olup olmadığını soruyoruz.
Korumalar elbette şehir içi şehir dışı farklı üretiliyor. File bi armorla şehirlerarası yola çıkmanın ne kadar mantıklı bi hareket olduğunu anlayamıyorsan:silent:
Bilmediğin konulara manasız demektense yorum yazma arkadaşım.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 15:15 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 15:12 ----------

selamlar,
bende de arkadasın tarif ettiği zırhtan var. Scorpio marka benimkide. Ben gayet memnunum. şehir içi gezilerde çok uygun oldugunu düşünüyorum. Koruma bakımından benim montumdan daha güvenli duruyor. Herkese tavsiye ediyorum fakat eğitmen hoca arkadaşlarım fileli zırhların giyilmemesi gerektiğini söylerler. Uzun yol için mont daha uygun ama şehir içi zırh tercih ediyorum.

bilgiler için teşekkür ederim. sanırım ben de scorpion markayı araştırıp alacağım bu yaz şehir içi kullanmayı deneyeceğim.

casillas00
16 Haziran 2010, 16:28
Bende motora başlayalı 1 ay oldu ve mont kask sırtlık eldiven dizlik olmadan cıkmıyorum dışarı trafikte bıraz sıkıntı oluyor ama düştügünde o sıcak asfaltın beni yakmasından iyidir.
Prohel air 6161 fileli montunu aldım sürtünmelerde ne kadar dayanıklıdır bilemiyorum ama korumaları güzel.
Ne olur ne olmaz diye bakkala giderken bile en azından montumu ve kaskımı alıp cıkıyorum.
Kaza geLiyorum demez.

crypto
16 Haziran 2010, 16:49
armor dan bende de var ama ben şehir içinde değil, henüz evin içinde giyiyorum motorum olmadıgı icin :)

Bizzat denedim, darbelere karşı oldukça dayanıklı, ve de ön korumalar da öndeki aracın lastiklerinden sekebilecek taşları göğse zarar vermeden durdurmak için birebir, bu armor un altına eğer deri bir windstopper giyilirse pahalı ve kaliteli bir mont kadar koruma sağlayabilir.

not:armor u hudson dan almıstım.