PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : satış davası. yardım lütfen.

spark00tr
24 Temmuz 2009, 22:33
arkadaşlar yaklaşık bir sene önce ben otomatik vites bir motosiklet aldım. daha sonra sattım. motorun üzerinde olduğu kişi (ruhsat sahibi) bana motoru üzerime almamı söyledi. ben sattım motoru. 1 yıl içinde 6 el değiştirdi. şuanda 6. sahibinde. adam üzerine almıyor ve 300 tl de ceza yemiş. ruhsat sahibi polise ihbar vereceğini söylüyor. Ben motoru satın alırken kendi aramızda bir sözleşme imzalamıştık motorun bana satıldığına dair. benim sorum: bu durumda mahkemelik birşel olduğu zaman benim başım yanar mı. şu anda daha yeni devlet memuru oldum ve sözleşmeliyim. böyle bir şey başıma bela olur mu? yardımcı olursanız çok sevinirim.

kızılbere
24 Temmuz 2009, 22:35
Noter satışı vermedinmi kardeş

özcan1980
24 Temmuz 2009, 22:39
Aranızda yapılan sözleşme noter onaylı değilse bişey olmaz.Aranızda yapılan sözleşmede de böyle bişey olamayacağına göre bişey olmaz.

yyurttas
24 Temmuz 2009, 22:41
Aranızda yapılan sözleşme noter onaylı değilse bişey olmaz.Aranızda yapılan sözleşmede de böyle bişey olamayacağına göre bişey olmaz.

çok doğru.

CallofJuarez
24 Temmuz 2009, 22:42
Valla sen memursun.Başına gelecekleri bizden daha iyi bilmen lazım

özcan1980
24 Temmuz 2009, 22:48
Fakat yine de iş mahkemeye uzamadan tatlıya bağlamaya çalışın.Motor kimde ceza yediyse ödesin.şu an kimdeyse üstüne alsın. Olmazsa ver çalıntı ihbarını yada trafikten men etsin.

iptaluyelik02
24 Temmuz 2009, 22:56
takma kafana.

Akileos
24 Temmuz 2009, 22:56
arkadaşlar yaklaşık bir sene önce ben otomatik vites bir motosiklet aldım. daha sonra sattım. motorun üzerinde olduğu kişi (ruhsat sahibi) bana motoru üzerime almamı söyledi. ben sattım motoru. 1 yıl içinde 6 el değiştirdi. şuanda 6. sahibinde. adam üzerine almıyor ve 300 tl de ceza yemiş. ruhsat sahibi polise ihbar vereceğini söylüyor. Ben motoru satın alırken kendi aramızda bir sözleşme imzalamıştık motorun bana satıldığına dair. benim sorum: bu durumda mahkemelik birşel olduğu zaman benim başım yanar mı. şu anda daha yeni devlet memuru oldum ve sözleşmeliyim. böyle bir şey başıma bela olur mu? yardımcı olursanız çok sevinirim.

kanunen bişey olmaz ama sen sözünün erimisin değilmisin burada o soruya cevap vermen lazım.....adam bi iyilik yapmış sizde su istimar etmişsiniz....

spark00tr
25 Temmuz 2009, 02:45
sözleşme noter onaylı değil. Galericilerin kendi aralarında yaptıkları sözleşmeden. ben sözümü tutucam ama adamlar ceza yemiş ve iş karışık durumda polise intikal ettikten sonra umarım işime bişey olmaz çünkü şuan sözleşmeli olarak çalışıyorum. cevaplarınız için çok teşekkürler arkadaşlar.

chopper_77
25 Temmuz 2009, 11:20
arkadaşlar bişey sorucam motor ruhsatı alım satım kaç lira yani ben birinden motor alırken ruhsatını ve satışınıda üstüme almam için kaç para ödemem gerekiyor

tasarslan
25 Temmuz 2009, 11:26
arkadaşlar bişey sorucam motor ruhsatı alım satım kaç lira yani ben birinden motor alırken ruhsatını ve satışınıda üstüme almam için kaç para ödemem gerekiyor

200-300 TL yi bulut yanlış hatırlamıyorsam..

chopper_77
25 Temmuz 2009, 11:28
teşekkürler tasarslan bayağı pahallıymış:)

_SuLeYMaN_
25 Temmuz 2009, 11:30
takma kafana.

Bir avukat bunu diyorsa bence de kafana takılacak birşey yoktur.

KaPTaNHaSaN
25 Temmuz 2009, 13:23
Aranızda Yapılan Sözleşme Kanun Hükümlerince bildiğim kadarıyla noter onaysızsa Geçersizdir.İlk sahibinede Şöyle Söylerdim ben olsam Ver Çalıntı ihbarı olarak :D diye :D

aranızdaki sözleşmede senin imzan onun iması birde şahit varsa neden geçerli olmasın ki?
ev kiralarken yaptıgın sözleşme noter tastiği olmadan geçerli oluyor..

---------- Mesaj ekleme zamanı: 12:23 PM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 12:05 PM ----------

:cat:
Aranızda Yapılan Sözleşme Kanun Hükümlerince bildiğim kadarıyla noter onaysızsa Geçersizdir.İlk sahibinede Şöyle Söylerdim ben olsam Ver Çalıntı ihbarı olarak :D diye :D

şu çalıntı ihvarı olayına gelince..
düşün motorun en son kullanıcısı benim polis gldi bende yakaladı. bana hırsızlıkla itham edecek! bende aldıgım kişiyi gösterecem. o da aldıgı kişiyi. ve sana kadar gelecek.sende sözleşmeyi gösterecen elinde sözleşme örneği varsa . yoksa vay haline.
hani en son yakalanan adam varya o da çalıntı ihbarı verene tazminat davası açsa? çalmak ile olan bir suç -yüz kızartıcı suç. devlet memurluğundan men nedeni değilmidir.
olay baştan yanlış zaten. arkadaş parayı sokaktan mı topluyorsunuz da noterden devşr almıyorsunuz. başka şekilde düşün o gün aracı üzerine almadın. adama haciz geldi motorun üzerine haciz. kapamalı. kapattılar motoru yediemine.. peki o zaman sen ne yapardın?
bende böyle bir araç vardı. sattığım adama vekalet verdim oda başkasına satmış ama benim vekalet verdiğim adam ölmüş. 13 kişi gezmiş sonrasında araç kimse noterden işlem yapmamıs. iki yıl aradım arabayı. trafiğe yazı yazdım. en sonunda buldum. adam demezmi işlerim çok sen gel ayağıma. 13ç sahibi sözleşmesi bile yok tanımam etmem adamı.adamla bir tartıştık. o zaman çalıntı ihbarı vermeyi düşündüm ama kendime yakıştıramadım. adam öyle yada böyle parasını ödemiş. bir insanın siciline hırsız damgası eklemek?
verdim arkadaşa bir senet. gitti beni icraya verdi . arabayı kapattı. paşa paşa gitti icra masraflarını ödedi.geldi hemen satışını aldı ardından.. istesydim vermezdim de!
ama o zaman o insandan ne farkım kalırdı ki?:P

mete_han
25 Temmuz 2009, 14:04
takma kafana.

+ 1...

ceza kaza bela ilgili araçdan doğan tüm hukuki yaptırımlar ruhsat sahibini bağlayıcıdır...