PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Isıtıcılı pantolon

mafit
02 Kasım 2008, 14:41
Selam arkadaşlar,
Pantolon üstüne takılabilecek ısıtıcılı bir soğuktan koruma yapıyorum. Prototip çalışmaları devam ediyor. Motosikletin elektrik sistemi üzerinden beslenecek. Isıtmaktan çok üşümeyi engelleyecek şekilde tasarlıyorum malum elektrik sistemini fazla yüklemeye gerek yok. Tekstil malzemesi olarak polar kullanıyorum.

Yurtdışı sitelerde benzerleri var. Googleda "heated cloth" şeklindde arama yaparsanız bulabilirsiniz.

Yorum yapacak ve öneride bulunacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

ahmet93
02 Kasım 2008, 14:49
Havalar giderek soğuyo becerebilirsen senin açından iyi olur

deli_mavi
02 Kasım 2008, 16:11
silikon izolasyonlu isitma icin uretilen 0.20 lik bakir iletkenler var onlardan kullanabilirsin bu is icin otomobillerde koltuk isitmalarinda bu tip kablolar kullanilir bu arada alternator hesabini unutma akuden gitmesin...

showdownKing
04 Kasım 2008, 17:44
bunuda yaptıkmı tam olucak karda yağsa bineriz artık :mrgreen::cat:

melpa
16 Kasım 2008, 01:52
merhaba,otobüslerin ve kamyonların aynalarını ısıtmak için kullanılan rezistansları bir deneyin derim.yaklaşık 0.30 veya 0.40 mm kalınlığında ince film şeklinde ve rahatlıkla esneyebilen bir plastik üzerine basılmış bakır yollardan ibarettir.gerçi çoğunlukla 24 volt için üretilmişlerdir ama sonuçta sizin işini görecektir.kolay gelsin.

motorhocası
26 Kasım 2008, 00:40
Bu sisteme motorsiklet elektrik sistemini hiç karıştırma. Dağ ve kamp malzemeleri satan yerden bir kimyasal ısıtıcı kese al her işini görür.

ergun37
26 Kasım 2008, 10:22
Bu sisteme motorsiklet elektrik sistemini hiç karıştırma. Dağ ve kamp malzemeleri satan yerden bir kimyasal ısıtıcı kese al her işini görür.

katılıyorum

iptaluyelik02
26 Kasım 2008, 11:33
Yurt dışında ısıtmalı pantolon ve montlar var.Motosikletin elektrik sisteminden besleniyor.Ama gözümle görmedim,kışın motor kullananlar için iyi bir sey.

mhyen
26 Kasım 2008, 12:17
Arkadaşlara katılıyorum.Motora ne yapıyorsanız yapın ama elektrik aksamı ile oynamayın.Bu hiç birşeye benzemez...

mafit
16 Aralık 2008, 23:07
Uzun zamandır foruma girememiştim. Cevaplarınızı okudum. Bu geçen zaman içinde 3 ayrı prototip geliştirdim. Şimdi mümkün olan en cazip fiyata sunabilmek için maliyet hesaplarını yapıyorum.
Motosikletin elektrik sistemine dokunma demenizin nedeni nedir?
Kimyasal ısıtıcılar, alan olarak küçükler bu yüzden iş görmez diye düşünüyorum.

MaRaNtZz
16 Aralık 2008, 23:17
bunuda yaptıkmı tam olucak karda yağsa bineriz artık :mrgreen::cat:

Çok iyi yaww...:cat:

Hay.alper.est
16 Aralık 2008, 23:34
Ben gereksiz diyenlere katılmıyorum, yapılır kullanılır geliştirilir olmadı vaz geçilir.Gelişme böyle sağlanır baştan yapma etmem gereksiz.Hiç çalışma azmini kesmeyelim.

Dirençli telmi kullanıcaksınız?(Direnci nekadar, yalıtım nasıl)
Test yaptınızmı nekadar sürede şu hava sıcaklığında şu hava sıcaklığına çıkıyor gibi?
Sadece kuru havalarda mı kullanılacak?
Termometre kullanıcakmısınız?
Isı kaybını olarak ne düşünüyorsunuz? polar bu konuda pek başarılı olucağını sanmıyorum.

ozaktasi
16 Aralık 2008, 23:34
IXS Desert Fox pantlon alın imkanınız varsa ..Hava ne kadar soğuk olursa olsun,,,soğuk ve su kesinlikle girmiyor ve katiyen üşümüyorsunuz...

mafit
16 Aralık 2008, 23:55
Ben gereksiz diyenlere katılmıyorum, yapılır kullanılır geliştirilir olmadı vaz geçilir.Gelişme böyle sağlanır baştan yapma etmem gereksiz.Hiç çalışma azmini kesmeyelim.

Dirençli telmi kullanıcaksınız?(Direnci nekadar, yalıtım nasıl)
Test yaptınızmı nekadar sürede şu hava sıcaklığında şu hava sıcaklığına çıkıyor gibi?
Sadece kuru havalarda mı kullanılacak?
Termometre kullanıcakmısınız?
Isı kaybını olarak ne düşünüyorsunuz? polar bu konuda pek başarılı olucağını sanmıyorum.

Öncelikle desteğiniz için teşekkür ederim.
Dirençli tel derken korm nikel tel demek istediniz sanırım. Yalıtılmış malzeme kullanılıyor tabiki.
Yaklaşık 1,5 aydır denemelerim sürüyor. Ve sonuca ulaştım. Amaç ısıtmaktan çok üşümeyi engellemek. Soğuk havalarda trafik ışıklarında beklerken ısının fazla geldiği de oldu.
Pantolon olarak yola çıktım ancak daha sonra pantolon içine takılabilen bir ısıtıcı olarak sonuçlandırdım. Bu yüzden hava koşullarının yağışlı ya da kuru olması farketmiyor.
Termometre kullanmıyorum bunun yerine ısı kontrol devresi eklenecek. Polardan vazgeçildi zaten.

IXS Desert Fox pantlon alın imkanınız varsa ..Hava ne kadar soğuk olursa olsun,,,soğuk ve su kesinlikle girmiyor ve katiyen üşümüyorsunuz...

Üşümek dış ortam ısısı ile ve kişiye göre değişiyor :) Az önce baktım Kilis'te hava yarın 14 derece, Ankara'da 6 derece ;) dolayısıyla biz burada üşüyoruz.

Bu ısıtıcının hedef kitlesi parası çok olan insanlar değil zaten. Geliri düşük olan kurye, pideci, pizzacı arkadaşlar. Parası olan zaten yurtdışından getirtebiliyor ;)

motorhocası
17 Aralık 2008, 01:50
İşten anlayan bir mucitle karşı karşıyayız galiba yolun açık olsun bana biraz kablo karışıklığı gibi geldi ama sen bilirsin sele altına,elcik ısıtmayı herkez biliyo bence ayak koyma yerinde bir geçmeli bağlantı daha iyi olur.

deli_mavi
17 Aralık 2008, 01:56
su sogutmali motosiklet modelleri icin kargocu ceketleri varmis su isitmali siztemden takviye oluyormus arkadasim soylemisdi ben net bilgim yok ama ceketin icinde sicak su dolasiyormus kendiside kullanmis alman yada avusturya menseyli imis ceket.buda ek bilgi olsun...

ibrahimb
17 Aralık 2008, 02:09
öncelikle başarılar diliyorum. gelişme mutlaka denemelerin ürünü bir şey,direk aküden alınacak bir soketle çalışır olması pratik olur sanırım.Elektrikli battaniyelerdeki tellerden de yararlanılabilir sanırım. belki 220 v olduğunu söyleyenler olabilir ama direnç telleri kısaltıldığında 12 v. uyarlanabilir.

Lucas
17 Aralık 2008, 02:52
Çalışmanızı takdir etmekle birlikte farklı bir öneri sunabilirim..
Mt üyesi Zeda3000 arkadaşımız yurt dışından alıp getirmişti, hatta bi ara satmaya niyetlenmişti. Su soğutmalı motorlarda kullanılan radyatöre bağlanan bir tulum.. İçerisinde sıcak su dolaşıyor ve üşümüyorsunuz.. Çok daha pratik ve basit olur diye düşünüyorum.. Sizin gibi imkanım olsa, Elektrik teknisyeni olmama rağmen elektrikle ısınan değil, motorun kendi ısısını kullanarak ısıtan birşeyler yapmayı denerdim :)

ersinpolat
17 Aralık 2008, 03:44
ben pamuktan pacalı don aldım.. uzun bilege kadar.. kotun icine giyiyorum cıkmadan.. eger yagis yoksa gayet guzel ısıtıyo.. hic usumedim su ana kadar.. istanbulda oturuyorum ve oldukca cok gecede motorda oluyorum.. geceleri bile usumuyorum denemenizi tavsiye ederim.. 15 ytl.. istanbulun gece isisindanda soguk iklime sahip bolgelerde oturanlar beni kesmez bu derlerse bilemem tabi.. yagis olmamasi sart ama..

motorhocası
17 Aralık 2008, 18:54
ben pamuktan pacalı don aldım.. uzun bilege kadar.. kotun icine giyiyorum cıkmadan.. eger yagis yoksa gayet guzel ısıtıyo.. hic usumedim su ana kadar.. istanbulda oturuyorum ve oldukca cok gecede motorda oluyorum.. geceleri bile usumuyorum denemenizi tavsiye ederim.. 15 ytl.. istanbulun gece isisindanda soguk iklime sahip bolgelerde oturanlar beni kesmez bu derlerse bilemem tabi.. yagis olmamasi sart ama..

İstanbul merkez mi ben eskişehir 'deyim senin sistem ılıman havalara ve gereksi:farao:z.

ersinpolat
17 Aralık 2008, 23:34
İstanbul merkez mi ben eskişehir 'deyim senin sistem ılıman havalara ve gereksi:farao:z.

gereksiz?? neye gore bunu dediginide soylersen sevinirim

motorhocası
18 Aralık 2008, 03:37
gereksiz?? neye gore bunu dediginide soylersen sevinirim

hER BAKIMDAN:P

mafit
08 Eylül 2010, 00:51
Arkadaşlar konuyu hortlatmak istedim.

Konuyu açtığım günden sonra foruma pek girmediğim için arada kat ettiğim yol konusunda bilgi sahibi olmak isteyenler varsa imzamdaki sitemde projeler bölümüne bakabilirler.
Google arama motorunda "Isıtıcılı içlik" yazarak da farklı forumlardaki soru-cevap ve yorumları okuyabilirsiniz.

Bu arada "Isıtıcılı İçlik" için Mart 2009'da Türk Patent Enstitüsüne yaptığım başvuru kabul edilmiş ve 21.06.2010 tarihinde yayınlanarak 10 yıl süreyle adıma kayıt edilmiştir. Aynı zamanda 2009 MotoShow'09 motosiklet fuarında tanıtımını da gerçekleştirmiştim.

http://img840.imageshack.us/img840/9931/rotationofimg2229.jpg

ol_gu87
07 Ekim 2010, 19:37
merhaba böyle bir başarı var peki bunu nasıl satın alabilir bilgi ekleyebiirmisin abi

rapsy_09
07 Ekim 2010, 21:21
Olgun arkadas acıklamıs imzamdaki siten bakabilirsniz diye yada TIKLA (http://www.mesutkorkmaz.com/projeler/elektrikli%20isiticilar/elektrikli%20isiticilar.htm) direk siteye gir

piranha dört
09 Ekim 2010, 22:49
Hocam büyük adamsın.Projeler güzel peki üretim varmı.Yani toplu sipariş felan alabildinmi?Sormamdaki asıl sebep tabiki fiyatlandırma adı altında.......Belki buradanda müşteri cıkabilir.Başarılarınızın devamı dilegimle.

audioslave
11 Ekim 2010, 23:26
Eldiven için ürettiğiniz çözümler var mı?

dylan41
11 Ekim 2010, 23:53
kışın motosiklet kullanıcıları için süper bir proje başarılar..

mafit
24 Kasım 2010, 23:40
Teşekkür ederim arkadaşlar.

Yeterli talep olmadığı için seri üretime geçilmedi. www.mesutkorkmaz.com sayfamda "Projeler" bölümünde detayları görebilirsiniz.

yamyamaha
25 Kasım 2010, 00:23
mesut bey sayfanızı ziyaret ettim. ve çok beğendim. tebrik ediyorum. herkesin aklından bir şeyler geçer ama bu kadar profesyonelce hayata geçirmek herkesin harcı değil. küçük ve önemsizde gözükse ayrıntılarda bile işini seven birisinin imzasını gördüm.
Allah size daha büyük projeler için güç ve imkan versin.

mafit
04 Şubat 2011, 21:15
mesut bey sayfanızı ziyaret ettim. ve çok beğendim. tebrik ediyorum. herkesin aklından bir şeyler geçer ama bu kadar profesyonelce hayata geçirmek herkesin harcı değil. küçük ve önemsizde gözükse ayrıntılarda bile işini seven birisinin imzasını gördüm.
Allah size daha büyük projeler için güç ve imkan versin.

Gecikmiş "Teşekkür" ümü sunuyorum. Forumu sürekli takip edemediğim için atlamışım. Kusura bakmayın ;)