PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : komprasyon??

alix35
05 Ocak 2010, 14:56
arkadaşlar benim asya t19a motorum yaklaşık 1 ay önce elektrik sorunları nedeni ile prblem çıkarmıştı ve yolda kalmıştım yakınım da bi motorcu vardı baktı sigorta atmış dedi ve ordan bana iyi bi kazık attı.Mecburen yaptırdım sonra farların yanmadığını fark ettim herzaman gittiğim ustaya götürdüm farlar patlamış dedi ve değiştirdi.sonra tekrar sigorta yandı motorda şase var dedi halletti.akşam tam evin önünde tüm ışıklar söndü ve birdaha elektrik gelmedi.Birkaç defa ayak marşı ile çalıştırdım fakat bir süre sonra ayak marşı da arızalandı ve motor 1 ay yaklaşık yattı ve şiddetli yağmurda kaldı.c.tesi günü ustaya bıraktım aradı beni motorda komprasyon yok dedi;?? siboplar kaçmış falan dedi.Akü de bitmiş ayrıca şimdi bu komprasyon sorunu nedir anlamış değilim motoruda aşırı zorladığım yok 80 km hız limitini aşmadan kullanıyorum tek kişi biniyorum ve bakımlarını da zamanında yaptırdım...lütfen beni bilgilendirirseniz sevinirim saygılar...bu arada motor yaklaşık 3 hafta çalışmadı hiç..

mustafa20
05 Ocak 2010, 15:32
arkadaşım öncelikle geçmiş olsun diyeyim.
komprasyon, motorun çalışması için gerekli olan sıkıştırma olayıdır.
motorun çalışması için gerekli olan yakıt - hava karışımı silindir içierisinde piston yardımı ile sıkıştırılır ve sıkıştırmanın maksimum olduğu seviye ateşlenir motor çalışır. bu sıkıştırma işlemine komprasyon denir.
motorun çalışması için gereklidir senin anlayacağın.
senin tarifine göre ustan sana motorunun sübaplarının kaçırdığını ve bu sıkıştırma işlemini yapamadığını anlatmaya çalışmış.
bunun nedeni ise sübaplarda yada piston-segmandandır.

bu bilgiler açıklayıcı olduysa sevinirim.
tekrar geçmiş olsun

alix35
05 Ocak 2010, 15:53
arkadaşım öncelikle geçmiş olsun diyeyim.
komprasyon, motorun çalışması için gerekli olan sıkıştırma olayıdır.
motorun çalışması için gerekli olan yakıt - hava karışımı silindir içierisinde piston yardımı ile sıkıştırılır ve sıkıştırmanın maksimum olduğu seviye ateşlenir motor çalışır. bu sıkıştırma işlemine komprasyon denir.
motorun çalışması için gereklidir senin anlayacağın.
senin tarifine göre ustan sana motorunun sübaplarının kaçırdığını ve bu sıkıştırma işlemini yapamadığını anlatmaya çalışmış.
bunun nedeni ise sübaplarda yada piston-segmandandır.

bu bilgiler açıklayıcı olduysa sevinirim.
tekrar geçmiş olsun

evet anlşılmıştır sağolasın...ya teknik konularda tam bilgim olmadığından kafama takıldı..bu sorun motorda çalışma bakımından bi sorun çıkarır mı???

motorhocası
05 Ocak 2010, 16:15
Kompresyon ile ilgili her şeyi buradan .Pdf olarak indirebilirsiniz.Powerpoint gerekiyor.

http://www.google.com.tr/custom?domains=obitet.gazi.edu.tr%3Bgazi.edu.tr&q=kompresyon&sa=Ara&sitesearch=obitet.gazi.edu.tr&client=pub-4961989053282424&forid=1&ie=windows-1254&oe=windows-1254&flav=0000&sig=NkGwBPYpljhlpAtb&cof=GALT%3A%23008000%3BGL%3A1%3BDIV%3A%23336699%3B VLC%3A663399%3BAH%3Acenter%3BBGC%3AFFFFFF%3BLBGC%3 AFFFFFF%3BALC%3A940F04%3BLC%3A940F04%3BT%3A000000% 3BGFNT%3A0000FF%3BGIMP%3A0000FF%3BLH%3A50%3BLW%3A3 15%3BL%3Ahttp%3A%2F%2Fwww.obitet.gazi.edu.tr%2Fban ner17042006.jpg%3BS%3Ahttp%3A%2F%2Fwww.obitet.gazi .edu.tr%3BFORID%3A1&hl=tr