PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cappucino 50 Yokuş Görmüyor

AlbayKonrad
29 Mart 2024, 10:11
Merhaba, Hem forumda hemde motorda yeniyim. Önceden tek tük motor kullanmışlığım yada GoSharing yada Martı gibi Moped sürmüşlüğüm vardı ancak profesyonel değildim haliyle. Geçen sonbahar 2.300km'de Cappucino 50 aldım. CC'yi düşük tutmamın sebebi, hem motor sürmeyi öğrenmek hemde B ehliyeti ile kullanabiliyor olmamdı. Olur da anlık bir hevesse çok masrafa girmemekti. Ancak yeni yeni fark ediyorum ki yavaş yavaş hem bir yaşam tarzı olmaya başladı hemde motor sürmekten oldukça keyif alıyorum ve bunu ilerletmek istiyorum. Aradan geçen süre zarfı içerisinde motorum güçten düşmeye ve yokuş çıkamamaya başladı. Yani şöyle, yokuş çıkarken 4000 devirin üstünü görmüyor. Düz yolda 8-9 bin devir yapıyor maks gazda. Ayrı olarak motorda sürekli bir titreme başladı ve bazen bir tekleme sesi geliyor. Servisi arayıp sorunu anlattığımda, 'abi biraz daha sür 4.000 bakımına geldiğinde hallederiz' diyolar. Güncel KM : 3600 civarı.

Motorun aksam ve parçalarından anlamayan biri olarak ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Ayrı olarak, motorumu yükseltmeli miyim? Dediğim gibi motor sürmekten oldukça keyif alıyorum, 125 veya 250'lik bir modele çıkmalı mıyım? Çıkacaksam, önereceğiniz (vitesli çok beceremiyorum) bir model varmı?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Motoseverrr
29 Mart 2024, 10:22
Bütçeniz dahilinde bir vitesli motosiklet satın alın ve zevkin doruklarını yaşayın :).

AlbayKonrad
29 Mart 2024, 10:25
Vitesli motorsikletden korkuyorum. İlk motorsiklet deneyimim Kayseri'de markasını bile bilmediğim bir scooterdı. O kadar inceydi ki Scooter-CG desem yeridir. Vites değiştiricem diye sürekli ayağıma bakıyorum yola konstantre olamıyorum. O yüzden vitessiz motorsikletler daha çok tercihim.

espresso
29 Mart 2024, 12:35
Vitesli motorsikletden korkuyorum. İlk motorsiklet deneyimim Kayseri'de markasını bile bilmediğim bir scooterdı. O kadar inceydi ki Scooter-CG desem yeridir. Vites değiştiricem diye sürekli ayağıma bakıyorum yola konstantre olamıyorum. O yüzden vitessiz motorsikletler daha çok tercihim.

O zaman 250cc bir maxi scooter alın bir süre idare eder. :)

freasy
29 Mart 2024, 16:01
150cc'de rks freccia öneririm. ben bir sene kullandım çok memnun oldum. ikinci eli de oturdu artık. 250cc'ye çıkınca honda ya da yamaha haraç kesiyor, alternatiflerde de fiyat çok yükseliyor. 2-3 senedir 250cc hiç mantıklı gelmedi bana. 50-150-750-350-550 şeklinde gitti benim. 150'den sonra 350cc bandında daha güzel seçenekler var.

Nikkfurie
29 Mart 2024, 16:14
İlk başta acemiyken fark edilmiyorda biraz yol yapmaya başlayınca 50 yada 80 cc keyif vermez olur , şehir içi kullanacaksan 125-150 cc sukuter birşeyler al keyifli konforlu sür , yazın şehir dışı biraz daha uzun yollara çıkacaksan 250 cc üstü vitesli daha keyif verir..

freasy
29 Mart 2024, 16:21
150cc'de rks freccia öneririm. ben bir sene kullandım çok memnun oldum. ikinci eli de oturdu artık. 250cc'ye çıkınca honda ya da yamaha haraç kesiyor, alternatiflerde de fiyat çok yükseliyor. 2-3 senedir 250cc hiç mantıklı gelmedi bana. 50-150-750-350-550 şeklinde gitti benim. 150'den sonra 350cc bandında daha güzel seçenekler var.

bu arada espresso satmadıysa onun xmax'ini al ama indirim yapsın biraz :) motoru hiç görmedim ama tertemiz olduğuna eminim motorun :)

espresso
29 Mart 2024, 16:32
bu arada espresso satmadıysa onun xmax'ini al ama indirim yapsın biraz :) motoru hiç görmedim ama tertemiz olduğuna eminim motorun :)

Motor hala duruyor. Satılmazsa bayramdan sonra İstanbul'a getirip orada bırakıcam istanbulda daha çabuk gider diye, hatta yağ değişimi zamanı geliyor gelmişken yetkili serviste onu da yaptırıcam, yağ değişim km'si geçmiş halde satmaya gönlüm razı değil.

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-yamaha-servis-bakimli-az-kullanilmis-temiz-xmax-250-1163074371/detay/

maximusti,
29 Mart 2024, 16:43
Motor hala duruyor. Satılmazsa bayramdan sonra İstanbul'a getirip orada bırakıcam istanbulda daha çabuk gider diye, hatta yağ değişimi zamanı geliyor gelmişken yetkili serviste onu da yaptırıcam, yağ değişim km'si geçmiş halde satmaya gönlüm razı değil.

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-yamaha-servis-bakimli-az-kullanilmis-temiz-xmax-250-1163074371/detay/

2 xmax 1 de forzadan naked motora geçen 3 arkadaşım oldu, üçüde pişman oldu,
ikisinin ortak nedeni; ekipmansız hiç bir yere gitmeme huyları olduğu için, kask mont dizlik vs. aksesuarları sürekli sırt çantasında taşımak zor geldi,
bir taneside istanbul trafiğinde vitesli gerçekten yoruyor dedi. sende forumdan anladığım kadarıyla ekipmansız bir yere gitmeyen adamsın, bunu bir gözden geçir derim :)

yec
29 Mart 2024, 16:46

Değişelim mi ? :)

espresso
29 Mart 2024, 17:31
Değişelim mi ? :)

Vstrom 650 buldum arkadaş yurtdışına gidiyor diye verecek, onu alıcam.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:29 ----------

2 xmax 1 de forzadan naked motora geçen 3 arkadaşım oldu, üçüde pişman oldu,
ikisinin ortak nedeni; ekipmansız hiç bir yere gitmeme huyları olduğu için, kask mont dizlik vs. aksesuarları sürekli sırt çantasında taşımak zor geldi,
bir taneside istanbul trafiğinde vitesli gerçekten yoruyor dedi. sende forumdan anladığım kadarıyla ekipmansız bir yere gitmeyen adamsın, bunu bir gözden geçir derim :)

Ben xmax ile gezerken de sele altı bagaja bir tek kaskı koyuyorum, alacağım vstrom 650 motorda arka çanta da var kaskı alır, dizlik kullanmıyorum onun yerine dizleri de korumalı pantalonum var zaten, montu da bir şekilde arka çantaya sığdırırım artık.

Motoseverrr
29 Mart 2024, 18:59

Abi sende scootere geçiyorsan bizler doğru yoldayız :), freasy hocam sıra sende :queen:.

Nikkfurie
29 Mart 2024, 20:00

Ben gördüm Espresso'nun Xmax ı , benim 125 lik Peugeot ile takasa ok deseydi şimdi benim garajda idi , çiçek gibi makina..

freasy
29 Mart 2024, 21:26
Abi sende scootere geçiyorsan bizler doğru yoldayız :), freasy hocam sıra sende :queen:.

ben daha yeni ak550'mi almışım, allah'tan bir engel çıkmazsa uzun süre binerim buna. ama ikinci bir motor olarak bir scrambler ya da cruiser için vitesliyi deneyebilirim :) 200'e 300'e süper motorlar var, vites engelinden binemiyoruz.

tommygun
29 Mart 2024, 21:29
ikinci bir motor olarak bir scrambler ya da cruiser için vitesliyi deneyebilirim :)

Scrambler ya da iyi bir cruiser için terlik misali 2. motor muamelesi yapmak çok ayıp :) espresso'yu otomatik vitesten, scooterden 2 senede kurtardık. Senin için de emek harcayacağız.

freasy
29 Mart 2024, 21:35
Scrambler ya da iyi bir cruiser için terlik misali 2. motor muamelesi yapmak çok ayıp :) espresso'yu otomatik vitesten, scooterden 2 senede kurtardık. Senin için de emek harcayacağız.

eyvallah abi emeklerin karşılığını bulur inşallah. şakır şakır vites değiştiririz :D

Nikkfurie
29 Mart 2024, 22:37
...espresso'yu otomatik vitesten, scooterden 2 senede kurtardık. Senin için de emek harcayacağız.

bende seni bir gün sukutura bindirip çadır kampına ikna edeceğim :D

tommygun
29 Mart 2024, 22:47

Çadır olayı benlik değil, ben istediğim an duş almalı, istediğim an konforlu ve hijyenik bir şekilde sıçabilmeliyim. Scooter konusuna gelirsek, yeminlen sevmiyorum. Geçmişte 4 sene kullandım, isterse 1000 cc olsun tıraş, hikaye. Bana 250 cc commuter verin mutlu olur ülkeyi gezerim ama scooter hımbıl adam işi.

Sen kamp organize et, otelde konaklar ama yine akarım ortama.

maximusti,
30 Mart 2024, 00:25
Çadır olayı benlik değil, ben istediğim an duş almalı, istediğim an konforlu ve hijyenik bir şekilde sıçabilmeliyim. Scooter konusuna gelirsek, yeminlen sevmiyorum. Geçmişte 4 sene kullandım, isterse 1000 cc olsun tıraş, hikaye. Bana 250 cc commuter verin mutlu olur ülkeyi gezerim ama scooter hımbıl adam işi.

Sen kamp organize et, otelde konaklar ama yine akarım ortama.

kamp gibisi yok abi, banyo ve wc biraz problem oluyor evet ama, yinede otel tatiline 10 basar.
iki sene önce sakarya karasudan sinopa kadar 10 gün boyunca çadır ata ata kamp yapmıştık, (otomobille ama)
bu sene de samsun - rize arası düşünüyoruz, bakalım kısmet.

SerdarC
30 Mart 2024, 00:36
Biraz kullanımda alışırsın vitesliye, korkuyorum demişsin ama küçücük tekerli scooter a ne zaman binsem ben daha çok korkuyorum, en ufak frende önü arkası başka yere gidiyor. ıslak zeminde vs en ufak yatırmada kayıyor, bozuk yolda özellikle 50cc lerin küçücük tekerleri zorluk çıkarıyor vs. Bence vitesliye şans verin 1 gün kullansan bile alışırsın.

Nikkfurie
30 Mart 2024, 01:58
kamp gibisi yok abi, banyo ve wc biraz problem oluyor evet ama, yinede otel tatiline 10 basar.
iki sene önce sakarya karasudan sinopa kadar 10 gün boyunca çadır ata ata kamp yapmıştık, (otomobille ama)
bu sene de samsun - rize arası düşünüyoruz, bakalım kısmet.

Gece güzel bir yerde demlendikten sonra çadıra girip uyumak gibisi yok , o kafayla otelin yolunu mu arayacaz :D gayet temiz kamp alanları var artık , son senelerde karavan sayısındaki hızlı artışla kamp yerleride çoğaldı gelişti , ücretli kamp alanlarının haricinde de özellikle sahillerde belirli yerlerde çadırda kalınabiliyor ki benim en keyif aldığım yerler buralardır ;)

hachiko
30 Mart 2024, 03:45
Bu motoru bir arkadaşım alacağım diye tutturdu.. Beni de biliyor "ya gel ne olur bak iyimi akıl ver" dedi. Gittik aga satıcının adrese.. Bindim motora düz yolda gitmiyor meret , sen bayır demişsin..Eşşek gibi kasa koymuşlar o hacimli motor için aşırı fazla.. Birde satan arkadaş bu piyasada en büyüğü bu diye övüyordu..Arkadaşı güç bela oradan ayırdım. Anlattım tane tane tmm dedi.. Cidden aşırı büyük kasa ve bir o kadar ufak hacimli motor..Bendeki elektrikli abartmıyorum bundan iki kat daha performanslı. Sürülecek alınacak araç değil..

AlbayKonrad
02 Nisan 2024, 10:16
Öncelikle foruma bir kaç gündür bakma fırsatı bulamadım ancak herkese verdikleri cevaplardan dolayı çok teşekkür ederim. @hachiko'ya katılıyorum. Satıcı ''en büyüğü'' şeklinde satıyor. Ancak benim gibi motordan anlamayan bu büyüklüğü ilk başta ''rahatlık, konfor'' sanıyor. Oysa motor gerçekten o gövdeye yetersiz geliyor. Ben motoru ilk aldığımda iş-ev arası olarak düşündüğüm için, çok yol yapma hevesim yoktu. Ancak gerçekten artık farklı bir şeye evrildi durum. Binmeyi ben kendim de istiyorum.

Son karar olarak, motoru satıp en azından eğer bulabilirsem temiz ikinci el 250, yada sıfır 125-150 bir şeye geçme kararı aldım. Özellikle 1. sayfadaki abilerin kamp muhabbetinden sonra canım çekmedi de değil şimdi.