PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Benzin alırken motordan inelim

Sayfa : [1] 2

printman
22 Ağustos 2009, 00:43
Bu aksam eve dönerken girdiğim benzincide pompacının şu soru ve uyarılarıyla karşılaştım:

• iyi akşamlar efendim,
• 95 oktan mı?
cevap : evet
• ne kadar?
cevap: 30 TL
• kapağı açın ve şimdi motosikletten inelim lütfen, güvenlik açısından.
cevap: ?? yok ki.
2 saniye sonraki cevap: anlamadım, niye iniyorum?
• efendim güvenlik açısından (bu sırada parmakla tabelayı gösterdi)

Tabelaya baktım: cep telefonu kapalı işareti, ateşle yaklaşma işareti, sigara içme işareti ve oda ne bir motor ve motorun üstünde oturan bir adam, pompa şekli ve üzeri çarpı işareti (motordan aşağı in diyor)
tekrar cevap: bu kadar senedir binerim motora ilk defa benzin alırken motordan in diyen sensin.
• efendim sürtünme-elektriklenme v.s. oluyor, tehlikeli ve bu yeni bir uygulama değil.

haydee dedim içimden, ama biraz mantıklı geldi, herhangi bir tehlike durumunda motorun üzerinde olmamak gerekir diye düşündüm.
motosikletin üzerinden indim ve benzinimi öyle aldım, teşekkür edip ayrıldım.

Şimdi,
Bu uygulama yenimidir, eskiyse bilen var mı, benim daha yeni haberim oldu?
Güvenlik açısından ne kadar faydalıdır?
Motorun üstünden inmemek ne kadar zaralıdır?
veya başka düşünceleri olanlar var mıdır? Hadi buyrun.

PANDERMOS
22 Ağustos 2009, 00:45
DEpoyu fulletip kaçmasınlar diyedir bence

dynner
22 Ağustos 2009, 00:46
Bu ne ya şakamı?

zaten telefon kapatmak kadar saçma bişey var,bu da yeni çıkmış heralde :P

KUVVETMİRA
22 Ağustos 2009, 00:47
bu uygulama eskidir, ilk "motordan inermisiniz" dediklerinde tırsmıştım :cherry: arkasından "ellerini araca yasla, sakın ani bir hareket yapma" diyecekler sanmıştım.

Doobly
Depo kapağı selenin altında olduğundan benzin alırken motordan inmek zorundayım =) aylardır bu benim kendi kuralım zaten.

printman
çok iyi düşünce yaa.
bak bu hiç aklıma gelmemisti, gayette mantıklı

canercamalan

kesinlikle hayır !!!
geçtiğimiz haftalarda :
yabancı bir ülkede benzin doldururken motor alev alıyor ve üzerindeki elemanda yanıyor bunu önlemek amaçlı :wiinkk::rendeer:

vanhelsing58
22 Ağustos 2009, 00:49
statik elektrik tehlikesi olabilir.kadının biri arabasına benzin alırken tutuşmuştu.http://www.youtube.com/watch?v=C7gOmz5jsm8 video

APV41
22 Ağustos 2009, 00:49
bir kemer tokası,anahtarlık,metal pantalon düğmesi,motorcu montunun çıtçıtı,fermuar kıvılcım çıkarma olasılığı olan metallerdir uygulama doğrudur :cat:

printman
22 Ağustos 2009, 00:50

çok iyi düşünce yaa.
bak bu hiç aklıma gelmemisti, gayette mantıklı

KUVVETMİRA
22 Ağustos 2009, 00:51
uygulama eski fekat heryerde uygulamıyolardı.
iki bacağınız arasındaki deponun alev alması vahim sonuçlar doğuracaktır elbet.

printman
22 Ağustos 2009, 00:53
kesinlikle hayır !!!
geçtiğimiz haftalarda :
yabancı bir ülkede benzin doldururken motor alev alıyor ve üzerindeki elemanda yanıyor bunu önlemek amaçlı :wiinkk::rendeer:

vallahi bu benim de aklıma gelen ilk sey oldu ve bu yüzden mantıklı geldi. artık motordan inerek benzin almayı düşünüyorum

GorkeM
22 Ağustos 2009, 00:54
Doğru bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Küçük de olsa bir risk var.

Fakat;
Motosikletten inip yan ayağa aldığınızda motosikletin eğimi dolayısıyla depo ağzına kadar doldurulamayacak.
Hele eğer motorunuz çok yatıyorsa , 2/3 benzinle yetinmek veya elle dik tutmak zorunda kalacaksınız.
Bu da başka bir dava.

alper_satriani
22 Ağustos 2009, 00:55
hatta bu uygulama yüzünden bi pompacıyla münakaşa eden bir MT üyesi vardı bir zamanlar

printman
22 Ağustos 2009, 00:55
bir kemer tokası,anahtarlık,metal pantalon düğmesi,motorcu montunun çıtçıtı,fermuar kıvılcım çıkarma olasılığı olan metallerdir uygulama doğrudur :cat:

çok doğru.
hemen aklıma başka bir sey geliyor, o pompacı arkadaşlar içinde böyle önlemler var mı aceba? kıyafetleri v.s. için, hiçde alıcı gözle dikkat etmedim bugüne kadar

CallofJuarez
22 Ağustos 2009, 00:56

Gayet mantıklı.Burası Türkiye.Ben de bir internet kafeci olarak bi ara açık hesap açamaz olmuştum.Adam 5 saat oturuyo.Sonra bi sigara iççem diye dışarı çıkıyo.Topuk.....

Bi de dükkanda güv. kameraları var.Milletin dünya umrunda değil.

printman
22 Ağustos 2009, 00:58

Fakat;
Motosikletten inip yan ayağa aldığınızda motosikletin eğimi dolayısıyla depo ağzına kadar doldurulamayacak.
Hele eğer motorunuz çok yatıyorsa , 2/3 benzinle yetinmek veya elle dik tutmak zorunda kalacaksınız.
Bu da başka bir dava.

evet işte ben hep bu yüzden motordan inmedim bugüne kadar, ama şanslı bir tarafım var, motoru orta sehpaya alma lüksüne sahibim.

enes_007
22 Ağustos 2009, 01:14
statik elktrik dediğimz olay evet olurmu olur.

canercamalan
22 Ağustos 2009, 01:15
vallahi bu benim de aklıma gelen ilk sey oldu ve bu yüzden mantıklı geldi. artık motordan inerek benzin almayı düşünüyorum

banada bygrm (görkem) arkadaşım söylemişti sağolsun

BIYIKLI
22 Ağustos 2009, 01:15
Doğrudur, ne tür bir güvenlik önlemi nedeniyle bilemem ama inmenizi söylüyorlar. Fakat tanıdık benzinciler iltimas geçiyor. :)

bygrm
22 Ağustos 2009, 01:20
ben bakırköy de shell benzin istasyonunda rastladım.pompacı motordan inmemi söylüyormuş anlamadım kasktan dolayı ve adamam mal mal bakıyodum sonra anladığımda motoruun stünden indim ve pompacı arkadaşa çok hak verdim

Oda bana sanırsam ingilterede olmuş o olayı anlatttı .Pompadan ve motordan kaynaklı bir elektriklenme olup benzin alev alıyor o sırada panik yapan motorcu arkadaş motoru zannedersem ileriye itiyor ve motor ayaklıktan ayağının üzerine düşüyor.Motor yandığından dolayı sürücü büyük hasar alıyor ve motoru üzerinden doğal olarak alamıyorlar.Pompacı yangın söndürme cihazını çaıştırana kadar arkadşta ciddi yanıklar oluşuyor..Bu olaydan sonra bu uygulama türkiyeye de geldi. Heryerde uygulanmıyor fakat ben yinede motordan inmeyi tercih ediyorum..

pompacı arkadaşın son dediği ise bu benzin alev alsa ikimizde anlayana kadar sen baya yanarsın bide bu cihazı çalıştırmam ve seni söndürme sürecim var bu risk yerine motordan inmen en kolayı dedi ve beni her benzin aldığımda motordan inmeye ikna etti..

---------- Mesaj ekleme zamanı: 00:20 AM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 00:19 AM ----------

banada bygrm (görkem) arkadaşım söylemişti sağolsun

evet caner banada söylenen aynen bunlar oldu

atlantic
22 Ağustos 2009, 01:20
Bunu soran Bağdat Caddesi üzerindeki Shell benzincisi mi? Petrol Ofisi ile BP'nin arasında kalıyor sanırım. Geçenlerde ben de aynı olayı orada yaşadım. Aynı açıklamayı yaptılar ve gayet mantıklı geldiği için iniverdim hemen. :)

canercamalan
22 Ağustos 2009, 01:21
ben bakırköy de shell benzin istasyonunda rastladım.pompacı motordan inmemi söylüyormuş anlamadım kasktan dolayı ve adamam mal mal bakıyodum sonra anladığımda motoruun stünden indim ve çok hak verdim

Oda bana sanırsam ingilterede olmuş o olayı anlatttı .pompadan ve motordan kaynaklı bir elektriklenme olup benzin alev alıyor o sırada panik yapan motorcu arkadaş motoru sanırım ileriye itiyor ve motor ayaklıktan ayağının üzerine düşüyor.motor yandığından dolayı sürücü büyük hasar alıyor ve motoru üzerinden doğal olarak alamıyorlar.pompacı yangın söndürme cihazını çaıştırana kadar arkadşta ciddi yanıklar oluşuyor..bu olaydan sonra bu uygulama türkiyeye de geldi. heryerde uygulanmıyor fakat ben yinede motordan inmeyi tercih ediyorum..

pompacı arkadaşın son dediği ise ben bu benzin alev alsa ikimizde anlayana kadar sen baya yanarsın bide bu cihazı çalıştırmam ve seni söndürme sürecim var bu risk yerine motordan inmen en kolayı dedi ve beni her benzin aldığımda motordan inmeye ikna etti..

---------- Mesaj ekleme zamanı: 00:20 AM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 00:19 AM ----------

evet caner banada söylenen aynen bunlar oldu

:rendeer::rendeer::rendeer::cat::cat::cat::cat:

printman
22 Ağustos 2009, 01:39
Bunu soran Bağdat Caddesi üzerindeki Shell benzincisi mi? Petrol Ofisi ile BP'nin arasında kalıyor sanırım. Geçenlerde ben de aynı olayı orada yaşadım. Aynı açıklamayı yaptılar ve gayet mantıklı geldiği için iniverdim hemen. :)

Shell benzincisi ama E-5 üzerindeki Merter Shell'de karşılaştım.
Demekki Shell bu uygulamanın üzerinde hassas anlaşılan.

ninjet
22 Ağustos 2009, 01:40
Motoru aldığımdan beri hiç uyarmamışlardı fakat bende 3 hafta önce aynı uyarı ile karşılaştım. Sanırım bu aralar biraz daha hassaslaştılar bu konuyla ilgili... Ama bencede mantıklı ve doğru bir uygulama... Motor üzerinde gümbürtüye gitmek istemem açıkcası :))

fehmiilker
22 Ağustos 2009, 01:48
bi belgesel kanalında izlemiştim amerikada bayan arabasın deposunu doldurruyor bu esnada arabanın içine girdi bişeyler alıp çıkıyo ikinçi sefer arabanın içine girmeden daha (nasıl çekmişlerse güvenlik kamerası sanırın) bayanın eteğinden statik elektiriklenmeden kıvılcım çıkıyo ve birde alev alıyor ama kadın kurtulmuştu.
benzin alırken motosikletten inmeliyiz. benim depo selenin altında olduğundan başka çarede yok.

atlantic
22 Ağustos 2009, 01:51
Shell benzincisi ama E-5 üzerindeki Merter Shell'de karşılaştım.
Demekki Shell bu uygulamanın üzerinde hassas anlaşılan.

Olabilir. Gayette iyi bir uygulama. Umarım diğer istasyonlar da uygulamaya başlarlar.. :cat:

forumgrk
22 Ağustos 2009, 02:06
şehirler arası otobüste benzinlikte mola verip tüm otobüsün sigara içtiğini gördükten sonra ben bi pompacının bu kadar kuralcı olduğuna inanmıyorum

< iLk@yy >
22 Ağustos 2009, 02:46
statik elektrik tehlikesi olabilir.kadının biri arabasına benzin alırken tutuşmuştu.http://www.youtube.com/watch?v=C7gOmz5jsm8 video

evet dediğin doğrudur o statik elektrik benzin buharı dediğimiz şeyle beraber bi anda parlayabilen bir olaydır :cat:

Bu ne ya şakamı?

zaten telefon kapatmak kadar saçma bişey var,bu da yeni çıkmış heralde :P

telefonun elektronik devresi bu parlama olayını tetikleyebilen bir olaydır arkadaşım :cat:

çok doğru.
hemen aklıma başka bir sey geliyor, o pompacı arkadaşlar içinde böyle önlemler var mı aceba? kıyafetleri v.s. için, hiçde alıcı gözle dikkat etmedim bugüne kadar

statik ayakkabıları var burunları çelikten yapılıyor araba geçerse ayakları ezilmesin diye bazı yerlerde giymiyorlar kendilerine yapıyorlar normalde tümüyle yasak shell'de bu yüzden bi adamı işinden ettim hatta

statik elktrik dediğimz olay evet olurmu olur.

dikkat edin

şehirler arası otobüste benzinlikte mola verip tüm otobüsün sigara içtiğini gördükten sonra ben bi pompacının bu kadar kuralcı olduğuna inanmıyorum

özellikle çukur olan yerlere çok dikkat etmek lasım ızgaralar felan benzin buharı havadan ağırolduğu için buralarad bol bol bulunur

arkadaşlar lütfen dikkat edelim bu benzincideki kurallara çok ciddi sorun olabilir başınıza statik elektrik ve benzin buharı dediğimiz şey çok ciddi sonuçlara mal olabiliyor şahsen yarım günlük eğitim geçirdim bununla ilgili bununla ilgili detaylı konu açsam hiç fena olmayacak müsait olduğum bir zamanda :cat:

iyi akşamlar

Shrieker
22 Ağustos 2009, 02:59
Senelerce motor tecrübesi olan bir tanıdık bir keresinde sıcak bir yaz günü siyah renkli motoruyla 1-2 saat gezdikten sonra, benzincide mola verdiğini, motorun üzerinde oturur halde yakıt ikmali yaparken sakar pompacının benzini sıcak güneşin altında kavrulmuş siyah renkli depoya dökmesi sonucu motorun alev aldığını ve bir anlık refleksle motoru bir yana, kendini bir yana nasıl attığını anlatmıştı.

Siz siz olun benzin ikmali sırasında motosikletinizden inin. Ben hep öyle yapıyorum.

Atlantic gözümden kaçmış ne zaman aldın 250r'yi :)

Güle güle kazasız belasız kullan...

remzi661
22 Ağustos 2009, 03:06
Cok tesekkürler bunu bizimle paylasrigin icin.
Ama bencede cok dogru bir fikir. Simdiye kadar hic aklima gelmemisti.
Ama zaten inmek mecburiyetinde kaliyordum simdiye kadar.Depo oturagin altinda.
Burada bu kurala cok uyani görmedim ben. Burada genelde herkes benzinini kendi doldurdugu icin cok motorluyu inmeden doldurduklarini görürüm.
Benzin tastigini yada baska bir sebepten alev alsa.. Hmmmmm
Anlayana kadar biraz grill olur insan..:mrgreen:

Benim basima baska bir olay gelmisti buna benzer. (Arabayla)
Benzin almaya girdim gece yarisi. Benden baska kimse yok.
Öylede SIKISMISIMKI. Pompayi dayadim depoya hemen wc.
Döndügümde depo dolmus. Ödemeye gittigimde kasadaki adam bana.
-Birdaha deponuzu doldururken aracin yanindan ayrilmayin dedi.
-Ne olucakki zaten kimseler yok diye sacmaladim..
-Öyle demeyin cok seyler olabiliyor demisti bana..

accursedking
22 Ağustos 2009, 04:01

Fakat;
Bu da başka bir dava.

bende bu uygulamada ilk defa şaşırmıştım ama çok daha ilginç bişey geldi başıma motordan inip doldurduğumda depo olması gerektiği gibi 16 litre alabildi..daha önce üzerindeyken doldurttuğumda ise 12,5 litreyi geçemiyordu...bu işin sırrınıda hala çözemedim :)

BALIKCI-66
22 Ağustos 2009, 04:54
ben motordan inip alırsam çeyrek depoda taşıyor
ayaklıkda çok egimli duruyor,
inmesem aklımda hep soru işareti kalıyor,
bazen düşünüyorum bacaklarım arasında alew topu...
düşünmek bile korkutuyor...:pale:

Lucas
22 Ağustos 2009, 05:01
Hep Shell'den alırım ama henüz indiren olmadı.

BALIKCI-66
22 Ağustos 2009, 05:07
Hep Shell'den alırım ama henüz indiren olmadı.

eminimki sende benim gibi sıkı sıkı sarılıyorsun motora,
pompacı kardeşde in desem saldırır şimdi pisikopat diye bulaşmıyordur:P:cherry::queen:

KUVVETMİRA
22 Ağustos 2009, 05:14
eminimki sende benim gibi sıkı sıkı sarılıyorsun motora,
pompacı kardeşde in desem saldırır şimdi pisikopat diye bulaşmıyordur:P:cherry::queen:

yok hacım bu Lucasın orda sürtünmeymiş, statik elektrikmiş pek anlamazlar.
zaten çevresinde sevilen bi şahsiyet değil, indirmiyolardır ondan dolayı :cherry:

hegemonya
22 Ağustos 2009, 05:24
1 ay kadar önce caddede shell 'de başıma gelmişti başta tersledim ama sonra izah edince özür dileyerek hak verdim. neden heryerde uygulanmıyor dediğimde burası shell'in kendi yeri, aslında bütün pompacılara öğretiliyor ama arkadaşlar uygulamıyor, buradaki bütün çalışanlar minimum 2 yıllık üni. mezunu falan dedi. ne zaman oradan geçsem depoyu full luyorum orada. :cat:

philetoaster
22 Ağustos 2009, 07:02
Doğrudur, ne tür bir güvenlik önlemi nedeniyle bilemem ama inmenizi söylüyorlar. Fakat tanıdık benzinciler iltimas geçiyor. :)

:mrgreen: canım Türkiye'm benim:P tanıdık olsa huysuzluk yapıp alev almaz nede olsa demi

snaken
22 Ağustos 2009, 09:11
Depo kapağı selenin altında olduğundan benzin alırken motordan inmek zorundayım =) aylardır bu benim kendi kuralım zaten.

aynen biz mecbur iniyoruz motordan zaten

BerKToprak
22 Ağustos 2009, 09:30
Eskiden yoktu. Eski köye yeni adet getirdiler. Tabi şöylede olabilir depoyu fulle kaç buda petrof ofislerinin farklı güvenlik tedbiri.

ünlümotor
22 Ağustos 2009, 10:17
bence biraz saçma geldi ama yinede kural kuraldır

szr
22 Ağustos 2009, 10:43
Birde benzin alırken pompacının pompayı motorun deposuna takıp gitmesine izin vermeyin; benzini doldurana kadar orada kalmalı ve mümkünsede pompayı motora takmamalı; çünkü arızalı bi pompaya rastgelirseniz mazallah pompa kendini frenleyemez ve benzin akıtmaya devam eder ve motorun yanma ihtimali olur; bu bakımdan bu olasılığıda gözönüne alırsak motordan inmekte daha mantıklı.....

Akileos
22 Ağustos 2009, 11:11
vallahi bvuradan okumasam heberim olmazdı..bana bunu söyleyen hiç olmadı inermisiniz diye..ama mantıklıda olabilir...

Erhan Erdil
22 Ağustos 2009, 11:27

Fakat;
Bu da başka bir dava.

Görkemciğim zaten motosikletlerin kullanma kılavuzunda depoların ağzına kadar doldurulmaması gerektiği yazar.

Belli bir hiza veya çizgisi vardır, tam ağzına kadar doldurulmaz depo. Gerekcesi deponun çok fazla çalkalanması virajlarda sağa sola yatmamız filan olmalı.

Yani motor yan ayakta iken depoyu ağzına kadar dolduruduğunda, motor dik konuma geldikten sonra o gerekli olan dolum çizgisi hizasına ulaşacaktır büyük ihtimal ile.

mertyagci
22 Ağustos 2009, 13:59
Aynısı benim başıma geldi,konuşulan kelimeler bile aynı bir an o anımı hatırladım.İçimden pompacıya s.lan dedim ne güvenliğiymiş.Çok saçma bişey bence ne alakası var kardeşim.Ulan zaten orda bir patlama bişey olsa ha motorun üstündesin ha yanında her yer patlayacak.

alemdar2442
22 Ağustos 2009, 14:11
Demekki adamlar her ihtimali düşünüyorlar

bosporus
22 Ağustos 2009, 14:28
Statik elektrik değeri 1000 lerce volt ile ölçülen ama akımı yani amperi olmayan elektriktir . Bu olaya bİr elektronikçi olarak yaklaştığım zaman ne kadar isabetli bir uygulama olduğuna inanmamak elde değil herşey bizlerin güvenliği için . Eski çalıştığım elektronik kart üreten bir fabrikada statik elektrik geçmiş çıplak göz ile görülmeyen ancak mikroskop ile görülen bir hasar görmüştüm bir elektronik kartın üzerinde statik elektriğin vermiş olduğu hasar sanki dinamitle patlatılmış gibiydi görülmeye değerdi . Motorun üzerinde alev alev yanmaktansa 2 dakika aşşağı inmeyi tercih ederim .
Saygılar ...

Silverwing
22 Ağustos 2009, 14:40
İnmemek tuhaf zaten.

alperiz
22 Ağustos 2009, 14:50
beni hep indirirler, daha üstündeyken hiç benzin alamadım :( :mrgreen:

RaQuEtTe77
22 Ağustos 2009, 15:24
Slm aklı selim olan herkesin kabul edeceği bir uygulama yenisini veya eskisini tartışmaya gerek yok bence...benzin alırken motor stop edilir,tüm elektirik aksamı offa getirilir farlar dahil ve benzin alınır farlar açıkken elektirik aksamı açık olduğundan ufak bir elektirik kaçağında telafisi olmayan durumlarla karşılaşılabilir...
Ben benzin alırken farları açık olarak ikmal yaptırıranıda yapanıda yetkilisine şikayet ederim bu kobuda hiç affım yok... bence sizlerde bu konuda affedici olmamalısınız motor kullanan biri olarak şunu iyi bildiğinizi düşünüyorum bu tip durumlar sadece bir defa yaşanır telafisi olmayabilir...