PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ilk defa motor kullanacak birine tavsiyeleriniz

lookes
23 Ağustos 2008, 19:28
Herkese Merhaba,

Şehir trafiği ve ekonomik olması sebebiyle motor almayı düşünüyorum.ancak kafamda bazı soru işaretleri var :)

Öncelikle daha önce hiç motor kullanmadım

Sym joyride 200 almayı düşünüyorum.Motoru kullanabilir miyim acemi olmamdan dolayı bu motor bana sorun çıkartabilir mi ve başlangıç için nasıl bir seçim olur ?

Şehir içinde 50km yol gideceğim her gün çoğu trafikte ehliyetimde yok çok problem çıkar mı ?

Kış aylarında yağmurlu günlerde motorun kaymasından korkuyorum [ hız yapmayı sewmem sadece zeminin ıslak olmasından ] acaba çok problem oluyor mu sizlerede kış aylarında ?

Şimdiden ilgi ve alakanız için teşekkürler.

vlad1462
23 Ağustos 2008, 19:35
vitesli motor düşünmüyosan sorun yok. scooter kullanmak çok kolay bişey. gaz veriyosun gidiyo, frene basıyosun duruyo. bunun dışında zaten bildiğin trafik. ehliyet ve koruma kıyafetleri olmadan asla bu işe bulaşma. ehliyetsiz yakalanman çok fazla başını ağrıtır ve masraf açar. kıyafetler olmadan zaten can güvenliğin tehlikede. kışın binip binmemek senin kararın. nerde yaşadığını bilmiyorum ama istanbuldaysan senenin büyük kısmında binebilirsin. ben henüz motorla kış görmedim ama bineceğimi sanmıyorum. üç kere yağmura yakalandım motorla, çok zevkliydi ama yaz yağmuruydu sonuçta. kışın o soğukta ıslak ıslak binmek bana göre değil.

ShowDown
23 Ağustos 2008, 19:52
abi ilk sürmekten korkma bisikletteki dengeden kolay hareket ederken:cat:bisiklet sürebiliyorsan sorun yok:)

osmanba
23 Ağustos 2008, 20:01
Scooter alan birkaç kişi hatırlıyorum. Bunlar kısa zaman sonra neden normal motosiklet almadık dediler. Bence 125- 250 cc. arasında Honda- Yamaha- RR. gibi birşey alırsan daha uzun süre binebilirsin.
Ehliyet kesinlikle şart. Trafik iki defa yakalarsa bir motosiklet parası ödersin. Hele şehir içinde kullanacaksan riziko daha çok. Kayma işine gelincede tabiki ıslak havalar özellikle yağmurun düşeceği ilk saatler kuru havaya nazaran biraz daha sıkıntılı. Bence İstanbul trafiğinde yağmurlu havada motosıkletten uzak kalmak daha doğru diyorum.

DrFirari
23 Ağustos 2008, 20:06
Süper bi secim 200 lük yerine 150 lik bi motosiklet de düsünebilirsin 50 km gideceginden daha ekonomik olur bunun dısında secimin güzel 1-2 sürüsten sonra alısırsın...
Ama ehliyet isi kötü yakalandıında 800 ytl cezası var sen önce ehliyet al bi allah korusun kaza yapsan ehliyetsiz suc direk senin üzerine kalır...
Islak zeminde scooter i zapttedemezsin yagmurda sorun cıkartır bunun icin cup modelleri veya asyanın büyük tekerlekli scooterlerini bi incele yagmurda onlar daha ikdidarlı olur...

no_name
23 Ağustos 2008, 20:38
ilk baş ehliyet kursuna yazıl çünkü ehliyetsiz olunca trafikte hep tedirgin oluyorsun trafik görünce hep acaba beni durdurcakmı diye korkuyorum hem sürücü kursunda vitesli motor kullanmayıda öğretirler hem orda scoterle vitesli arasındaki farkı görürsün

aybarssurucu
23 Ağustos 2008, 21:00
Gel yol yakınken vazgeç; bu mikrop bulaştı mı çıkmaz ;)

Ehliyet işini halletmeden motora binme. Önce güvenlik de her zaman kendine ;)

oguz92
23 Ağustos 2008, 21:06
yavvv canım cekti motora binmeyi ama daha yasım ufak:((((( ahh be ahhh

Khutuck
23 Ağustos 2008, 21:36
Ehliyete şimdi başvurursan 320 lira civarı bir para ödersin, ekim ortası elinde olur.

caner22
23 Ağustos 2008, 21:38
bence ilk önce Ehliyet al:)

oguz92
23 Ağustos 2008, 21:51
ya abiler bende birşey sorucam 92 temmuz 25 dogumluyum benim ehliyet almam için 17 yas yani seneye yemmuz ayından sonrası oluyor dimi yada bilen birisi yardım olabilirmi bana

tam doğum tarihim 25-07-1992

Barış Şuşut
23 Ağustos 2008, 21:51
eğer ilk defa kullanacaksan bırak kullanma .. bu güne kadar neyle gezdiysen aynı taşıt aracı ile devam et .. zira bir kere motora başlarsan geri dönülmeyecek bir yola gireceksin ... 4 tekere oranla kullnması daha zahmetli .. çeşitli korunma ekipmanları ve sağlam bir mental yapı isteyen bu alete aşık olacaksın .. bu aşk seni rahat bırakmayacak .. yeni yeni insanlarla tanıştıracak bu alet seni ...yeni tanıştığın bu dostlar sana çok yardımcı olacak .. daha önce olmayı istediğin ama fırsat bulamadığın biri olmanı sağlayacaklar ...

ama malesef zaman içinde bu dostlarından kayıp öbür tarafa düşenler olacak .. çok ama çok canın yanacak .. bağıra bağıra ağlayacaksın .. motoruna tekme atacaksın ama ertesi gün yine ilk günki aşkla bineceksin ..

dedimya eğer daha binmediysen salla binme ...

R.a.c.e.R
23 Ağustos 2008, 22:39
ya abiler bende birşey sorucam 92 temmuz 25 dogumluyum benim ehliyet almam için 17 yas yani seneye yemmuz ayından sonrası oluyor dimi yada bilen birisi yardım olabilirmi bana

tam doğum tarihim 25-07-1992

Evet seneye o tarihten sonra kayıt olabilirsin. A2 için 17 yaşını doldurmuş olman gerekiyor . .

DrFirari
23 Ağustos 2008, 23:24
eğer ilk defa kullanacaksan bırak kullanma .. bu güne kadar neyle gezdiysen aynı taşıt aracı ile devam et .. zira bir kere motora başlarsan geri dönülmeyecek bir yola gireceksin ... 4 tekere oranla kullnması daha zahmetli .. çeşitli korunma ekipmanları ve sağlam bir mental yapı isteyen bu alete aşık olacaksın .. bu aşk seni rahat bırakmayacak .. yeni yeni insanlarla tanıştıracak bu alet seni ...yeni tanıştığın bu dostlar sana çok yardımcı olacak .. daha önce olmayı istediğin ama fırsat bulamadığın biri olmanı sağlayacaklar ...

ama malesef zaman içinde bu dostlarından kayıp öbür tarafa düşenler olacak .. çok ama çok canın yanacak .. bağıra bağıra ağlayacaksın .. motoruna tekme atacaksın ama ertesi gün yine ilk günki aşkla bineceksin ..

dedimya eğer daha binmediysen salla binme ...

Bu ask zor bi asktır sömine pervane misali. Sana zarar verir ama yinede sever vazgecemezsin. Örnegin ben tam motosiklet asıgıyım 11-12 yasımdan beri motosikletimi görmeden bir haftadan fazla geciremiyorum nefes almak gibi bisey hey gidi günler yamaha galaxy mi hatırladım...

super
23 Ağustos 2008, 23:26
bence Motosiklet kullanacaksan git a2 ehliyetini güzelce al sonra al bitane kymco agility 125 taş gibi seri ve atak scooter tam senlik.... :) :cat:

gunozkolayli
23 Ağustos 2008, 23:42
Arkadaşlar iyi akşamlar, 47 yaşındayım, yaklaşık 25 yıldır araba kullanıyorum, 2yıl önce de motor ehliyeti aldım ve sorunsuz olarak l50 lik skooter umu kullanıyorum. Hatta çoğu yerde arkama eşimi de alıp dolaşıyorum. Ama artık vitesli motorlara geçmek istiyorum, sitede gezinti yaptığımda keseme uygun olarak Yamaha YBR 125 ve Honda nın buna benzer motorlarını gördüm.Başlangıç ,çin bunlar uygunmudur birde eşimle birlikte binip durmaksızın 150-200 km yorulmadan yolculuk yapabilirmiyiz. Motor için ayırabileceğim tutar 3500-4000 YTL gibi.
Yardımcı olup yönlendirirseniz sevinirim.
Herkeze selamlar

oguz92
24 Ağustos 2008, 00:15
Evet seneye o tarihten sonra kayıt olabilirsin. A2 için 17 yaşını doldurmuş olman gerekiyor . .

off be daha önceden yazılsam o yasa girer girmez alma gibi bi lüksüm yokmu?

R.a.c.e.R
24 Ağustos 2008, 00:24
off be daha önceden yazılsam o yasa girer girmez alma gibi bi lüksüm yokmu? Onu bilemicem işte ama sanmıyorum bende 10 Agustos 1991 doğumluyum bugünkü sınavı kaçırdım mesela
ekimi bekliyorum :salut: Yine de sitedeki büyüklere sormakta bi fayda var . .(Bu arada konu dışına çıktıysak özür dilerz )

ahmet93
24 Ağustos 2008, 05:18
Bende 8 haziran 1993 doğumluyum 1 yıl 9 ay 14 gün 19 saat 44 dakika 20 saniye:queen: daha var:)

Cleaner
24 Ağustos 2008, 05:28
Arkadaşlar iyi akşamlar, 47 yaşındayım, yaklaşık 25 yıldır araba kullanıyorum, 2yıl önce de motor ehliyeti aldım ve sorunsuz olarak l50 lik skooter umu kullanıyorum. Hatta çoğu yerde arkama eşimi de alıp dolaşıyorum. Ama artık vitesli motorlara geçmek istiyorum, sitede gezinti yaptığımda keseme uygun olarak Yamaha YBR 125 ve Honda nın buna benzer motorlarını gördüm.Başlangıç ,çin bunlar uygunmudur birde eşimle birlikte binip durmaksızın 150-200 km yorulmadan yolculuk yapabilirmiyiz. Motor için ayırabileceğim tutar 3500-4000 YTL gibi.
Yardımcı olup yönlendirirseniz sevinirim.
Herkeze selamlar

cbf 150 al

mondi.playturk
24 Ağustos 2008, 06:35
Şehir içinde 50km yol gideceğim her gün çoğu trafikte ehliyetimde yok çok problem çıkar mı ?

bos ver sen motosikleti ehliyetı alasıya kadar dolmusla gitt yoksa motor kadar fiyat cıkar basına.