PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bıktım Jinlun dan

Sayfa : 1 [2] 3

mete_han
13 Ekim 2009, 13:11
Öyle mi acaba?
Gerçekten bunu satarken kazasız, belasız, sorunsuz mu diyeceksin kanka? :silent:

o alıntı kelimelerdi...sadece motörün adı değişti ...yani 3000 kmyi sorunsuz aşmanın bir anlamı olmadığına dikkat çekmek içindi...belasız sorunsuz geçti...bir kaç ufak kazayı kazadan sayıyorsan eyvallah...ne şasi yamuldu ne yan sanayi parçası vardır...ön balatası hariç alayı orjinal Honda çaynası...:P

_ferkan_
13 Ekim 2009, 13:13
Ne var ulan bi yüzde yüz türk malı bir motor yapsalarda biz de çin alacağımıza onu alsak.

huceyn
13 Ekim 2009, 13:26
:cherry:
bende cbf 150 kullanıyorum 45.000 kmdir...kazasız belasız sorunsuz...

motor yaptırmadın yani:cherry:

agecu
13 Ekim 2009, 14:10
Arkadaşlar bir tek kişilik bir olay değilki bu. Benzer olayları yaşayan çok kişi var. Tamam çok usta bir sürücü değilim kabul ediyorum ama hor kullanmadım makineyi. Durup dururken sargı yandı. Ortaköyde bir motorcu buldum değiştirdi, bi dünya masraf sonra 4 gün sonra gece 1 de haliç köprüsünde kaldım ( sargı yı bağlayan motorcu elektrik aksamını dağıtmış ) komple elektrik sistemi değişti. bu olaydan bir hafta sonra motor teklemeye başladı bu sefer karbüratör değiştirdim. Tabi ben hiçbi halttan anlamadığım için motorcular ne diyorsa ona istinadenn güveniyorum. ( Yoksa Hatamı !) bu işlemlerde yapıldıkdan sonra motorcum yağını bujini kontrol et en az 5 ay masraf çıkarmaz dedi. hiç bir tıkırdı sorun yok iken haliç yokuşunu çıkıyordum tam edirnekapı metrobüs ün oraya geldim Cızzzzz diye bir ses acil sağ şerite geçtim sesi değişti makinenin. Nemiş siboblar gitmiş. o halde esenlere kadar ufak ufak geldim. Bu arada motoru devirsiz kullanmadım hiç zaten iki defa 110 a çıktım onuda geçmiyor zaten. çünkü bunun eti budu bu bununda farkındayım. Ama çin malı sağlam diyen demesin boşa en azından şimdilik demesin :)))

mete_han
13 Ekim 2009, 14:16

40.000 de sıfırladık motoru canımcım...ama piston gömlek atıldı bana dedilerki paraya acıma bi krankıda değişelim...sonucta çok süper şeyler değil...ybr üzerine motor tanımam düşük ccde...:P

poyraz010
13 Ekim 2009, 14:18
kanuni; bildiğim kadarıyla çin malı ama sağolsun yafruum beni hiç yolda bırakmadı.. keşke hepimizin durumu olsada bizde honda,kawasaki,suzukiye binebilsek ama şartlar işte yapcak bişey yok.. :) Geçmiş olsun diyelim..

mete_han
13 Ekim 2009, 14:21
kanuni; bildiğim kadarıyla çin malı ama sağolsun yafruum beni hiç yolda bırakmadı.. keşke hepimizin durumu olsada bizde honda,kawasaki,suzukiye binebilsek ama şartlar işte yapcak bişey yok.. :) Geçmiş olsun diyelim..

birde şu var...bu zamanda ybr cbf almakda zor iş ...4400 e plakalı bir cbf 150...pek akıl karı gibi görünmüyor...çok zamlandı...tam almaya niyetleniyosun bişey oluyo zam geliyor vs...

musti81
13 Ekim 2009, 14:24
Arkadaşlar konu açmayam benim seyhan 2002 çin mi yerlimi yerli biliyorum ama .. 70 binide aştı..

_ferkan_
13 Ekim 2009, 14:41
Arkadaşlar bir tek kişilik bir olay değilki bu. Benzer olayları yaşayan çok kişi var. Tamam çok usta bir sürücü değilim kabul ediyorum ama hor kullanmadım makineyi. Durup dururken sargı yandı. Ortaköyde bir motorcu buldum değiştirdi, bi dünya masraf sonra 4 gün sonra gece 1 de haliç köprüsünde kaldım ( sargı yı bağlayan motorcu elektrik aksamını dağıtmış ) komple elektrik sistemi değişti. bu olaydan bir hafta sonra motor teklemeye başladı bu sefer karbüratör değiştirdim. Tabi ben hiçbi halttan anlamadığım için motorcular ne diyorsa ona istinadenn güveniyorum. ( Yoksa Hatamı !) bu işlemlerde yapıldıkdan sonra motorcum yağını bujini kontrol et en az 5 ay masraf çıkarmaz dedi. hiç bir tıkırdı sorun yok iken haliç yokuşunu çıkıyordum tam edirnekapı metrobüs ün oraya geldim Cızzzzz diye bir ses acil sağ şerite geçtim sesi değişti makinenin. Nemiş siboblar gitmiş. o halde esenlere kadar ufak ufak geldim. Bu arada motoru devirsiz kullanmadım hiç zaten iki defa 110 a çıktım onuda geçmiyor zaten. çünkü bunun eti budu bu bununda farkındayım. Ama çin malı sağlam diyen demesin boşa en azından şimdilik demesin :)))
Arkadaşım tamirciler seni bir güzel öpmüş:PBen olsam 10 tane tamirciye sorardım gerçekten arıza dedikleri yerde ise kaderime razı olup verirdim masrafını:mrgreen:sargıyı bağlayan motorcu elektirik aksamını dağıtmış diyosun git yapış yakasına söke söke ala hakkını !!!

m.şanveren
13 Ekim 2009, 14:51
çin malı motorların diğer motorlara japon italyan alman malarına mallarına göre kıyası yapılamaz aralarındaki fark bence çinmalları hırpalama tölaransı tanımıyor kullanım hatasını affetmiyor düzgün limitlerini zorlamadan kullanmada ideal motor.diğer markalarda malzeme sağlam olduğu için hırpalanmaya kullanım hatasına birazdaha müsemaha gösteribiliyor .yanlız hata yapıldığı zaman bozulmayan motor yoktur.kesinlikle bozulurlar biri hemen diğeri zaman alır.

necatik35
13 Ekim 2009, 15:07
Arkadaşlar,öğrendiğim kadarıyla çinde her model motosikletin fiyat olarak 3 versiyonu bulunmakta.Örneğin;150-300-500 dolar gibi.Dışarıdan bakıldığında birbirinin aynısı gibi görünen motosikletler,malzeme,işçilik ve kalite bakımından ise çok farklılar.
Şimdi bizim kurnaz ithalatçımız gidiyor çine ve bu 150 dolarlık olanlardan XXX markasıda yazdırarak ithal ediyor.Aslında çin hep kötü mal yapmıyor.Bizim ithalatçımız kötüsünü getiriyor.Örneğin YBR de çinde yapılıyor ama daha kaliteli malzeme ile.
Yani çinlilere küfretmeden önce ithalatçıyı bulup ona küfretmek lazım geliyor.
Şimdi moderatör abi bana yine kızacak ve bu yazımı silecek yine:wiinkk:
Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlarmış:queen:[COLOR="Silver"]

---------- Mesaj ekleme zamanı: 14:07 PM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 13:56 PM ----------

agecu
13 Ekim 2009, 15:10
Benim derdim birşeyleri kötülemek değilki, ucuz etin yahnisinden bahsettim. Sadece benim gibi yeni birileri olursa şayet ucuz falan demesinler uzak durmaya biraz daha birikim yapmaya sabretsinler. Ama bi yönde benim içinde tecrübe oluyor. Aynı masrafları honda suzikide faln yapsam iflas ederdim galiba..

zihni05
13 Ekim 2009, 15:16
Benim makina maşşalah 3yıl oldu taş gibi bu yüzden Keewayimi çook seviyorum;)

mete_han
13 Ekim 2009, 19:44
çin malı motorların diğer motorlara japon italyan alman malarına mallarına göre kıyası yapılamaz aralarındaki fark bence çinmalları hırpalama tölaransı tanımıyor kullanım hatasını affetmiyor düzgün limitlerini zorlamadan kullanmada ideal motor.diğer markalarda malzeme sağlam olduğu için hırpalanmaya kullanım hatasına birazdaha müsemaha gösteribiliyor .yanlız hata yapıldığı zaman bozulmayan motor yoktur.kesinlikle bozulurlar biri hemen diğeri zaman alır.

güzel yorum...:cat:

DeJaVu_91
13 Ekim 2009, 21:46

Kesinlikle katılıyorum...

musti81
13 Ekim 2009, 22:05
Arkadaşlar,öğrendiğim kadarıyla çinde her model motosikletin fiyat olarak 3 versiyonu bulunmakta.Örneğin;150-300-500 dolar gibi.Dışarıdan bakıldığında birbirinin aynısı gibi görünen motosikletler,malzeme,işçilik ve kalite bakımından ise çok farklılar.
Şimdi bizim kurnaz ithalatçımız gidiyor çine ve bu 150 dolarlık olanlardan XXX markasıda yazdırarak ithal ediyor.Aslında çin hep kötü mal yapmıyor.Bizim ithalatçımız kötüsünü getiriyor.Örneğin YBR de çinde yapılıyor ama daha kaliteli malzeme ile.
Yani çinlilere küfretmeden önce ithalatçıyı bulup ona küfretmek lazım geliyor.
Şimdi moderatör abi bana yine kızacak ve bu yazımı silecek yine:wiinkk:
Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlarmış:queen:[COLOR="Silver"]

---------- Mesaj ekleme zamanı: 14:07 PM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 13:56 PM ----------

En doğrusu bu.. :wiinkk:

SeDa+T
13 Ekim 2009, 23:21
Valla bende vaardı bi ara jinlun teker bile yapıyodu :):):):)

Nipp10
13 Ekim 2009, 23:45

91 model CG 125. 200.000 i geçti çoktan. Değişen bir iki aksesuar ve silindir kapağı. Yola devam:queen: 30.000 de motor mi iner yahu ?:silent:

chopper_77
14 Ekim 2009, 00:18
Motoru 3 kere bozulan ağlamaz...:queen:

taam taam son şakaydı bu...:P

yaklaşık 1 senedir bu forumdayım şu son zamanlardaki davranışların çok dikkatimi çekti benden büyüksün ben 18 yaşındayım ama kusura bakma abi sana biraz nasiat vericem çünkü itiyacın var
dalga geçiyorsun
altındaki motor iyi diye küçümsüyorsun
belki ekonomik durumun iyidir iyi olmayanlar ne yapsın borç harç gitsin 5 6 milyara japonmu alsın bi çok kişi bugun çin malı kıllanııyor ve motosiklete saygı arttı eskiden bizim mahallede 1 tane motor yoktu şimdi 10 tane var ben japonla çini kıaslamıyorum altındaki motor bütün çinlilerden iyidir ama paramız yok abi ne yapalım çine yetiyor paramız sen gittin kendine bakkaldan en iiyi (cocacola) içeceği aldın benim param azdı benimde param kötü bi markaya yetti ama yinede aldım çünkü canım istemişti sora benim midem bulandı hastaneye kaldırıldım sorada sen geldin benimle dalga geçtin peki benim param olsaydı ben dandik bişey alırmıydım almazdım peki senin paran var diye iyi bişey aldın dalga geçmen ya da küçük düşürmen gerekiyormu adam konu açmış senin konuyla hiç bi alakan yok gereksiz bi geyik yapıyorsun kusura bakam ama tok açın halinden anlamaz
benim motorum çin malı bigün benimde japon malı bi motorum olcak ama bana motoru sevdiren şuanki çin malı ayrı bi önemi olucak çünkü ilk motorum olcak gönül isterki herkes japon kullansın ama olmayınca olmuyor sizin bu yaptığınız çin mallarını çin motoru kullanıcılarını küçümsemeniz trafikte arabaların motorlara yaptığı şey ile eşittir

Serk21
14 Ekim 2009, 05:21
dostum sen 1. vites gaz kapatıp mı gidiyorsun yoksa depoya etanol tiner fln mı koyuyorsun?bendede 2005 jinlun 150 var ve karlı havada dahi kullanıyorum 11.000 km ye geliyor ama gaz teli kopmasından başka masraf yapmadım yani 5 tl.japon da kullandım çinde burda bi başlarsam japonların yaptıgı arızaları anlatmaya ne klavye dayanır ne sayfa.3.000 de 2008 R6 var 3 km ötede yatıyor kol çıkardı fabriaksyon bi sorun mesela.sana tavsiye;gittiğin usta çok önemli,bu işte okadar adi insanlar var ki gidersin onu bunu değiştirdim der ama sadece aynı parçayı söker temizler takar yada elindeki bozuk parçayı takar yollar.ayrıca eğer motosiklet kullanıyorsan anlamanda lazım,basit şeylere müdahele edebilmen en azından yağını filtreni değiştirebilmen lazım.

_ferkan_
14 Ekim 2009, 09:23
dostum sen 1. vites gaz kapatıp mı gidiyorsun yoksa depoya etanol tiner fln mı koyuyorsun?bendede 2005 jinlun 150 var ve karlı havada dahi kullanıyorum 11.000 km ye geliyor ama gaz teli kopmasından başka masraf yapmadım yani 5 tl.japon da kullandım çinde burda bi başlarsam japonların yaptıgı arızaları anlatmaya ne klavye dayanır ne sayfa.3.000 de 2008 R6 var 3 km ötede yatıyor kol çıkardı fabriaksyon bi sorun mesela.sana tavsiye;gittiğin usta çok önemli,bu işte okadar adi insanlar var ki gidersin onu bunu değiştirdim der ama sadece aynı parçayı söker temizler takar yada elindeki bozuk parçayı takar yollar.ayrıca eğer motosiklet kullanıyorsan anlamanda lazım,basit şeylere müdahele edebilmen en azından yağını filtreni değiştirebilmen lazım.

Aynen katılıyorum arkadaşa:cat:Bak bende acemiydim bu motorda attım acemiliğimi ama ne motor bozuldu ne şanzıman dağıldı ne başka bişey heç yatırmadım bilem :)Ama birinci viteste titremesi beni uyuz ediyor 3.cü viteste kendime zor geliyom:mrgreen:

mete_han
14 Ekim 2009, 10:00
yaklaşık 1 senedir bu forumdayım şu son zamanlardaki davranışların çok dikkatimi çekti benden büyüksün ben 18 yaşındayım ama kusura bakma abi sana biraz nasiat vericem çünkü itiyacın var
dalga geçiyorsun
altındaki motor iyi diye küçümsüyorsun
belki ekonomik durumun iyidir iyi olmayanlar ne yapsın borç harç gitsin 5 6 milyara japonmu alsın bi çok kişi bugun çin malı kıllanııyor ve motosiklete saygı arttı eskiden bizim mahallede 1 tane motor yoktu şimdi 10 tane var ben japonla çini kıaslamıyorum altındaki motor bütün çinlilerden iyidir ama paramız yok abi ne yapalım çine yetiyor paramız sen gittin kendine bakkaldan en iiyi (cocacola) içeceği aldın benim param azdı benimde param kötü bi markaya yetti ama yinede aldım çünkü canım istemişti sora benim midem bulandı hastaneye kaldırıldım sorada sen geldin benimle dalga geçtin peki benim param olsaydı ben dandik bişey alırmıydım almazdım peki senin paran var diye iyi bişey aldın dalga geçmen ya da küçük düşürmen gerekiyormu adam konu açmış senin konuyla hiç bi alakan yok gereksiz bi geyik yapıyorsun kusura bakam ama tok açın halinden anlamaz
benim motorum çin malı bigün benimde japon malı bi motorum olcak ama bana motoru sevdiren şuanki çin malı ayrı bi önemi olucak çünkü ilk motorum olcak gönül isterki herkes japon kullansın ama olmayınca olmuyor sizin bu yaptığınız çin mallarını çin motoru kullanıcılarını küçümsemeniz trafikte arabaların motorlara yaptığı şey ile eşittir

canım kardeşim yanlış anlamışsın beni...son 1 yıl değilde son 4 yıla bakarsan eyvallah derdin...demek zorundada değilsin...ama her köyün bir delisi vardır..benide öyle idare etsen ...ya mete han abimizde böyle kırık bir abimiz desen olmazmı...:rendeer:

bak başa dönelim...bu forumdaki tanışma başlığından bile önceki ilk başlığımı yazayımmı...şöyleydi

Mondıal ve Asya Alacaklara Tarihi Çağrı...

kıyameti koparmıştım...aman almayın biz inceledik şöyle kötü böyle kötü..falan ...

2.konudada cbr 125cilere kafayı takmıştım...bu motora bu para verilirmi bisiklet gibi falan...düşün yani mevzu cbr 125lere bile pok attığım dönemler oldu...o zamanlar Motordelisi foroumunda mod vardı adını hatırlayamadığım beni attı siteden yıl 2005...huzuru bozuyor diye...yani olaylar kasıtlı olarak dğeil...kendimi bildim bileli bu elelştirileri yaptım yaparım...kişilerle alakalı olanlard anazım geçtiklerine ayrıca özel çalışırım...Kıltek bbaday vardı eskilerden onlara zamanında sağlam kitlemiştim...vs vs...

tok açın halinden anlamaz diyosun...ben şu anki şartylarımla asla bir cbf 150 alamam...mesela...4400 e çok para...elimdekinin kıymetini en azından biliyorum...düşünsene 3 yıldır aynı motora biniyorum halen keyif almaya çalışıyorum...amac bir yerden bir yere gitmek...senin makinaylada aynı şey benimkiyledede...farkı fiyatı azda olsa kalitesi...

bu forumu biraz keyifli hale getirmeye çalışmaktan ziyade ben bu makaradan keyif alıyorum desem iyidir...bende R1 olsaydı ve sen bana bu aley etmem yüzünden küfür bile etsen haklı görürsüm yapamazdım...bu büyük haksızlık adilik olurdu...ama kardeşim bendeki motorunda çapı ortada...cbf 150...neyle sidik yarıştıracamki...motorumun şu anki değeri 2000 tl...sence sizi hor görmek için çok farklı bir konumdamıyım...benimde kıçım açıkta emin ol...:queen:

tigermbz
14 Ekim 2009, 10:26

çok zıpçıktı bir elemansın sen, başka bir konuda daha yapmıştın aynı boş tavırları.
bilgisiz olduğun kadar tecrübesizsin de; bu sana küstah olma hakkı tanır mı? hayır tanımaz ama yaşadıkça şu veya bu şekilde öğreneceksin veya öğretecekler :wiinkk:
eleştirdiğin adam yaşın kadar motosiklete binmiş belki daha fazla.
aç edebiyatı yapıyorsun ama konumuz motosiklet, yani yaşamsal bir ihtiyaç değil.

kaldı ki bugün 2.500 liraya iyi bir 2. el motor, 3500 liraya da ybr olmadı tvs gibi motorlar alınabiliyor. yani çok ucuz olmasa da iyi motorlar var piyasada.
alacak arkadaşlar biraz daha dişlerini sıkacaklar, tezcanlılık yapmayacaklar.
ilk motoru çin malı olan, ağzındaki diş kadar çin malı motoru çok iyi tanıyan, belki kaşındaki kıl kadar çin malı motoru gören bilen biri olarak diyorum ki:
almayın, almayın, almayın.

hala alıyorsanız ozaman ağlamayın

_ferkan_
14 Ekim 2009, 11:02
çok zıpçıktı bir elemansın sen, başka bir konuda daha yapmıştın aynı boş tavırları.
bilgisiz olduğun kadar tecrübesizsin de; bu sana küstah olma hakkı tanır mı? hayır tanımaz ama yaşadıkça şu veya bu şekilde öğreneceksin veya öğretecekler :wiinkk:
aç edebiyatı yapıyorsun ama konumuz motosiklet, yani yaşamsal bir ihtiyaç değil.

kaldı ki bugün 2.500 liraya iyi bir 2. el motor, 3500 liraya da ybr olmadı tvs gibi motorlar alınabiliyor. yani çok ucuz olmasa da iyi motorlar var piyasada.
ilk motoru çin malı olan, ağzındaki diş kadar çin malı motoru çok iyi tanıyan, belki kaşındaki kıl kadar çin malı motoru gören bilen biri olarak diyorum ki:

O dediğinden 1 kilo.:bounce:Çin kulanıyorum çokta memnunum acemeiliğimi bile bu motorda attım hiç bir şeyi yok maşallah.Biraz sabredin iyisini alın diyosunuz ALLAH aşkına yapmayın şunu ybr,cbf,tvs tamam güzel motorlar ama tiplerinden kaybediyorlar.Ben şahsen onlara bineceğime çinli motoruma binerim arızasınada katlanırım.

tigermbz
14 Ekim 2009, 11:10
O dediğinden 1 kilo.:bounce:Çin kulanıyorum çokta memnunum acemeiliğimi bile bu motorda attım hiç bir şeyi yok maşallah.Biraz sabredin iyisini alın diyosunuz ALLAH aşkına yapmayın şunu ybr,cbf,tvs tamam güzel motorlar ama tiplerinden kaybediyorlar.Ben şahsen onlara bineceğime çinli motoruma binerim arızasınada katlanırım.

tamamen kişisel tercihindir, kim karışır.
ama bu kadar almayın diye direten insan varken alıp peşinden ağlayana da kendi düşen ağlamaz diyoruz.

mete_han
14 Ekim 2009, 11:18

benim en uyuz olduğum şey ne biliyormusun...bu benim tarzım çapır abii muhabbeti...hangi filmde gördün bilmiyorum ama ben o filmlerle büyüdüm ama yinede çapır kılıklı bir motüre gönül sarmadım...ha bak caracal veya bısan rodsıatr veya şimdi aklım agelen regal raptorları salydaın daha az sorun yaşardın belkide yaşamazdın...neden cincun diye sormak isterim...jınlun trye ilk geldiği günleri bilirim...çin modasıyla hızlı girdi ortama...ama şimdi kimbilir satışlar ne alemde...bitti yok oldular hepsi...ama siz 2005 lerden kalan bu kötü izleri halen takip ediyorsunuz...jınlun diye bir marka yokmuş gibi düşün...asla olmadı...yok öldü kardeşim...ceremesini neden sen çekesinki...ama seninde gözünde düşse o makinayı sahiplenecek biri hep olacak...bugün senin paran gidecek servise yarın başkasının...kim pes edecek bilmiyorum...

yani bir SON MÜŞTERİ hep olacak...en dandirik mobiletin bile bir alıcısı olduğunu düşünürsek jınlun 250 birilerine her zamna ganimet gibi gelecek ve onu canlı tutmak için parasını harcayacak...neden...motor sevdasına çapır sevdasına...

Ramazan Can
14 Ekim 2009, 11:23
benim en uyuz olduğum şey ne biliyormusun...bu benim tarzım çapır abii muhabbeti...hangi filmde gördün bilmiyorum ama ben o filmlerle büyüdüm ama yinede çapır kılıklı bir motüre gönül sarmadım...ha bak caracal veya bısan rodsıatr veya şimdi aklım agelen regal raptorları salydaın daha az sorun yaşardın belkide yaşamazdın...neden cincun diye sormak isterim...jınlun trye ilk geldiği günleri bilirim...çin modasıyla hızlı girdi ortama...ama şimdi kimbilir satışlar ne alemde...bitti yok oldular hepsi...ama siz 2005 lerden kalan bu kötü izleri halen takip ediyorsunuz...jınlun diye bir marka yokmuş gibi düşün...asla olmadı...yok öldü kardeşim...ceremesini neden sen çekesinki...ama seninde gözünde düşse o makinayı sahiplenecek biri hep olacak...bugün senin paran gidecek servise yarın başkasının...kim pes edecek bilmiyorum...

yani bir SON MÜŞTERİ hep olacak...en dandirik mobiletin bile bir alıcısı olduğunu düşünürsek jınlun 250 birilerine her zamna ganimet gibi gelecek ve onu canlı tutmak için parasını harcayacak...neden...motor sevdasına çapır sevdasına...

mete yi sinirlendirmeyin......

slamdunk
14 Ekim 2009, 11:24
Aslında Türkiye'ye Çin malı (Çin'de üretilen Türk markaları demek daha doğru sanırım) motosikletlerin pazara girmesi daha çok Japon markalarının işine yaradı. Ucuz motosikletlerin piyasaya girmesi ile insanların motosiklet kullanımı arttı ve neredeyse her Çin malı motosiklet kullanan sonrasında Japona geçiş yaptı.

Çin mallarının Türkiyeye ilk geldiği ve popüler olduğu zamanlarda ben de ilk motosikletimi Asyamotordan almıştım. Ha her ne kadar param ucu ucuna yetse de motosikletin şeklinin de etkisi olmuştu tercihimde. Sonuç; tabiiki hüsran. Sabahları çalıştırana kadar kan ter içinde kaldığım, en küçük suda düşmemek için çabaladığım bir motosiklet.

Sonrasında 6 tane Japon ve 1 Kore malı motosiklet kullandım. 3 ü hariç hepsi de Çin malı motosikletler ile yakın fiyattalardı ve benim hiç yolda bırakmadılar.

Şimdi bunca şeyi neden yazdım kısmına gelirsek. Genç arkadaş yaşının kaldıramıyacağı (ki kaldıramamış da) deneyimden uzak bir yazı yazmış. Motosiklete ilk başlayanlar genelde bu işin ehli olan insanların sözünden çok şekle kanıyorlar. (Benim de zamanında yaptığım gibi) O zamanlar da bana YBR 125 al demişlerdi ama ben şeklini beğenmediğim için almam demiştim ama sonrasında CBF 150 almıştım ki çok da memnun olduğum bir motosikletti.

Bu konunun asıl amacı yanlışların yapılmasını engellemek ve ucuz etin yahnisinin nasıl olacağını yemeden önce söylemek. Kimse de paramız yok ondan Çinli alıyoruz bahanesiyle gelmesin bence. 3000 liraya sadece chopper tipinde olduğu için Jinlun alacağınıza 2. el temiz bir CBF150 veya YBR 125 alsaydınız demek hiç de dalga geçmek olmaz.

Bu işte kağıt üzerindeki özelliklerden çok deneyimler göz önünde bulundurmalıdır. Tabiiki her zaman saçma sapan kullanan veya saçma sapan yorumlar yapanlar çıkacaktır ama önemli olan genel görüşü öğrenebilmektir.

mete_han
14 Ekim 2009, 11:40
mete yi sinirlendirmeyin......

sinirlenecek bir şey yok ortada...ama bu forum niye var...fikir kazanmak oluşturmak paylaşmak için...

adam ne alacağına karar vermiş veya almış çok umrumda olmaz...ama göre göre intihar eder gibide yürüyen bir hurdaya para verilmez...o makinaların sıfırına para vermiş olanların çoğu burada...herşeyin farkındalar...bizim cbf ybr ve apaçilere sırf kurye kebapcı motoru diye hor gözle bakıyorlar biliyorum...tipim değil demek zaten zevk beğeni işi...banane karışmam...ama paranız bu kadar çokmu derler...benim motor 3 yılda 3 kez arızalanmadı...hiçbir ybr edebiyen arızalanmaz demiyorum ama kaliteyi tartışmanında anlamı yok..

paranız yoksa tvs ybe cbf alın ...seçenek sunuyorum...tarzım çapır abicilerde regal raptor ve bısan rodsıtar(tek farkı az kaliteli olması) alırlarsa kaliteyi kalitesizden ayırabilirlerse çok mutlu olurum...:cat:

bu forumda 4 yıldır bunun için varım...az geyik az bu...adam bunu satıyor...yani danışmanlık şirketi kuruyor ...biz haybeye fikrimizi saçıyoruz bedava...:Pisteyen alsın istemeyen cincun alsın...:cat:

agecu
14 Ekim 2009, 11:57
Konu sapmaya mı başlamış ne:cyclopsan:queen:

ethemm76
14 Ekim 2009, 12:02
Çin işkencesini bende çekmiştim bir tam bir sene, 18000 km yapmıştım bir senede, yolda hiç kalmadım ama, o zaman bir senede 18000 km içersinde o motora yaptığım masrafla Bi sene Burgman 400 kullanarak 18-20 bin km de yapsaydım ne kadar masraf ederdim bunu karşılaştırmıştım ve o zaman parçaları ve teknik servis hizmetinin pahalı olduğu bilinen Burgman 400 daha karlı çıkmıştı.

1000 km de bi yağ değiştir.
5000-6000 de bir kayış değiştir.
8-10 binde bir fren balataları, biter varyatör biter.
Buji hava filtresi seri değişir zaten.
Bunun dışında defalarca yaptığım sürpriz masrafları hiç saymıyorum bile.

Elinden bir an önce çıkar ve japon al kardeşim, servise daha az işin düşer, sürpriz olarak bakımların haricinde servisle zaten işin olmaz.

Japonun parçaları pahalı ok ama motoru yakmadığınız, kaza yapmadığınız, grenajları kırmadığınız sürece bujidir hava filtresi vs, balatalar vs gibi sarf malzemeleri kesinlikle (oo çok pahalı ya biz kaldıramayız) şeklinde pahalı değil. İkinci el alın yine japona binin. O parçalarında biraz pahalı olduğu düşünülürsede Örneğin çinlinin fren balatası diyelim 10 lira ise 10 bin 15 bin gider, ama japonun balatası 20 liraysa 20 bin 25 bin gider. Bu şekilde düşünün. Bence çin kullanan tüm kullanıcıların keselerine uygun ikinci el japon mutlaka var. Yani ucuz diye sıfır çin alacağınıza ikinci el japon alın, satarkende az zarar edersiniz. Bir tanıdığım Salcano QM 250 chapper ini sıfır 3300 tl ye aldı bir sene önce. Sadece 8000 km yaptı hepsi bir sene içinde temmuz ayından beri 2000 tl ye müşteri arıyor, ama satamıyor. 1500-1600 e çekse fiyatı ok belki satar ama o da külliyen zarar. Yazık günah. Kullanıcılar bilinçlenmeye başladı haberiniz olsun. 2. el çin malları esksi gibi rağbet görmüyor.

yürekçe
14 Ekim 2009, 12:13
La ben çin malı cup aldım bozamadım en son polise kaptırdım.. :mrgreen:

sen kendini bozmuşsun ya o da yeter :wiinkk::queen:

nankör
14 Ekim 2009, 13:11
Arkadaşım tamirciler seni bir güzel öpmüş:PBen olsam 10 tane tamirciye sorardım gerçekten arıza dedikleri yerde ise kaderime razı olup verirdim masrafını:mrgreen:sargıyı bağlayan motorcu elektirik aksamını dağıtmış diyosun git yapış yakasına söke söke ala hakkını !!!

Zamanında "tamirci abiler sizi de çok öpmüşler anlaşılan " öpüle öpüle akıl verecek duruma gelmişsiniz ...

---------- Mesaj ekleme zamanı: 12:11 PM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 12:06 PM ----------

canım kardeşim yanlış anlamışsın beni...son 1 yıl değilde son 4 yıla bakarsan eyvallah derdin...demek zorundada değilsin...ama her köyün bir delisi vardır..benide öyle idare etsen ...ya mete han abimizde böyle kırık bir abimiz desen olmazmı...:rendeer:

bak başa dönelim...bu forumdaki tanışma başlığından bile önceki ilk başlığımı yazayımmı...şöyleydi

kıyameti koparmıştım...aman almayın biz inceledik şöyle kötü böyle kötü..falan ...

2.konudada cbr 125cilere kafayı takmıştım...bu motora bu para verilirmi bisiklet gibi falan...düşün yani mevzu cbr 125lere bile pok attığım dönemler oldu...o zamanlar Motordelisi foroumunda mod vardı adını hatırlayamadığım beni attı siteden yıl 2005...huzuru bozuyor diye...yani olaylar kasıtlı olarak dğeil...kendimi bildim bileli bu elelştirileri yaptım yaparım...kişilerle alakalı olanlard anazım geçtiklerine ayrıca özel çalışırım...Kıltek bbaday vardı eskilerden onlara zamanında sağlam kitlemiştim...vs vs...

tok açın halinden anlamaz diyosun...ben şu anki şartylarımla asla bir cbf 150 alamam...mesela...4400 e çok para...elimdekinin kıymetini en azından biliyorum...düşünsene 3 yıldır aynı motora biniyorum halen keyif almaya çalışıyorum...amac bir yerden bir yere gitmek...senin makinaylada aynı şey benimkiyledede...farkı fiyatı azda olsa kalitesi...

bu forumu biraz keyifli hale getirmeye çalışmaktan ziyade ben bu makaradan keyif alıyorum desem iyidir...bende R1 olsaydı ve sen bana bu aley etmem yüzünden küfür bile etsen haklı görürsüm yapamazdım...bu büyük haksızlık adilik olurdu...ama kardeşim bendeki motorunda çapı ortada...cbf 150...neyle sidik yarıştıracamki...motorumun şu anki değeri 2000 tl...sence sizi hor görmek için çok farklı bir konumdamıyım...benimde kıçım açıkta emin ol...:queen:

metehan çok dobrasın ...saygı duyuyorum sana .........

mete_han
14 Ekim 2009, 13:17
metehan çok dobrasın ...saygı duyuyorum sana .........

sevgili nankör son söz olarak diyorum ki...

Allah bizi çin menşeili ucuz ithal ürünlerin gazabından ve lanetinden korusun...:P O Kader ki...onları eninde sonunda yakalayacaktır...

Biz onları uyardık...Allah uyaranları sever...:queen:

Çayna Suresi...:queen:

korkut 250
14 Ekim 2009, 13:25
sinirlenecek bir şey yok ortada...ama bu forum niye var...fikir kazanmak oluşturmak paylaşmak için...

adam ne alacağına karar vermiş veya almış çok umrumda olmaz...ama göre göre intihar eder gibide yürüyen bir hurdaya para verilmez...o makinaların sıfırına para vermiş olanların çoğu burada...herşeyin farkındalar...bizim cbf ybr ve apaçilere sırf kurye kebapcı motoru diye hor gözle bakıyorlar biliyorum...tipim değil demek zaten zevk beğeni işi...banane karışmam...ama paranız bu kadar çokmu derler...benim motor 3 yılda 3 kez arızalanmadı...hiçbir ybr edebiyen arızalanmaz demiyorum ama kaliteyi tartışmanında anlamı yok..

paranız yoksa tvs ybe cbf alın ...seçenek sunuyorum...tarzım çapır abicilerde regal raptor ve bısan rodsıtar(tek farkı az kaliteli olması) alırlarsa kaliteyi kalitesizden ayırabilirlerse çok mutlu olurum...:cat:

bu forumda 4 yıldır bunun için varım...az geyik az bu...adam bunu satıyor...yani danışmanlık şirketi kuruyor ...biz haybeye fikrimizi saçıyoruz bedava...:Pisteyen alsın istemeyen cincun alsın...:cat:

Bak ben seni R harfi için kırıyormuyum.:P:mrgreen:

nankör
14 Ekim 2009, 13:28
sevgili nankör son söz olarak diyorum ki...

Allah bizi çin menşeili ucuz ithal ürünlerin gazabından ve lanetinden korusun...:P O Kader ki...onları eninde sonunda yakalayacaktır...

Biz onları uyardık...Allah uyaranları sever...:queen:

Çayna Suresi...:queen:

:queen::queen::queen:sen çok yaşa "metehan"

_ferkan_
14 Ekim 2009, 13:51
[QUOTE=nankör;1823137]Zamanında "tamirci abiler sizi de çok öpmüşler anlaşılan " öpüle öpüle akıl verecek duruma gelmişsiniz ...[COLOR="Silver"]

Tabi canım haklısın senin olduğun yerde akıl vermek ne haddimize dimi ?Senin kadar tecrübeli biri varken tamirciler hakkında bize susmak düşer.:rendeer:

nankör
14 Ekim 2009, 14:05
[QUOTE=nankör;1823137]Zamanında "tamirci abiler sizi de çok öpmüşler anlaşılan " öpüle öpüle akıl verecek duruma gelmişsiniz ...[COLOR="Silver"]

Tabi canım haklısın senin olduğun yerde akıl vermek ne haddimize dimi ?Senin kadar tecrübeli biri varken tamirciler hakkında bize susmak düşer.:rendeer:

Çok haklısınız ....
Ama ben akıllandım,gittim "iki" japon aldım...

jason55
14 Ekim 2009, 14:28
bende bişeyler yazayım madem 2 yıl boyunca hsun adlı çinli motoru kullanmış biri olarak...2007 temmuzunda 2200tl ye aldığım motora yalan dolan arızalardan dolayı neredeyse 2000tl harcadım bunun içinde 23.000 kmde yapılan 450tl lik rektefiye de var...sonra ustamı değiştirdim ve bana 1000km de bir yağını değiştirmen lazım dedi ki allahı var ondan sonra motor ile ilgili çok fazla bir arıza çıkartmadı en son 2009 haziranda 400tl ye sattım motoru sırf kurtulmak amacıyla...sattığımda 27000km deydi (tabi hız göstergesi bozulmalarında çalışmayan km göstergesi hariç:)orjinalinden bu yana değişmeyen parçası kalmadı sanırım...2 yıl boyunca hergün işe gidip geldim günde standart 50km yaptım... ha dersiniz her kahrımı çekti 2 yıl boyunca sonuçta 27000km az değil ama yolda bıraktığı zamanlarında sayısını unuttum...neyse sonuçta 2009 yazında ybr 125 aldım motora bindiğimi hissetmeye başladım...en azından forumda msj yazmaya başladım...:))

slamdunk
14 Ekim 2009, 15:44
Hsun ne ya.. Bu da sanırım Hyosung'un çakması olmuş..

gazman
14 Ekim 2009, 15:59
kendi düşen ağlamaz.....:cat::cat::cat::queen::queen: bak abi bu vallahi gunun lafi..:)

---------- Mesaj ekleme zamanı: 13:59 PM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 13:55 PM ----------

parasızlığın gözü kör olsun :salut: kim isterdiki cincun denen salak makineyle muhatap olmak..:pr:
böle motor düşman başına...
yahu arkadasim yanlis anlamayin ama..cbf 150 yenisi 3500 tl idi sanirim..cinlinin yenisi ise 2000 tl..2000tl cinliye verecegine..cbf150 icin pesinat ver kalani ise her ay taksit taksit odersin..hos cinliyi aldin..gene para harciyosun..oysa o parayi cbf150 nin taksitine veriyor olabilirdin..:))

jason55
14 Ekim 2009, 16:39
Hsun ne ya.. Bu da sanırım Hyosung'un çakması olmuş..

valla bende alınca duydum:)şahsuvaroğlu motor getirmişti türkiye ye.bildiğin klasik 150cc çinli scooter.ama yeterli teknik servis yoktu tabi mondial gibi...bizde acemiliğimizden, bilmediğimizden hep aldığımız bayinin servisine götürdük...sahtekar olduğunu ve motora iyi bakmadığını öğrenmemiz 20000.km de oldu:)

not:hsun u üşenmedim araştırdım netten ünlü,eski bir çin hükümdarıymış:))

mete_han
14 Ekim 2009, 19:14
bende bişeyler yazayım madem 2 yıl boyunca hsun adlı çinli motoru kullanmış biri olarak...2007 temmuzunda 2200tl ye aldığım motora yalan dolan arızalardan dolayı neredeyse 2000tl harcadım bunun içinde 23.000 kmde yapılan 450tl lik rektefiye de var...sonra ustamı değiştirdim ve bana 1000km de bir yağını değiştirmen lazım dedi ki allahı var ondan sonra motor ile ilgili çok fazla bir arıza çıkartmadı en son 2009 haziranda 400tl ye sattım motoru sırf kurtulmak amacıyla...sattığımda 27000km deydi (tabi hız göstergesi bozulmalarında çalışmayan km göstergesi hariç:)orjinalinden bu yana değişmeyen parçası kalmadı sanırım...2 yıl boyunca hergün işe gidip geldim günde standart 50km yaptım... ha dersiniz her kahrımı çekti 2 yıl boyunca sonuçta 27000km az değil ama yolda bıraktığı zamanlarında sayısını unuttum...neyse sonuçta 2009 yazında ybr 125 aldım motora bindiğimi hissetmeye başladım...en azından forumda msj yazmaya başladım...:))

bunlar okunsun...sidik yarıştırmıyoruz...ybr aldı pişman değil...HSUN dan ybrye geçiş yaptı...

musti81
14 Ekim 2009, 19:18
Şu mete abinin çinçonlara karşıtlığı bendeki tayyip karşıtlığından beter.. :mrgreen:

mete_han
14 Ekim 2009, 19:22
Onlara zarar veren bişey için eleştirdiğim için veya üslup tarzım nedeniyle eleştiriliyorum..ya aklını kullan diyorum kötü oluyorum...

musti81
14 Ekim 2009, 19:23
Onlara zarar veren bişey için eleştirdiğim için veya üslup tarzım nedeniyle eleştiriliyorum..ya aklını kullan diyorum kötü oluyorum...

Çinlini de al git la burdan de..:mrgreen:

jason55
14 Ekim 2009, 20:54
bunlar okunsun...sidik yarıştırmıyoruz...ybr aldı pişman değil...HSUN dan ybrye geçiş yaptı...

kanka biliyosun hsun ile maceralarımı!!! neler yaşadık ne zorluklar çektik.sayende kymco alacaktık ama kısmet değilmiş kriz girdi araya.nasip ybr ye imiş:)

mete_han
14 Ekim 2009, 20:59
biliyorum jasoncan...bi ben bilirim bi sen...

chopper_77
14 Ekim 2009, 23:12

japon motoru çin motorunu 2 ye katlar orda tatışmaya gerek yok o ayrı ama en azından bizim bedenimizi taşıyan motora ve zevk alarak sürdüğümüz şeye saygı duymanı isterim zamanı gelince bende japona binicem ekonomik durumum ne kadar yeterse sonuçta ben 18 yaşındayım ve baba parası yemiyorum anlımın teriyle çalışıp paramı kazanıyorum ve işe gidiş geliş içinde aracım motosikletim oda benim ekmek teknem saygı istiyorum
bi gün bende kawasaki yamaha suzuki honda bunlardan birine sahip olucam ama çin mallarına saygı duyucam çünkü beni bu alete alıştıran onlar dır

---------- Mesaj ekleme zamanı: 22:12 PM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 22:06 PM ----------

konuşmalarına dikkat etsen iyi olur hakaret içeren kelimeler kullanıyorsun zopçıktı ne olduğunu bilmiyorum ama yazının devamını okuyunca kötü bişey olduğunu tahmin ettim zaten bu adamdanda böle bi kelime çıkar dedim bilgisiz olduğumu sölemissin sen çok bilgilisin yaşadıkça bu kadar bilgi almışsan daha da fazla bişey alamassın ama ben 18 yaşındayım ben bu motora 20 yıl da binsem senden daha kibar olacağım kesin sadece saygı istiyorum bana ve motoruma bütün çin malı kullanan arkadaşlara saygınız olsun siz japon aldınız diye herkez japon alsın istiyorsunuz nasıl bi piskolofi olduğunu biliyorum ama YOK! para yok ama yinede motora binicem çin de olsa başka dandik bi markada olsa ama saygı lı olmanızı istiyorum ben bugun çin malı kullanıyorum işime gidip geliyorum deminde A 2 EHLİYETİNDEN KURSTAN GELİYORUM 2 AYA İŞALAH EHLİYETİM OLUCAK VE PARAM OLURSADA İYİ Bİ MOTOSİKLETİM OLUCAK VE YILLARCADA BİNİCEM BENDEN TECRÜBESİZ BİLGİSİZ OLAN KÜÇÜKLERİMEDE SIPÇIK FIRTÇIK GİBİ KELİMELER KULLANMICAM ...!!

mete_han
14 Ekim 2009, 23:30
saygı hep vardı...olmalı olacak...iki makara yaptık diye saygımızı yitiricez insanlara...:cat:

bak şunu düşün...sana karşı bir kasıt yok...senla alay edilmiyor...binilen makinanın dandikliği alay konusu olan...önemli bir detay...ben o kadar yıl mobilete bindim ...neyin ne olduğunu bilirim...:cat: