PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Anlaşılamayan sorun ?

ozturkkaan
24 Mayıs 2010, 11:47
Arkadaşlar , öncelikle motor bu..

http://i1005.hizliresim.com/2010/5/24/1130.jpg (http://urlal.com/dqqf)

Sorun ise düşük devirde motor sıcak veya soğuk farketmiyor gaz verirken biraz boğulma oluyor devir yükselince sorun kalmıyor. Karbüratör ü temizledim hava filtresini yıkadım hava tutup kuruttum. Fakat sorun devam ediyor. Seyir halindeyken vites değişiminde eğer devir düşük kalırsa yine aynı şeyi yapıyor hafif eğimde ama devir yükselince sorun kalmıyor. Rölantide gaz verince egzosttan çıkışı yine boğuluyor.

Sizce sorun nedir ? Umarım doğru şekilde anlatabilmişimdir.

huska
24 Mayıs 2010, 12:29
arkadas manıfoldda catlak var mı bi bak bakalım?ufak bı yerden hava alıyorsa yapabılır.

JUSTice4all
24 Mayıs 2010, 12:30
motorda problem yok, kullanicida hata var. :rendeer:

ozturkkaan
24 Mayıs 2010, 12:45
motorda problem yok, kullanicida hata var. :rendeer:

yani 6500 km dir kullandığım motorun huyunu suyunu bilmiyorum ???

Teşekkür ederim :rendeer:

Motoruma bir serviste baktı arkadaşlar ama anlamadı her ne hikmetse ????
Yokmu avcılar'da servis bilen ??? adam gibi ???

---------- Mesaj ekleme zamanı: 11:45 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 11:34 ----------

arkadas manıfoldda catlak var mı bi bak bakalım?ufak bı yerden hava alıyorsa yapabılır.

Teşekkür ederim arkadaşım ciddiye aldığın için ..
Manifold taş gibi hiç bir problem yok ayrıca hava filtresinden aktarma direk yukardan dönmüyor dolayısıyla kısa ( hava filtresinden çıktıktan sonra üstten koltuk altından dolaşan tipte değil...) en ufak bir çatlak yok..

Ayrıca araba karbüratörlerinde ki gibi hava ayarıda yok zaten karbüratör küçücük birşey zaten ona da baktım. Anlamadığımı sananlar için ...

JUSTice4all
24 Mayıs 2010, 12:53
devir yükselince sorunun kalmadıgını soylemissin, hangi devirde bogulmayı kesiyor?

ozturkkaan
24 Mayıs 2010, 13:02
devir yükselince sorunun kalmadıgını soylemissin, hangi devirde bogulmayı kesiyor?

4 bin gibi kurtuluyor ama bariz bir boğulma var ...

tekintekin
24 Mayıs 2010, 14:34
Öztürkkaan kardeş senin motosikletinin karbüratöründe hava ayar civatası yokmu? Nasıl şey o ,olmazolurmu hiç (.Araba karbüratörlerindeki gibi hava ayarı yok zaten karbüratör küçücük bişey) ,gibi tuhaf bi takım satırların var ...Bence yanlışın var.Bidaha gözden geçir o küçücük bişeyi derim...

RunemagicK
24 Mayıs 2010, 15:04
aynısı bende olmuştu. alakası varmı bilmiyorum ama egzozun bağlandığı yerdeki contayı değiştirdim, bir iki gün sonrada vidadaki boşlukları aldım iyice, düzeldi sonra.

motorhocası
24 Mayıs 2010, 15:18
Sübap ayarları sıkı olabilir,boşluk değerlerini sentille tam olarak ayarlatın.

ozturkkaan
24 Mayıs 2010, 16:02
Öztürkkaan kardeş senin motosikletinin karbüratöründe hava ayar civatası yokmu? Nasıl şey o ,olmazolurmu hiç (.Araba karbüratörlerindeki gibi hava ayarı yok zaten karbüratör küçücük bişey) ,gibi tuhaf bi takım satırların var ...Bence yanlışın var.Bidaha gözden geçir o küçücük bişeyi derim...

Arkadaş ya ben gözden kaçırıyorum herhalde...

---------- Mesaj ekleme zamanı: 15:02 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 14:20 ----------

Arkadaş ya ben gözden kaçırıyorum herhalde...

iğne ayarından bahsetmiyorsun değilmi ?

başka bir ayar yok çünkü bundan eminim.

ARBETUS
24 Mayıs 2010, 16:42
benim bir arkadaşımın başına gemişti bu tür bbir durum. sonra farkettik ki diyafram gerçek anlamda inip kalkmıyordu. diyaframın olduğu bölgeyi temizledikten sonra düzeldi. sendede böyle bir sıkıntı olabilir.

gorkemuls
24 Mayıs 2010, 16:52
şöle bi durum olabilir.. ama motora binilirse daha iyi anlaşılabilir, sölediklerine göre ihtimalleri sıraliyim ben kardeşim..

1. karbüratör ( ama temizledim diyosun, başka bir karbüratör koyup deniyebilme şansın varsa dene derim )

2. subap ayarlarından olması muhtemel gibi gözüküyor. egzos kısmında bi boğulma var, ayarını yaptırırsan sorun kalmaz.

3. sorun hala devam ediyorsa, bobinden yapabilir. belli devirlerde kesinti olduğunu sölediğine göre, iç bobin veya dış bobinden dolayı elektirik kesebilir.

4. zor ihtimal filtre..

ozturkkaan
24 Mayıs 2010, 17:13
şöle bi durum olabilir.. ama motora binilirse daha iyi anlaşılabilir, sölediklerine göre ihtimalleri sıraliyim ben kardeşim..

1. karbüratör ( ama temizledim diyosun, başka bir karbüratör koyup deniyebilme şansın varsa dene derim )

2. subap ayarlarından olması muhtemel gibi gözüküyor. egzos kısmında bi boğulma var, ayarını yaptırırsan sorun kalmaz.

3. sorun hala devam ediyorsa, bobinden yapabilir. belli devirlerde kesinti olduğunu sölediğine göre, iç bobin veya dış bobinden dolayı elektirik kesebilir.

4. zor ihtimal filtre..

karbüratörün temiz olduğuna yemin edebilirim :) sübaplarda kontrol oldu servisteski arkadaş uğraştı bayağı ama bobinlerden olacağını zannetmiyorum elektrik kesintisi gibi bir sorunu farkederdim ..

Avrupa yakasında kendi ustalarınızı bana öneren olursa memnun kalırım. Neticede iki teker , çok kaliteli bir makinaya binemesemde sağlam gitmek isterim.

gorkemuls
24 Mayıs 2010, 17:18
karbüratörün temiz olduğuna yemin edebilirim :) sübaplarda kontrol oldu servisteski arkadaş uğraştı bayağı ama bobinlerden olacağını zannetmiyorum elektrik kesintisi gibi bir sorunu farkederdim ..

Avrupa yakasında kendi ustalarınızı bana öneren olursa memnun kalırım. Neticede iki teker , çok kaliteli bir makinaya binemesemde sağlam gitmek isterim.

walla benimde bi motorda böle bi olay geldi başıma, bende motordan biraz olsun anlıyorum kardeş. elektirik kesintisi olarak anlaşılmıyo işte, aynı böle bi durumdu.. bobinden olduğu zaman hissedilmiyo işte, sen bilirsin ama hiç bi çare kalmadıysa dediğimi denemende fayda var.. maksat yardımcı olmak :mrgreen: dediğimi yap teşekkür ediceksin.. avrupa yakasında bilmiyorum ama anadolu yakasında iyi motorcular biliyorum :wiinkk:

RunemagicK
24 Mayıs 2010, 17:27

dostum egzozun vidalarını bi sık sen.
bide buji başlığının bobine takıldığı fişleri kontrol et. kevşeklik olabilir. 2 dklik iş
basit bir çözümü olduğuna eminim

ozturkkaan
24 Mayıs 2010, 19:05
walla benimde bi motorda böle bi olay geldi başıma, bende motordan biraz olsun anlıyorum kardeş. elektirik kesintisi olarak anlaşılmıyo işte, aynı böle bi durumdu.. bobinden olduğu zaman hissedilmiyo işte, sen bilirsin ama hiç bi çare kalmadıysa dediğimi denemende fayda var.. maksat yardımcı olmak :mrgreen: dediğimi yap teşekkür ediceksin.. avrupa yakasında bilmiyorum ama anadolu yakasında iyi motorcular biliyorum :wiinkk:

,,,
:rendeer:

libyali
24 Mayıs 2010, 19:57
karbüratör stedği kadar ufan olun hava ayarı vardır çünkü motorun çalışma prensibine aykırı senin dediğin hava filitresi takmazlardı o zamn hava ayarına bak olmadı karbüratörü selilozik tinere yatır bi gün dokunma %99 karbüratör heran gibi bir çatlak tan hava alsa rolantide sabit durmaz stop eder sende o sorun yok sanırım boğuluyor rolatide ve giderken vites araların da dediğim olaya bir bak istersen:)

baran026
24 Mayıs 2010, 20:34
bujını ve sübap ayarlarını kontrol ettır sorun duzelıcektır

oguzhan6161
24 Mayıs 2010, 20:50
sentil ayarı istiyor

dalyan_
24 Mayıs 2010, 21:59
Dostum, Avcılar'da İnsa Lisesi'nin karşısında Bilge Motor var. Orada Hayri ya da Abdullah Ustaya gösterebilirsin motoru. Mt'den Dalyan'ın selamı var dersen yardımcı olurlar:wiinkk:

tekintekin
24 Mayıs 2010, 22:04
Herkes bişey tavsiye ediyor, arkadaşımızın motosikleti daha 6500 km de imiş ,yani makime daha yeni sayılır sibop ayarına ne gerek var ki,sibop ayarı bozuk olan bi makina bu sorunu yaratmaz.sentil ayarı diyede bi ayar yok.libyali arkadaş tam 12 den vurdu teşekkürler.runemagiçk arkadaşımızda kısmen haklı olabilir 11 den vurdu.Bu sorun elektrik sorunu deyil ,öztürkkaan kardeş sen bi havaayarlarını bözden geçirt iyi bir ustaya ...

mertyagci
24 Mayıs 2010, 23:22
Üstad senin sorunun karbüratörünün hava alması.Bir yerden motor hava alıyor.Emin ol.Aynısı benim Regal'de oluyordu.

mach1
25 Mayıs 2010, 00:34
Akünün durumu nasıl birde şarjı ölçtür bizim arkadaşın motorda o sorun vardı rolantide elektirik üretimi az olduğu için kalkısta boğuluyordu sonra devir arttıkça düzeliyordu...

tekintekin
25 Mayıs 2010, 00:38
Lastiklerin havasına bak diyen olursa şaşmam...:queen:

baran026
25 Mayıs 2010, 21:34
Lastiklerin havasına bak diyen olursa şaşmam...:queen:

karbüratörden değil,hava alması değil,buji sübap ayarı değil demişin yha bılıyosun sölemiyosun saklıyosun cevabını yada millettenmı beklıyosun?Sübap ayarından bujiden değil demişin beraber mi biniyosunuz motora, vites aralarını devirli kullanmadıgını nerden bılıyosun?6500 km dıye subap ayarı yapılmıyo sanırım sızın orda!Söle madem de cevabını adam uğraşıp durmasın burlarda sorununu çözüver.

tekintekin
25 Mayıs 2010, 21:45
Sevgili baran 026 ,Yapması gerekeni söyledim işte ,oralarda iyi bir usta bulacak ve motosikletini kontrol ettirecek daha ne yani ah bana yakın olsa o ramzey i saat gibi yaptırırdim kendi ustama ama ...

baran026
25 Mayıs 2010, 22:06
pekı hocam anlasılmıstırda senın üslubun yanlış,sonuçta burda herkes yorum yapıyor kesın bır sonuc konusamaz kımse ama senın tarzın hoş değil,yapılan yorumlara bali sessiz kal, o olmamıs bu olmaz deme herkesın hur ve ozgur ıradesı.Bence olup olmadıgını motor sahıbı arkadas denedıkten sonra kendı karar versın bırakalımda!

libyali
25 Mayıs 2010, 22:15
ben 1-2 sene motorsiklet tamirciliği yaptım 2006 dan beri motorsikletlerimi knedim tamir ederim o yüzden hava ayrından olucak yazdığından anladığım kadarıyla tabiki omaya bilir ama öyle kokuyor ayrıca arkadasın biri biri sentil demiş o sente olacak motor açılmadıysa ve zincir atlatmadıysa o ayar bozulmaz ayrıca bozuk olsa motor cekmez 2 diş kaçsa motor acayip zor gider o konuyu unut subab ayarı bozuk olmasıyla alakası yok seninki tamamıyla karbüratör kardes:)

mertyagci
25 Mayıs 2010, 22:39
[QUOTE=libyali;2068280]ben 1-2 sene motorsiklet tamirciliği yaptım 2006 dan beri motorsikletlerimi knedim tamir ederim o yüzden hava ayrından olucak yazdığından anladığım kadarıyla tabiki omaya bilir ama öyle kokuyor ayrıca arkadasın biri biri sentil demiş o sente olacak motor açılmadıysa ve zincir atlatmadıysa o ayar bozulmaz ayrıca bozuk olsa motor cekmez 2 diş kaçsa motor acayip zor gider o konuyu unut subab ayarı bozuk olmasıyla alakası yok seninki tamamıyla karbüratör kardes:)[/QUOTE

Hemde nasıl karbüratör.Aslında karbüratör bir yerden hava alıyor yani manifoldttan büyük ihtimalle.Sorun büyük ihtimalle bu başka bişey olamaz.

tekintekin
26 Mayıs 2010, 00:05
Baran , konu ile ilgili kesin vede çok çok emin bi şekilde bir tek yorum yapıp akabinde benim yorumuma müdahale etmene gerek yok .adamın sorusunu bi oku bidaha oku .Ben seninle tartışmayacağım bu topikte kötü bişey de yazmadım kardeşim .

yakamoz043
26 Mayıs 2010, 00:13
sen olayı yanlıs anlamısın ben senın yazdıgın yorumlara krıtıklere kotu yada olumsuz demedım,sadece ben ve dıger arkadasların yorumlarına olumsuz yazılar yazmısında onun ıcın dedım sorun yoktur paylasıma devam!

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:13 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:11 ----------

ayrıyeten sunuda eklemek ısterım yukarıdakı arkadasın dedıgıne sübap ayarı ıle alakası yok dıye yorum getırmısın,umarım kendı motorunuz vardır ust kapagını ac ve sadece emme sübabını normal degerlerın altına al bakalım sık yanı bıraz boslugunu ısınınca ve sogukken nasıl calısıyor tekrar devam edelım.Neyse arkadasa yardımcı olmaktan cok tartısmaya donusmesın,arkadas yaptırsın motorunu sorununu halletsın sonra tekrar yazısalım!é

tekintekin
26 Mayıs 2010, 12:35
(yakamoz043) ve (baran026), Allahallah nasıl iş bu ya dalgamı geçiyon kardeşim sen bu topikte iki ayrı rumuz ile takılyon nedir amacın anlamadım .NEYSE ,SEN GENEDE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ YAŞA .

banarlı
26 Mayıs 2010, 12:53
WALLAH senin ya hava hortumlarında delik var yada yine olmazsa karbüratörünü değiştir sıfır al en garantisi

yakamoz043
27 Mayıs 2010, 19:28
(yakamoz043) ve (baran026), Allahallah nasıl iş bu ya dalgamı geçiyon kardeşim sen bu topikte iki ayrı rumuz ile takılyon nedir amacın anlamadım .NEYSE ,SEN GENEDE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ YAŞA .

yakamoz043 nıckım 10 gun once yasaklandı bende yenı nıck ıle uye oldum sana yazmıs oldugum mesajlar sırasında yakamoz043 engellı ıdı asıl nıckımde o.

anadolumotorsiklet
02 Haziran 2010, 00:26
selam kardeşime yardımcı olayım filitreni cıkart moturunu calışttır bak aynı hatayıı veriyosa karnıratorunu sök orda ikii meme olacak bir tam gaz memesi biride rölanti memesi gaz inesii girdiği memeyi deyilde diyer memeyi temizle

ozturkkaan
02 Haziran 2010, 09:22
Arkadaşlar hepiniz sağolun ama motor pert oldu kaza yaptım....

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/76986-motosiklet-kazam.html