PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : AGV vs SHOEI

Kerem34_
02 Ocak 2021, 17:07
Merhabalar, alacağım kask hakkında fikirlerimi iyice şekillendirdim. Aklımda kalan son modeller AGV K6 ve Shoei GT air2 modelleri. Bir de Arai profile V düşünüyordum fakat yurt dışı incelemelerinde çoğu kişi beğenmemiş. Gt air2'yi kafama takınca herhangi bir rahatsızlık hissetmedim. AGV k6'da tepeden ufak bir baskı oldu ama noktasal bir durum yok, açacağı söylendi. Merak ettiğim bu iki model arasında kalsaydınız tercihiniz ne olurdu ya da ne oldu? Bir de gerçekten hatırı sayılır bir açma yapıyor mu kasklar, yanaklardan ve tepeden ufak bir genişleme payı var mı? Şimdiden fikirleriniz için sağ olun

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:02 ----------

Ek olarak aklımda Scorpion 1400-Air carbon modeli var. Bunlar dışında bu bantta önereceğiniz bir model olursa ona da bakarım. Daha zamanım olduğu için geniş bir araştırma süreci oluyor.

muco55
02 Ocak 2021, 17:13
Merhaba, ben Agv K3 uzun süre kullanmış biri olarak, sağlam bir kazada görevini maksimum şekilde yerine getirdi ve yollarımızı ayırdık. Kask zarar bile görmedi çizikler haricinde. Ancak özelliğini yitirmiş olma ihtimali nedeniyle değiştirmiştim. 60 metre kadar takla attım, 20 kere kadar yere vurdu sanırım. Ama en ufak bir baş dönmesi bile olmadı. Görevini yapıyor. Oldukça sağlam bir marka olduğunu düşünüyorum. Shoei kaska göre fiyat performans ürünü olabilir, eksilerini sorarsanız K3 hakkında konuşuyorum tabi; yağmur performansı düşük, rüzgar sesi daha azaltılabilirdi, sanırım biraz da ağır tabi K4 ile arasında bile dünya kadar fark olduğuna göre K6yı bilemiyorum. Güvenlik açısından hiç düşünmeyin. Ancak diğer yönlerden kıyaslayabilirsiniz.

Kerem34_
02 Ocak 2021, 17:50
Geçmiş olsun, kalıcı bir hasar yoktur umarım sizde. Açılması hakkında bir bilginiz var mı? Tepeden yanaklardan normalden bir tık fazla sıkan bir kask açılır mı sizce giydikçe? Denediğim kask daha önce hiç denenmemiş bir kasktı, ilk kez ben denedim.

CaptainMfk
02 Ocak 2021, 18:02
Yakin zamanda ayni sureci yaşadim ve tercihimi shoei nxr dan yana kullandim.

Kerem34_
02 Ocak 2021, 18:04
Sebeplerinizi merak ettim, açıklayabilir misiniz? Bir de yeni kask alan birini bulmuşken tekrardan sorayım. Tepeden ve yanaklardan ufak bir baskı var, sizde de varmıydı hiç? Kullandıktan sonra açma yaptı mı ?

RoofRoof
02 Ocak 2021, 18:42
Sebeplerinizi merak ettim, açıklayabilir misiniz? Bir de yeni kask alan birini bulmuşken tekrardan sorayım. Tepeden ve yanaklardan ufak bir baskı var, sizde de varmıydı hiç? Kullandıktan sonra açma yaptı mı ?

Yanaklardan ve alından baskı yapar normaldir.Süngerleri salcak kendini kullanımdan sonra.Kafa arkası ve tepesindeyse değiştir kaskı küçük geliyodur.

Tabi fazla basıyorsa direk değiştir çünkü öyle aman aman bi salma olmaz.

CaptainMfk
02 Ocak 2021, 19:52
Itibar eden var etmeyen var sharp testine ancak, testi henuz olmayan bir kaski kesinlikle almak istemedim. Nxr, gt air 2, arai v, agv k6, scorpion exo 1400 air ve sharp spartan gt carbon arasindan secim yaptim. Yurt ici ve disi kullanici yorumlarini cok okudum ve cevremdeki nxr kullanicilarida cok tavsiye etti. Dikkatimi çeken bir basinç noktasi hissetmedim kaskta. Shoei kasklarda yurt disi fiyatlari daha makul

iskampavya
02 Ocak 2021, 20:11
Gt air2 kullanıyorum. Daha önce kullandığım modellerdeki beden ölçüsü ile aynı ölçü olarak aldım , ilk taktığımda oldukça sıkı gelmişti (özellikle yanaklar.. bir beden büyüğü ile değiştirmeli miyim diye muallak ta kalmıştım ama birkaç gün içinde kafa şeklini aldı hiçbir sorun kalmadı. Bir büyük beden ile degistirseydim pedler açılınca büyük gelecekmiş. Gt air2'den memnunum keşke almasaymisim demedim şimdiye kadar. Sadece dip not olarak şunu söyleyebilirim, gürültü algısı kişiden kişiye ve kullandığınız motora göre degişsede çok sessiz bir kask değil, ben naked motorda kullanıyorum.
Not 2: bu kaskı tercih etme nedenlerimden biri dik oturuş pozisyonuna Uygun ve görüş açısının geniş olmasıydı

Kerem34_
02 Ocak 2021, 21:55
Tam olarak aynı kaskların arasında kalıyoruz. Ama şurada biraz hata olmuş sanki. K5S malzeme olarak k6'dan kesinlikle geri bir kask. K6 carbon aramid ve daha iyi köpükler kullanıyor üstelik kabuk yapısını da snell'den bile geçebilecek şekilde pürüzsüzleştirmişler söylendiği kadarıyla. Sharp'tan k1 bile 4 yıldız almış. K6 5 yıldız almazsa gerçekten şaşırırım. Exo 1400'ü çok beğendim ben de ama uzun süreli kullanıcı yorumları çok pozitif değil ses ve havalandırma açısından. Ben büyük ihtimal k6 veya gt air 2 alacağım. Ama yurt dışından alacağım için bedenden emin olamadım. Bir tık yukarıdan sıktı k6.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:33 ----------

Ben de öyle duydum, Shoei'lerin içi bir tık daha sıkı oluyormuş sarması için.

Metela
02 Ocak 2021, 23:17
Ben de aynı modellere baktım, AGV çok iyi bir kask küçük ve hafif biraz pahalı geldiğinden bir de Shoei'ye bakayım demiştim, gt air 2 alacaktım ancak bana baya iri geldi, arka çantamda zarar görebilir, yer kaplar diye almadım tercihimi daha küçük olan Nxr'dan yana kullandım, scorpion exo 1400 carbon'u da çok beğenmiştim, denemiştim de çok rahat güzel bir kask, o zaman 2800TL idi fiyatı ve diğer kasklara göre özelliklerine göre çok uygundu, kesinlikle pişman edecek bir kask değil, hangisini seçerseniz seçin bence pişman olmayacaksınız, bu noktada görseline en ısındığınız ve cebinizden çıkacak paraya bakın.

Atincozkan
02 Ocak 2021, 23:20
agv k6 görsel olarak daha güzel.Eşit şartlarda ben K6 yı alırdım

cakalaz
02 Ocak 2021, 23:54
Shoei kullaniyorum ama k6 almani tavsiye ederim

joshua
03 Ocak 2021, 11:42
karbon fiber kabuğun hafiflik avantajı olacaktır ama marka olarak shoei ve arai kişisel fikrim ağır basar, kendim arai kullanıyorum, shoei ile agv bu iki markayı kıyaslamak dahi yanlış.

__sArSıLmAz__
03 Ocak 2021, 12:47
Shoei tavsiye ederim

Kerem34_
03 Ocak 2021, 14:55
Arai'nin alt segment kaskları her açıdan düşük puanlar almış. Şöyle 2018 üretim falan İndirimde bir qv pro bulsam yurt dışı sitelerde düşünmeden alacağım zaten. Şu an gt air 2 ile agv k6 arasında kalıyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:15 ----------

Yanlış anlamayın, deneyimim olmadığı için soruyorum. Neden shoei, siz neden shoei tercih ederdiniz?

__sArSıLmAz__
03 Ocak 2021, 15:11
Çünkü : kullandığım Shoei nxr kaskım biçok test merkezlerinden geçer not almış ( agv ve araide tabiki almıştır ) ve arkadaşlarımın agv kasklarını elime alıp incelediğimde : Shoei daha tok ve sağlam hissiyatı veriyor,mesela agv nin bazı modelleriyle kıyasladığımda,Shoei nin yanında o baktığım agv kasklar (k3 - k5 ) daha basit ve daha ucuz kasklarla aynı hissiyatı bana veriyor ama tabiki bu benim görüşüm,doğrudur yanlıştır tartışılır. ( Bu arada uzun yıllardır motosiklet kullanıyorum Shoei,agv,Lazer,Ls2,uvex,Berik vs. ve daha aklıma gelmeyen biçok kaskı bizzat kullandım )

MimTolga
03 Ocak 2021, 15:47
Ben de benzer bir arayıştayım ve Scorpion Exo 1400 air carbon dikkatimi çekenlerden. Air pump olayı çok iyi, çünkü zamanla padlerdeki sönmeden dolayı kask kafada oynamaya başlıyor. Air pump ile her zaman sıkı duruyor kafada. Arai shoei ayarında bir kask değil mutlaka.

Kerem34_
03 Ocak 2021, 22:27
Ben o kadar bir etkisi olacağını düşünmedim air pumpın. Sonuçta yeni bir teknoloji yıllardır yoktu. O kadar bollaşmadan zarar geleceğini düşünmüyorum şahsen. Zaten açma payını düşünüp bir tık sıkı alıyorum kaskı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:36 ----------

Bilmiyorum bana da tam tersi AGV dokununca daha bir kaliteli geldi. Sadece iç astar kalitesi olarak hiç biri arai'nin yanına yaklaşamaz gibi geldi baktığım markalardan onun dışında dış görünüş ve dokunuş olarak AGV biraz daha iyi hissettirdi bana.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:28 ----------

Gördüğüm kadarıyla en yakın modeli k5s ile bile baya fark var sanırım arasında malzeme olarak. Tekrardan sorayım çeyrek beden-yarım beden gibi küçük gelen bir kask açıp tam oturur mu? Biraz sıkıyor diye bir büyük beden almak istemiyorum çünkü açmamış halleri bile bol geliyor. Modelden sonra bu konuda da bir fikre ihtiyacım var ek bir başlık açmayayım bilen arkadaşlar, abiler, ablalar buradan cevaplarsa çok güzel olur.

MimTolga
03 Ocak 2021, 22:54
Ben o kadar bir etkisi olacağını düşünmedim air pumpın. Sonuçta yeni bir teknoloji yıllardır yoktu. O kadar bollaşmadan zarar geleceğini düşünmüyorum şahsen. Zaten açma payını düşünüp bir tık sıkı alıyorum kaskı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:36 ----------

Bilmiyorum bana da tam tersi AGV dokununca daha bir kaliteli geldi. Sadece iç astar kalitesi olarak hiç biri arai'nin yanına yaklaşamaz gibi geldi baktığım markalardan onun dışında dış görünüş ve dokunuş olarak AGV biraz daha iyi hissettirdi bana.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:28 ----------

Gördüğüm kadarıyla en yakın modeli k5s ile bile baya fark var sanırım arasında malzeme olarak. Tekrardan sorayım çeyrek beden-yarım beden gibi küçük gelen bir kask açıp tam oturur mu? Biraz sıkıyor diye bir büyük beden almak istemiyorum çünkü açmamış halleri bile bol geliyor. Modelden sonra bu konuda da bir fikre ihtiyacım var ek bir başlık açmayayım bilen arkadaşlar, abiler, ablalar buradan cevaplarsa çok güzel olur.

Tavsiyem kaskı mutlaka balaklava ile kullanın. Denerken de balaklava olsun başınızda. Minimum 15 kafanızda klasın kask, nizami olarak takın kaskı, yani kayışını düzgünce bağlayıp sıkın, mağaza kafanızda takılın 15 dk. eğer kafanın herhangi bir yerine çok aşırı baskı ya da ağrı yapmıyorsa okeydir.

Kerem34_
04 Ocak 2021, 07:01
Maalesef daha bir balaklava sipariş etmedim, kaskı da 2 3 gün içinde almam gerek bu yüzden balaklava işi biraz zor belki tshirt gibi bir şeyden bir balaklava yaparım kafama bir denemelik. Balaklava takınca ekstra bir sıkma yapıyor mu? O kadar fark ettirir mi balaklava?

---------- Mesajlar birleştirildi - 07:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:34 ----------

Yeni bir konu açmak istemedim. ŞU AN için en merak ettiğim şey sıfır alınan hiç giyilmemiş bir kask giyildikçe alından ve tepeden çeyrek bedene yakın bir açma yapar mı? ÇOK ufak bir baskısı var kafamın üzerinde. Daha önce bolca kask almış abilerimiz bu konudaki deneyimlerini aktarırlarsa çok minnetta olacağım cevap bulabilirsem bugün almayı planlıyorum. Bir de Shoei gt air2'de mikrometrik kilit varmış, double d yokmuş fakat shoei gibi bir marka üst segment sayılabilecek bir kaskında mikrometrik kilidin güvenlisini kullanmıştır diye düşünüyorum.

cbr1100 xx
04 Ocak 2021, 10:38
Shoei veya Arai her türlü iyidir....Burda önemli olan sürüş pozisyonuna göre kask modeli seçmen derim ...

Remzidemir41
04 Ocak 2021, 11:21
Kask tepeden baskı yapıyorsa kafa yapınıza uygun değil demektir. Kaskın yalnızca yanaklardan baskı yapması gerekiyor. Bu yüzden tercihinizi shoei den yana kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

Kerem34_
04 Ocak 2021, 12:02
Şu an gözümde agv k6 güvenlik olarak çok daha yukarıda çünkü ilk defa k serisinde carbon aramid kullanmışlar, köpükleri geliştirmişler vizör'ü 5 mm yapmışlar ve double d halka var ammma kafam içerisinde rahat etmiyor gibi. Shoeici olmama çok az kaldı. Son direnişlerim.

nyk
04 Ocak 2021, 13:28
Bu forumda acayip bir shoei hayranlığı var yine gelmiş shoei agv kıyaslanmazcılar :) Kıyaslama model bazında yapılmalı, ben de hem shoei (qwest) hem agv (pista gp-r) var şimdi bu ikisini kıyaslayıp AGV Shoei'den daha iyi bir marka desem olur mu, bence olmaz.

İstediğin modelleri bilmiyorum hiç denemedim o yüzden ne söylesem yalan olur ama kullanıcıları mutlaka vardır. Kullanıcı yorumlarına bakmak lazım nelerden şikayet etmişler neleri beğenmişler diye. Kağıt üzerinden bakarak kaskın konforunu anlamak pek mümkün değil maalesef. Bu arada shoei ve agv'nin bedenleri aynı değil eğer aynı bedeni deniyorsanız sıkması normal AGV'de bir üst bedeni deneyip bakmanızı da tavsiye ederim.

BloodyBaron
04 Ocak 2021, 14:39
Motoventoda Rpha 11 Mqqueen vardı 2500 tlye bitmiş. Hjc gibi Bell gibi kaskları neden düşünmediniz?

Bu arada bence kararı verin alın geçin. Ben bu durumu çok fazla yaşıyorum insanı yaşlandırıyor cidden. Çok araştırmak da insanı yıpratıyor cideen.

CaptainMfk
10 Ocak 2021, 00:51
Shoei gt air 2 de sena srl interkom mecburiyeti gibi bir durum var bildigim kadari ile. Bu can sıkıcı açikcasi benim açimdan.
K6 da vizör mandali biraz alişma gerektiriyor ve pratik degil. Ayrica çene kamerasi bakimindan kullanimi problemli.

Kerem34_
10 Ocak 2021, 01:57
Agv k6 aldım, kamera 3 5 ay takmayı düşünmüyorum ileride takabilirim umarım çok uğraşmadan. Çok sivri bir çenesi de yok aslında neden zor?

doruks
10 Ocak 2021, 17:47
gt air kaskımı yenilemem gerekiyordu. ben de agv k6 shoei gt air ve arai profile v arasından arai'de karar kıldım.

her gün taktığımda kulaklarımda "son pişmanlık neye yarar" çalıyor :)

Kerem34_
10 Ocak 2021, 18:31
Pişman mısınız, değil misiniz anlayamadım ama sadece iç süngerleri rahat ve güvenlik konusunda arai'nin ismi var kaskta. Onun dışında bütün testlerde geri kalmış saydığımız kasklardan. En yüksek puanı hep shoei gt air2 almış onu tercih etmeme sebebim de iç güneş vizör'ü olması ve double d kilidi olmaması. Bir de k6'dan bir tık daha pahalı olunca beni K6'ya yönlendirdi. Bütçem yetse kalbimden geçen arai qv pro veya chaser idi. Qv pro'nun kalitesini kafaya takar takmaz anlıyor insan, başka bir dünya.

Herscel
11 Ocak 2021, 15:06
Shoei GT-Air patlattım. Sonra yeni kask alacağım zaman sadece 2 marka inceledim: Arai ve Shoei. Yeni versiyon GT-Air 2 arkadasımda var çok memnun. Ben en güveniliri, rüştünü ispatlamış olan Arai markasını denemek istedim ve Rx7v aldım.

Pişman mıyım? Hayır.
Keşke Shoei mi alsaydım? Olabilirdi. İç ped kalitesi daha güzel.

Kerem34_
11 Ocak 2021, 19:15
Bakalım, uslu bir çocuk olabilirsem, ekonomi de böyle giderse sağ böbreği satarak alabilirim belki sonraki kask olarak.

sharkspeedr2
11 Ocak 2021, 21:37
bende shark speed r kullanıyordum kaza yaptım işini yaptı
sonrasında yine shark race r pro carbon modelini aldım
sharkta en sevdiğim olay inanılmaz bir pad konforu var yastık gibi çok güzel saatlerce taksamda en ufak sorun yaşatmıyor
lakin markadan markaya kabuk yapısına kadar sizin kafa yapınızıda göre rahatlığınız değişiyor
Bende shark çok rahat etmişti ömrüm boyunca da sadece shark kullanıcam inşallah başka markaya bakmama gerek kalmıyor

bdrhngvnc
12 Ocak 2021, 12:48
agv k5s kullanıyorum, her yönden çok memnunum (4 sene kadar oldu). Ömrünü tamamlamaya yaklaştığı için scorpion exo r1 air düşünüyordum. Niçin k6 alternatifine exo 1400 koydunuz onu anlayamadım :)

Kerem34_
12 Ocak 2021, 13:19
Alternatifler çünkü. İkisi de biraz spora kayan kasklar. Aradaki fiyat farkının %90'ı da marka değeri bence. R1 ile 1400 air arasında da çok bir fark yok gördüğün kadarıyla. R1 çok daha spor bir kask sadece. Bir touring motorda kullanılırsa konforsuz olur bence. Tam SS motosiklet kaskı. Ben de mt 25 kullanıyorum, bütçem ikisine de yetiyordu ama 1400 air carbon düşündüm R1 yerine.

..YaNKee..
12 Ocak 2021, 23:29
tepeden baskı yapan kask açar diyen kimse iyi sallamış.. hiç bilemeyen birisi bile eline alıp incelese tepeden kaskın açma yapamayacağını anlar.. yanak pedleri zamanla yüzünüzün şeklini alır sadece.. ben nxr kullanıyorum memnunum.. agv kullanmadığım için yorum yapamıyorum..

Kerem34_
13 Ocak 2021, 03:03
Ben de böyle araştırmış, düşünmüştüm ama böyle olmuyormuş ufak bir açma, esneme payı gerçekten varmış. Bu kanıya varma sebebimi söyleyeyim, bayide aynı beden, aynı model, aynı renk 2 kask denedim. Birisi benim için kutudan çıkartıldı hiç giyilmemiş bir kastı. Normal olarak yanaklar baskı yaptı fakat tepede ve alınlarda da bir baskı vardı. Bir de önce teşhir de duran, denenen; sonra test sürüşlerinde artçıya vs verilen aynı kaskın aynı bedenini denedim gevşemiş halini görmek için. Çok rahat etti kafam içerisinde, alınmayacak kadar rahattı yani sanki bir beden büyüğünü giymişim gibi hissettim. Enselerindeki yazıları okumasam inanmazdım aynı beden olduklarına. Benimle aynı soru işaretine sahip arkadaşlar okursa aydınlatıcı olması açısından yazayım, her yerinden illa biraz açıyor bence, içerideki malzeme köpük sonuçta. Parmakla bastırınca bile içeri giren bir malzeme. En kötü sizden bir büyük beden giyen bir arkadaşınıza verin taksın 1 2 gün biraz işkence çekerek :)

Moto-R
13 Ocak 2021, 13:17
Marka karşılaştırması yapmak çok yanlış. İkisinin de birbirlerine karşı iyi ve kötü olduğu modelleri var. İlle de iyi olan markayı öğrenmek istiyorum diyorsan şurayı oku: https://motorisk.net/blog/en-iyi-kask-markalari/

AGV kask (https://motorisk.net/marka/agv-kask/) ve Shoei Kask (https://motorisk.net/marka/shoei-kask/) incelemelerine bakarsan karar vermen kolay olacaktır.

CaptainMfk
08 Şubat 2021, 12:37
Kaskınız geldi mi?

Kerem34_
08 Şubat 2021, 17:51
Kaskım geldi, fark etmesi çok zor küçük bir kusur vardı. Zaten ehliyet beklediğim için kaskı hollandaya değişime gönderdim ben de. Detaylar, bu kask deforme olur mu adlı başlıkta var.