PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ??? Yerimde olsanız ne yapardınız ???

Sayfa : [1] 2

metci
26 Mart 2010, 14:05
Arkadaşlar merhaba!

Bir race motosiklet almak istiyorum, ilk motorum olacak ama kafamı karıştırann çok şey var...

Öncelikle Van'da bi sınır köyünde görev yapıyorum... Herkes motosiklet alacağın paraya araba al diyor çünkü ulaşım sıkıntımız var burada, kaçakçı mazot kamyonlarına otostop çekerek ulaşım sağlıyorum... :pale:

Yollarda yaklaşık 15-20km toprak yol, race motosiklet için sıkıntılı biraz yani... İstediğim motor (Hyosung GT250R) + korumalara vereceğim parayla araba da alabilirim...

Ama motosiklet tutkumu da içimden atamıyorum... :pr:

Buradan tayinle gitme sürem en erken seneye ara tatilde ya da seneye yaz tatiline, yani yaklaşık 1 - 1,5 sene buradayım...

Sizce ne yapmalıyım?? Fikirlerinize ihtiyacım var...

Taner YILMAZ
26 Mart 2010, 14:12
Race olmak zorundamı?

barok34
26 Mart 2010, 14:13
merhaba, şimdi arabada alsanız ilk fırsat da tekrar motosiklet almak için uğraşacaksınız size bulaşmış bir defa bu ukde asla yaşamadan çıkmaz düşüncesindeyim

Ante
26 Mart 2010, 14:17
Bulsanız temiz bir honda xl200 alın derdim.

Yolların durumunu söylemişsiniz. İlk motor olduğunu söylemişsiniz. Race motosikletin ise tarzı belli. Yani o race ile her gün 15-20 km toprak yolda git gel yapmak hem size hem motora yazık. O yüzden maksimum 250cc'lik bir enduro alın rahat edin.

Sinan Aksu
26 Mart 2010, 14:22
Motosiklet virüsü girmiş bir defa içinize. Artık bu saatten sonra araba alsanız bile aklınız hep motosiklette kalacak. Motor alirsanizda o yollar için enduro öneririm.

Akileos
26 Mart 2010, 14:25
bence ikisinide alma

kaçak mozotçulara binmeye devam et nasıl olsa mozatta bedavaaa..

neqr0
26 Mart 2010, 14:36
bence ikisinide alma

kaçak mozotçulara binmeye devam et nasıl olsa mozatta bedavaaa..

arkadaşım dogru diyo şimdi eğer ilk motorum race olsun diosan böyle yap yok bu şekil zor diyorsan enduro al rahat olsun

zeda3000
26 Mart 2010, 14:36
Acikcasi bulundugun arazi sartlari yuzunden enduro cross tarzi bir motoru dusunmen daha mantikli olacak. Tayin sonrasi zevkine uygun motoru alirsin. Hem bu arada Vanin sakin yollarinda ilk motorun ile sakince kendini yetistirme sansin da olur.

myagdi
26 Mart 2010, 14:45
250 cc'ye kadar bir cross, veya enduro motor alıp doğanın keyfini çıkarmaya bakın.

hercul3367
26 Mart 2010, 14:55
kardeş en iyisi jawa 350 bul bir tane temiz,tepe tepe kullan.
kendini geliştirince istediğini alırsın...

aggressive
26 Mart 2010, 15:10
toprak yol varsa hiç girme hyosunga zira asfaltta bile amortisor patlatıyorlar tek amortısoru 1500 tl idi en son kuralkan.net te

o paraya git honda transalp al hic diilse satarken gene para eder.

metci
26 Mart 2010, 15:19
Arkadaşlar race alma enduro al demişsiniz ama ya Race alıcam ya hiç :) Hastalık işte...

mahoretti
26 Mart 2010, 15:53
Al kardeş race...... Biraz dökülür motor o kadar...

raven71
26 Mart 2010, 16:12
ya race ya hiç demişsiniz ancak eğer kullanım amacınıza ve yola uygun olmayan bir motosiklet alacağınıza hiç almayın daha iyi.

alacaksınız da bölgenize en uygun motosiklet tipi endurodur. jawa da olabilir.

hevesiniz tecrübesizliğinizin önüne geçmesin ve alacaksanız akılcı bir seçim yapın. :cat:

kanucan
26 Mart 2010, 16:22
Arkadaşlar race alma enduro al demişsiniz ama ya Race alıcam ya hiç :) Hastalık işte...

Düşüncelerinize saygı duymak ilk husustur.
SS benim pek haz ettiğim bir tür değildir.
bu demek değildir ki ben ileride kullanmıycam tecrübe etmek istediğim bir tarz.
Konuya gelirsek:
yolların durumundan biraz bahsetmişsiniz.
o yollara en rahat şekilde size ve motora sorunsuz bir şekilde gidip gelebiliceğiniz tarz enduro veya kross olucaktır.
hem asfalt hemde bozuk araziler için en ideal şekilde güce ve tasarıma sahipler.
Geçici bir süre kalıcaksınız sanırım bu süre zarfında enduro size çok daha iyi olucaktır eminim.
daha sonraki zamanlarda ise kendi gönlünüzden geçen motosiklete sahip olmanız daha makbule geçicektir. :rendeer:

m.şanveren
26 Mart 2010, 17:08
1)İlk motorum diyorsun.

2)Race istiyorsun.

3)Yolundurumu 15/20 km, stabilize ''sertleştirilmiş toprak zemin''

4)1 / 1,5 yılkadar daha ordasın..

.......

1)Deneyim amaçlı aynı zamanda amacına hizmet edebilen 200 / 250 cc arası bir motor.(cros,enduro)

2)İlk deneyimin olduğu ve yolunun getidiği dez avantajlar seni ve motorunu bayağı yapratıcaktır.

3)Alacağın race motor asfalt motorudur ve yüksek devirlerde kullanılır,tıntın kullanmaları pek sevmez ( stabilize yol+race=kaza )

4)Bu zaman zarfında hem kendini geliştirirsin hem motor üzerinde deneyimin artar,tayin olduğun yerde raceni büyük bir zevkle kullanırsın..

Söyleyeceklerim bu kadar...Daha sonraları ''vay ben duymadım,vay ben işitmedim olmasın:P

yürekçe
26 Mart 2010, 17:11
Acikcasi bulundugun arazi sartlari yuzunden enduro cross tarzi bir motoru dusunmen daha mantikli olacak. Tayin sonrasi zevkine uygun motoru alirsin. Hem bu arada Vanin sakin yollarinda ilk motorun ile sakince kendini yetistirme sansin da olur.

kesinlikle... bak burada tecrübe konuşuyor. hem race makinayı da ha deyince kullanman gerçekten zor. ss ler hakkını verirsen tad verir.

önce reflex ve iki teker kontrolünde oldukça gelişir:wiinkk:

metci
26 Mart 2010, 19:03
Peki motoru alsam memleketime götürüp yazın kullansam, buralara pek getirmesem? Seneye ben gitcem naslsa motorun yanına eziyet çektirmesem? Bazen motordan ayrı kalcağımı bile bile almak saçma mı olur_?

hell_rideRR
26 Mart 2010, 19:04
cross ilk tercihim olurdu

mete_han
26 Mart 2010, 19:12
15-20 kmlik toprak yola bence Hyo 250 r uygun değil...içindeki sevgi adına grenajlı bir makinayı toprağa bence bulama...anlattığın gibiyse yazın o tozun ağababasını yersin...yanlışmıyım...makinada müsait değil buna...inan kötü yolda işkence verir...

metci
26 Mart 2010, 19:14
Peki motoru alsam memleketime götürüp yazın kullansam, buralara pek getirmesem? Seneye ben gitcem naslsa motorun yanına eziyet çektirmesem? Bazen motordan ayrı kalcağımı bile bile almak saçma mı olur_?

mete_han
26 Mart 2010, 19:18
değer kaybeder model eskir...seneye belki neler çıkacak karşına...

funny SALİH
26 Mart 2010, 20:00
istediğn motoru kullanan birisi olarak bende oranın şartlarında alma derim.
öle yolarda kaza riski çok yüksek.ben istanbulda bile 70 km/h çıkmadığmda daralıyorm.motor ağır geliyo yavaş giderken ve bel omuz ağrısı yapıyo bi yerden sonra.
sabret abi.bu yaz geçsin sonra şatlarına göre alırsın gt 250r.şimdilk o yollara sağlam ve mutavazı bi motor al

RunemagicK
26 Mart 2010, 20:21
yolun bozukluğundan ziyade kar-kış oldumu oralarda motosikletle gidilmez. ocak ayında doğu beyazıttan karsa gittim minibüsle, şoför resmen finlandiya rallisinde gibi arka kaydırarak viraj alıyordu mecburiyetten, o yollarda motosiklet kullanmak mümkün değil yani. van başkaysa bilemem tabi.
benim tavsiyem araba alman yönünde

eagle65
26 Mart 2010, 20:42
Dostum vanda görev yapıyorum diyorsun. eğer uzun süre vanda kalacaksan motosiklet pek uygun olmaz diye düşünüyorum. Hele birde köyde görevliyim diyorsun.. Vanın kışı hiç çekilmez bil hassa köy yollarında. kışı da düşünecek olursak araba daha mantıklı. Çünkü senin ulaşımın zor, kafana estiğinde köyden vana gidemeyeceksin. illaki bir dolmuş bekleyeceksin (Kış için). Al arabayı güzel güzel kullan, zaten vanda benzin de mazot da ucuz.. :)
İlla motor alacam diyorsan köy yoluna gt250r gitmez, kendini heba edersin

Tayinini bekle, köy olmayan bir yere çıksın sonra babalar gibi alırsın hyo'nu

metci
26 Mart 2010, 22:42
ya pek mantıklı değil ama motoru alıp yaza kadar yatırcam sanırım... :salut:

Ante
26 Mart 2010, 22:46
Metci kardeş

Anlaşılan sen kararını vermişsin zaten. Bizlerden fikir değilde daha çok onay istemişsin:))

Bence de pek mantıklı değil ama şimdiden hayırlı olsun demek düşer bize de.

metci
26 Mart 2010, 22:55
Gerçekten kararsızım ama içimde kalmasını da istemiyoorum :(

Hakki
26 Mart 2010, 23:01
ortam koşullarını soylemişsin. tercihini de soylemişsin.
işkence çekmek istiyorsan al.

Ante
26 Mart 2010, 23:07
Peki o zaman bir fotoğraf makinan vardır. Boşver motosikleti, arabayı. Hobi olarak fotoğrafla uğraş.

Şaka yapmıyorum. Benim anladığım yetiştiğin yerden baya uzaktasın. Zor koşullarda çalışıyorsun. Bu durumda insan boş zamanınında ne yapacağını bilemez. Anladığım sen bir motor alayım, gezeyim diye düşünüyorsun ama istediğin tip motosikletle de bu zor. Alıp dediğin gibi yatırsan ayrı dert kullanmadıktan sonra motorum var demenin bir anlamı yok. O zaman geriye bir tek o boş, belki sıkıntılı zamanlarını değerlendirebileceğin bir uğraş bulmak kalıyor.

Fotoğraf aklıma gelen ilk şeylerden biri, üstelik ucuz bir çözüm. (DSLR'ydi, lensti diye abartmazsan) Üstelik güzel bir çoğrafyadasın.

Düşününce insan neler bulmaz.

aSuBaYaH
26 Mart 2010, 23:08
kafaya koymuşsun race almayı, neyse toprakta nasıl drift yapılır seneye videosunu atarsın izleriz:cat:

metci
26 Mart 2010, 23:13
kafaya koymuşsun race almayı, neyse toprakta nasıl drift yapılır seneye videosunu atarsın izleriz:cat:

Valla dostumm sadece tatillerde memleketimde kullanırım, buraya getirmem sanırım:) Bana da yazık motora da :)

huska
26 Mart 2010, 23:15
cok ıstedıysen al.içinde kalmasın..race al kendını vur yollara grenaj amortisör lastık masrafların maxımum sevıyede olsun sonra yenıden yaptır git memlektıne enduro al.bence en ıyısı böyle olur

otopsici
26 Mart 2010, 23:18
Arkadaşlar merhaba!

Bir race motosiklet almak istiyorum, ilk motorum olacak ama kafamı karıştırann çok şey var...

Öncelikle Van'da bi sınır köyünde görev yapıyorum... Herkes motosiklet alacağın paraya araba al diyor çünkü ulaşım sıkıntımız var burada, kaçakçı mazot kamyonlarına otostop çekerek ulaşım sağlıyorum... :pale:

Yollarda yaklaşık 15-20km toprak yol, race motosiklet için sıkıntılı biraz yani... İstediğim motor (Hyosung GT250R) + korumalara vereceğim parayla araba da alabilirim...

Ama motosiklet tutkumu da içimden atamıyorum... :pr:

Buradan tayinle gitme sürem en erken seneye ara tatilde ya da seneye yaz tatiline, yani yaklaşık 1 - 1,5 sene buradayım...

Sizce ne yapmalıyım?? Fikirlerinize ihtiyacım var...

arkadaşım ben de vandayım seninle bir araya gelelim sana güzel bir çözüm buluruz burda yazılanları boşver vanda adamlar r1 e biniyor ben hyo 650 kullanıyom benim abilerim fazer kullanıyor o yüzden sıkıntı yapma buluşuruz bi ara veya yerini tam olarak yaz buraya yanına gelelim

metci
26 Mart 2010, 23:19
arkadaşım ben de vandayım seninle bir araya gelelim sana güzel bir çözüm buluruz

Olur tabi görüşelim ilk fırsatta... Merkezde misiniz? :silent:

otopsici
26 Mart 2010, 23:26
Olur tabi görüşelim ilk fırsatta... Merkezde misiniz? :silent:

tabiki bizim her akşam motorcu bir abimiz var onun işyerinde toplanırız her akşam 4 - 6 arası ordayız hatta sen tam olarak nerde görev yapıyon söle sana bile gelebiliriz

metci
26 Mart 2010, 23:28
Benim uzak abi, Özalp ilçesinin bi sınır köyündeyim, haftasonu mekan açıksa ben gelebilirim...

otopsici
26 Mart 2010, 23:32
Benim uzak abi, Özalp ilçesinin bi sınır köyündeyim, haftasonu mekan açıksa ben gelebilirim...

yarın mekan açık pazar büyük ihtimal bi taraflara geziye gideriz
carrefoursa nın yanında hanedan sofrası diye bi restoran var onun altında hemen motovan var motosiklet satış ve tamiri yapıyo
sahibi mesut abi çok dost canlısıdır her konuda yardımcı olur zaten büyük ihtimal ben de orda olurm öğleden sonra 4 - 5 gibi

RunemagicK
26 Mart 2010, 23:34
Gerçekten kararsızım ama içimde kalmasını da istemiyoorum :(

o zaman yapıcağın şey şu. araba alıcaksın ve pahalı olmayan idareten bi motor alıcaksın:)

metci
26 Mart 2010, 23:39
yarın mekan açık pazar büyük ihtimal bi taraflara geziye gideriz
carrefoursa nın yanında hanedan sofrası diye bi restoran var onun altında hemen motovan var motosiklet satış ve tamiri yapıyo
sahibi mesut abi çok dost canlısıdır her konuda yardımcı olur zaten büyük ihtimal ben de orda olurm öğleden sonra 4 - 5 gibi

Bu hafta köyde kaldım ama ilk Van'a geldiğimde uğrarım motosikletten konuşuruz :) Mekanı da hatırladım bu arada, geçen sene uğramıştım motosikletlere bakmaya 30-35 yaşlarında birisi vardı (yaş konusunda yanılıyo da olabilirim), Honda cbr125r sormuştum bana yamaha ybr 125r önermişti :)

otopsici
26 Mart 2010, 23:50
Bu hafta köyde kaldım ama ilk Van'a geldiğimde uğrarım motosikletten konuşuruz :) Mekanı da hatırladım bu arada, geçen sene uğramıştım motosikletlere bakmaya 30-35 yaşlarında birisi vardı (yaş konusunda yanılıyo da olabilirim), Honda cbr125r sormuştum bana yamaha ybr 125r önermişti :)

van'a göre düşünüyo adam :)
neyse abisi sen hangi köydesin baktın yarın çıkıp gelebilirim

fearlesboyy
27 Mart 2010, 00:14

1-bınmeyecegın motora para baglamak niye paranız coksa o ayrı
2-bence yol topraksa yani asfalt degılse ozellık hyoyu asla alma derim kendımde hyo kullanıcısıyım.
3-otostop sorun dıyorsanız bence 4.500-5000 bır fıat uno alın binin tayın cıkınca satın zarar etmeden hyo alırsın asfalt yollu bir yere tayniniz cıkarsa
4-otostop sorun olmuyorsa sizin için daha iyi yola verecegınız parayı biriktirir güzel bir race motor alırsınız hemde bedavaya gelmiş olur

aras1925
27 Mart 2010, 00:50
tamam race istiyosun ama o yollarda emin ol enduro veya cross bin kat daha zevk vercektir sana.ancak toprak yolda işkence çekersin motoruda kendinide üzersin:cat:

yürekçe
27 Mart 2010, 01:07
van'a göre düşünüyo adam :)
neyse abisi sen hangi köydesin baktın yarın çıkıp gelebilirim

gördün mü bak, o usta "vana göre motor önermiş" biz ise sınır köyünün topraklı denilerek tarif edilen yola göre fikrimizi beyan ediyoruz.

demek ki neymiş?

her yerde motora binilebilirmiş. Ama; yerine göre motosiklet "seçilerek"...

mayınların ve buzların üzerinde ss gitmez be kardeşim :wiinkk:

DeathaN
27 Mart 2010, 02:10
Hocam öncelikli olarak ilk motorun. Cross düşünme nihayetinde 250cc bile sana fazla gelecektir. YBR 125 tavsiyem. sebepleri ise
1- 125cc hatalarını gizleyecektir. Bariz hata yapsan bile cezası hafif olacaktır.
2- YBR parçaları yüksek cc li makinelerden çok daha ucuz. Benim kızımın parçaları 150 milyondan başlıyor Allah muhafaza bir yatırırsan bir maaş gider.
3- YBR dehşet dayanıklı makinedir. Dağ tepe düz git gıkı çıkmaz. Sadece rodajına dikkat et.
4- Yakıt sarfiyatı hat safhadadır. Minibüs fiyatına seni o mesafeye getirir götürür.
5- Çok iyi bir başlangıç motorudur herşeyi çok iyi öğretir sana.
6- İkinci el piyasası çok iyidir. memleketine gittiğinde hemen satabileceğin motosiklettir.
7- Hangi sınıf motorsiklet kullanacağına karar vermeni sağlar. Mesela YBR üzerinde yahu şöyle rahat makina olsa da seyyah olsam diyorsan touring. Ya dere tepe sıkıntısız çıkıp insem diyorsan crosscu. Off asılsamda tozu dumana katsam diyorsan Racing. Ha bir makina var ki Hem racing hem touring. Yamaha Fazer 699 namı değer FZ6 bir incele. Ama çok deneyim kazan. Fazer hata kabul etmez ama keyfi cenetten bir parçadır(Abartmıyorum). Ben hala YBR ile turluyorum ve hala bişeylr öğreniyorum. Çünkü 600 cc üzerinde hata hakkım %0 olmalı.

rEnE
27 Mart 2010, 03:32
Hocam SS e yazık o yollarda zaten keyfini de alamazsınız, madem motosiklet tutkunu bi insansınız bulunduğunuz yere müsait bi enduro alabilirsiniz ilk etapta hem doğanın ve engebelerin tadını çıkarın hem motosiklet tutkunuz bir süreliğine dinsin tabi akılda yine hep "ss" olacak neden çünkü tarz oılarak onu benimsemişsiniz tayinden sonra da enduronuzu satıp güzel bir ss alarak bu geçici sıkıntılı süreci atlatabilirsiniz, olmadı enduro yerine cross da olur

metci
27 Mart 2010, 13:13
Ya da her ay 300-400 kenara atıp tayine kadar, gidince de alabilirim... :silent: Motoru alıp memlekeette yatırmaktan iyi sanırım :silent:

dreamdark
27 Mart 2010, 13:31
Ya da her ay 300-400 kenara atıp tayine kadar, gidince de alabilirim... :silent: Motoru alıp memlekeette yatırmaktan iyi sanırım :silent:

Bence de en mantıklısı para biriktirip, binebileceğin zaman almak motoru. Hem model eskime, değer kaybetme durumu ortadan kalkmış olur, hem de boşu boşuna yatmaz motor.
Çok heves ettiysen de ucuz yollu bir cross-enduro makina alıp binebilirsin 1 sene boyunca, gideceğin zaman da satıp parasını alacağın makinanın üzerine koyarsın. Hem ayağın yerden kesilmiş olur, hem de inan bozuk yolda cross makina kullanmanın keyfi bambaşkadır.
Ben de 2003 senesinde askerliğimi Van'da yapmıştım bu arada, merkezdeydim ama Özalp'e ve diğer ilçelere de gitmişliğim vardır.
Kolay gelsin.:)

deniztumer
27 Mart 2010, 14:53
Ben anlayamadım..

Hem bulunduğun yerin şartlarını yazıp ulaşım sorunum var demişsin.. hem de bu ilk yazdığın yazıyı unutup bir SS alıp onu yatırayım sonra binerim demişsin..

Bence önce ne yapmak istediğine karar vermelisin..
Niyetin ilk yazındaki gibi ulaşım sorununu çözmek mi ! yoksa sonraki yazındaki gibi bir SS'e binmek mi?

Eğer ulaşım sorununu çözmekse bana da sorarsan bir kros al .. o yollarda giderken rahat et..
Ben stablize yolda bir SS'in bir kros motora yetişebileceğini sanmıyorum..
Üstelik krosun değil stablizeye, pek yola da ihtiyacı yok.. :queen:

SS aşkına yanıp tutuşuyorsan onu da buradaki arkadaşlara sorman gereksiz..
Git SS al..

mogli
27 Mart 2010, 16:02
Cevap basit. Al bir enduro yardır istediğin yere. Hatta madem mazotçularla aran iyi yakıt da dert olmaz :) Hem ilk olacak demişsin. HEr ne olursa olsun Sport makina ile başlangıç olmayacağı görüşündeyim. Bunu yarım saat önce tekrar anladım. Uzun süreler chooper kullanmış bir arkadaşım yeni aldığı GT650siyle refüje sürtmekten son anda kurtuldu gözümün önünde. santimlerle kurtardı. Sport makinalar şakaya gelmez hele o yollara hiç gelmez küfür ederler adamın arkasından. ( Şahsen ben ederim :) )

Bence al bir enduro 200-300-500 ne boyutta istersen (500 ü geçme tabi :) ) istediğin gibi düş kalk kavra hem motorunu da yorma. ( Hyoyla bir kere düşsen sağlam bir enduroyla 50 kere düşeceğinden fazlası olur) Sonra tayinin çıkıp da asfalt görünce gt250 de değil bence git gt650 falan al. NAsıl olsa 2 seneye yakın deneyimli premium üyeliğin olacak. Üstelik bozuk yol dahil plus paket ;)