PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İlk Defa Piste Çıktım

Sayfa : [1] 2

nyk
09 Kasım 2019, 13:35
İlk defa piste çıktım, gece koşullarında pistin aydınlatması yetersiz geldi bana. Tecrübesizler kategorisinde çıktığım için virajda geçiş yapmamız yasaktı. toplamda üçüncü, racing olarak ise 1. motorum. 4 yıldır falan motosiklet binsemde toplam km 10bin falandır heralde.

Organizasyon 3*20dk olarak düzenlenmişti 1. seans tamamen pisti öğrenmekle geçti zaten, 2. seans iyiydi, 3. seansta hem ben çok yoruldum hem motorun performansı düştü hatta seansı tamamlamadan çıktım. iyikide çıkmışım pit alanında benzin bitti :mrgreen:

Bir tane video ile taçlandırayım konuyu, hakarete varmadıkça hertürlü eleştiri ve tavsiye dikkata alınır. Benim kendi çıkarımlarım,

1)Pisti bilmediğimden ve gece olmasından çok erken frenleyip çok geç gaz açtım

2)Viraj içerisinde zaman zaman fren kullanıp motorun dengesini bozdum.

https://www.youtube.com/watch?v=DIRs6mfxilU&feature=youtu.be

arndiol
09 Kasım 2019, 13:39
kullanım kısmına yorum yapamam acemiyim anlamam ancak oldukca zevkli gözüküyor.

kamera biraz daha ileriyi gösterseymiş diye düşündüm.

zeynelhazan
09 Kasım 2019, 13:55
Çok zevkli gözüküyo açıdan dolayı galiba, hevesim kabardı 125lik alıyolar mı piste :D

nyk
09 Kasım 2019, 16:13
evet kamera açısı biraz aşağıda kalmış biraz daha yukarı almak lazım. Aslında kamerayı gidon takmak istiyorum ama aparatla ilgili bir sorun var o yüzden kaskta oldu kamera.

CC olarak herhangi kısıtlama olduğunu sanmıyorum 125cc de girer tabii ki yalnız ekipmanlarınız tam olması lazım( kask, tulum ya da fermuarla birleşen pantalon-ceket, tam boy çizme ve uzun eldivenler.

Mossberg500
09 Kasım 2019, 16:21
Daha motosiklet üzerinde oturamayan adamı piste çıkarmışlar, oda marifetmiş gibi gelip burada paylaşmış. Video fecaat olmuş, Allah sonunu hayır etsin, İnşallah kendine ve başkalarına zarar vermezsin.

hasmet
09 Kasım 2019, 16:32
Daha motosiklet üzerinde oturamayan adamı piste çıkarmışlar, oda marifetmiş gibi gelip burada paylaşmış. Video fecaat olmuş, Allah sonunu hayır etsin, İnşallah kendine ve başkalarına zarar vermezsin.

Eğer çok tecrübeliyseniz dişe dokunur bir tavsiye verin bari.

Doğru olsa bile, bu şekilde başkasını gömüp üzerine çıkmak aşağılık kompleksi değildir de nedir?

oktayakgoz
09 Kasım 2019, 16:40
Buna kim olumsuz yorum yapar diye düşünüyordum hakikaten oluyormuş.

İster piste çıkar ister yarışa girer bizene. Gelmiş paylaşmış ne var bunda.

Yokya hakikaten bizim insanımız da sorun var

ufoz
09 Kasım 2019, 16:53
125cc ile piste girmek içinde tulum falan isteniyor mu?

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:51 ----------

125cc ile piste girmek içinde tulum falan isteniyor mu?

@nyk, anlamam yarıştan falan. Ama bir şekilde pist denemiş olmanız güzel.
Keşke imkan olsada herkes kurtlarını pistte dökse...

velizrsln
09 Kasım 2019, 17:10
fiyat nedir 1 saat?

oldcockroach
09 Kasım 2019, 17:18
Eğer çok tecrübeliyseniz dişe dokunur bir tavsiye verin bari.

Doğru olsa bile, bu şekilde başkasını gömüp üzerine çıkmak aşağılık kompleksi değildir de nedir?

En kibarı kedi ciğer meselesi.

nyk
09 Kasım 2019, 17:54
Başka insanların mutsuzluğundan keyif alan başkalarını mutsuz ederek keyif alan insanlar var maalesef. Yalnız yanlış yerden vurmuş, ben hiçbir zaman çok iyi motor sürerim vs demedim ki :) Hiç öyle bir iddiam yok oradan gol yemem yani.

Konuyu ve videoyu neden açtığım kısmına gelirsek. Bunun aslında iki temel nededi var. Birincisi birşeyler öğrenebilmek, farketmedeğim eksiklikleri, yanlışlıkları öğrenebilmek. İkincisi ise forumda sürekli dönen tecrübe konusuna bir başka açıdan yaklaşmak. Ben hobi olarak motosiklet kullanıyorum km yaptığım yok. Forum hesabıyla 250'nin üstüne 10 yıl çıkamam 600'ün üstüne ömrüm yetmez. Halbuki SS motor isteyen ve km tecrübesi olmayan insanlarda pistlerde kullanmak amaçlı olarak büyük CC'lere yönelebilirler. Bu motorları sokakta günlük kullanmanın bir manası yok zaten.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:52 ----------

fiyat nedir 1 saat?

Ben yurtdışında yaşıyorum hocam 1 saat 750tl gibi bir rakama geldi ama.

Boldpilot
09 Kasım 2019, 19:03
kamerayı depoya monte etmeni tavsiye ederim.

Diğer bütün konularla ilgili panigaleyi elden çıkarıp 600cc bir racing almanı tavsiye edebilirim ancak

mostro
09 Kasım 2019, 21:15
Neden panigalenin nesi var :(

mavzer-i
09 Kasım 2019, 22:34
orada hym 950 gördüm. benden kaçmaz

yürekçe
09 Kasım 2019, 22:49
Bence temel eğitimleribiz güzel.
Özgüven ve mütevazilik arasındaki hâd bilme konusunda da oldukça iyisiniz.
Otoyollardaki pek çok gösterişçiden iyisiniz.
Kazasız sürüşler dilerim.

arndiol
09 Kasım 2019, 22:54

inanır mısınız daha adam olamamış insanlar klavyeyi eline alınca kendini adam sanıyor da boş konusuyor.

zeynelhazan
09 Kasım 2019, 23:32
inanır mısınız daha adam olamamış insanlar klavyeyi eline alınca kendini adam sanıyor da boş konusuyor.

ben yaygara kopsun kavga çıksın diye bu hesapların forum yönetimine ait olduğunu düşünüyorum bazen :D salih reis dahil

levend84
09 Kasım 2019, 23:45
Güzel olmuş dostum,

Sen eğlendiysen gerisi fasarya..

Tekerine tas değmesin..

uzay gemisi
10 Kasım 2019, 01:22
hocam bak yurtdışındasın oralarda profesyonel şekilde pist eğitimi veren kurumlar yok mu? bu işler benim, diğerinin veya bir başkasının şunu yapma bunu yapma şurda hatalısın demesiyle olmaz. zaten hobi olarak yapıyormuşsun bu işte ilerlemek istiyorsan iyi bir pist eğitimi almanı tavsiye ederim

kara_kule
10 Kasım 2019, 02:08
viraj içinde frenleme yapılabilir ancak dogru sekilde dozajlamak onemli. yapılmaması gereken viraj içinde gazı kesmek. gaz kestiğiniz zaman öne doğru bi yığılma olaçağı için mutlaka ön teker kayacaktır

Danmark16
10 Kasım 2019, 03:37
Gayet guzel bir surus olmus bencede,zamanla dahada gelistirecegine eminim arkadasim.....

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 03:29 ----------

Hasmet aga sen takma kafani dostum burada herkez seni tanir,ne kadar iyi niyetli ve bilgili bir arkadas oldugunu bilirler (cekemeyenler catlasin de gec :)

nyk
10 Kasım 2019, 08:28
Herkese teşekkür ederim bir kişi hariç :) . O bir kişiyide boşverin takmayın belli ki bundan zevk alan birisi.

Pist için Eğitim almayı düşünüyorum ama burada motosiklet kültürü çok kısıtlı o yüzden kurs imkanlarıda çok kısıtlı. Denk getirirsem gitmek istiyorum.

Baştan 600cc alsamda olurmuş evet hatta ilk zx-6r bakıyordum ama şimdi panigaleyi satıp 600cc almaya kalksam çok ciddi zarar ederim. Burada motosiklet ikinci el piyasası yok gibi birşey.

Kamerayı gidona/depoya alacağım ama aparat uyumunda sorun var ilerleyen zamanlarda çözeceğim bir şekilde.

Viraj içerinde frenleme konusu daha ileri seviyelerde kullanılabilir hatta kullanılıyorda biliyorum ama benim için şu an biraz fazla ileri seviye.

bajajpulsar2
10 Kasım 2019, 09:22

sen ve senin kafandaki adamlar bu ülkenin en büyük sorunu bence.

atillatopal9
10 Kasım 2019, 12:52
3.25 de önde ki adam az aha hakkı rahmetine kavuşuyordu.

YasinC
10 Kasım 2019, 14:58
Bir gün bende nurburgringe çıkmayı istiyorum ama çok zor :)

Boldpilot
10 Kasım 2019, 16:25
Neden panigalenin nesi var :(

1000cc ve üzeri racingler biraz hırçın oluyor tecrübe açısından.. yoksa panigaleyi ailecek beğeniriz.

SuleymanE
10 Kasım 2019, 18:19
Keşke herkes hız ve viraj merakını gidermek için sizin gibi piste girse. Hem gece olması hemde ilk sefer olması açısından gayet standart ve sorunsuz bir sürüş olmuş.

Eminim ki eğitim aldıkça, pisti daha iyi tanıdıkça ve gündüz sürme şansı buldukça pist tur süreniz kısalacak ve hız ortalamanız artacaktır.

Güzel bir deneyim olmuş.

sharkspeedr2
10 Kasım 2019, 18:23
bu ülkede motosiklet kültürü b.k gibi bende piste çıkıyorum keşke buraya konu açmasaydınız yeteri kadar racing kültürü konusunda gelişmiş bir forum değil burası buradan yarış viraj teknikleri konusunda birşeyler sorup tecrübelenemzsiniz çünkü hem maddi hemde manevu

oktayakgoz
10 Kasım 2019, 18:31
Başka forum olsa orada paylaşsak bilgilerimizi

sharkspeedr2
10 Kasım 2019, 18:36
bu ülkede motosiklet kültürü b.k gibi bende piste çıkıyorum keşke buraya konu açmasaydınız yeteri kadar racing kültürü konusunda gelişmiş bir forum değil burası buradan yarış viraj teknikleri konusunda birşeyler sorup tecrübelenemzsiniz çünkü hem maddi hemde manevu
edit

bu ülkede motosiklet kültürü b.k gibi bende piste çıkıyorum keşke buraya konu açmasaydınız ,yeteri kadar racing kültürü konusunda gelişmiş bir forum değil burası, buradan yarış ve viraj teknikleri konusunda birşeyler sorup tecrübelenemezsiniz,çünkü bu konuda hem maddi hemde manevi açıdan çok zayıf durumda, bu forumda sevdiğiniz birşeyi paylaştığınız için tebrik edilmek yerine taşlanırsınız çünkü herkes kendi sürüşünü en iyisi sanıyor,kimse kimseye işe yarayan bir teknik öğretmiyor motosikletleri ile pistte yarışmak yerine gelip burada sidik yarıştırmak daha cazip onlar için
ben video nuzu tam izleyemedim nacizane yorumum eger şöyle bir dusunceniz varsa,buralarda pist ve viraj konusunda kendinize arkadaş bulamazsınız yaptığınız sporun videosunu buraya attığınızda bu spor ile uğraşmayan anlamayan insanların yorumlarına maruz kalacaksınız benim size tavsiyem tek sürün kendinizi keith code bileği Bükmek 2 adlı kitap ile lazım geliştirin benim mihenk taşım oldu bu kitap isterseniz size pdf şeklinde atarım 138 sayfadır dolu dolu teknik ve mükemmel bir anlayışlı dil ile yazılmıştır daha söyleyecek çok sözüm var ama gerek yok.

zekeriyaimam
10 Kasım 2019, 18:42
Abi hangi pist olduğunu yazsaydın keşke.Gece olduğu için Qatar diye düşündüm ama ?

nyk
10 Kasım 2019, 19:06
edit

bu ülkede motosiklet kültürü b.k gibi bende piste çıkıyorum keşke buraya konu açmasaydınız ,yeteri kadar racing kültürü konusunda gelişmiş bir forum değil burası, buradan yarış ve viraj teknikleri konusunda birşeyler sorup tecrübelenemezsiniz,çünkü bu konuda hem maddi hemde manevi açıdan çok zayıf durumda, bu forumda sevdiğiniz birşeyi paylaştığınız için tebrik edilmek yerine taşlanırsınız çünkü herkes kendi sürüşünü en iyisi sanıyor,kimse kimseye işe yarayan bir teknik öğretmiyor motosikletleri ile pistte yarışmak yerine gelip burada sidik yarıştırmak daha cazip onlar için
ben video nuzu tam izleyemedim nacizane yorumum eger şöyle bir dusunceniz varsa,buralarda pist ve viraj konusunda kendinize arkadaş bulamazsınız yaptığınız sporun videosunu buraya attığınızda bu spor ile uğraşmayan anlamayan insanların yorumlarına maruz kalacaksınız benim size tavsiyem tek sürün kendinizi keith code bileği Bükmek 2 adlı kitap ile lazım geliştirin benim mihenk taşım oldu bu kitap isterseniz size pdf şeklinde atarım 138 sayfadır dolu dolu teknik ve mükemmel bir anlayışlı dil ile yazılmıştır daha söyleyecek çok sözüm var ama gerek yok.

Teşekkür ederim, özelden mail adresimi vereyim PDF atabilirseniz sevirim. Kolaysa değilse de internetten bulurum bir şekilde.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:05 ----------

Abi hangi pist olduğunu yazsaydın keşke.Gece olduğu için Qatar diye düşündüm ama ?

Merhaba, Dubai Autodrome pisti. Club Circuit konfigürasyonu.

COQ
10 Kasım 2019, 19:41
Yav foruma haksızlık etmeyin!
Bu forumda pistte, arazide, yolda ve trafikte ihtiyacınız olan her türlü bilgi var.
Hatta o kadar detaylı bilgi var ki amortisör ayarlarına kadar nasıl yapılacağından motor dışı egzersizlere kadar her şeyi yazdık.
Hatta pistte binlikle viraj ile altıyüzlükle viraj farkını bile anlattık.
Yahu onu bırak lastik havalarını da anlattık.
Bu forumda motosiklet kullanmak isteyen birinin ihtiyacı olan her türlü bilgi var.

Üyelerimize de haksızlık etmeyin.
Konuya hepi topu bir tane ergen olumsuz yorum yapmış. Diğer yorumlar gayet pozitif ya da soru sorulmuş.

Kızıyorum çünkü foruma emek vermiş herkesin paylaşımları gözardı edilip bir iki tane ergenin yorumlarıyla genelleme yapılıyor.

Yahu ben bizzat İstanbulpark'a gelip motosiklet üstünde göstererek bildiklerimi paylaştım.

Keşke Türkiyede olsaym pist günleri düzenlesek bildiklerimizi paylaşsak bilmediklerimizi öğrensek.

Uzaktan yapabildiğimiz bu kadar.

Şu memlekete bir kötülük yap deseler o İstanbulpark pistini yapardım.
Oraya harcanan parayla her bölgeye en az birer tane antreman pisti yapılırdı.
Ama hava atma duygusu bizim uyarılarımızı bastırdı.

Ne oldu?
Motosikletler pistin dışında viraj yapıyor!
Dışı derken hemen kenarını kast ediyorum.
Çok güzel bahçemiz var ama bir gül koklayamıyoruz.

Sharkspeed sana diyorum
Forum sen anla.

hasmet
10 Kasım 2019, 20:35
@Sharkspeedr2 biraz negatif ifade etmiş ama komple haksız da değil bence. Pozitif yorumlar güzel, ancak sürüşü izleyip faydalı yorumda bulunan çok olmamış, kendim de dahil...

Açıkçası ben de çevremden öğreniyorum... Konuşa konuşa, izleye izleye oluyor. Keith Code'un kitabını tabii bir kaç kez uygulaya uygulaya okumak şart. Ancak pratik, gözlem ve geri bildirim olmadan zor.. Motosikletlerin kapasitesi çok yüksek.

Bir de zevk için ve salt hız için sürmek farklı şeyler. Ancak zevkli olarak ta bayağı hızlı sürmek mümkün. Çevremdeki bir kaç insan bayağı hızlı. O kadar hızlı olmaya niyetim yok açıkçası :) Zor iş.

Boldpilot
10 Kasım 2019, 20:51
edit

Seninki de düpedüz nankörlük olmuş açıkçası.

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/197867-taze-asfaltli-bos-antreman-alani-varmi-2.html

nanis61
10 Kasım 2019, 21:48
Tebrikler güzel bir duygu olsa gerek.

sharkspeedr2
10 Kasım 2019, 22:18
Seninki de düpedüz nankörlük olmuş açıkçası.

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/197867-taze-asfaltli-bos-antreman-alani-varmi-2.html

öyle yada böyle bu tamamen emek işi çok zor tehlikeli ama bir o kadarda zevkli birşey çevremde gördüğüm bu tür insanlara böyle kızgınım genelleme yapmamda iyi oldu üstüne alınanlar alınırsa yazdıklarım umarım işe yarar

mostro
11 Kasım 2019, 00:19
Ya patatesin teki yorum yapmis tum konu onun yorumu uzerinden ilerlemis. Millete ls2 oneren fazlasina gerek yok diyen bir adam ignorelayin gecin yokmus gibi davranin. Konu sahibi gereken cevabi vermis zaten. Hemen bir kaos hemen kargasa :D

LynXMaSTeR
11 Kasım 2019, 03:19
hocam gördüğüm kadarıyla 1. viteste çok zorlamışsınız. 1. viteste viraj almak çoğu zaman tehlikelidir, en çok torkun olduğu yerde en ufak bir el hareketi motorun dengesini bozabilir.
çok erken frenlemeler yapmışsınız, daha yol var ama baya uzaktan yavaşlamaya başlıyorsunuz.
güvenli sürüş için yapıyor olabilirsiniz, ancak o piste genellikle motorun sınırlarını öğrenmek için giriyor insanlar :)
motoru virajlarda biraz daha yatırabilirseniz daha hızlı dönüş yapabilirsiniz.
en iyi tur süreniz neydi?

bu arada şu saçma sapan yorumlar yapan henüz 10 aylık üyeyi pek fazla takmayın.
kendisi 11-12 yaşlarında, ona buna sataşmak suretiyle kendine eğlence çıkarmaya çalışan biri :)

watercolours
11 Kasım 2019, 08:21
Sürüşünüze bakmadım. Ama hız tutkunuzu yollarda değil, pistte tatmin etmeye çalıştığınız için tebriklerimi sunarım.

arndiol
11 Kasım 2019, 08:22
ben yaygara kopsun kavga çıksın diye bu hesapların forum yönetimine ait olduğunu düşünüyorum bazen :D salih reis dahil

salih ile aynı kefeye koydugun için beni, artık düşmanımsın :jocolor:

kurubuz
11 Kasım 2019, 09:43

Sıfatları sıralayalım : Kompleksli,kıskanç,hazımsız ,höşgörüsüz, . Aklıma şimdilik bunlar geldi

nyk
11 Kasım 2019, 10:13
hocam gördüğüm kadarıyla 1. viteste çok zorlamışsınız. 1. viteste viraj almak çoğu zaman tehlikelidir, en çok torkun olduğu yerde en ufak bir el hareketi motorun dengesini bozabilir.
çok erken frenlemeler yapmışsınız, daha yol var ama baya uzaktan yavaşlamaya başlıyorsunuz.
güvenli sürüş için yapıyor olabilirsiniz, ancak o piste genellikle motorun sınırlarını öğrenmek için giriyor insanlar :)
motoru virajlarda biraz daha yatırabilirseniz daha hızlı dönüş yapabilirsiniz.
en iyi tur süreniz neydi?

Evet 1. viteste baya kullandım. hızım düşük olduğundan 1. vitese kadar düştüm ama muhtemelen gerek yoktu 2. viteste kalsamda

bu arada şu saçma sapan yorumlar yapan henüz 10 aylık üyeyi pek fazla takmayın.
kendisi 11-12 yaşlarında, ona buna sataşmak suretiyle kendine eğlence çıkarmaya çalışan biri :)

evet 1. viteste çok gerçekten çok kalmışım. 2. viteste kalsam da muhtemelen pek bir şey kaybetmezdim aynı yerlerde. Bir sonraki girişimde buna dikkat edeceğim teşekkür ederim.

Frenleme noktam çok erken bunun birkaç sebebi var aslında. Yani çok güvenli süreyimden ziyade, hem pisti tanımıyorum, hem gece olduğundan net seçemiyorum, hem motoru yeni yeni tanıyorum aslında 1500km civarı bir tanışıklığımız var kendisiyle. Virajlarda önce doğru konumlanma ve fren noktalarını doğru belirleme şu an en öncelikli öğrenmem gereken konular. Teşekkür ederim :)

Tur zamanı bilmiyorum yani ölçmedim, videolardan bakmak lazım ama şu aşamada pek gerek duymadım :)

Thracian
11 Kasım 2019, 10:43
Video gayet hoş olmuş zevkle izledim.İlk kez piste çıkan birine göre ve böyle kötü aydınlatılan bir piste gayet güzel risksiz güvenli bir sürüş olmuş.

hasmet
11 Kasım 2019, 10:45
Gündüz bol bol giderseniz alışır, hızlanırsınız. Bir de sizden hızlı bir arkadaş edinirseniz bu süreç çok daha çabuk işler. Yeni yol zevkten çok panik demek. Hele yeni motosiklette. Üstelik güçlü bir motosiklette. Hem de gece.

Olcay Avşar
11 Kasım 2019, 13:37
Ben de bir tavsiye vereyim, piste çıkacağınız zaman devir saati hariç göstergeleri kağıt bant veya benzeri bir şeyle kapatın.

hasmet
11 Kasım 2019, 14:52
Ben de bir tavsiye vereyim, piste çıkacağınız zaman devir saati hariç göstergeleri kağıt bant veya benzeri bir şeyle kapatın.
Kapatmasa da bakacağını tahmin etmiyorum :)

Şahsen gösterge değil devir hız hararet, danseden çıplak kadınlar gösterse bile "lan bi git başımdan" derim o esnada... :)

nyk
11 Kasım 2019, 20:06
hız göstergesine baktım arada, viraj giriş ve çıkış hızlarımı görmek için ama evet bakmamak daha doğru. Göstergeye bant yapıştırma işi mantıklı bunu deneyebilirim.

bakalım ay sonu yine pist günü var işlerimle çakışmazsa ona da katılmayı planlıyorum.

pesimistt
12 Kasım 2019, 10:42
dostum güzel bir tecrübe yaşamıssın,eminim çokta keyif almışşındır.benim nacizane bi tavsiyem olacak,aynı viteste çok uzun süre gidiyorsun.hem motora yazık hemde sana yazık:)))yeri zamanı ve devri gelince vites değiştirmekten korkma dostum.tabi bu ilk defa pist tecrüben olmasındanda kaynaklanıyor olabilir.bir değerlendir bu konuyu derim.iyi sürüşler.

LynXMaSTeR
12 Kasım 2019, 12:05
hocam pist çıkışında söylüyolar genelde tur sürelerini. orada kayıt tutuyolar bildiğim kadarıyla.