PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosiklet İçin Rampa(Motorum Mahsur Kaldı)

Sayfa : 1 [2]

mcyassin
19 Nisan 2010, 17:40
dostum be o motorla yeterli tecrübe edinmeden ordan çıkmaya çalışma :D rampanın sonunda bi keşifyapki scooter'a benzemez füze gibi fırlarsan dışarda kimseye çarpmayasın scooterla kolay tabi ama bu canavarla ii bi motivasiyondan sonra çıkılır :D ama dediğim gibi dışarda bi keşifyap :D çıkar çıkmaz karşına bi insn veya araba çıkmasın :D git bi tabaka sunta al 60 liraya geniş bi yol yap kendine çok sağlıksız bi yolmuş ;) scooterlarıda baya yıprtatmıştır o rampa yani sıksık kayış gevşemiştir kalkışlarda muhtemelen titreme getirmiştir scooterlara

Babamınkini bilmiyorumda benim scooter'da bi ara titreme olmuştu çok fazla sonra düzeldi kendiliğinden,kesin o bahsettiğin durumdan kaynaklanmıştır. Hiç aklıma gelmemişti. Abi daha yol falan yapamam oraya bütün parayı comet'e saydım oradan bugun yarın çıkıcam videoyuda burada paylaşıcam :P çıkacak adam var oradan ama kendim çıkıcam hırs yaptım :cherry: Rampanın sonu apartmanın bahçesine çıkıyo bu arada dediğin gibi dikkat etmek lazım.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 16:40 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 16:33 ----------

Kırıcı olabilir ve bu nedenle şimdiden özür dilerim ama birkaç şey de ben eklemek istiyorum;

1) 125 cc scooterdan sonra bir anda gt 650 gibi bir canavara geçmek hakikatten yürek ister; sizi tebrik ederim..

2) Montunuz bile olmadan sadece kaskla gt650'ye binebilmek de ciddi bir cesaret gerektirir, bundan ötürü de sizi kutluyorum..

3) Umarım bedeniniz sadece bu yürekten (ve sağladığı cesaretten)ibaret değildir, beyniniz de gayet iyi çalışıyordur ve 125cc scooterdan sonra 650cc bir naked'in ne gibi sorunlara yol açabilecek bir canavar olduğunun farkındasınızdır..

4) Aslında çıkıştaki basamak o motorun herhangi bir takoza falan gerek kalmadan rahatlıkla çıkabileceği yükseklikte bir basamaktır ama bunun için sizin bu motorla bayağı bir tecrübe edinmeniz gerektiğini düşünüyorum..

5) Bahsettiğiniz rampa bu motor için rampa bile değildir, biraz tecrübe kazandıktan sonra ne demek istediğimi anlayacaksınız..

Ve son olarak bu çıkışı ve rampayı dert eden biri olarak 125cc bir scooterdan sonra hangi cesaretle o motoru aldığınızı gerçekten çok merak ediyorum, şahsi düşüncem öncelikle o motoru oradan sizin değil de vitesli motor kullanmayı bilen bir başkasının çıkarmasının daha iyi olacağıdır.

Trafiğe çıkmadan önce sizin de mümkünse trafiğe kapalı boş bir alanda o motorla bayağı bir çalışma yapmanız gerektiğini düşünüyorum. Zira o motorun 125cclik bir scooterla uzaktan yakından alakası olmadığı gibi debriyajla arka freni karıştıran birinin trafiğe çıkmadan önce bazı şeyleri tam olarak yerine oturtması kaçınılmaz bir gerekliliktir..

Alınmadım kesinlikle söyledikleriniz mantıklı şeyler.. Ama hocam bi yerden başlamak lazımdı. Cbf alıp Ybr alıp arada kaybedecek nakitim olmadığı için comet'i seçtim. 10-15 km'de kullanmıştım indirmeden. İlk tecrübem olmasına rağmen bir kere stop ettirmedim mesela. Ve sanki yıllardır üstündeymişim gibi hissettim kendimi. Slamdunk şahidimdir(selamlar,sevgiler kendisine buradan:)). Ve o 10-15 km'nin içinde bir de arkadaşımı aldım arkama,nasıl rahat sürebilcem mi acaba diye,salakçaydı biliyorum ama yine zorlanmadım. Sanki o da yıllardır artçımdı:) Bence tek hatam kendime çok fazla güveniyorum. Ama ne demişler..Sonunu düşünen kahraman olamaz:bounce:

McWarnaly
19 Nisan 2010, 18:40
Dostum ne oldu cikardinmi canavari.Merakla sonuclari bekliyoruz...

mcyassin
19 Nisan 2010, 18:51
Dostum ne oldu cikardinmi canavari.Merakla sonuclari bekliyoruz...

Abi malum haftaiçi işyerindeyim:pale: bugun takoz bakıcam, ama çıkarmayı denemem muhtemelen hava bozuk(çıkardımmı o gün full bineyim diyorum:cherry:)..Ama çıkardğım gün videoyu paylaşıcam sizlerle :wiinkk:

McWarnaly
19 Nisan 2010, 19:43
Abi malum haftaiçi işyerindeyim:pale: bugun takoz bakıcam, ama çıkarmayı denemem muhtemelen hava bozuk(çıkardımmı o gün full bineyim diyorum:cherry:)..Ama çıkardğım gün videoyu paylaşıcam sizlerle :wiinkk:

tamam bekliyoruz.ama bir ik arkadas ta al yanina yardimci olsunlar,

Emrah.ark
19 Nisan 2010, 20:07
Şimdilik bi takoz makoz bişeyler yaptır..
Motora alışınca o rampayı hafif teker yaparak bile çıkarırsn :)
Hatta olayı kavradıktan sonra o rampadan çıkmak çok eylenceli bile olabilir:P

onur35
19 Nisan 2010, 20:35
öncelikle yeni motorun hayırlı olsun güzel günlerde binersin umarım...basamağa marangozdan takoz yaptır baya işini görür senin bende yıllardır yarım metre kadar yukarı çıkarıp indiriyorum motoru(yol alçakta kalıyor) tabi scooter ve cbr bana çocuk oyuncağı geliyordu da gt650 beni de aşar(225kg:cyclopsan)basamağı çıkartman kolayda rampayı çok çalışman lazım elin alışınca bence rahat çıkıp inersin gözünü korkutma bence,ben korkuttum cbr aldım pişmanım 250-500 cc arıyoz bakalım:pr:

Endurocu01
19 Nisan 2010, 23:18
rampan kısa ve dik birde çıkış noktan çok dar,
1-mavi demirlerin 4 tanesini kesiceksin
2-betona spiralle 5-10 cm arayla yatay kanal açıcaksınki lastiğin yer tutsun hani otoparklarda var
3-yapacağın rapma geniş olacak manevra yapmadan direk çıkabilesin
4-650 devirli makinedir panikleyip ufak bir ara gazında pati çeker sağa yada sola yatarsın sabit gazla çıkman gerek
5-paniklersen düşerim dersen düşersin bunu unutma kendine güven
çıktığın yer genişmi,direk kavşakmı,caddemi onu bilmiyoruz orası ayrı bir sorun

mcyassin
20 Nisan 2010, 13:32
rampan kısa ve dik birde çıkış noktan çok dar,
1-mavi demirlerin 4 tanesini kesiceksin
2-betona spiralle 5-10 cm arayla yatay kanal açıcaksınki lastiğin yer tutsun hani otoparklarda var
3-yapacağın rapma geniş olacak manevra yapmadan direk çıkabilesin
4-650 devirli makinedir panikleyip ufak bir ara gazında pati çeker sağa yada sola yatarsın sabit gazla çıkman gerek
5-paniklersen düşerim dersen düşersin bunu unutma kendine güven
çıktığın yer genişmi,direk kavşakmı,caddemi onu bilmiyoruz orası ayrı bir sorun

Çıktığım yer apartmanın bahçesi,çoluk çocuk yoksa problem yok:)

Bu arada dün benim o esneyen rampanın altına taş koyup çıkmayı denedim. Yine stop yine stop. çıkmadan bi saat önce scooterdaydım. Aklım yine ona gitti:pr: Arka freni tamamen unutuyorum :pr: Sol el sanki arka fren:pr: Ordan çıkmak bana göre değil onu anladım :( Babamdan rica edicem çıkarsın bi dahada içeri sokmıcam. Kilitlerim napıyım yani,çalamazlar herhalde aparmtmanın bahçesindende.

Acaba scooter'a binmesem bi süre en azından hyo'ya alışasıya kadar o huyumdan vazgeçer miyim sizce?(sol eli arka fren sanmak,ayağımın altındaki frenin sanki hiç yokmuşçasına hareket etmem)

Bir de galiba yanlış yaptık gt 250 almamakla bu motoru ben gözümde çok büyütmeye başladım:silent:

Recaİ
20 Nisan 2010, 17:30
Çıktığım yer apartmanın bahçesi,çoluk çocuk yoksa problem yok:)

Bu arada dün benim o esneyen rampanın altına taş koyup çıkmayı denedim. Yine stop yine stop. çıkmadan bi saat önce scooterdaydım. Aklım yine ona gitti:pr: Arka freni tamamen unutuyorum :pr: Sol el sanki arka fren:pr: Ordan çıkmak bana göre değil onu anladım :( Babamdan rica edicem çıkarsın bi dahada içeri sokmıcam. Kilitlerim napıyım yani,çalamazlar herhalde aparmtmanın bahçesindende.

Acaba scooter'a binmesem bi süre en azından hyo'ya alışasıya kadar o huyumdan vazgeçer miyim sizce?(sol eli arka fren sanmak,ayağımın altındaki frenin sanki hiç yokmuşçasına hareket etmem)

Bir de galiba yanlış yaptık gt 250 almamakla bu motoru ben gözümde çok büyütmeye başladım:silent:

Benimde İlk vitesli motoru aldıgımda öyle bir huyum vardı..Debriyaj nerde onu Bile bilmiyordum :queen: Debriyajla arka freni karıştırıyordum.. 3 Gün sürdü alışmam..Motor oldukdan sonra Çok rahat alışırsın O rampayıda Çok rahat çıkarsın 1 hafta kullan motoru Ondan sonra aparat bile koymadan çıkarsın..

slamdunk
20 Nisan 2010, 18:13
Arkadaşlar Yasinin eklediği o fotolara bakarak motosikleti çıkartmak istediği rampanın eğiminin az bişey olduğunu sanmayın. Fotoğraflarda çok geniş ve eğimi az bir rampa gibi görünüyor ama işin aslı öyle değil. Ben motosikletimi Yasin'e sattığım gün bana o rampayı gösterdi ve ben kesinlikle indirmemesi gerektiğini söyledim. Ama Yasin kafasına koyduğunu yapmışsın :)

Sonuç olarak lafıma gelmişsin sanırım. Gayet güzel bahçesi olan bir sitede oturuyorsun. Güvenlik konusunda fazlaca kaygılanıyorsun bence. Motoru zincirleyebileceğin bir çok yer mevcut. Üzerini de örtersin, çok da iyi olur.

Son olarak rampadan bahsedelim. Ben 1.98 boyunda, Hyo üzerinde 7 bin onun haricinde de yaklaşık 30 bin km yi devirmiş biri olarak motoru o rampadan indirip çıkarmayı kesinlikle güvenli görmüyorum çünkü en küçük denge hatasında rampanın bir yanı boşluk.

Motosikletin gücü 200 kiloyu değil ordan çıkarmak 2 metre havaya fırlatacak kadar güçlü olabilir ama risk risktir. Özellikle de Yasin için daha zor olacaktır çünkü 1.65 civarı boy ve nispeten zayıf sayılan biri için 200 kg luk motor ile eğimde başa çıkmak kolay olmayacaktır.

Şimdi 7000 bin km boyunca kullanıp en küçük çiziği bile olmadan içim rahat bir şekilde sana sattığım motorun oraya indirip çıkarırken çizilip zarar görmesini cidden istemem. Daha uzun yıllar aynı şekilde tertemiz kullanmanı isterim. Sen sen ol deneyimli birini bul ve o motoru ordan çıkarttır ve o garajı kullanma. Benim tavsiyem. Dinlemek sana kalmış.

Sana kolay gelsin Yasin..

mete_han
20 Nisan 2010, 18:17
o demirin olduğu kısma beton atılabilse var ya girer öıkarsın ama ortak kullanım alanıysa her kafadan bir ses çıkar...

mcyassin
22 Nisan 2010, 23:54
Arkadaşlar Yasinin eklediği o fotolara bakarak motosikleti çıkartmak istediği rampanın eğiminin az bişey olduğunu sanmayın. Fotoğraflarda çok geniş ve eğimi az bir rampa gibi görünüyor ama işin aslı öyle değil. Ben motosikletimi Yasin'e sattığım gün bana o rampayı gösterdi ve ben kesinlikle indirmemesi gerektiğini söyledim. Ama Yasin kafasına koyduğunu yapmışsın :)

Sonuç olarak lafıma gelmişsin sanırım. Gayet güzel bahçesi olan bir sitede oturuyorsun. Güvenlik konusunda fazlaca kaygılanıyorsun bence. Motoru zincirleyebileceğin bir çok yer mevcut. Üzerini de örtersin, çok da iyi olur.

Son olarak rampadan bahsedelim. Ben 1.98 boyunda, Hyo üzerinde 7 bin onun haricinde de yaklaşık 30 bin km yi devirmiş biri olarak motoru o rampadan indirip çıkarmayı kesinlikle güvenli görmüyorum çünkü en küçük denge hatasında rampanın bir yanı boşluk.

Motosikletin gücü 200 kiloyu değil ordan çıkarmak 2 metre havaya fırlatacak kadar güçlü olabilir ama risk risktir. Özellikle de Yasin için daha zor olacaktır çünkü 1.65 civarı boy ve nispeten zayıf sayılan biri için 200 kg luk motor ile eğimde başa çıkmak kolay olmayacaktır.

Şimdi 7000 bin km boyunca kullanıp en küçük çiziği bile olmadan içim rahat bir şekilde sana sattığım motorun oraya indirip çıkarırken çizilip zarar görmesini cidden istemem. Daha uzun yıllar aynı şekilde tertemiz kullanmanı isterim. Sen sen ol deneyimli birini bul ve o motoru ordan çıkarttır ve o garajı kullanma. Benim tavsiyem. Dinlemek sana kalmış.

Sana kolay gelsin Yasin..

Abi dediğini yapıcam ;) Bi hata yaptım indirdim geçen perşembeden beri motor orada. Yaptığım km 15 toplamda:pale: İlk fırsatta çıkarttırıcam babama,indirmeyide düşünmüyorum dediğin gibi bağlarım bi yerlere

---------- Mesaj ekleme zamanı: 22:54 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 22:52 ----------

o demirin olduğu kısma beton atılabilse var ya girer öıkarsın ama ortak kullanım alanıysa her kafadan bir ses çıkar...

Abi motoru sabah çalıştırınca bile olay olacak gibi burada :pr: sabahın 8'inde ses olurmuş bilmem neymiş..Asansör gibi bi sistem olsaymış keşke yaa:)

yesilius2
23 Nisan 2010, 00:12
eski rampanın altına takoz koy esnemez we sorunun çözülür:D

Sinan Aksu
23 Nisan 2010, 00:38
O kadarda büyük bi problem olacağını zannetmiyorum. Babacan iki kişi yüklendimi motoru çok rahat çıkartabilir. En kötü ihtimal altına parke taşı konulabilir. Ben aynı sistemle tek başıma 240 kg'lik dövil'i apartmanın içine sokuyordum :)

mücahit_89
23 Nisan 2010, 00:42
valla o motor hala ordaysa çok yazık:)havalarda sıcak bugunlerde ben olsam tek başıma çalıştırmadan bile iman gucuyle iter çıkarırım:)aslında o motor ordan çalışıtrarak çok rahat çıkar...

casillas00
23 Nisan 2010, 11:50
Ya hadı toplanın gidelim şu motoru cıkartalım ordan.Dahada indirmez zaten :)

tantürk
23 Nisan 2010, 12:05
kapıyı alttan kes bi 15 cm kadar sonra harç kar betonla eğimli küçüm bi rampa yap kapının altına tamamdır ;)

Felon
23 Nisan 2010, 12:10
Ya hadı toplanın gidelim şu motoru cıkartalım ordan.Dahada indirmez zaten :)

:mrgreen: beni artçı olarak alabilcek varsa gelirim kalıplıyımdır benim gibi bi kişi daha olsa çıkartırız göz kestirdim :queen:

mücahit_89
23 Nisan 2010, 12:18
:mrgreen: beni artçı olarak alabilcek varsa gelirim kalıplıyımdır benim gibi bi kişi daha olsa çıkartırız göz kestirdim :queen:

tamam gel ben seni alıyım bende kalıplı sayılırım cbfimi tek elimde kaldırıyorum:mrgreen:bunu beraber çıkarırız yada gitsek zaten o motor ordan tek kişide çıkarılır sürerek:wiinkk:

kayar2
23 Nisan 2010, 12:19
merhaba arkadaşlar..

Yıllardır resimdeki rampayı kullanarak (babam ve ben) scooterlarımızı indirip çıkartabiliyorduk. Taa ki ben gt 650 comet alasıya kadar. Bu sabah ikinci kez çıkartmayı denerken stop ettirdim motoru arka teker rampadayken. Rampa esnedi esnedi tam oturmaya yakın motoru geri çekmek zorunda kaldım:pale: Motor mahsur kaldı şu an garajda:pale:

Resimdeki rampa alüminyummuş. Demir yaptırmam gerekecek galiba. Nasıl bir şey tavsiye edersiniz? Ataşehir tarafında oturuyorum bu çevrede nerede yaptırabilirim vs..bana bir kaç tavsiyede bulunursanız sevinirim,teşekkürler..

Bir de motor oldukça ağır benim an 125'e göre(hyosung:215 kg, suzuki:115 kg) sizce ben bu rampadan rahat çıkabilir miyim? Ya da çıkmaya alışabilir miyim? Gözümde çok büyüyorda :pale: Suzukiyle hiç sorunsuz çıkabiliyorum doğal olarak ama bu motor stop falan etse nasıl toparlıcam kafama takılıyo :pale: Tecrübem pek yok.

Bu arada motoru kurtarabilirsek bu garajdan gezilere vs..katılıp tanışmak isterim sizlerle,an 125'le katılamıyordum malum :)

resimler;

[ımg]http://i1004.hizliresim.com/2010/4/18/3516.jpg[/ımg]

[ımg]http://i1004.hizliresim.com/2010/4/18/3475.jpg[/ımg]

[ımg]http://i1004.hizliresim.com/2010/4/18/3487.jpg[/ımg]

[ımg]http://i1004.hizliresim.com/2010/4/18/3492.jpg[/ımg]

[ımg]http://i1004.hizliresim.com/2010/4/18/3496.jpg[/ımg]

[sıze="4"]hala çıkaramadıysan rampanı getir bir ayak kaynatalım 2 misli yük çeker dert etme bende ataşehirdeyim özelden mesaj at[/sıze]

Felon
23 Nisan 2010, 12:28
tamam gel ben seni alıyım bende kalıplı sayılırım cbfimi tek elimde kaldırıyorum:mrgreen:bunu beraber çıkarırız yada gitsek zaten o motor ordan tek kişide çıkarılır sürerek:wiinkk:
motorun sahibi yok ortalıkta belkide çıkartdı dolaşıyo şimdi :cherry:

mcyassin
23 Nisan 2010, 13:14
motorun sahibi yok ortalıkta belkide çıkartdı dolaşıyo şimdi :cherry:

Keşkee :) Bugün çıkarttırıcam birini bulabilirsem ama

---------- Mesaj ekleme zamanı: 12:11 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 12:08 ----------

[sıze="4"]hala çıkaramadıysan rampanı getir bir ayak kaynatalım 2 misli yük çeker dert etme bende ataşehirdeyim özelden mesaj at[/sıze]

Abi kapıyı kestirip beton atmaya karar verdik. Acemilikte olduğu için beton rampayı uzun tutucam,en azından hızımı alırsam daha rahat çıkarım diye düşünüyorum. Bugün yarında çıkartabilirsem indirmicem o işi yapasıya kadar. İlk etapta mevcut rampanın altına taş koyarak çözücez gibi,teşekkür ederim ilgin için.. Bi de yönetimin onay vermesi lazım o iş için bi aksilik çıkmaz inşallah

---------- Mesaj ekleme zamanı: 12:14 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 12:11 ----------

kapıyı alttan kes bi 15 cm kadar sonra harç kar betonla eğimli küçüm bi rampa yap kapının altına tamamdır ;)

150 lira fiyat aldım o iş için uygun mu sizce?

mücahit_89
23 Nisan 2010, 13:24
kardel dışarısı cayır cayır yanıyor senin canavar mağrasında uyuyor yapma allah aşkına çıkar şunu benim içim gidiyor:mrgreen:

mete_han
23 Nisan 2010, 13:39
Abi motoru sabah çalıştırınca bile olay olacak gibi burada :pr: sabahın 8'inde ses olurmuş bilmem neymiş..Asansör gibi bi sistem olsaymış keşke yaa:)

inan konu komşu haklı...skutır deyip geçme onun bile bir gürltüsü patırtısı olur ki hyoyu nasıl sessizce sokup çıkarıcan...gir çık problem...bodrum katındaki her hareketin bir yukarıya rahatsız edici şekilde çıkar...yani ben olsam şansımı zorlamayıp yakında bir otoparkla anlaşırdım...

mcyassin
23 Nisan 2010, 13:46
inan konu komşu haklı...skutır deyip geçme onun bile bir gürltüsü patırtısı olur ki hyoyu nasıl sessizce sokup çıkarıcan...gir çık problem...bodrum katındaki her hareketin bir yukarıya rahatsız edici şekilde çıkar...yani ben olsam şansımı zorlamayıp yakında bir otoparkla anlaşırdım...

Motor seslerine karşı(scooter ya da racing hiç fark etmiyo) bi sempatim olduğu için hiç dikkat etmemiştim bizimkilerin çıkardığı sese(batmamıştı yani bana) ama hakkaten sabahın 8'inde hoş değil..ki ben bunu iki yıldır yapıyorum haftaiçi her sabah:pale: kimse şikayet etmedi ama içleniyo olabilirler bana :) dikkat edicem abi bu konuya :cat:

mete_han
23 Nisan 2010, 13:58
ses çıkarmazlar yüzüne karşı...ailenin hatrı vardır yıllardır komşusunuzdur vs...ama evde uyuyan olduğunda alttaki tıkırtılar kabusa dönüşür...

@rd@
23 Nisan 2010, 16:32
kardel dışarısı cayır cayır yanıyor senin canavar mağrasında uyuyor yapma allah aşkına çıkar şunu benim içim gidiyor:mrgreen:

hoca yemin ediyorum benimde içime dert oldu kaç gündür ya :)
...

mcyassin
23 Nisan 2010, 18:06
:bounce: Babam sağolsun

http://i1004.hizliresim.com/2010/4/23/3846.jpg

---------- Mesaj ekleme zamanı: 17:06 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 17:00 ----------

ses çıkarmazlar yüzüne karşı...ailenin hatrı vardır yıllardır komşusunuzdur vs...ama evde uyuyan olduğunda alttaki tıkırtılar kabusa dönüşür...

Bi de bodrum ya abi ses yankı falan yapıyo valla ilk defa dikkat ediyorumda :) Hakkına giriyorum milletin farkında olmadan,dikkat edicem saatlere artık

Recaİ
23 Nisan 2010, 18:45
:bounce: Babam sağolsun

http://i1004.hizliresim.com/2010/4/23/3846.jpg

---------- Mesaj ekleme zamanı: 17:06 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 17:00 ----------

Bi de bodrum ya abi ses yankı falan yapıyo valla ilk defa dikkat ediyorumda :) Hakkına giriyorum milletin farkında olmadan,dikkat edicem saatlere artık

:queen::cat: Sonunda :) Sen Biraz kullan o rampalar Sana vız gelir:cherry:

kempes
23 Nisan 2010, 18:48
Dostum sende de ne çile varmış motor orada yatıyor,günler geçmek bilmiyordur senin için, Allah kurtarsın sayılı gün çabuk geçer :)

mcyassin
10 Mayıs 2010, 21:28
Arkadaşlar an itibariyle rampa problemini çözmüş bulunuyorum,ne mutlu bana:)

Bakınız resimler:

Rampanın iniş noktası sağdan gitmeliydi aslında ama başında duramadığımız için ustanın maalesefki düm düz yapmış eline sağlık:P

Kapıyıda güzel kesmiş :cat: (bu arada kestiği alet iptal olmuş:) ) Betonu tırtıklamakta ustanın işi :wiinkk:

İşaretlediğim yere biraz beton atıp eğimi bir nebzede olsa azaltmayı düşünüyorum son olarak. Çünkü bi anda dikleşiyo rampa ve o işaretli noktada ayaklarımın yerle teması yok. Acemilik sürecinde işe yarar diye umuyorum bu düşüncemin. Çünkü o noktada her halükarda durmam gerekiyo manevra için.

Valla benim çok beğendim:) Sizce nasıl olmuş üstadlar?

http://i1005.hizliresim.com/2010/5/10/4408.jpg

http://i1005.hizliresim.com/2010/5/10/4502.jpg

Felon
10 Mayıs 2010, 22:03
güzel olmuş dediğin yeride yaptırsaydın hazır usta getirmişken harc yapılmışken

sadist39
10 Mayıs 2010, 23:16
arkadaşım şimdilik o rampanın altına , tam ortasına sıkışacak şekilde bir tuğla yerleştir... o seni yeni rampa alana kadar idare eder.. esneme yapamaz.. yeni rampa içinde ölçüleri al ve bi kaynak ustasına git durumu anlat o sana yardımcı olur.. maliyet de taş çatlasın 50-70 tl tutar.

mcyassin
10 Mayıs 2010, 23:18
arkadaşım şimdilik o rampanın altına , tam ortasına sıkışacak şekilde bir tuğla yerleştir... o seni yeni rampa alana kadar idare eder.. esneme yapamaz.. yeni rampa içinde ölçüleri al ve bi kaynak ustasına git durumu anlat o sana yardımcı olur.. maliyet de taş çatlasın 50-70 tl tutar.

Hocam rampanın oraya beton yaptık zaten :)

sadist39
10 Mayıs 2010, 23:19
ben biraz geç kalmışım:) arkadaşlar ben de son fotolar gözükmedi :) daha yeni gördüm :)

mcyassin
10 Mayıs 2010, 23:21
güzel olmuş dediğin yeride yaptırsaydın hazır usta getirmişken harc yapılmışken

o sıra aklıma gelmemişti,zaten rampa şekillenirken yanındada değildim ustanın maalesef ki. Bakalım yaa zamanla o da olur inşallah

mcyassin
11 Mayıs 2010, 11:05
Bu arada aklımın almadığı bir şey var. Çıkarken rampada stop ettirdim diyelim,debriyajdanda çektim elimi,motor olduğu yerde kaldı ne ileri ne geri gidiyo. E nasıl çalıştırcam motoru debriyaja basmadan? Debriyaja bassam direk geri kayar? Arka freni sıktık diyelim çalıştırırken nasıl ayarlıcam ki gazı freni.. Çok karışık yaa:silent::silent::silent:

mahoretti
11 Mayıs 2010, 11:23
düz yolda motor kullanmak gibi değil tabi. Bu senin için aslında çok güzel bir antrenman yeri. Düşün, trafikte böyle bir yokuşta kaldın. Nasıl çıkıcaz ? Sen çıkıcan biz bakıcaz :)

Arka fren basılı iken debriyajı sıktın. motor duruyor. Kayma eğilimi varsa ön frenden de yardım al. Sonra hafif gaz ver. Debriyajıda KAVRAMA NOKTASINA kadar hafifçe bırak. Öne doğru hareketlenmeye başladığını görücen. gazı arttır sakince aynı anda debriyajı bırakırken frenleride yavaşça serbest bırak.

mcyassin
11 Mayıs 2010, 13:28
düz yolda motor kullanmak gibi değil tabi. Bu senin için aslında çok güzel bir antrenman yeri. Düşün, trafikte böyle bir yokuşta kaldın. Nasıl çıkıcaz ? Sen çıkıcan biz bakıcaz :)

Arka fren basılı iken debriyajı sıktın. motor duruyor. Kayma eğilimi varsa ön frenden de yardım al. Sonra hafif gaz ver. Debriyajıda KAVRAMA NOKTASINA kadar hafifçe bırak. Öne doğru hareketlenmeye başladığını görücen. gazı arttır sakince aynı anda debriyajı bırakırken frenleride yavaşça serbest bırak.

Tek ayakla zor dururum ben orda ama :pale: Keşke arabalardaki el freni tarzında bir özellik olsaydı bizim makinalardada:P Neyse zamanla tecrübe edineceğiz artık

Şeyh Şamil
11 Mayıs 2010, 13:57
Eskisine göre tabiki fena değil. Ama arzu edersen aşağıda ifade

etmeye çalıştığım şekilde yeni bir uygulama yaparsan yaz kış

rahatlıkla motorunla iniş ve çıkış yapabilirsin

KOLAY GELSİN...

1) Resimdeki kapının üst tuğla kısmını 50-55 cm kadar balyozla

kıracaksınız.Kapının eni kadar!..

2) Mevcut kapıyı yerinden çıkaracaksınız...

3) Aşağı yukarı 1 traktör kadar inşaat molozu döküp ezeceksiniz..

4) İnşaat molozu yada hafriyat artığının üzerine betonunuzu atacaksınız..

5) Yapılan bu uygulama meyil yüzdesini büyük oranda düşürmüş olacaktır..

6) Kapı iç tarafına yaptığınız ilave betonu bu kez yükseltip takribi
bir (1) metre kadar mesafesini içeriye uzatıp yeniden beton dökeceksiniz.

7) Söktüğünüz kapıyı monte edeceksiniz. Tabi eski yerinde 50-55 cm daha
yukarıda bir konumda olacak..

İşin özü fotoğrafda görünen kapıyı yukarıya yani beyaz boyalı kısma

sıfır olacak şekilde üst tarafa kaldırmış oalacaksın..

Meyilli kısmın yarısından itibaren kapı girişi dahil kademeli

betonlayacaksın..

EmoTHEp
12 Mayıs 2010, 12:38
Dostum gerçekten güzel ve kullanışlı olmuş... benzer bir durum var bende de... 1 metrelik bir kapıdan 20-25 cm basamak yapmışlar ben güvenli olsun diye hergün o delikten geçiriyorum. üstelik kapı tam basamak hizasında... biraz geç kalmışım sanırım... ben sorunu 30mmlik bir sunta ile hallettim. 50x80mm ebatında kestirdim ve basamak kısmına ve tam orta kısmına destek attım, bir de güzelce vernikledim... şimdi motorum ve benim ağırlığım (ki yaklaşık 260 kg ediyor :P) rahat rahat girip çıkıyorum park alanıma... üstelik üzerinde durdursam bile orta destek sayesinde esneme yapmıyor... (böyle probelmi olup, beton döktüremeyecek olan arkadaşlara duyurulur)
rampada durma mevzusu içinse ön fren bence daha mantıklı çünkü senin zeminin beton motor kolay kaymaz, ben mermerde çıkarıyorum bende bile kaymıyor, ayrıca askıda kaldığında iki ayağının açık olması daha güvenli, kaldırıkende ön fren sıkılı iken az gaz verirsin yarım debriyaj yapıp yarı kavramada çıkartırsın motoru, biraz yük biner baskı-balatana ama sıkıntı yaratmaz şimdilik... bende yeni şöförüm, öğrendikçe yazıcam :cat: