PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosiklet Hız Sınırı için Düzeltme Dilekçesi - Önemli

Sayfa : [1] 2 3

emrello
16 Şubat 2010, 18:25
Bildiğiniz gibi motosikletler için şehirlerarası yollardaki hız sınırı 70 km/s. Bu hız sınırı mobiletler, küçük cc'li scooter'lar için kabul edilebilir olmasına rağmen, özellikle büyük cc'li enduro, touring tarzı motorlar için gerçekten çok düşük; hatta bizi tehlikeye atabilecek kadar düşük.

Bu konuda benzer bir başlık açılmıştı. Konunun muhatabının TBMM olduğunu öğrenince biraz araştırdım. Bu konudaki taleplerimizi TBMM Dilekçe Komisyonu'na gönderebileceğimizi düşünüyorum (hatta ben gönderdim bile).

Dilekçe komisyonunun sayfası:
http://www.tbmm.gov.tr/komisyon/dilekce/index.htm

Ben biraz forumdaki benzer bir dilekçeden alarak, biraz da kendimden katarak bir dilekçe hazırladım. İsteyenler aşağıdaki örneği kullanabilir veya eklemeler de yapabilirsiniz.

Yapmanız gereken sadece (0312) 420 53 65 numaralı faksa dilekçenizi göndermek veya "Türkiye Büyük Millet Meclisi Dilekçe Komisyonu 06543 Bakanlıklar - ANKARA" adresine postalamak. Dilekçeyi bir Word dosyasına kopyalayıp yazdırabilirsiniz.

Tarih, ad-soyadı, adres ve imzanızı eklemeyi unutmayın. Dilekçemiz aşağıda (ihmal etmeyelim, sayının fazla olması önemli):

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ
DİLEKÇE KOMİSYONU
TARİH ../../2010

Konu : MOTOSİKLETLER İÇİN HIZ SINIRININ YENİDEN DÜZENLENMESİ

Karayolunda seyreden hemen tüm araçlar şehirlerarası yollarda 80-90 km/s hız sınırına sahipken, teknolojik açıdan artık oldukça gelişmiş bir durumda olan, günümüz araç standartlarından aşağı kalmayan fren ve yönlendirme sistemlerine sahip motosikletler için geçerli olan 70 km/s hız sınırı uygulamasının düzeltilerek, motosikletler için şehirlerarası yollardaki hız sınırlamasının otomobil hız sınırlarına paralel hale getirilmesi bir gereklilik haline gelmiştir.

Şehirlerarası karayollarında hemen tüm araçların sürat limitlerinin altında kalan 70 km/s hız sınırı uygulaması nedeniyle, biz motosiklet sürücüleri ağır araçlardan bile yavaş seyretmek zorunda kalmaktayız. Bu durum, yapısı gereği hafif olan motosikletlerin, ağır araçlardan kaynaklanan tehlikeli türbülanslardan etkilenmesi, sollama girişiminde bulunan ağır araçların yol dışına atması, taş-moloz sıçratması riskine maruz kalması sonucunu doğurmaktadır.

70 km/s hız sınırına uymak zorunda kalan motosiklet sürücüleri sürekli olarak başka araçlar tarafından sıkıştırılmakta veya sıklıkla yaşanan yakın takipler neticesinde risk altında kalmaktadır. Şehirlerarası karayollarında güvenli bir sürüş sağlamak adına, makul bir hız olan 90 km/s sürate çıkılması durumunda ise motosiklet sürücüleri ağır trafik cezalarıyla karşı karşıya kalmaktadır.

Motosiklet sürücülerinin ve trafiğin genel güvenliğinin iyileştirilmesi amacıyla motosikletler için hız sınırlarının otomobil hız sınırlarına paralel şekilde düzenlenmesi gerekmektedir.

Saygılarımla arz ederim.

Adı Soyadı
İmza

Adres:

İlçe / İL

jesse
10 Mart 2010, 18:02
güncelleyelimde...... bi işe yarasın ... emegine saglık arkadaşım ..

casillas00
10 Mart 2010, 18:03
İnşallah gereken düzenlemeleri yaparlar.

jesse
10 Mart 2010, 18:09
inşallah diil... yazının çıktısını aıp doldurup postaneye gitmen yeterli...

ota .oka facede grup daveti yapıyoruz ya.. bi akşamda oturup şunu dolduralım.. gönderelim .. hiçdegilse bukadar mektup nerden gelmiş die soralar .. dikkat çeksek yeter ..:)

adanalı
10 Mart 2010, 18:17
ben çok miktarda çıktı alıp,grup arkadaşlarıma imzalatıp,elimle faxlayacağım.

jesse
10 Mart 2010, 18:26

eline koluna saglık,,, yapılması gereken budur :cat::cat::cat: :wiinkk:

emrello
10 Mart 2010, 18:28

Teşekkürler, ben de aynen böyle yaptım! :cat:

askon
10 Mart 2010, 18:30
Teşekkürler, ben de aynen böyle yaptım! :cat:

demek sız yaptığınıza göre bana gerek kalmadı :P

jesse
10 Mart 2010, 18:31
bir dilekçede benden giti şu saat itibarı ile ( mutluyum ) :D :P

m.şanveren
10 Mart 2010, 18:31
geçtiğimiz pazar ankaradan geliyoruz sanimiyetimle söylüyorum,yaklaşık 10/15 tane radar kurulu araç gördüm.yanımızdan mavi bir fazer geçti biz sabit 90 la gidiyorduk fazer rahat 120 vardı.patrona dedimki bunu kesin ileride çevirirler,yok yiğenim bunlara bişey demiyolar dedi iddaya girdik.fazla sürmedi yaklaşık 5km sonra bizim fazer sağa çekmiş kaskı çıkarıyodu ruhsatı ehliyeti memur amcada.içler acısı bir durum.gerçekten bunun düzeltilmesi lazım.zaten yollarda duble oldu asfalt kaymakgibi en azından 110/130 olsa çok güzel olucak...kardeşim altımızda 2003 passat highline var kadran 260km. biz hız sabitleyiciyle 90km ile gidiyoruz yemin ederim kamyonları sollarken zorlandık.motorlar napsın 70km hızla...işimiz çok zorr.aslında meclis trafik komisyonu başkanını alıcan şehirler arası bir yolda şöyle bol kamyonlu bir trafikte motorun üstüne oturtucan hadi sür diceksin ozaman anlar...

huska
10 Mart 2010, 18:40
işyerıne varır varmaz fakslayacagım.yazanlara emegı gecenlere teskkurler:cat::cat::cat:

adanalı
10 Mart 2010, 18:41
geçtiğimiz pazar ankaradan geliyoruz sanimiyetimle söylüyorum,yaklaşık 10/15 tane radar kurulu araç gördüm.yanımızdan mavi bir fazer geçti biz sabit 90 la gidiyorduk fazer rahat 120 vardı.patrona dedimki bunu kesin ileride çevirirler,yok yiğenim bunlara bişey demiyolar dedi iddaya girdik.fazla sürmedi yaklaşık 5km sonra bizim fazer sağa çekmiş kaskı çıkarıyodu ruhsatı ehliyeti memur amcada.içler acısı bir durum.gerçekten bunun düzeltilmesi lazım.zaten yollarda duble oldu asfalt kaymakgibi en azından 110/130 olsa çok güzel olucak...kardeşim altımızda 2003 passat highline var kadran 260km. biz hız sabitleyiciyle 90km ile gidiyoruz yemin ederim kamyonları sollarken zorlandık.motorlar napsın 70km hızla...işimiz çok zorr.aslında meclis trafik komisyonu başkanını alıcan şehirler arası bir yolda şöyle bol kamyonlu bir trafikte motorun üstüne oturtucan hadi sür diceksin ozaman anlar...

:cat::cat::cat:

aSuBaYaH
10 Mart 2010, 18:53

ota .oka facede grup daveti yapıyoruz ya.. bi akşamda oturup şunu dolduralım.. gönderelim .. hiçdegilse bukadar mektup nerden gelmiş die soralar .. dikkat çeksek yeter ..:)

sinirlenme gönderiyoruz:cat:

jesse
10 Mart 2010, 18:55
sinirlenme gönderiyoruz:cat:

ben gönderdim bile aga :d yanlız bırakmayın beni :D tek deli ben olmiim orda .. içeri falan atarlarsa yanlız bırakmayın .. temiz çamaşır sigara.. ..

mt cezaevi buluşması :queen::queen::queen::queen::queen:

emrello
10 Mart 2010, 18:57
ben gönderdim bile aga :d yanlız bırakmayın beni :D tek deli ben olmiim orda .. içeri falan atarlarsa yanlız bırakmayın .. temiz çamaşır sigara.. ..

Önce beni atarlar merak etme! :P

ahmetnr
10 Mart 2010, 19:26
bende destekliyorum otomabiller ile aynı hızda seyretmemiz şart 70 km/h gerçekten çok düşük

Osbourne
10 Mart 2010, 20:53
Güncel...

Bende yarın hallediyorum..

emrello
10 Mart 2010, 21:28
Aslansınız, kaplansınız arkadaşlar! :cherry: Kim tutar bizi...

ozan_bursa
10 Mart 2010, 21:42

yarın ilk iş faxlamak olacak
ya da TDK dili ile belgeçlicem:cherry:

jesse
10 Mart 2010, 23:01
yarın ilk iş faxlamak olacak
ya da TDK dili ile belgeçlicem:cherry:

eline koluna saglık ... güncel tutalım herkezden destek gelsin :cat:

onuray
11 Mart 2010, 00:11
eline koluna saglık ... güncel tutalım herkezden destek gelsin :cat:

Aga benim moturum yok ama kaskım var. Ben moturu alınca göndereyim dilekçeyi di mi o zaman. Zaten motur almadan kaskı aldık bi derece kıro olduk. Bi de üstünde bu olay patlamasın:P

emrello
11 Mart 2010, 00:19
Aga benim moturum yok ama kaskım var. Ben moturu alınca göndereyim dilekçeyi di mi o zaman. Zaten motur almadan kaskı aldık bi derece kıro olduk. Bi de üstünde bu olay patlamasın:P

Sen gönder dilekçeni yine de. Zaten önce kaskı almakla güzel bir iş yapmışsın. Şimdi dilekçeyi de gönder tam olsun. :)

jesse
11 Mart 2010, 10:13

kardeş .. bizde bu yollardan geçtik. benimde motorum yoktu bende ilk segman ve piston aldım.. sonra sıra sübap gergi paleti derken bakmışım motoru almışım .. bu işler boyle sen dilekçeni gönder gene :)

aSuBaYaH
11 Mart 2010, 10:27

bizim yatacak yerimiz yok, hız limitlerini alt üst eden biz, adı çıkan sakin sürücüler:mrgreen:

emrello
11 Mart 2010, 10:36
bizim yatacak yerimiz yok, hız limitlerini alt üst eden biz, adı çıkan sakin sürücüler:mrgreen:

Biz 90'la sakin sakin gidebilelim de sen 250 ile cezanı yersin yine istersen... :queen::queen::queen:

aSuBaYaH
11 Mart 2010, 10:41
Biz 90'la sakin sakin gidebilelim de sen 250 ile cezanı yersin yine istersen... :queen::queen::queen:

geçen yaz, e5 üzerinde radarın yanından geçtiğim anda hızımın 260 olduğunu fark ettim, ilerideki ekip geçmem için yolu açmıştı:queen:
250 üzerinde giden bir deliye kim dur der:queen::queen::queen:

avkan65
11 Mart 2010, 11:13
geçen yaz, e5 üzerinde radarın yanından geçtiğim anda hızımın 260 olduğunu fark ettim, ilerideki ekip geçmem için yolu açmıştı:queen:
250 üzerinde giden bir deliye kim dur der:queen::queen::queen:

deli raporunu eve göndermişlerdir ama :queen:

acun0
11 Mart 2010, 11:26
çok azınlıktayız yeterli destek olmadan olmaz bu işler başka arkadaşlarında girişimi şart diger sitelerede açılmalı konu.

aSuBaYaH
11 Mart 2010, 11:34
deli raporunu eve göndermişlerdir ama :queen:

deli olabiliriz ama akıllıyız, kel oluşumdan anlaşılır::winkwink
1000 km lik bir gezide en fazla 5 kere radar çevirmesine denk gelirsiniz, radar tabelası ve son çevirme noktası en fazla 5 km lik alan içindedir, yani 5x5=25 km yapar. 25 km yi 70 km hızla gidersek radara yakalanmamış oluruz. kalan 975 km boyunca gönül rahatlığı ile geziye devam ederiz:queen: amma edebiyat parçaladım:mrgreen:

kuanza
11 Mart 2010, 11:37
Email adreside yazmışlar.Mail de atsak olur sanırım.Fax yada posta atacak vaktim yok.Ama bu dilekçeyede destek vemerk istiyorum.Şansımı mail yoluyla deneyeceğim.

Emre18
11 Mart 2010, 11:37
Çok güzel konuya değinilmiş konuyu açan arkadaşdan ve gönderen arakadaşlara teşekkürler.Yazıcı olan bi yer bulup çıkarttıktan sonra bende gönderecem inş. Arkadaşlarada sölerim. :)

scuderia06
11 Mart 2010, 13:01
ben faxımı göndermiş bulunuyorum umarım herkes yollar

jesse
11 Mart 2010, 14:54
güncelleyelim arkadaşlar ..

emrello
11 Mart 2010, 15:22
çok azınlıktayız yeterli destek olmadan olmaz bu işler başka arkadaşlarında girişimi şart diger sitelerede açılmalı konu.

Endurocu.com'da da açtım, bayağı da katılım oldu. Diğer sitelere üye arkadaşların da bu konuda katkılarını bekliyoruz.

Sadece motorcularla sınırlı tutmayalım, eşe dosta da imzalatalım. :cat:

berk_cglr
11 Mart 2010, 16:04
facebook a da eklesek nasıl yapailiriz bunu

motorcu48
11 Mart 2010, 16:52
helal olsun kardeşim sen bu sitede boş boş geyik yapan insanlardan yada modifiye hız soran lardan çok çok faydalı bir iş ve paylaşım sundun.konuya abone oldum bende göndericem

emrello
11 Mart 2010, 17:25
Email adreside yazmışlar.Mail de atsak olur sanırım.Fax yada posta atacak vaktim yok.Ama bu dilekçeyede destek vemerk istiyorum.Şansımı mail yoluyla deneyeceğim.

E-mail ile dilekçe kabul ettiklerini sanmıyorum.

Dilekçe göndermek için gerekli yöntemleri açıkça belirtmişler: Faksla ya da mektup yoluyla dilekçe gönderiliyor.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 16:25 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 16:23 ----------

facebook a da eklesek nasıl yapailiriz bunu

Süper bir fikir! :cat: :cat: :cat:

Facebook konusunda pek bilgim yok, yapabilecek arkadaşlar böyle bir şey yaparsa kesinlikle daha fazla ses getirecektir.

captain79
12 Mart 2010, 01:15
Arkadaşlar ben de 80 KM. hızla geçen ay Bodrum yolunda ceza yedim. Polis memuruna 'bu yolda daha yavaş gidersek esas o zaman tehlikeli' dedim ve polis de kusura bakmayın ama ne yapalım kanunlar böyle gibi şeyler söylemişti.. :) Aslında onlar da biliyorlar bu durumun tersliğini ama bir "kamera kayıtları var" muhabbeti varya, kaçış yok yani...O olaydan sonra forumda yine konu açılmıştı onu okudum ve hız limitlerinin düzeltilmesi için mail attım. Hatta cevap bile geldi. Yarın sabah da ilk işim hem faks çekip hem posta ile göndermek olacak.Bu çok önemli bir konu herkesin duyarlı olacağı kanaatindeyim.

jesse
12 Mart 2010, 13:01
güncellllllll ... bu ne ilgisizlik anlamadım ..?

eagle65
12 Mart 2010, 13:35
Ben de dilekçeyi gönderdim. Umarım bizi kaile alıpta ilgilernirler bu konuyla.

Sergeant
12 Mart 2010, 14:26
iyi istanbulda başımıza gelmiyor böyle şeyler hayatımda hiç hızdan ceza yemedim Allah ne verdiysede yardırıyorum :)

eagle65
12 Mart 2010, 21:13
güncellll :)

emrello
12 Mart 2010, 23:03
Sevgili arkadaşlarım,

Bakın bugün posta kutumda ne buldum :) :

http://i741.photobucket.com/albums/xx54/emretes/IVIRZIVIR/Tara1.jpg

Çabalarımızın en azından muhataplarına ulaştığına dair somut bir kanıt.

Dilekçelerimizi göndermeye devam edelim arkadaşlar. Bu bizim vatandaş olarak en temel hakkımız ve bir yerde motosiklet sürücüsü olarak görevimiz.

Ayrıca bu vesileyle TBMM Dilekçe Komisyonu'nun da işini ciddiyetle ele aldığını öğrenmiş olduk. Kendilerine de buradan teşekkür etmek lazım.

Haydi herkes faks başına! Güncel! :)

serimotorcu
13 Mart 2010, 17:00
Bu resmi dillerden anlamam ama dilekçeler iadeli taahhütlü gönderilse olmaz mı? En azından bi cevap gelir ? :silent:
Yukarıdaki örnekte oldugu gibi ;)

scuderia06
13 Mart 2010, 18:03
arkadaşlar yolladıgınız her dilekçe devlette kayda alınmak ve işlem görmek zorundadır bu nedenle herkes dilekçeyi fakslasın mümkünse

OGLUMVE BEN
13 Mart 2010, 19:01

seni ziyarete gelicekleri ben biliyorum len yoklama alırız:mrgreen:

fullthrottle
13 Mart 2010, 20:30
dilekçeniz görüşülmüş ve oy birliği ile motosiklet hız sınırı 75km/s ye çıkarılmıştır diyebilir bu meclis..

aslında dilekçeye tek yazmamız gereken, ''saatte 70 ile giderek yeterli benzin tüketemiyoruz, benzine yaptığınız zamlardan hakkıyla yararlanamıyoruz.'' olmalı. bu kafada bizim meclis çünkü..

emrello
13 Mart 2010, 21:53
arkadaşlar yolladıgınız her dilekçe devlette kayda alınmak ve işlem görmek zorundadır bu nedenle herkes dilekçeyi fakslasın mümkünse

Çok doğru. Zaten TBMM Dilekçe Komisyonu'nun sayfasında da faks veya posta yoluyla şeklinde belirtmişler.

scuderia06
13 Mart 2010, 22:35
bu konuyu güncel tutarak 10 dakkanızı ayırıp fakslayın arkadaslar sonuc alınamassa bile biz görevimizi yerine getirmiş oluruz içimiz rahat olur en azından

eagle65
16 Mart 2010, 00:01
güncellll :)
Arkadaşlar bi el atın, bi faks çekin olmadı postalayın, hadi o da olmadı bari bi e-posta atın komisyona