PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ön kaldırmak yasakmı ?

Sayfa : 1 [2]

Ante
28 Mart 2010, 04:15
Sen anlat bakim bana ben okumaya üşendim topici, bi daha teker yapmicakmıymışıs :P

Teker serbest
http://www.motosiklet.net/forum/diger-haberler/73880-tek-tekerlekli-motosiklet.html

ön kaldırmak zinhar suç

GKN
28 Mart 2010, 04:21
Ben bu ara kaldıramıyorum, neden dersiniz, haydar hoca okuyomu topici :P

motorcu48
28 Mart 2010, 04:37
hahah:) arif iyi bir tekerci olupta düşüyorsa demekki arif kadar iyi olmayanlar hiç yapmamalı.gururumuz dedim çünkü sadece bir türk motosikletçi olarak motorla o şovları bize gösterdi ve bir yabancıda bunu izlese demekki türkiyedeki motosiklet bilinci olarak geride olmadığımızı onlarada göstermiş oldu dolayısıyla varmı arif gibi tanınan biride hiçe sayabiliyorsun.
sana ne desek boş çünkü anlayamazsınki verdiğim örnekten idrak edememişsin. tek teker ustası bile düşüyorsa demekki trafikte bu haraketlerin yasak olması doğaldır savunulamaz sadece trafik dışı alanlarda gösterisi yapılabilir.galiba yaşının verdiği bir olgunsuzlukla karşı karşıyasın

STeReO
28 Mart 2010, 04:47
Şindi teker yassahmıymış, yapmıyalım mı :P

5 sn ye ye kadar yasak değilmiş 5 snden sonra sn başına tl ve puan cezası varmış, 3 ncü yakalanışında ehliyete 1 yıllığına el koyma ve 100 ceza puanı.. ne salladım he :mrgreen:

jönysf
28 Mart 2010, 04:49
uygunsuz araç kullanmadan 62.00 tl ceza ödersin Benim gibi :)

Ante
28 Mart 2010, 04:53
Bu iş nasıl öğrenilir? Bir kursu falan var mı?

otopsici
28 Mart 2010, 11:32
ben burdaki yorumların tamamını okuyunca trafik polislerinin işlerini hiç bir şekilde düzgün yapmadığını düşünüyordum ama bu sefer emin oldum o polisin yerinde olsam teker yapan arkadaşı kesinlikle uyarmazdım:farao:
önce tehikeli araç kullanmaktan 2. olarak trafiği tehlikeye sokmaktan cezayı kesinlikle basardım ki ben bunu açık şekilde söylüyorum bu kuralları uygulamayı polisin insiyatifine bırakmak çok büyük bir suçtur polise insiyatif kullandırılmamalıdır gördüğün yerde gereği ne ise yap diye emir verilmelidir
ben her gün trafikte kendini pilot sanan artistlerin ve polisin insiyatif kullandığından güç alan (polis nasılsa salıyo diyen) insan benzeri yaratıkların benim hayatıma kastetmesinden bıktım ve usandım her gün adam 3-4 olası kazadan zar zor kurtulur mu arkadaş yaf en sağdan 30 la giderken adam gelip senin önüne ani kırıp dururmu adam gelip seni sıkıştırırmı yaf :pr: gerizekalı scuter veya küçük cc motorlu seni görüp sana hava atacam diye sana sıfırdan geçip düşürmeye çalışırmı arkadaş
polis hiç bir şekilde musamaha göstermemelidir bence hiç kimsenin gözünün yaşına bakmamalıdır zira benim ve diğer motorcu arkadaşlarımın canı bir kaç kuruşluk ceza parası değeriyle kıyaslanamayacak kadar değerlidir:farao:

cykilic
28 Mart 2010, 11:47
maalesef kendimden biliyorum var :(

Ante
28 Mart 2010, 12:40
ben burdaki yorumların tamamını okuyunca trafik polislerinin işlerini hiç bir şekilde düzgün yapmadığını düşünüyordum ama bu sefer emin oldum o polisin yerinde olsam teker yapan arkadaşı kesinlikle uyarmazdım:farao:
önce tehikeli araç kullanmaktan 2. olarak trafiği tehlikeye sokmaktan cezayı kesinlikle basardım ki ben bunu açık şekilde söylüyorum bu kuralları uygulamayı polisin insiyatifine bırakmak çok büyük bir suçtur polise insiyatif kullandırılmamalıdır gördüğün yerde gereği ne ise yap diye emir verilmelidir
ben her gün trafikte kendini pilot sanan artistlerin ve polisin insiyatif kullandığından güç alan (polis nasılsa salıyo diyen) insan benzeri yaratıkların benim hayatıma kastetmesinden bıktım ve usandım her gün adam 3-4 olası kazadan zar zor kurtulur mu arkadaş yaf en sağdan 30 la giderken adam gelip senin önüne ani kırıp dururmu adam gelip seni sıkıştırırmı yaf :pr: gerizekalı scuter veya küçük cc motorlu seni görüp sana hava atacam diye sana sıfırdan geçip düşürmeye çalışırmı arkadaş
polis hiç bir şekilde musamaha göstermemelidir bence hiç kimsenin gözünün yaşına bakmamalıdır zira benim ve diğer motorcu arkadaşlarımın canı bir kaç kuruşluk ceza parası değeriyle kıyaslanamayacak kadar değerlidir:farao:

"Bir kere delmekten bir şey olmaz"
"Benim memurum işini bilir"
"Semra hanım şöyle hareketli bir müzik koyun" deyip otobanda 170'le gitmek.

"8 tane araca yanlış parktan ceza yazdım. Araçlardan biri il emniyet genel müdür yardımcısınınmış. Sivil plaka takılmış o gün. Trafik şubeden karakola, masa başına atandım ve hakkımda görevi suistimalden dava açıldı"

"Sen benim kim olduğumu biliyor musun? Sürdürürüm lan seni"

Bunlarda Türkiye gerçeği...

atalar boşuna dememiş.

"Balık baştan kokar"

otopsici
28 Mart 2010, 12:53
"Bir kere delmekten bir şey olmaz"
"Benim memurum işini bilir"
"Semra hanım şöyle hareketli bir müzik koyun" deyip otobanda 170'le gitmek.

"8 tane araca yanlış parktan ceza yazdım. Araçlardan biri il emniyet genel müdür yardımcısınınmış. Sivil plaka takılmış o gün. Trafik şubeden karakola, masa başına atandım ve hakkımda görevi suistimalden dava açıldı"

"Sen benim kim olduğumu biliyor musun? Sürdürürüm lan seni"

Bunlarda Türkiye gerçeği...

atalar boşuna dememiş.

"Balık baştan kokar"

abisi aynı şeyi diyorum türkiyede malesef ama malesef üst düzeydekiler düzgün olmadığı için bu kadar pisliğe batmış durumdayız

Ante
28 Mart 2010, 13:07
abisi aynı şeyi diyorum türkiyede malesef ama malesef üst düzeydekiler düzgün olmadığı için bu kadar pisliğe batmış durumdayız

Ben farklı bir şey diyorsun demedim abisi.

Sadece yazındaki tepki uç noktalara. Oysa kaynak değişmedikçe siz istediğiniz kadar uçları değiştirin sonuç değişmeyecektir. Velhasıl bu bir çıkmaz sokaktır. Değişmesi için adam gibi hükümetlerin gelmesi gerekir. Ama adam gibi hükümetler için düşünen, üreten bir toplum gerekir. Ama öyle bir toplumun oluşması için altyapıyı ise ya adam gibi hükümetler sağlar yada bilinçli toplum baskıyla yaptırır. Kısaca çember döner durur.

Hakki
28 Mart 2010, 13:15
motorcu48,
bakın arifin videosunu paylaşma amacınızı anlayabiliyorum. turkiye'nin sözde en iyi tek tekercisi ve o bile tek tekerden düşebiliyor demek istediniz.
öncelikle arif şimdi de tek tekerden düşebilir fakat bu sizin veya benim 2 tekerden düşmesi kadar olası bir durumdur. koydugunuz video'nun tarihi epey bir eski. o zamanlar arif yeni yeni olgunlaşıyordu ki bol bol düşüyor gördügünüz gibi.

bir başka mesele arif'in adının duyulmuş olması.
bunu da şu an televizyonlarda gordugumuz şarkıcıların kaç tanesinin konservatuar mezunu kaç tanesinin manken oldugu meselesine baglayabiliriz.
yani reklamını yapacaksın ve halk tarafından da talep görürsen ünlüsün demektir.

bir örnek daha vereyim;
Formula 1 için delicesine reklamlar yapıldı. ilk sezon epey izleyicisi oldu. sonra reklamlara ragmen git gide izleyici sayısı düştü. çünkü halkımız motorsporlarına yabancı bir toplum.

aynı şey kenan sofuoglu için de geçerli. kaç kişi kenan'ın 2007'de 600cc dünya şampiyonu oldugunu biliyor. hadi onu da geç kaç kişi kenan'ı tanıyor.
daha yarışları yayınlanmıyor, reklamı yapılmıyor.

ama herkes demet akalını, alişanı, sedasayanı biliyor.

bilmem anlatabildim mi..... arif'in videosunu koyarken biraz daha ince düşünmenizi beklerdim

Tundzhay
28 Mart 2010, 13:26
motor iki tekerdir. tek teker değildir!

Ante
28 Mart 2010, 13:32
Nemrut,

İki tane motosiklet sürücüsü var diyelim.
Bunlara diyoruz ki: Her gün 500m'lik düz bir pistte gidecekseniz.
Yalnız biriniz devamlı teker yapacak.
Diğeri sadece düz gidecek.
1000 gün sonunda sence bu iki sürücünün düşme oranları ne olur?

Asalım, keselim demiyorum.

Ama teker yapmak bana göre sürüş güvenliğini zayıflatan bir harekettir ve trafik kurallarına göre de suçtur. Ama en yakın motorcu arkadaşım motorun üzerine her çıktığında teker, drift yapmadan duramaz. Bunun yanında onunla her zaman motosiklet sürerim.

Hakki
28 Mart 2010, 13:40
halil abi,
bu işler biraz kabiliyet işi. herkes yapamaz (ben de yapamıyorum).

senin verdigin ornek normal insanlar(devletin kanunlarıyla oluşturdugu standart insan profili) için.
motosiklet kullanmak da herkesin yapabilecegi bir iş değil. motosiklete binen insan zaten normal değil, hele ki turkiye şartlarında.

2 tekerle tek teker arasında tek fark var,
2 tekeri kullanan sayısı fazla
tek tekeri kullanan sayısı az.

-majesty-
28 Mart 2010, 14:48
Ante çok yerinde bir örnek vermiş, ama 4sayfa yazıdan anlaşılıyor ki bunu kavrayabilmek de biraz kabiliyet! istiyor :)

Hakki
28 Mart 2010, 18:38
-majesty-,
dogru diyorsun. bu yazılanları anlamak kabiliyet ister.

beni anlayan insanların sayısının artacagını sabırla bekliyorum (bkz. http://www.motosiklet.net/forum/diger-haberler/73880-tek-tekerlekli-motosiklet.html ,bu icadı yapan insanlar benimle aynı kafa yapısına sahipler)

okan4037
28 Mart 2010, 19:06
başlığı görünce aklıma başka bişey geldi :P
tek teker filan olsaydı :cherry:

elbette yasak tehlikeli araç kullanmaktan yazıyorlar.. yapacaksan önemli olan ceza değil boş alanda olması ve korumalarının tam olması önemli.. trafikte gerçekten tehlikeli olabiliyor..

LynXMaSTeR
14 Aralık 2014, 19:32
konuyu hortlatmış gibi olacam ama yeni bi konu açmak istemedim.
Ön kaldırma ile alakalı cezayı trafik kanununun hangi maddesine istinaden yazıyolar bilginiz var mı?

M.balibey
14 Aralık 2014, 19:52
Tedbirsiz ve Saygısız Araç Sürme
Madde 145- Karayollarında, kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde;
a) Su, çamur ve benzerlerini sıçratmak, atmak, dökmek,
b) Korkutmak veya şaşırtmak,
c) Sigara külü ve izmaritlerini veya başka şeyleri yola atıp dökmek,
d)Seyir halinde iken sürücülerin, cep ve araç telefonu ile benzeri haberleşme cihazlarını kullanmak,
e) Özel amaçlarla keyfi veya kasıtlı davranışlarda bulunmak suretiyle yaya veya araç trafiğinin seyir emniyetini ihlal etmek veya tehlikeye düşürmek,
Suretiyle tedbirsiz ve saygısız davranışlarda bulunmaları ve araç sürmeleri yasaktır.
(Değişik ikinci fıkra:RG-21/3/2012-28240) Ancak, cep ve araç telefonları ile benzeri haberleşme cihazlarının sürücüler tarafından çeşitli elektronik sistemler vasıtasıyla ele alınmadan kullanılması, birinci fıkranın (d) bendi kapsamında değerlendirilmez.

alper_becker
14 Aralık 2014, 21:21
Esas ön kaldırmayı değil, stopie yaparken arka kaldırmanın cezası varmı onuda bir tartışalım.

LynXMaSTeR
14 Aralık 2014, 21:51
Tedbirsiz ve Saygısız Araç Sürme
Madde 145- Karayollarında, kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde;
a) Su, çamur ve benzerlerini sıçratmak, atmak, dökmek,
b) Korkutmak veya şaşırtmak,
c) Sigara külü ve izmaritlerini veya başka şeyleri yola atıp dökmek,
d)Seyir halinde iken sürücülerin, cep ve araç telefonu ile benzeri haberleşme cihazlarını kullanmak,
e) Özel amaçlarla keyfi veya kasıtlı davranışlarda bulunmak suretiyle yaya veya araç trafiğinin seyir emniyetini ihlal etmek veya tehlikeye düşürmek,
Suretiyle tedbirsiz ve saygısız davranışlarda bulunmaları ve araç sürmeleri yasaktır.
(Değişik ikinci fıkra:RG-21/3/2012-28240) Ancak, cep ve araç telefonları ile benzeri haberleşme cihazlarının sürücüler tarafından çeşitli elektronik sistemler vasıtasıyla ele alınmadan kullanılması, birinci fıkranın (d) bendi kapsamında değerlendirilmez.

teşekkürler

anaconda84
14 Aralık 2014, 23:05
cezası da var günahı da var allah muhafaza kötü şeyler olabilir büyük günah cehennemden çıkamayabilirsiniz :)

Sadık1453
14 Aralık 2014, 23:53
Bak bir konuda hem fikiriz güzel kardeşim seninle.

Genç adamın KANI DELİ akar. Çünkü kalbin daha hızlı çalışır, ve adrenalin sayesinde bu akış daha da hızlanır. Herhangi bir kaza sırasında oluşabilecek yaralanmalarda normalden çok daha fazla kan kaybeder.

Gelelim tek teker mevzusuna. Bu neden yapılır?

Gösteri sürücüsüsündür, istediğin gibi sürersin, ancak trafik olsa da olmasa da diğer insanların ve araçların kullanımına mahsus alanlarda yapılmaması gereklidir. Birde Bu konularda bir çok insanla konuşmuş biri olarak bu hareket yollarda o kadarda estetik görünmüyor inanın bana. İnsanlar deli ve serseri gözü ile bakıyorlar bunları yapanlara.

GP yarışında birinci gelmişsindir, çizgiyi ister tek teker geç istersen stopi ile geç kimse bir şey söylemez. O zaman belki estetik olabilir.

Bu konuda burada seveni çok olan bir arkadaşımız, Tek Teker nasıl yapılır? Bunu yapacaksanız doğru yapın diye bir video çekti ve yayınladı. Ama videonun başında sonunda sıkı sıkı tembihledi. Kimseyi riske atmadan ve trafiğe kapalı yerlerde deneyin diyor. Ama bir şeyi atlıyor sanırım. Buna özenen, yapmak isteyen genç arkadaşlarımızın kafasında Shoei marka kast ve tam koruma ekipmanı olmuyor. Ve hatta genellikle kask olmuyor. Ayrıca bunu yapmak isteyenlerin çoğu da bunu bir gösteri olarak halkın içinde okul ve cafe önlerinde yaptığından öğretmek istediği şey çok matah bir şey değil. Diyelim ki gerçekten kimseye artislik yapmayacak, motora olan hakimiyetini v.s. ni geliştireceğini düşündüğünden bunları denemek istiyor, bu arkadaşlara Eğitim ve sürücü kursları kendisine tahsis ettiği gibi pistlerini tahsis etmiyor. Birde bu tek teker işini kendileri her yol testi yaptığı araçlar ile deniyor maalesef. Diğer taraftan hiç sevmediği Endurocu abilerinde bunu öğrenmesi gerekliymiş. Çünkü koca motorlar yükleniyor ve artçısı ile birlikte arkaya ağırlık fazla bindiğinden çok ağır oluyormuş. Hiç rastlamadım o anlattığı, bilmeden yanlışlıkla ön kaldıran enduroculara.

Bırakın arkadaşlar bu tek teker v.s. işlerini. Önce bu aletin üzerinde hayatta kalın. Sizi tek teker giderken görüp iç geçirecek kızlar yada arkadaşlarınız olsa bile onlardan daha değerli ve başınıza bir şey geldiğinde onlardan çok daha fazla üzülecek aileniz var.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"

Sj's
15 Aralık 2014, 04:07
Sizi tek teker giderken görüp iç geçirecek kızlar yada arkadaşlarınız olsa bile onlardan daha değerli ve başınıza bir şey geldiğinde onlardan çok daha fazla üzülecek aileniz var.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"

Teker yaptigi icin adama bayilan kiz dunya uzerinde henuz gormus degilim. Tekere super kalkip kmlerce gidem 3 arkadasim var. Biri zonta, bildigin barzo. Digeri stunt dizilerde dublor ayni zamanda motorundaki hareketlerle para kazaniyor ucuncusu de devamli dusup binlerce lira masraf yapiyor motoruna ve kendine.

Benim motorum istemsiz olarak 1,2 ve 3ncu viteste gazi kokleyince kendiliginden tekere gelen bir alet. Show amacli bir seyler yapmak istesem gazi kesmem, ama on teker kalktigi gibi gaz kesiyorum. Durusum, cizgim onemli. Gene cok hizli gidiyorum, gene estiriyorum ama tekerler, stoppieler bunlari trafikte yapmanin kimseye bir faydasi yok, zarariysa tahmininizden fazla.

Kapanisi teker ustasi bir arkadasimin lafiyla bitirmek istiyorum: "tekerciyim diyorsan bir gun mutlaka duseceksin ya da basina bir sey gelecek, hatta bu birden fazla kez olacak."