PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yolda lastik patlarsa???

_CaMuR_
08 Ağustos 2007, 11:34
:silent:merhaba arkadaşlar...merak ettiğim bi konuyu daha sizlere danışmak istedim...biraz forumu araştırdım ama bulamadım böle ilgili bi konu....evet soru basit çözüm ne kadar basittir bilmiorum...eğer yolda lastiğimiz patlarsa ne yapmamız gerekio...ve ya nası tamir edebiliriz....tamir etme gibi bi imkanımız var mı??:silent::silent::silent:

banavurma
08 Ağustos 2007, 11:40
scooter tarzı bir motorsa (bendeki leonardo gibi) sağlam, güvenli bir yere park edip kilitleyecek ve ustanızla birlikte motoru almaya bir daha geleceksiniz...

söz konusu arka tekerse arka tekeri sökmek için eksozu monifolttan sökmek ve amortisörü çıkarmanız gerekiyor...

PIERzig
08 Ağustos 2007, 11:47
Cuma günü bizim patladı.Araba lastigi yapan bi yerin hemen önünde:cherry: Ordan şişirip,motor tamircisine götürdük ve yaptırdık.Tabi her zaman böyle şans olmayabilir:)

yucika
08 Ağustos 2007, 11:50
Yolda lastik patlaması elbette hoş bir durum değildir. Yapılacaklar aşağıdaki gibidir:
1-Dubleks (tubeless) lastikler için köpük taşımak ve lastik patladığında sıkmak.
2-Şamrelli lastikler için yama seti bulundurmak ve lastiği söküp iç lastiğe yama yapıp dış lastiğe saplanan şeyi (çivi vs) çıkarıp iç lastiği takıp biyerlerden pompa bulup şişirmek ve lastiği yerine takıp yola devam etmek. Şimdi bu biraz zor gibi görünüyo levye olmadan lastik sökülemediği gibi pompasızda şişirilemiyo. Levye pompa gibi şeyleri yoldan geçen yardım sever kamyon şoförlerinden temin etmeye çalışabilirsiniz.
3-Madem etrafta yardımsever kamyon şoförleri var (sütü seven komyoncu teme) atın motoru kamyona gidin bir lastik tamircisine.
4-Çıkarın zinciri kitleyin motoru daha sonra icabına bakarsınız.
5-Ağlayarak bir arkadaşınızı arayın kamyonet bulup gelsin sizi alsın.
6-Vazgeç bu sevdadan otur evinde sıcakta ne işin var yollarda.
7-Sonsuza dek motorun başında bekle 3000 yıl sonra fosilleşmiş cesedini arkeologlar topraktan çıkarıp yaralı motorun başından ayrılamayan sadık binici etiketiyle müzede sergilesinler.

ERDEM860
08 Ağustos 2007, 11:56
ben araaba lastiği değiştirdimde motor lastiği hic deiştirmedim hicte fikrim yok önemli bi konu arkada yedek lastik taşısakmı acabaaaa:queen:

cakalaz
08 Ağustos 2007, 11:58
yaMotoru sırtlancan baska caren yokkkk :mrgreen:

_CaMuR_
08 Ağustos 2007, 12:03
ya valla buna iyi bi çözüm lazım aslında...herkes herhalde motounun lastiğini sökemez gibi gelio bana...

Adigenart
08 Ağustos 2007, 12:30
benimde motorun lastiği şambirelli şuana kadar patlamadı
ama ben dublex diye biliyordum
şimdi harbiden çekiniyorum uzak bi yere giderken
yolda kalmak çok kötü bişey
eski motorumda dublex lastik vardı bi kaç kez çivi ve vida girmesine rahmen yolda kalmadım bastım havayı benzincide gittim lastiğe fitil attırmaya
sorun çözüldü

neveragain34
08 Ağustos 2007, 12:39
Yolda lastik patlaması elbette hoş bir durum değildir. Yapılacaklar aşağıdaki gibidir:
1-Dubleks (tubeless) lastikler için köpük taşımak ve lastik patladığında sıkmak.
2-Şamrelli lastikler için yama seti bulundurmak ve lastiği söküp iç lastiğe yama yapıp dış lastiğe saplanan şeyi (çivi vs) çıkarıp iç lastiği takıp biyerlerden pompa bulup şişirmek ve lastiği yerine takıp yola devam etmek. Şimdi bu biraz zor gibi görünüyo levye olmadan lastik sökülemediği gibi pompasızda şişirilemiyo. Levye pompa gibi şeyleri yoldan geçen yardım sever kamyon şoförlerinden temin etmeye çalışabilirsiniz.
3-Madem etrafta yardımsever kamyon şoförleri var (sütü seven komyoncu teme) atın motoru kamyona gidin bir lastik tamircisine.
7-Sonsuza dek motorun başında bekle 3000 yıl sonra fosilleşmiş cesedini arkeologlar topraktan çıkarıp yaralı motorun başından ayrılamayan sadık binici etiketiyle müzede sergilesinler.

Bendim aklıma bir tek köpük gelmişti ama ustalar her yerde belli oluyor tebrikler 10 numara 7 CEVAP:):cat::cat:

a vagrant
08 Ağustos 2007, 12:43
Arkadaşlar köğüğe güvenip de tubeless lastiğin içine sıkarsanız, o lastiği bir daha kullanamazsınız.Sakın kalkışmayın.Eğer lastiği yarmadıysanız,şişire şişire yola devam edersiniz.Batan nesneyi sakın çıkarmayın ama.Bir de mümkünse yanınıza pompa alın.Tabi şehirdışına araziye ormana gezintiye çıkıyorsanız benim gibi.

_CaMuR_
08 Ağustos 2007, 12:47
o zaman tublex lastik almaya mı özen gösterelim??

esmercan59
08 Ağustos 2007, 12:48
en son lastigim patladıgında 13km yol yürümüştüm 5 saat sürdü ve bu yürümemde motorumda bana eşlik etti çünkü ben motorumu asla bir yerde kitleyipte bırakamam kusura bakmayın ama artık gözümü açtım motorum kanuni tigrina 100 artık yanımda pompa levye yama takımı gibi bircok elemanı bulunduruyorum birçok arkadaşımında yolda kaldıgı zaman hemen beni arıyor bende onları kırmayarak hemen gidip yardım ediyorum bide size şeyi sormak istiyorum bu lastige sıkılan köpükler normal şamrelli lastige sıkılınca faydası oluyomu

alico96
08 Ağustos 2007, 13:03
arka lastik geçenlerde patladı motoru güvenli bir yere kilitleyip ertesi gün motor tamircisinde yaptırdım.sökülmesi takılması oldukça zor olduğu için kendinizin tamir etmesini tavsiye etmem.

Cyber
08 Ağustos 2007, 13:09
Arkadaşlar köğüğe güvenip de tubeless lastiğin içine sıkarsanız, o lastiği bir daha kullanamazsınız.Sakın kalkışmayın.Eğer lastiği yarmadıysanız,şişire şişire yola devam edersiniz.Batan nesneyi sakın çıkarmayın ama.Bir de mümkünse yanınıza pompa alın.Tabi şehirdışına araziye ormana gezintiye çıkıyorsanız benim gibi.

pardon ?? neden kullanamıyor muşum ? bırakın bu şehir-efsaneleri ile arkadaşlara yanlış, kulaktan dolgu bilgiler vermeyi arkadaşlar.
iğneada dönüşünde, in-cin top oynar bir rota'da tubeless -arka- lastiğim patladı. jantın üstüne oturdu. tamir köpüğü vardı. sıktım lastiğin içine.24 km sonra da bir lastikçi buldum, fitil attırdım.
lastikleri km yüzünden değiştirdiğimde de, lastiğin içinde sıktığım köpüğün etkilerini gördüm - hatta Eralp Terem hocam'da cep'ten resimlerini çekmişti -
negatif yönde hiçte bir halt etkisi olmadı, lastiğe kimyasal bir zararı olmadı yani. yeri geliyor işe yaramıyor diyorlar.benim 2 kez hayatımı kurtardı.
yanınızda bulunmasında fayda var arkadaşlar. benim olmazsa olmazlarımdan birtanesi.

viper_1
08 Ağustos 2007, 13:43

Son 2 maddde süper... :queen::queen::queen:

a vagrant
08 Ağustos 2007, 13:50
pardon ?? neden kullanamıyor muşum ? bırakın bu şehir-efsaneleri ile arkadaşlara yanlış, kulaktan dolgu bilgiler vermeyi arkadaşlar.
iğneada dönüşünde, in-cin top oynar bir rota'da tubeless -arka- lastiğim patladı. jantın üstüne oturdu. tamir köpüğü vardı. sıktım lastiğin içine.24 km sonra da bir lastikçi buldum, fitil attırdım.
lastikleri km yüzünden değiştirdiğimde de, lastiğin içinde sıktığım köpüğün etkilerini gördüm - hatta Eralp Terem hocam'da cep'ten resimlerini çekmişti -
negatif yönde hiçte bir halt etkisi olmadı, lastiğe kimyasal bir zararı olmadı yani. yeri geliyor işe yaramıyor diyorlar.benim 2 kez hayatımı kurtardı.
yanınızda bulunmasında fayda var arkadaşlar. benim olmazsa olmazlarımdan birtanesi.

Bu bir şehir efsanesi değil arkadaşım.Bir gerçek bu.İstediğin lastikçiye sorabilirsin bunu.Kaldıki ben de kullanıyorum ve tüpün üstünde yazıyordu bu.Köpük içinde hacim kaplıyor ve sen tekrar hava bastığında
tam olarak havayla dolmuyor.Ben denedim ve gördüm.Hatta lastikçiyle denedik bunu.Janttan lastiği zor ayırdık.

ODUNCU
08 Ağustos 2007, 14:07
tubelesse, nalburlarda tamir kiti satılıyor pahalı bişey degil(fitil ve iki adet çivi gibi zımbırtısı), bide pompa aldınmı oda ucuz ama iyisini bulmak gerek ben daha bulamadım.
şambrelliyse onunda soguk yama takımı var. jantı hiç sökmeden patlak tekeri askıya alıp ikitane saglam büyük düz tornavidayla şambreli çıkara bilirsiniz. tabi gene saglam bi pompa lagzım.

demirgursel
08 Ağustos 2007, 14:09
arkadaşlar en güzeli şişirip devam etmek galiba.yani mutlaka pompa bulunduracağız

_CaMuR_
08 Ağustos 2007, 14:13
en güzeli o zaman şişirmek...iyi bi pompa buldugunuz zaman forumlara yazın bari millet....

Carcharoth
08 Ağustos 2007, 14:20
Dishy bi ara böyle bir konu açmıştı diye hatırlıyorum. Ama en güzeli köpük. Gerçekten işe yarıyor. Yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederim. Uzunca bir süre idare edebiliyor. Lastiğede herhangi bir zararı yok :wiinkk:

yucika
08 Ağustos 2007, 14:41
Benim ömrüm motosikleti taşımakla geçti. Bir ara bindiğimden fazla yolu kamyonetle yapmıştım. Sabah motorla yola çıkıp kamyonetle döndüğüm çok olmuştur.
Lastik patlaması nispeten gerekli malzeme ile yerinde giderilebilecek bir arızadır. Köpük sıkarsın soğuk yama yaparsın fitil sokarsın hatta içine ot doldurup atletini donun koyup bile yola devam edersin.
Neyseki Türkiye'de yaşıyoruz 2km önce sizi sıkıştıran kamyoncu yolda kaldığınızı görünce durup yardım eder. Şehir içinde zaten nakliyeci bulmak gibi bir sorun yok. Şehir dışında anayoldan sapıp dağlara vuracaksanız asla yalnız yola çıkmayın. Cep telefonuda bir yere kadar çekiyo unutmayın!
Herkese kazasız belasız arızasız yolculuklar diliyorum.

Cyber
08 Ağustos 2007, 15:08
...İstediğin lastikçiye sorabilirsin bunu.Kaldıki ben de kullanıyorum ve tüpün üstünde yazıyordu bu.Köpük içinde hacim kaplıyor ve sen tekrar hava bastığında tam olarak havayla dolmuyor.Ben denedim ve gördüm.Hatta lastikçiyle denedik bunu.Janttan lastiği zor ayırdık.

köpük & hacim & hava tam dolmuyor !?!? peki arkadaşım :) bakış açın benim için yeterli oldu.

Ne demişler: " Tedbir kuldan , tevekkül Allahtan ".

Kazasız belasız iyi yolculuklar dostum.

a vagrant
08 Ağustos 2007, 15:35
köpük & hacim & hava tam dolmuyor !?!? peki arkadaşım :) bakış açın benim için yeterli oldu.

Ne demişler: " Tedbir kuldan , tevekkül Allahtan ".

Kazasız belasız iyi yolculuklar dostum.

Benim bakış açım değil bu.Ben burada yaşadıklarımı anlatıyorum.Sana da aynı şeyi diliyorum.

vukuat
17 Aralık 2009, 22:58
benim aklıma takılan şu şamrelli lastikte köpük işe yarıyormu acaba:silent:

tr100a
17 Aralık 2009, 23:36
arkadaşlar 100cc cup a iki alaşım cant aldım ve iki tubalees lastik 350 gayme virdim tabi tel cant şamrelli lastik yolda kaldım ve yoldan geçen panelvan ın arkasına atıp lastikçiye getirdim ben anlamam dedi bende bir cuval para harcadım şimdi ön lastiğim kalıbında hata varmış balansı bozuk nerden anladım ? 40 km hızda gidon sallayınca cant ve lastiği balascıda konrol ettirdim adamda bana bu cok bozuk lastik hatalı dedi şimdi tekrar değiştirmek lazım tamir köpüğüde aldım ama bende şans yok

MFM
17 Aralık 2009, 23:50
tamir köpüğü değilde 1 buçuk 2 ay önce atvyle bi arkadaşı beklerken bi adam geldi yanıma elinde çantayla araziye çıkıyomusun dedi evet dedim bak sana bi broşür veriyim ilgilenirsen ara beni dedi böyle kavucuk plastik karışımı bir civi var içinde büyük bişey onu lastiğin patlak yerinden sokuyosun böylece ordan hava kaçırmayı engeliiyo 2 tanede tüp var basınçılı sprey kutusu gibi onunlada lastiği şiriyosun almadım nekadar etkili bilmiyorum belki bilen vardır fiyatıda 30 lira gibi

motorhocası
18 Aralık 2009, 00:02
tamir köpüğü değilde 1 buçuk 2 ay önce atvyle bi arkadaşı beklerken bi adam geldi yanıma elinde çantayla araziye çıkıyomusun dedi evet dedim bak sana bi broşür veriyim ilgilenirsen ara beni dedi böyle kavucuk plastik karışımı bir civi var içinde büyük bişey onu lastiğin patlak yerinden sokuyosun böylece ordan hava kaçırmayı engeliiyo 2 tanede tüp var basınçılı sprey kutusu gibi onunlada lastiği şiriyosun almadım nekadar etkili bilmiyorum belki bilen vardır fiyatıda 30 lira gibi

Dediğin lastikçilerin fitilidir,çivi vb.sivri bir cismin yerine fitil atma tabir edilen yöntemle oyuk doldurma işidir. Çivi harici pek bir işe yaramaz.

MFM
18 Aralık 2009, 00:18
evet zaten delik şeklindeki problemlerde geçici çözüm sağlandığı yazıyordu broşürde 30-40 km kadar nekadar faydalıdır bilemem amam sonuçta lastikçiye götürsün yolda bırakmasın yeter.

mchi
15 Mayıs 2017, 14:29
Hort..

Selam arkadaşlar dün sapanca dönüşü artçılı bir şekilde ilerliyorken 180km ile virajda arka tekerin kayma teşebbüsünde bulunduğunu farkettim hemen yavaşlayıp sağ şeritten 70-80km de seyretmeye başladım bir kac km sonra düz yolda giderken lastıgın tekrar kayma teşebbüsüne bulunduğunu hissettim. Bir cebe yanaştım baktım lastiğime çivi girmiş ve baya bi sönmüş 2 miz motorun üstündeyken lastiğin yapısının bozulduğunu ama yere de değmediğini gözlemledim. Ya tem otobanda arkadaşımı motorla bırakıp yürüyecektim ya da henüz 2bin km deki rosso 3 üme kıyacaktım. İnşallah bir şey olmaz diyerek yola koyulduk. Şansıma 2 km sonra bir lastikçiye ulaştım ve lastiğe fitil attık. Fitili ortadan attığımız için ondan çekinmiyorum ama 2 kişi o lastikle yol aldığım için lastiğim ölmüşmüdür yaşıyormudur bilemiyorum. Kenarlarında siyah lekeler olmuş lastiğin biraz ömründen yemişiz onu farkettim ama içerden bir zarar görmüşmüdür.

En son beşiktaştaki meşhur motosiklet lastikçisi lastiğe tamir kiti sıkılmaz bir daha sakın ha dediği için yanımda taşımıyordum. Tamir kiti olsaydı üstünde gitmek zorunda kalmayacaktım.

Yanımda tamir tüpü taşımalımıyım? Yoksa fitil seti ve hava pompası mı taşımalıyım? Yada böyle hava kaçırtan bir cisim girdiğinde mecbur lastiği elimizemi alacağız?

Lastiği şimdi yama için gösterdiğimde bu ölmüş derlerse onlara güvenmeli miyim ? yada ne halde görürsek lastik ölmüştür?

Günden güne tecrübelenen bu kardeşinize güzel fikirleriniz ile bi yardım ederseniz pek de güzel olur.

Nikkfurie
15 Mayıs 2017, 15:27
Hort..

Selam arkadaşlar dün sapanca dönüşü artçılı bir şekilde ilerliyorken 180km ile virajda arka tekerin kayma teşebbüsünde bulunduğunu farkettim hemen yavaşlayıp sağ şeritten 70-80km de seyretmeye başladım bir kac km sonra düz yolda giderken lastıgın tekrar kayma teşebbüsüne bulunduğunu hissettim. Bir cebe yanaştım baktım lastiğime çivi girmiş ve baya bi sönmüş 2 miz motorun üstündeyken lastiğin yapısının bozulduğunu ama yere de değmediğini gözlemledim. Ya tem otobanda arkadaşımı motorla bırakıp yürüyecektim ya da henüz 2bin km deki rosso 3 üme kıyacaktım. İnşallah bir şey olmaz diyerek yola koyulduk. Şansıma 2 km sonra bir lastikçiye ulaştım ve lastiğe fitil attık. Fitili ortadan attığımız için ondan çekinmiyorum ama 2 kişi o lastikle yol aldığım için lastiğim ölmüşmüdür yaşıyormudur bilemiyorum. Kenarlarında siyah lekeler olmuş lastiğin biraz ömründen yemişiz onu farkettim ama içerden bir zarar görmüşmüdür.

En son beşiktaştaki meşhur motosiklet lastikçisi lastiğe tamir kiti sıkılmaz bir daha sakın ha dediği için yanımda taşımıyordum. Tamir kiti olsaydı üstünde gitmek zorunda kalmayacaktım.

Yanımda tamir tüpü taşımalımıyım? Yoksa fitil seti ve hava pompası mı taşımalıyım? Yada böyle hava kaçırtan bir cisim girdiğinde mecbur lastiği elimizemi alacağız?

Lastiği şimdi yama için gösterdiğimde bu ölmüş derlerse onlara güvenmeli miyim ? yada ne halde görürsek lastik ölmüştür?

Günden güne tecrübelenen bu kardeşinize güzel fikirleriniz ile bi yardım ederseniz pek de güzel olur.

inik lastiğin üzerinde üstelik artçılı yürüdüysen içerde yüzlerce çatlak oluşmuştur..

sökünce görürsün zaten, eğer çatlak yoksa lastik henüz tüm havasını kaybetmemiştir ama o fitilede asla güvenme..

lastiği söktür içerden soğuk mantar yama yaptır..tabi bahsettiğimiz çatlaklar yok ise !!

lastik tamir kiti neden kullanılmazmış? temizlemesi zoruna gidiyordur lastikçilerin :)

yanında basit bisiklet pompasıda taşıyabilirsin,çivi deliği nedeniyle inen lastiği biraz çabayla yola çıkacak kadar şişirir en yakın istasyonda havayı tamamlar lastikçiye falan ulaşırsın..

mchi
15 Mayıs 2017, 15:52
@nikkfurie yorumun icin tesekkurler ustad. Catlaklar olusmamistir umarim acinca gorecegiz. Bu seferki civi degil demir parcasiydi o yuzden hizli iniyordu. Anladığım kadariyla bundan sonrasi için ya tamir kiti (tüp) tasiyip yama yaptiriyirken temizletecegiz yada fitil ve pompa seti tasiyacagiz. Fitili koltuk altinda saklarimda pompa topcasede yer kapliyacak.

Nikkfurie
15 Mayıs 2017, 16:05
@nikkfurie yorumun icin tesekkurler ustad. Catlaklar olusmamistir umarim acinca gorecegiz. Bu seferki civi degil demir parcasiydi o yuzden hizli iniyordu. Anladığım kadariyla bundan sonrasi için ya tamir kiti (tüp) tasiyip yama yaptiriyirken temizletecegiz yada fitil ve pompa seti tasiyacagiz. Fitili koltuk altinda saklarimda pompa topcasede yer kapliyacak.

bence fitile hiç bulaşma veya yaptırma zira fitil yapmak için mevcut deliği daha çok genişletiyorsun..

fitili unutup günler sonra otobanda sürat yaparsan fitil sokulan yerden lastik açılabilir..

zaten fitil atacak kadar küçük delik varsa şu pompa ile şişirebilirsin lastiğini ( sele altına rahatça sığar )

https://www.decathlon.com.tr/100-el-pompasi-siyah-id_8056700.html

mchi
15 Mayıs 2017, 16:31
bence fitile hiç bulaşma veya yaptırma zira fitil yapmak için mevcut deliği daha çok genişletiyorsun..

fitili unutup günler sonra otobanda sürat yaparsan fitil sokulan yerden lastik açılabilir..

zaten fitil atacak kadar küçük delik varsa şu pompa ile şişirebilirsin lastiğini ( sele altına rahatça sığar )

https://www.decathlon.com.tr/100-el-pompasi-siyah-id_8056700.html

Lastiği aldığım yere fotoğraf gönderdim dıştan bir sorun gözükmüyor birde içerden bakılmalı dendi. Ufak bir pompa ile çeşitli ebatlarda akıllı vida öneriyorlar hava kaçışını önlemesi açısından. Senin önerdiğin pompa ile takım çantamdan alacağım bir kaç akıllı vida ve minik tornavıda bundan sonraki çözümüm olacak. Tekrar teşekkürler.