Giriş

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yağ Değişimi [Fotoğraflarla Anlatım]

Sayfa : 1 2 [3]

jesse
02 Mart 2011, 02:02
bır abımden edındıgım bılgı dogrultusunda yagı degıstırdıkden sonra alt tıpayı hafıf kapatıyorum motor yagının koyuldugu bolume 0,5lt benzın dolduyorum hafıfce marsa basıp cekıyorum calıstırmadan sonra tpayı acıp benzını bosaltıyorum
soran yenıden ust yatafdan benzını baslıyorum bosaltmaya
takı yag tahlıye yerınden benzın temız bır renkde akmaya baslayana kdr
benzın temız bır renk halıne gelınce
hem ust tıpayı hemde alt tıpayı 10dk acık bıakıyorum ıcınde kalan benzın ucsun dıye benzın uctukdan sonra alt tıpayı kapatıp baslıyorum 1,8lt yagı doldurmaya malum motor mct 250 1,8lt yag alıyor =) hadı kolay gelsın

sevgili dostum bu yaptıgın işlem zararsız gibi görünsede son derece yanlış bir yöntemdir benzin yanıcı ve yakıcı bir maddedir.. marş sırasında bujiden çıkan kıvılcım,, pistonlar arasından sızan benzini alevlendire bilir.. ayrıca bu yaptıgın işlem debriyaj balatasında büyük deformeye yol açacaktır ...

illaki tertemiz yag koyacam dersen benzinciden alacagın litresi ucuz yagı motorun içine doldurup 5 dakka çalıştırıp tekrar degiştirisen istedigin temizlige zaten ulaşırsın ..

gerçi ufak ccli yani yag sogutma haznesi olmayan motorlar için yapılması gerekmez.. zaten bütün yagı kartere süzer vaziyettedirler..

ama yag sogutmalı radyatörü olan motosikletler .. yagı kartere süzülsede radyatör içinde bir miktar kirli yag bulundururlar ... ben honda x-11 i n yagını degiştirirken bu yöntemle dogru sonuca ulaşmıştım ...

ayrıca benzin keçelere ve diger aksama zarar vereceginden kullanılmaması gerekir...

kovboy03
14 Mart 2011, 11:42
teşekkürler bilgi için.

bendelimiyim
23 Aralık 2012, 12:21
Çok teşekkür ederim yağ değişimini sizden öğrendim. Motoru yeni aldım. Yağ tıpasını çıkardım baktım ki çubuğun en ucunda yağ var sadece. 10-40 4T yağ aldım honda activa için.

beypazarlı06
03 Ocak 2013, 00:16
ya ben 50cc motoruma yağ değiştirirken tıpasını açmadım içindeki kirli yağı boşaltmadım direk döktüm yağı sorun olurmu

Teo23
04 Ocak 2013, 02:08
Tapayı açmadan yağı nereden boşalttın?? En altta olur bu tapa. Yağı boşaltmadan önce bi kaç dakika motoru ısıtırsanız yağ daha güzel süzülecektir. Azıcık incelmesi lazım. Yoksa içinde çok kalır. Tabii bu sefer de yağın tamamen boşalması bir saati bulabilir

fbayn
25 Nisan 2013, 15:00
merhaba;

Bu yağ tapası kaç numara lokma ile sökülüyor? 16 ile 17 arasında bişeymi?

kasta37
25 Nisan 2013, 15:11
Teşekkürler

Adventure58
07 Eylül 2014, 22:30
Forumda eski ve faydalı konularda Fotoğraf faciası yaşıyoruz :(

Halit_79
30 Mayıs 2017, 00:31
Arkadaşlar bilen bilir ama mutlaka içimizde bilmeyenlerde vardır. Yağ değişimi esnasında motordaki kirli yağı alt tapayı açtıktan sonra boşalttığımızı sanıyoruz fakat maalesef içeride yaklaşık 150-200 ml kadar kirli yağ kalıyor. Asıl önemli olan da içeride kalan o yağda motordaki en ağır kirli partiküllerin bulunmasıdır. Kalan kirli yağı boşaltma yöntemi çok kolay, 20 cm lik bir su hortumu ile yağ koyduğumuz kısımdan tazyikli bir şekilde üfleyerek motorumuzun içindeki yağın en kirli kısmını alt taraftan çıkmasını sağlamak. Bu şekilde yağ değişimini daha kaliteli bir şekilde yapıp, motorunuzun yeni yağı tam randımanlı kullanmasını sağlayabilirsiniz. Saygılarımla.

okancaytasi
12 Nisan 2022, 23:51
Merhaba. Kışa girerken yağ degisimi yaptigim motorumu 4aydir hic kullanmadim. Simdi cikaracagim. Tekrar degisim yapmali miyim?

Motoseverrr
13 Nisan 2022, 00:22
Merhaba. Kışa girerken yağ degisimi yaptigim motorumu 4aydir hic kullanmadim. Simdi cikaracagim. Tekrar degisim yapmali miyim?

Hiç bir sorun olmadan devam edebilirsiniz, şunu unutmamak gerekir motor yağları ya kilometre gelince veya 1 senede değişim gerekmektedir.

okancaytasi
13 Nisan 2022, 23:48
Hiç bir sorun olmadan devam edebilirsiniz, şunu unutmamak gerekir motor yağları ya kilometre gelince veya 1 senede değişim gerekmektedir.

Cok tesekkur ederim usta